Постанова № 38620492, 09.04.2014, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2014
Номер справи
812/887/14
Номер документу
38620492
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

5.1.2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 квітня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/887/14

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції у Луганській області до приватного підприємства «Мед-Клуб» про застосування заходів реагування у сфері держаного нагляду (контролю),-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Луганській області до приватного підприємства «Мед-Клуб» про застосування заходів реагування у сфері держаного нагляду (контролю).

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 03.12.2013 Державною екологічною інспекцією у Луганській області було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ПП «Мед-Клуб».

За результатами планової перевірки встановлено, що діяльність підприємства пов'язана з утворенням та розміщенням небезпечних відходів, що включені до розділу А Жовтого переліку відходів, та інших відходів, а саме: І, ІІ, ІІІ, ІV класів небезпеки. Дозвіл на розміщення та ліміти на утворення відходів відсутні, що є порушенням п. «а» ч. 1 ст. 32, ст. 33 Закону України «Про відходи», ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища». Також на підприємстві відсутній дозвіл на експлуатацію об'єкта поводження з небезпечними відходами, що є порушенням п. «с» ч. 1 ст. 17 Закону України «Про відходи». Первинний облік утворення відходів ведеться не за встановленою формою №1-ВТ.

На підставі акта, який було складено за результатами перевірки, відповідачу був наданий припис від 03.12.2013 №488 про усунення виявлених порушень. Термін виконання зазначеного припису був встановлений до 03.02.2014.

На підставі наказу від 31.01.2014 №59, направлення на проведення позапланової перевірки від 30.01.2014. №09/436 Інспекцією 04.02.2014 проведена позапланова перевірка виконання відповідачем раніше наданого припису.

За результатами перевірки встановлено, що припис в частині отримання дозволу та лімітів на утворення та розміщення лімітів на утворення та розміщення відходів не виконано, порушення законодавства не усунуто. До Інспекції надано лише наказ підприємства від 06.12.2013 №34-ОД «Про розроблення плану організаційно-технічних засобів щодо усунення порушень природоохоронного законодавства». Самого плану заходів та документів, що свідчать про будь-які дії для усунення виявлених порушень чинного законодавства відповідачем не надано.

Позивачем складений акт позапланової перевірки, в якому викладений факт невиконання п. 6 припису від 03.12.2013. Акт підписаний посадовими особами відповідача без будь-яких пояснень, зауважень або заперечень. В судовому порядку акт перевірки не оскаржувався.

На підставі вищевикладеного позивач просив застосувати заходи реагування до ПП «Мед-Клуб» шляхом тимчасової заборони (зупинення) діяльності, пов'язаної з утворенням та розміщенням відходів на території підприємства (вул.. Свердлова, 306, м. Лисичанськ, Луганська область):

- І класу небезпеки (лампи люмінесцентні відпрацьовані - код відходу 7710.3.1.26, відходи, що містять ртуть (термометри) - код відходу 8510.2.9.03, відпрацьовані акумуляторні батареї - код відходу 6000.2.9.08); ІІ класу небезпеки (матеріали обтиральні зіпсовані, відпрацьовані чи забруднені - код відходу 7730.3.1.06) - до отримання відповідного дозволу та лімітів;

- ІІІ класу небезпеки (матеріали перев'язувальні - код відходу 8510.2.9, системи переливання розчинів одноразові - код відходу 8510.2.9.02, печатки - код відходу 7710.3.1.17, голки медичні зіпсовані або відпрацьовані - код відходу 8510.2.9.01, шприци - код відходу 8510.2.9.03, скарифікатори - код відходу 8510.2.9.02), до отримання відповідного дозволу та лімітів;

- ІV класу небезпеки (шини зіпсовані - код відходу 6000.2.9.03, колодки гальмові відпрацьовані - код відходу 6000.2.9.04, одяг зношений чи зіпсований (халати) - код відходу 7710.3.1.13, макулатура паперова чи картонна - код відходу 7710.3.1.01, пластикова тара (капіляри пластикові одноразові) - код відходу 7730.3.1.02, обладнання електронне загального призначення зіпсоване, відпрацьоване чи не ремонтопридатне - код відходу 7740.3.1.04), до отримання відповідного дозволу та лімітів.

