Постанова № 38619517, 07.05.2014, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.05.2014
Номер справи
812/2361/14
Номер документу
38619517
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 травня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/2361/14

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Ірметової О.В.,

за участю секретаря судового засідання: Козловської А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Ровенькиантрацит» до Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду звернулось ТОВ «ДТЕК Ровенькиантрацит» з позовом до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення про визнання дій протиправними та скасування рішення від 03 березня 2014 року №6, в обґрунтування якого зазначив наступне.

Рішенням № 6 від 03.03.2014 було застосовано до товариства фінансових санкцій за несвоєчасне повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у розмірі 1563,94 грн. та розрахунок штрафу та пені за несвоєчасне перерахування штрафної санкції згідно рішення №68 від 30.04.2013, прийнятого відповідачем.

Позивач вважає, що дане рішення винесено з порушенням норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням». Так на підставі акту перевірки №04-12-83 від 15.04.2013 було прийняте рішення №68/04-09-1421 від 30.04.2013 про повернення Фонду неправомірно витрачених страхових коштів у розмірі 7198,82 грн. та застосування штрафних санкцій у розмірі 50% від неправомірно витрачених коштів, що склала 3599,41 грн. Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 02.09.2013 у справі №812/5020/13-а, який був залишений без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.10.2013, позов ТОВ «ДТЕК Ровенькиантрацит» був задоволений частково, рішення №68 від 30.04.2013 було скасовано в частині суми у розмірі 2778,00 грн. 23 вересня 2013 року за не виконання рішення №68/04-09-1421 від 30.04.2013 відповідачем було винесено рішення №32 від 23.09.2013 про стягнення фінансової санкції, яке було оскаржене у судовому порядку. Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.02.2014 позов ТОВ «ДТЕК Ровенькиантрацит» був задоволений, постанову відповідача №32 від 23.09.2013 було скасовано. 12 лютого 2014 року на підставі винесеного відповідачем рішення №68/04-09-1421 від 30.04.2013 товариством було перераховано на розрахунковий рахунок відповідача суму неправомірно витрачених коштів у розмірі 4420,82 грн. та штрафні санкції у розмірі 3599,41 грн.

03 березня 2014 року відповідачем винесено рішення №6 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у розмірі 1563,94 грн., яка була розрахована відповідно з неправомірно використаних страхових коштів у розмірі 4420,82 грн., та штрафної санкції у розмірі 3599,41 грн. за 95 прострочених днів.

У зв'язку з тим, що відповідач при прийнятті рішення №6 від 03.03.2014 не перерахувала штрафну санкцію, яка була нарахована з суми неправомірно витрачених коштів за рішенням №68/04-09-1421 від 30.04.2013, відповідно до ч.1 ст.30 Закону №2240, відповідачем, на думку позивача неправильно нарахував фінансові санкції у розмірі 1563,94 грн. З

а таких підстав позивач вважає, що відповідач на підставі судового рішення, повинен був здійснити перерахунок штрафної санкції за рішенням №68 від 30.04.2013. Також позивач вважає, що відповідачем було нараховано фінансові санкції з порушенням п.4.2 Інструкції №29.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі та просив задовольнити позов.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що рішення №6 від 03.03.2014 прийнято на законних підставах та просив суд відмовити у задоволені в повному обсязі (а.с.37-38).

Вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.

Відповідно до ст. 14 Закону України від 14.01.1998 № 16/98-ВР "Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, провадять збір та акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції згідно з затвердженими статутами.

Згідно із частиною 3 статті 10 Закону України від 18.01.2008 № 2240 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління.

Виконавча дирекція є підзвітною правлінню Фонду та здійснює діяльність від імені Фонду в межах та в порядку, визначених статутом Фонду та положенням про виконавчу дирекцію Фонду, що затверджується його правлінням.

Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" визначено правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей. Матеріальне забезпечення та соціальні послуги, що надаються за цим Законом, є окремим видом загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян, що здійснюється Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.

Відповідно до вимог ст. 13 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" виконавча дирекція Фонду, серед іншого: забезпечує акумуляцію внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням; забезпечує цільове використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням; представляє інтереси страховика в судових та інших органах.

Страхувальники відповідно до статті 2 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" - юридичні та фізичні особи набувають статусу платників страхових внесків до Фонду з дня їх реєстрації у виконавчих дирекціях відділень Фонду.

