ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 травня 2014 р.
м. Херсон
Справа № 821/1316/14
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гомельчука С.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до публічного акціонерного товариства "Каланчацький комбінат хлібопродуктів" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
встановив:
Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до публічного акціонерного товариства "Каланчацький комбінат хлібопродуктів" (далі - відповідач, ПАТ"Каланчацький комбінат хлібопродуктів", товариство) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені на загальну суму 137491 грн. 13 коп.
В обгрунтування адміністративного позову зазначено, що згідно з даними звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2013 рік, поданого відповідачем, середньооблікова чисельність його штатних працівників складає 234 особи, з цього розрахунку установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік становить 9 робочих місць. За 5 робочих місць, призначених для працевлаштування інваліда і не зайнятих ними, відповідач до 16 квітня 2014 року повинен був самостійно сплатити позивачу адміністративно-господарські санкції у розмірі 137367 грн. 50 коп. Станом на 18 квітня 2014 року заборгованість ПАТ"Каланчацький комбінат хлібопродуктів", з урахуванням пені за порушення терміну сплати цих санкцій, складає 137491 грн. 13 коп., яка не сплачена відповідачем у добровільному порядку, а тому підлягає стягненню.
Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідачем надано до суду письмове заперечення, зі змісту якого слідує, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується суто його обов'язком підбирати інвалідів на створені робочі місця, такий обов'язок покладається на органи працевлаштування, зокрема, на державну службу зайнятості, якою у 2013 році не спрямовано жодного інваліда до товариства. На виконання приписів Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" відповідач протягом 2013 року виділив та створив робочі місця для інвалідів, інформував службу зайнятості, шляхом подання звітності та займався самостійним пошуком інвалідів, подаючи відповідні запити до селищної ради та управління соціального захисту населення. ПАТ"Каланчацький комбінат хлібопродуктів" вважає, що ним вжито всіх необхідних заходів щодо виконання нормативу працевлаштування інвалідів, а тому правових підстав для сплати товариством адміністративно-господарських санкцій та пені немає. У задоволенні позову просить відмовити.
Представник відповідача надав до суду заяву про розгляд справи у письмовому провадженні, позовні вимоги не визнає.
Згідно з ч.4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що позов Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що 26 лютого 2014 року відповідачем подано до Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Звіт форми № 10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2013 рік № 2388/03-05 від 25 лютого 2014 року, відповідно до якого середньооблікова чисельність його штатних працівників складає 234 особи. Виходячи з даного розрахунку, установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у ПАТ"Каланчацький комбінат хлібопродуктів" становить 9 місць. За даними звіту середньооблікова кількість незайнятих робочих місць для штатних працівників товариства, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність складає 5 робочих місць. У зв'язку з невиконанням нормативу працевлаштування інвалідів відповідачеві нараховано адміністративно-господарські санкції у розмірі 137367 грн. 50 коп. Листом від 12 березня 2014 року № 01-10/137 ПАТ "Каланчацький комбінат хлібопродуктів" повідомлено про обов'язкову сплату адміністративно-господарських санкцій в розмірі 137367 грн. 50 коп. внаслідок невиконання нормативу працевлаштування інвалідів. За порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій відповідачеві нарахована пеня на суму 123 грн. 63 коп.
Судом з'ясовано, що при потребі в працівниках, ПАТ "Каланчацький комбінат хлібопродуктів" 22 січня 2013 року, 04 лютого 2013 року, 05 березня 2013 року, 03 квітня 2013 року, 30 квітня 2013 року, 07 червня 2013 року, 09 липня 2013 року, 05 серпня 2013 року, 18 вересня 2013 року, 18 жовтня 2013 року, 07 листопада 2013 року, 09 грудня 2013 року звертався до державної служби зайнятості шляхом подання звітності форми № 3-ПН "Звіт про наявність вакансій ", "Інформація про попит на робочу силу" щодо працевлаштування інвалідів за професією техніка-лаборанта, що підтверджується копіями долучених до справи звітів відповідача. Крім того, 22 січня 2013 року товариство спрямувало листи № 1-4/27, №1-4/28, №1-4/29 до Каланчацького районного центру зайнятості, управління соціального захисту населення та до селищного голови Мирненської селищної ради відповідно, в яких повідомило про те, що на комбінаті створено робочі місця для інвалідів та просило направляти даних осіб, у разі їх звернення, для працевлаштування до ПАТ "Каланчацький комбінат хлібопродуктів".
З листа Каланчацького районного центу зайнятості від 28 квітня 2014 року № 11-02-401/0-14, надісланого відповідачеві на його запит від 28 квітня 2014 року № 1-04/165, слідує, що протягом 2013 року - громадян, які мають інвалідність, на заявлену посаду службою зайнятості направлено не було, у зв'язку з відсутністю належних безробітних, які перебували на обліку в центрі зайнятості.
З огляду листів управління соціального захисту населення Каланчацької районної державної адміністрації Херсонської області від 28 квітня 2014 року № 919/02 та селищного голови Мирненської селищної ради від 28 квітня 2014 року № 136/02-19, які містяться серед матеріалів справи, вбачається, що протягом 2013 року інваліди з питань працевлаштування до даних органів не звертались.
Зі змісту ч.1 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Закон № 875-ХІІ) слідує, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Так, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.3 ст. 18 Закону № 875-ХІІ).
Пунктом 2.1.Порядку подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України 31 травня 2013 року № 316, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 червня 2013 року за № 988/23520, визначено, що форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
За приписами ч.1, ч.2 ст. 20 Закону № 875-ХІІ встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, які використовують найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
При цьому, відповідно до частини 1 статті 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. У частині 2 наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Викладене вище дає підстави зробити висновок про те, що у діях відповідача відсутній склад правопорушення, оскільки ним виділено та створено робочі місця для працевлаштування інвалідів та повідомлено службу зайнятості у встановленому законом порядку про наявність вакансій.
Отже, на ПАТ"Каланчацький комбінат хлібопродуктів" не може бути покладена відповідальність за ненаправлення уповноваженими органами інвалідів для працевлаштування та відсутність у населеному пункті за місцем знаходження відповідача, інвалідів, які бажають працевлаштуватись.
Відповідно до ч.1 ст.18 Закону № 875-ХІІ забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
За приписами ст. 18-1 Закону № 875-ХІІ інвалід, який не досяг пенсійного віку, не працює, але бажає працювати, має право бути зареєстрованим у державній службі зайнятості як безробітний. Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Таким чином, пошук підходящої роботи для інваліда здійснює державна служба зайнятості.
Відтак, обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування.
Адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором (обов'язковим платежем), обов'язкова сплата яких передбачена Конституцією України та Законом України "Про систему оподаткування" від 25 червня 1991 року, а є заходом впливу до правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення. Такі санкції не можуть застосовуватися у разі відсутності необхідної кількості працевлаштованих інвалідів.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 22 грудня 2009 року у справі № 21-2151во09/09/229, від 20 червня 2011 року у справі № 21-60а11 та від 16 квітня 2013 року у справі №21-81а13.
Оскільки ПАТ"Каланчацький комбінат хлібопродуктів" вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення, тому суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів щодо стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій та пені на загальну суму 137491 грн. 13 коп.
Керуючись ст.ст. 122, 158-163, 167 КАС України, суд,-
постановив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 10.3.4