ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2014 року Житомир справа № 806/1083/14
категорія 5.1.1
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Чернова Г.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Коростишівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області Реєстраційної служби Коростишівського міського управління юстиції про визнання дій незаконними та зобов'язання скасувати державну реєстрацію,-
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду із вказаним позовом, в якому просить визнати незаконними дії особи з назвою "Коростишівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області" щодо складення вимоги № Ф-515-17 від 18.12.2013 року у зв'язку із відсутністю у останньої відповідного обсягу повноважень, скасувати державну реєстрацію особи з назвою "Коростишівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області" як таку, що проведена на підставі нечинних установчих документів з порушенням вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
В обгрунтування позову посилається на те, що у особи з назвою "Коростишівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області" немає відповідних повноважень щодо видання будь-яких вимог, оскільки Наказ Міністерства доходів і зборів у Житомирській області № 48 від 17.04.2013 року "Про затвердження положень про територіальні органи Міндоходів у Житомирській області", яким затверджено Положення про Коростишівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Житомирській області та на підставі якого воно діє, не зареєстрований органами Міністерства юстиції, а отже є нечинним і також тягне за собою нечинність Положення, та відповідно недійсність податкової інспекції. Враховуючи вказане, державна реєстрація даної особи проведена з істотним порушенням вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", оскільки установчі документи (Положення), подані для реєстрації Коростишівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, не відповідають вимогам ч.1 ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
Позивачка в судове засідання не з'явилась, розгляд справи просила проводити за її відсутності.
Від представників відповідачів надійшли письмові клопотання, в яких просять розглянути справу в порядку письмового провадження та відмовити в задоволенні позовних вимог.
Згідно письмових пояснень, які надійшли від Коростишівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, державним реєстратором Коростишівського районного управління юстиції проведено реєстрацію юридичної особи Коростишівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області у відповідності з вимогами Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", оскільки були подані всі необхідні документи для реєстрації та підстави для відмови у її проведенні, передбачені ст.27 Закону, були відсутні. Крім того, Положення, на підставі якого діє податкова інспекція, затверджено постановою КМУ від 25.05.2011 року № 563 та внесено до Єдиного державного реєстру нормативних актів, тобто є чинним, а наказ Міністерства доходів і зборів у Житомирській області № 48 від 17.04.2013 року "Про затвердження положень про територіальні органи Міндоходів у Житомирській області" є організаційно-розпорядчим документом, а не нормативним актом, а тому реєстрації в Міністерстві юстиції не підлягає (а.с.95-97).
Аналогічна правова позиція щодо законності проведення державної реєстрації викладена в запереченнях відповідача - Реєстраційної служби Коростишівського районного управління юстиції (а.с.98-100).
Відповідно до пункту 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення статті 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заявлених позовних вимог з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем та перебуває на спрощеній системі оподаткування (а.с.50, 51-53).
Відповідно до п.4 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VІ платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Таким чином, позивачка є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Коростишівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області була утворена як територіальний орган Міністром доходів і зборів України у Житомирській області відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 року № 229 (а.с.55-57).
На підставі пункту 7 частини 1 статті 13 Закону № 2464-VІ органи доходів і зборів мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
Частиною 4 статті 25 Закону № 2464-VІ передбачено, що орган доходів і зборів у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Згідно вимоги від 18.12.2013 року № Ф-515-17 ОСОБА_1 має заборгованість по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 12164,81 грн (а.с.9).
У позовній заяві позивачка посилається на незаконність формування вказаної вимоги, оскільки у Коростишівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області відсутні відповідні повноваження в силу недотримання процедури її державної реєстрації.
Однак такі доводи спростовуються наступним.
Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.2003 № 755-IV (у відповідній редакції), державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Частиною 1 статті 24 Закону № 755-IV передбачено перелік необхідних документів для реєстрації юридичної особи, які подаються засновником (засновниками) або уповноваженою ними особою :
- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи, до якої може бути подана як додаток заява щодо обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику;
- примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом;
- два примірники установчих документів (у разі подання електронних документів - один примірник);
- документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи. У разі подання електронних документів для проведення державної реєстрації юридичної особи підтвердженням внесення плати за проведення державної реєстрації юридичної особи є примірник електронного розрахункового документа, засвідченого електронним цифровим підписом.
Відповідно до положень чч.3, 4 ст.25 Закону № 755-IV за відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації юридичної особи на підставі відомостей цієї реєстраційної картки. Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації юридичної особи є датою державної реєстрації юридичної особи.