Представником відповідача до суду було надано заперечення на адміністративний позов, в якому він зазначив, що в результаті основної діяльності підприємства утворюються відходи, проте, підприємством укладені договори щодо передачі відходів іншим підприємствам. Передачі відходів підтверджується відповідними актами прймання-передачі, які в наявності у підприємства, тому представник відповідача вважає позов необґрунтованим та просить відмовити в його задоволенні у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах позовних вимог і доказів, наявних в матеріалах справи, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суддя прийшов до наступного.

Згідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 454/2011, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр). Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до п.7 вказаного Положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).

Відповідно до підпункту 4.2 п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 04 листопада 2011 року № 429, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 листопада 2011 року за № 1347/20085, Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог: законодавства про охорону атмосферного повітря щодо:

- виконання запланованих і затверджених загальнодержавних, галузевих або регіональних природоохоронних програм;

- наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин;

- забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;

- додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря;

- додержання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання;

- порядку здійснення діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери і атмосферних явищ у господарських цілях;

- надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря.

З матеріалів справи встановлено, що приватне підприємство «Мед-Клуб» зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Лисичанської міської ради Луганської області 10.11.2005 (а.с. 11).

На підставі наказу від 26 вересня 2013 року № 550 щодо здійснення планових заходів та направлення на проведення позапланової перевірки від 14 жовтня 2013 року № 09/3905 Державною екологічною інспекцією у Луганській області була проведена перевірка ПП «Мед-Клуб», за результатами якої складено акт перевірки дотримання природного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами №488 (а.с. 7-9, 12-15).

За результатами планової перевірки встановлено, що:

- контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря відсутній, інструментально-лабораторні вимірювання параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел не здійснюються;

- план організації роботи у сфері поводження з відходами не розроблений;

- склад і властивості відходів, що утворюються, ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища не визначені та не погоджені;

- встановлено факт порушення правил ведення первинного обліку відходів по встановленій формі №1-ВТ «Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари», а саме облік утворених відходів здійснюється не по формі;

- дозвіл на розміщення та ліміти на утворення та розміщення відходів у ПП «Мед-Клуб» відсутній;

- дозвіл на експлуатацію об'єкта поводження з небезпечними відходами відсутній;

- статистична звітність щодо поводження з відходами не подається;

- на підприємстві відсутній договір обов'язкового страхування цивільної відповідальності суб'єктів господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно пожежами та аваріями на об'єктах підвищеної небезпеки, включаючи пожежовибухонебезпечні об'єкти та об'єкти, господарська діяльність на яких може призвести до аварій екологічного та санітарно-епідеміологічного характеру.

У зв'язку з виявленими порушеннями позивачем складені протоколи про адміністративні правопорушення від 03.12.2013 № 005448, від 03.12.2013 №005446 та винесена постанова про накладення адміністративного стягнення від 03.12.2013 № 005448 у розмірі 85грн., яке було сплачено відповідно відповідачем (а.с. 18-21).

Крім того, 03.12.2013 Державною екологічною інспекцією у Луганській області винесено припис щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства, відповідно до якого відповідачу треба усунути виявлені порушення в строк до 03.02.2014 (а.с. 22).

31.01.2014 Державною екологічною інспекцією у Луганській області винесено наказ № 59 про здійснення позапланового заходу та направлення на перевірку, на підставі чого проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, а саме, виконання припису від 03 грудня 2013 року, за результатами якої складено акт (а.с. 23-27).

Відповідно до акту перевірки встановлено невиконання шести з восьми пунктів припису від 03 грудня 2013 року.