Відповідно ч.1 ст.21 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" у разі, якщо сума отриманих страхувальником від Фонду страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання матеріального забезпечення, невикористані страхові кошти повертаються до робочого органу Фонду, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів.

Згідно з ч.1 ст. 22 цього Закону страхувальники, інші отримувачі коштів Фонду зобов'язані у десятиденний строк після отримання рішення органу Фонду про повернення коштів перерахувати страхові кошти, використані з порушенням встановленого порядку використання, а також фінансові санкції, визначені у статті 30 цього Закону.

Відповідно до ч.1 ст.30 цього Закону страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.

Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

З аналізу зазначених норм вбачається, що відповідачем можуть застосоватися таки види штрафних санкцій, які залежать від сум несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів:

- 50% за порушення порядку використання страхових коштів;

- 10% за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону.

При цьому нормами спеціального Закону визначено, що пеня нараховується на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій за кожний день прострочення платежу.

15 квітня 2013 року Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення проведено планову перевірку відокремленого підрозділу «Шахтоуправління Ровеньківське» ТОВ «ДТЕК Ровенькиантрацит» по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за результатами якої складено акт перевірки коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №04-12-83 (а.с.6-9).

Відповідно до п.3.1.1. акту перевірки від 15.04.2013 №04-12-83 вказано, що вибірковою перевіркою дотримання діючого законодавства при призначенні, розрахунку і виплати допомоги з тимчасової втрати працездатності встановлено порушення ст. 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням " від 18.01.2001 - комісією з соціального страхування відокремленого підрозділу призначено та виплачено матеріальне забезпечення учням професіонального гірничого ліцею, які проходили виробниче навчання і виробничу практику на підставі договору №211-74 гп від 03.03.2011 і договору № 212-360 ра від 03.09.2012.

Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення було прийнято рішення № 68/04-09-1421 від 30 квітня 2013 року про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності на загальну суму 10798,23 грн., з яких 7198,82 грн. - неправомірно витрачені страхові кошти, 3599,41 грн. - штрафна санкція (50% від неправомірно витрачених страхових коштів) (а.с.10).

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2013 року у справі №812/5020/13-а (а.с.11-13), яке було залишено без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 жовтня 2013 року (а.с.14-16), адміністративний позов ТОВ «ДТЕК Ровенькиантрацит» до Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення від 30.04.2013 №68/04-09-1421 був задоволений частково, зазначене рішення було скасовано в частині суми у розмірі 2778,00 грн.

За таких підстав, згідно рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2013 року у справі №812/5020/13-а, позивачем неправомірно було витрачені кошти Фонду у розмірі 4420,82 грн. З урахуванням вимог ч.1 ст.30 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" відповідачем повинна бути застосована штрафна санкція у розмірі 50%, що складає 2210,41 грн.

03 березня 2014 року відносно позивача було прийняте рішення №6, яким було застосовано штрафні санкції у розмірі 1563,94 грн. (а.с.21).

З розрахунку штрафу та пені до рішення №6 від 03.03.2014 (а.с.22) вбачається, що штрафна санкція була нарахована на неправомірно витрачені страхові кошти у розмірі 4420,82 грн. та штрафні санкції у розмірі 3599,41 грн., які зазначені в рішенні № 68/04-09-1421 від 30 квітня 2013 року.

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, постановою Луганського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2013 року у справі №812/5020/13-а встановлена обставина, яка не підлягає доведенню у цій справі, а саме - розмір неправомірно витрачених позивачем страхових коштів у розмірі 4420,82 грн.

Оскільки судом під час розгляду справи не вирішувалося питання в частині визначення розміру штрафних санкцій, з урахуванням вимог ст. 2 КАС України, суд дійшов висновку, що сума штрафних санкцій, яка повинна бути стягнена з позивача за неправомірно витрачені кошти, повинна складати саме 2210,41 грн.

Також з розрахунку штрафу та пені до рішення №6 від 03.03.2014 (а.с.22) вбачається, що відповідачем було застосовано штрафні санкції у розмірі 10% до штрафу у розмірі 3599,41 грн.

Як наголошувалось раніш, за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів. При цьому дана норма не визначає право Фонду на нарахування штрафу на суму штрафних санкцій, застосованих за порушення порядку використання страхових коштів.