Статтею 27 Закону визначено вичерпний перелік підстав, за якими може бути відмовлено у проведенні державної реєстрації юридичної особи:
- невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи;
- невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону;
- порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема:
наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи;
невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі;
наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону;
наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися;
використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування державного органу або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України;
невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону щодо найменування окремих видів юридичних осіб (банк, кредитна спілка, недержавний пенсійний фонд тощо);
встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів.
Згідно ч.3 статті 8 Закону № 755-IV, установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Судом досліджено реєстраційну справу № 1_288_001054, заведену на Коростишівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Житомирській області та з'ясовано, що всі необхідні документи, передбачені частиною 1 статті 24 Закону № 755-IV для проведення реєстраційної дії, а саме: реєстраційну картку, рішення про створення юридичної особи, Положення (два примірники), копія квитанції про внесення реєстраційного збору, копія наказу Міністерства доходів і зборів України - відповідачем було подано у встановленому законом порядку та підстав для відмови у реєстрації вказаної юридичної особи у Реєстраційної служби Коростишівського районного управління юстиції не було (а.с.85-93).
Щодо необхідності реєстрації Наказу Міністра доходів і зборів України від 17.04.2013 року № 48, яким затверджено установчий документ - Положення про Коростишівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Житомирській області, суд вважає за необхідне роз'яснити наступне.
Відповідно до пп.3,4 ст.13 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" від 17.03.2011 року № 3166-VI - територіальні органи міністерства діють на підставі положень, що затверджуються міністром. Типове положення про територіальні органи міністерства ( 563-2011-п ) затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.13 Типового положення про територіальні органи міністерства та іншого центрального органу виконавчої влади, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від від 25 травня 2011 р. N 563, територіальні органи діють на підставі положень, що затверджуються відповідно до типового положення міністром, керівником іншого центрального органу виконавчої влади.
Як видно із досліджуваного Положення про Коростишівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Житомирській області (Положення), воно затверджено наказом Міністра доходів і зборів України О.В.Клименком від 17.04.2013 року № 48, відповідно до вимог: Закону України № 3166-VI, Постанови КМУ № 563 від 25.05.2011 року, Типового положення та Положення про Міністерство доходів і зборів. (а.с.58-68, 71-72).
Державній реєстрації, відповідно до п.4 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 року № 731, підлягають нормативно-правові акти будь-якого виду (постанови, накази, інструкції тощо), якщо в них є одна або більше норм, що:
а) зачіпають соціально-економічні, політичні, особисті та інші права, свободи й законні інтереси громадян, проголошені й гарантовані Конституцією та законами України, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколами до неї, міжнародними договорами України, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та acquis communautaire, а також з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, встановлюють новий або змінюють, доповнюють чи скасовують організаційно-правовий механізм їх реалізації;
б) мають міжвідомчий характер, тобто є обов'язковими для інших міністерств, органів виконавчої влади, а також органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, що не входять до сфери управління органу, який видав нормативно-правовий акт.
Таким чином, оскільки Наказ від 17.04.2013 року № 48, яким затверджено Положення не зачіпає права, свободи й законні інтереси громадян та не має міжвідомчого характеру, а окреслює лише межі повноважень Коростишівської податкової інспекції - він відповідно реєстрації не підлягає.
Враховуючи вищевикладене, Положення про Коростишівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Житомирській області, яке затверджено Наказом Міністра доходів і зборів України О.В.Клименком від 17.04.2013 року № 48 прийнято згідно з вимогами законодавства та є чинним.
Також, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Тобто підставою звернення до суду особи є порушення її прав, свобод та інтересів.
Створення та державна реєстрація Коростишівської ОДПІ як юридичної особи ніяким чином не порушують права позивачки, оскільки в даному випадку інтереси держави та інтереси фізичної особи перебувають в різних площинах: створюючи вказану юридичну особу, Держава таким чином реалізує свої владні повноваження в податковій сфері - функцію адміністрування зборів та платежів, незалежно від волевиявлення окремого громадянина, а фізична особа зобов'язана виконувати покладені на неї обов'язки.
Зазначені дії не впливають на обов'язок позивачки як платника сплачувати єдині внески, який є імперативною вимогою Держави в особі Коростишівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, а отже і не можуть порушувати її права, свободи або інтереси.
Таким чином, суд приходить до висновку про законність реєстрації Коростишівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області та наявність відповідного обсягу повноважень щодо складання вимоги № Ф-515-17 від 18.12.2013 про стягнення з ОСОБА_1 суми недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 12164,81 грн.
У зв'язку з викладеним, суд вважає позов необгрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.158-163,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
постановив:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Коростишівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, Реєстраційної служби Коростишівського міського управління юстиції про визнання дій незаконними та зобов'язання скасувати державну реєстрацію, відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Г.В. Чернова