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року № 877-V (надалі - Закон України №877) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Згідно п.5 ст.4 зазначеного Закону, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Пунктом 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставою для здійснення позапланового заходу є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю); звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.

Відповідно до ч.1, ч.2, ч.8 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою. Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку. Розпорядчі документи щодо усунення порушень вимог законодавства можуть бути оскаржені до відповідного центрального органу виконавчої влади або суду в установленому законом порядку.

Відповідно до ст.10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

Стаття 11 зазначеного Закону передбачає, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Порядок проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, які отримали такі дозволи, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про відходи» суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані мати дозвіл на експлуатацію об'єкта поводження з небезпечними відходами.

Суб'єкти господарювання, які в установленому порядку визначені виконавцями послуг на вивезення побутових відходів на певній території, здійснюють їх роздільне збирання.

Суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт утворення відходів.

Відповідно до ст. 26 вказаного Закону державному обліку та паспортизації підлягають в обов'язковому порядку всі відходи, що утворюються на території України і на які

поширюється дія цього Закону.

Державний облік та паспортизація відходів здійснюються у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Система і форми звітності, порядок надання і використання відповідної інформації про відходи, а також порядок перегляду їх номенклатури розробляються на основі державного класифікатора відходів і затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері статистики, за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища та інших заінтересованих центральних органів виконавчої влади.

Згідно п. «а» ч. 1 ст. 32 Закону України «Про відходи» з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів. Ліміти на обсяги утворення і розміщення побутових відходів не встановлюються.

Згідно ст. 33 вказаного Закону зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).

На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.

Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.

Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.

Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія.

Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових, у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.

Відповідно до п. 14 ст. 7 Закону Украни «Про страхування» в Україні здійснюються такі види обов'язкового страхування: страхування цивільної відповідальності суб'єктів господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно пожежами та аваріями на об'єктах підвищеної небезпеки, включаючи пожежовибухонебезпечні об'єкти та об'єкти, господарська діяльність на яких може призвести до аварій екологічного та санітарно-епідеміологічного характеру.

Суддею встановлено, ПП «Мед-Клуб» було укладено наступні договори:

- договір з СП НДВКЦ «Олександра» (ліцензія Міністерства охорони навколишнього природного середовища України на операції у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, перевезення, зберігання) серії АГ №507010) на надання послуг зі збору та передачі ртутьвміщуючих відходів на утилізацію від 26.03.2013 №103, відповідно до якого відповідач зобов'язався здати відповідні відходи та оплатити послуги утилізації. Строк дії договору з 26.03.2013 по 31.12.2014;

- договір з Лисичанською міжрайонною лабораторією ветеринарної медицини від 03.01.2013 №1 на спалювання біологічних відходів. Строк дії договору з 03.01.2013 по 31.12.2013;

- договір з ТОВ «Рубеековторма» (ліцензія Міністерства екології та природних ресурсів України на збирання, заготівлю окремих видів відходів як вторинної сировини серії АГ №581949, термін дії з 19.01.2012 - необмежений) від 21.12.2012 №21/12, відповідно до якого відповідач зобов'язався передати у власність Товариства макулатуру, поліетилен, пластмасу;

- договір з ПП «Пакт» (ліцензія Міністерства екології та природних ресурсів України від 20.11.2012) ) від 09.01.2014 №27, відповідно до якого відповідач зобов'язався передати підприємству вторинну сировину, а саме: макулатуру, склобій, відходи полімерів;

- договір з Лисичанським комунальним автотранспортним підприємством 032806 від 03.01.2013 №261 на вивіз та захоронення твердих побутових відходів;

- договір з Лисичанською міжрайонною лабораторією ветеринарної медицини від 02.01.2014 №02/01/14 на спалювання біохімічних відходів. Строк дії договору з 02.01.2014 по 31.12.2014;

- договір з СП НДВКЦ «Олександра» (ліцензія Міністерства охорони навколишнього природного середовища України на операції у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, перевезення, зберігання) серії АГ №507010) на надання послуг зі збору та передачі ртутьвміщуючих відходів на утилізацію від 09.01.2014 №09/01/14, відповідно до якого відповідач зобов'язався здати відповідні відходи та оплатити послуги утилізації. Строк дії договору з 09.01.2014 по 07.12.2014.