В судовому засіданні встановлено, що сума неправомірно використаних страхових коштів склала 4420,82 грн., яку фактично відповідач узяв до розрахунку штрафної санкцій за несвоєчасне повернення страхових коштів, та сума штрафних санкцій розрахована з даної суми відповідачем правильно - 442,08 грн. Оскільки у відповідача відсутні підстави для нарахування штрафних санкцій на суму штрафних санкцій, застосованих за порушення порядку використання страхових коштів, відповідачем безпідставно нараховано суму штрафу у розмірі 359,94 грн.

Щодо застосування пені.

Нормами чинного законодавства встановлено, що пеня нараховується на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій за кожний день прострочення платежу.

Так у судовому засіданні встановлено, що постанова Луганського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2013 року у справі №812/5020/13-а, якою було скасовано рішення № 68/04-09-1421 від 30 квітня 2013 року, набрало законної сили з моменту проголошення ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду по даній справі - 29 жовтня 2013 року.

З урахуванням вимог чинного законодавства, строк добровільного перерахування неправомірно витрачених коштів та відповідних штрафних санкцій сплив 08.11.2013. З платіжного доручення №264662 від 12.02.2014 (а.с.42) вбачається, що позивачем на рахунок Фонду було перераховано 8020,23 грн. за актом перевірки №04-12-83 від 15.04.2013. Таким чином, позивачем було перераховано кошти з порушенням строку сплати - 95 календарних дні.

Таким чином, у судовому засіданні достовірно встановлено, що сума неправомірно використаних страхових коштів складає 4420,82 грн., на яку відповідач повинен був застосувати штрафні санкції за їх неправомірне використання у розмірі 50%, що фактично складає 2210,41 грн.

З урахуванням вимог чинного законодавства, за несвоєчасне повернення неправомірно використаних страхових коштів повинна бути застосована штрафна санкцій у розмірі 10% від розміру неправомірно використаних страхових коштів, а саме 4420,82 х 10% = 442,08 грн.

З урахуванням вимог чинного законодавства сума пені повинна складати (4420,92 грн. + 2210,41 грн.) х 10% х 95 к.д. = 629,97 грн.

За таких підстав, сума штрафних санкцій та пені, яка повинна бути сплачена позивачем за несвоєчасне повернення неправомірно витрачених страхових коштів, складає 442,08 грн. + 629,97 грн. = 1072,05 грн.

З урахуванням вищевикладеного, сума фінансових санкцій, зазначеної у рішенні №6 від 03.03.2014, в частині 491,89 грн., застосована відповідачем в порушення вимог чинного законодавства, а тому позовні вимоги в частині скасування рішення №6 від 03.03.2014 підлягає частковому задоволенню.

Позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок штрафної санкції відповідно до суми неправомірно витрачених страхових коштів, вказаної у рішенні №68/04-00-1421 від 30.04.2013, з нарахуванням фінансової санкції за 20 прострочених днів з винесенням нового рішення не підлягає задоволенню, оскільки у судовому засіданні достовірно було встановлено про порушення позивачем строку повернення неправомірно використаних коштів - 95 календарних дні. При цьому п.4.2 Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 N 29, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 25 березня 2011 року за N 393/19131, містить у собі правові норми щодо порядку нарахування штрафних санкцій та пені у разі невиконання рішення Фонду про повернення коштів.

Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Згідно платіжного доручення №Y405 від 01.04.2014 року, позивачем при поданні позову було сплачено судовий збір у розмірі 182,70 грн., що складає 10% від суми, яка повинна бути сплачена за Законом України «Про судовий збір». Оскільки судом було прийнято рішення про часткове задоволення позовних вимог в сумі 491,89 грн., що складає 31,45 % від суми, яка оскаржувалась позивачем, з урахуванням ч.3 ст.94 КАС України, підлягає додатковому стягненню з позивача судових витрат у вигляді судового збору у розмірі 1069,71 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Ровенькиантрацит» до Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення №6 від 03.03.2014 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в частині 491,89 грн. (чотириста дев'яносто одна грн. 89 коп.).

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Ровенькиантрацит» (код ЄДРПОУ 37713861, вул. Комуністична, 6, м. Ровеньки, 94701) на користь Державного бюджету України (р/р 31213206784006 УДКСУ у м. Луганську, код ОКПО 37991503, МФО 804013, код класифікації доходів 22030001) судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 1069,71 грн. (одна тисяча шістдесят дев'ять грн. 71 коп.)

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Постанову складено та підписано у повному обсязі 08 травня 2014 року.

Суддя О.В. Ірметова