Суддею встановлено, що ПП «Мед-Клуб» було організовано ведення первинного обліку утворення відходів у 2013 році за встановленою формою №1-ВТ «Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари». Крім того, встановлено, що відповідачем укладено договори на збирання, вивіз, захоронення або утилізацію відходів підприємствами, які мають відповідні ліцензії та дозволи у сфері поводження з небезпечними відходами. Таким чином, приватне підприємство «Мед-Клуб» не здійснює розміщення відходів, які утворюються в результаті його діяльності, на території підприємства.

Крім того, відповідно до п. 2 Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів ліміт на утворення відходів - максимальний обсяг відходів, на який у суб'єкта права власності на відходи (далі - власник відходів) є документально підтверджений дозвіл на передачу їх іншому власнику (на розміщення, утилізацію, знешкодження тощо) або на утилізацію чи розміщення на своїй території.

Відповідно до п. 8 зазначеного Порядку до категорій власників, які звільняються від одержання лімітів на утворення та розміщення відходів, належать:

- власники відходів як вторинної сировини, які провадять статутну діяльність із збирання і заготівлі таких відходів;

- власники відходів, які не підлягають включенню до реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 серпня 1998 р. N 1360 "Про затвердження Порядку ведення реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів"

Власники відходів, зазначені в абзаці третьому цього пункту, подають щороку через дозвільні центри, центри надання адміністративних послуг декларацію про відходи. Реєстрація декларацій про відходи здійснюється на безоплатній основі.

Листом від 05.11.2013 №4387/07/3-7 Міністерством екології та природних ресурсів надано роз'яснення щодо отримання дозволу на утворення та лімітів на утворення та розміщення відходів, відповідно до якого власникам відходів потрібно визначитися з необхідністю отримання дозволів та лімітів на утворення та розміщення відходів та, залежно від цього, з урахуванням змін у законодавстві, подати:

- до дозвільних центрів та центрів надання адміністративних послуг декларації про відходи;

- до дозвільних центрів документи згідно з пунктом 12 Порядку ведення реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів для отримання дозволу та лімітів на утворення та розміщення відходів;

- до Мінприроди документи згідно з пунктом 12 Порядку ведення реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів для отримання дозволу та лімітів на утворення та розміщення небезпечних відходів (а.с.106).

Таким чином, чинним законодавством не встановлений обов'язок всіх власників відходів щодо отримання лімітів на утворення відходів. В даному випадку, відповідно до вищевказаного листа Міністерства екології та природних ресурсів власники відходів повинні самостійно визначитися з необхідністю отримання таких лімітів шляхом розрахунку показника загального утворення відходів. За результатами проведеного таким чином аналізу діяльності з утворення відходів підприємством власники відходів зобов'язані або подати до дозвільних центрів та центрів надання адміністративних послуг декларації про відходи, або відповідні документи згідно з пунктом 12 Порядку ведення реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів для отримання дозволу та лімітів на утворення та розміщення відходів.

З матеріалів справи встановлено, що ПП «Мед-Клуб» був проведений розрахунок показника загального утворення відходів, який складає менше 1000 умовних одиниць. На виконання вимог Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів відповідачем було подано до виконавчого комітету Лисичанської міської ради Луганської області декларацію про утворення відходів у 2014 році. Таким чином, відповідач виконав вимоги п. 8 зазначеного Порядку, а результати його діяльності (показник загального утворення відходів складає менше 1000 умовних одиниць) не потребують отримання лімітів на утворення відходів. Внаслідок чого вимоги в приписі були зазначені без врахування всіх обставин по справі та належної їх оцінки.

Відповідно до п. 2 припису відповідача було зобов'язано організувати здійснення контролю за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря та проводити інструментально-лабораторні вимірювання параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел. Проте, відповідно до змісту акта перевірки дотримання природного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами №488 позивачем не здійснювались вимірювання параметрів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та не виявлено перевищення встановлених стандартів та нормативів. Як наслідок, були відсутні підстави для винесення п.2 припису від 03.12.2013.

Відповідно до п. 3 припису відповідача було зобов'язано визначити та погодити склад і властивості відходів, що утворюються, ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища.

Відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 17 Закону України «Про відходи» суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також ступінь небезпечності відходів для навколишнього природного середовища та здоров'я людини відповідно до нормативно-правових актів, які затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Згідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.07.2000 №1120 «Про затвердження Положення про контроль за транскордонними перевезеннями небезпечних відходів та їх утилізацією/видаленням і Жовтого та Зеленого переліку відходів» поводження з відходами - це збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізація і видалення відходів, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями утилізації/видалення.

Згідно ст. 9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» відповідно до цього Закону ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності: виробництво особливо небезпечних хімічних речовин, операції у сфері поводження з небезпечними відходами (не підлягає ліцензуванню зберігання (накопичення) суб'єктом господарювання утворених ним небезпечних відходів, якщо протягом року з дня утворення небезпечні відходи передаються суб'єктам господарювання, що мають ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами).

Відповідно до п. 1.2 Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами контроль за додержанням суб'єктами господарювання (далі - ліцензіати) Ліцензійних умов провадження господарської діяльності із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами (далі - Ліцензійні умови) здійснює Міністерство екології та природних ресурсів України (далі - орган контролю) у межах своїх повноважень шляхом проведення планових і позапланових перевірок.

Відповідно до п.4.8. Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства державні інспектори зобов'язані повно, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний контроль у межах повноважень,передбачених законом.

Тобто, перевірка зазначених в пункті 3 Припису обставин відноситься до компетенції Міністерства екології та природних ресурсів України, а не до компетенції позивача.

Аналізуючи дані конкретні спірні обставини, суд дійшов до висновку, що відповідач не є суб'єктом господарської діяльності у сфері поводження з відходами з наступних підстав. Статтею 17 Закону України «Про відходи» визначені обов'язки суб'єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами. Поняття «поводження з відходами» законодавчо визначено п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.07.2000 №1120 «Про затвердження Положення про контроль за транскордонними перевезеннями небезпечних відходів та їх утилізацією/видаленням і Жовтого та Зеленого переліку відходів» та передбачає збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізація і видалення відходів, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями утилізації/видалення. В той же час, відповідно до ст. 9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» вказана діяльність підлягає ліцензуванню, тобто передбачає наявність певної ліцензії. Як встановлено суддею, не відповідач, а СП НДВКЦ «Олександра» має ліцензію Міністерства охорони навколишнього природного середовища України на операції у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, перевезення, зберігання) серії АГ №507010. Таким чином, заходи по визначенню складу і властивостей відходів, що утворюються, а також ступеню небезпечності відходів для навколишнього природного середовища відповідно до зазначених нормативно-правових актів відноситься до обов'язку СП НДВКЦ «Олександра», а не до обов'язку відповідача.

З матеріалів справи встановлено, що з боку відповідача відсутні порушення чинного законодавства, які б створювали загрозу навколишньому природному середовищу, що обумовлює відсутність підстав для задоволення позову Державної екологічної інспекції у Луганській області до приватного підприємства «Мед-Клуб» про застосування заходів реагування у сфері держаного нагляду (контролю).

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 105, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції у Луганській області до приватного підприємства «Мед-Клуб» про застосування заходів реагування у сфері держаного нагляду (контролю) відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції у разі її прийняття в письмовому провадженні подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя С.В. Борзаниця