Ухвала суду № 38618555, 28.04.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
28.04.2014
Номер справи
825/2394/13-а
Номер документу
38618555
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 квітня 2014 року м. Київ К/800/61191/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого Кошіля В.В.

Суддів Вербицької О.В.

Моторного О.А.

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Міндоходів у Чернігівській області

на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 29.10.2013

та постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.07.2013

у справі № 825/2394/13-а

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЖИТЛОБУДСЕРВІС-ПК»

до Державної податкової інспекції у м. Чернігові Державної податкової служби

про визнання дій протиправними

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЖИТЛОБУДСЕРВІС-ПК» звернулось до суду з позовом про визнання протиправними дій відповідача щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «ЖИТЛОБУДСЕРВІС-ПК», за результатами якої складено акт від 12.06.2013 № 141/22/38647334 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ЖИТЛОБУДСЕРВІС-ПК» щодо правомірності формування податкового кредиту та податкових зобов'язань за квітень, травень 2013 року».

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.07.2013, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.10.2013, позов задоволено; визнано протиправними дії ДПІ у м. Чернігові ДПС щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «ЖИТЛОБУДСЕРВІС-ПК», за результатами якої складено акт від 12.06.2013 № 141/22/38647334 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ЖИТЛОБУДСЕРВІС-ПК» щодо правомірності формування податкового кредиту та податкових зобов'язань за квітень, травень 2013 року».

В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій; прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ДПІ у м. Чернігові на виконання наказу ДПА України № 266 від 18.04.2011, в частині отримання документального підтвердження проведених операцій, 23.05.2013 на юридичну адресу ТОВ «ЖИТЛОБУДСЕРВІС-ПК» було направлено лист-запит № 7228/10/15-213 щодо надання документів, які підтверджують правомірність формування податкового кредиту по взаємовідносинам з контрагентами: ТОВ «АВАНДСТРОЙ», ПП «ПКФ «КОРД-ГС», ТОВ «СХІДХІМ», ТОВ «ЛАТЕКС», ПП «ОМЕГА М» за березень, квітень 2013 року.

Станом на 11.06.2013 від платника - ТОВ «ЖИТЛОБУДСЕРВІС-ПК» до ДПІ у м. Чернігові відповідь не надходила.

12.06.2013 уповноваженою особою податкового органу здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо формування податкового кредиту та податкових зобов'язань за квітень, травень 2013 року.

За результатами вказаної звірки, 12.06.2013 відповідачем складено акт № 141/22/38647334 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ЖИТЛОБУДСЕРВІС-ПК» щодо правомірності формування податкового кредиту та податкових зобов'язань за квітень, травень 2013 року», в якому встановлено, що у зв'язку з ненаданням документів для проведення перевірки позивачем, неможливо підтвердити факт реального здійснення господарських операцій за квітень, травень 2013 року з контрагентами-постачальниками ТОВ «АВАНДСТРОЙ» на загальну суму 43 976 070 грн., ПП «ПКФ «КОРД-ГС» на загальну суму 92 118 грн., ТОВ «СХІДХІМ» на загальну суму 30 795 грн., ТОВ «ЛАТЕКС» на загальну суму 89 820 грн., ПП «ОМЕГА М» на загальну суму 7 467 грн. та з контрагентами-покупцями на загальну суму 44 204 277 грн.

Також податковим органом зроблено висновки, що у позивача відсутні необхідні умови для здійснення господарської діяльності в частині купівлі, продажу, реалізації, зберігання та відвантаження товарно-матеріальних цінностей, та в ході перевірки не встановлено факту передачі товару від продавця до покупця, в в'язку із відсутністю (не наданням для перевірки) документів.

Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що моментом відліку місячного строку для подання позивачем інформації, визначеної у запиті ДПІ у м. Чернігові, та її документального підтвердження є 23.05.2013, тому складання акта від 12.06.2013 № 141/22/38647334 є передчасним та суперечить вимогам п. 73.3 ст. 73 ПК України.

Суд касаційної інстанції погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Згідно з п. 73.3 ст. 73 цього Кодексу органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі. Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

Порядок отримання органами державної податкової служби податкової інформації за запитами визначений п. п. 9-15 «Про затвердження Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1245.

Згідно з п. п. 1-4, 6, 7 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1232, зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків; зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту; орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку; у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку; за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

Аналізуючи наведені норми, можна зробити висновок про відсутність у податкового органу повноважень по здійсненню в рамках проведення зустрічних звірок контролю за додержанням податкового законодавства. Зустрічна звірка є заходом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби, в той час як функція податкового органу щодо контролю за дотриманням податкового та іншого законодавства реалізується шляхом проведення перевірок платників податків в порядку, визначеному Податковим кодексом України.

Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку, що дії контролюючого органу щодо проведення зустрічної звірки, в результаті якої було складено акт 12.06.2013 № 141/22/38647334 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ЖИТЛОБУДСЕРВІС-ПК» щодо правомірності формування податкового кредиту та податкових зобов'язань за квітень, травень 2013 року» є протиправними.

За вказаних обставин, відсутності порушень норм матеріального та процесуального права, висновок судів першої та апеляційної інстанцій про задоволення позовних вимог є вірним, а касаційна скарга відповідача - необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Міндоходів у Чернігівській області відхилити.

Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 29.10.2013 та постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.07.2013 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.

Головуючий В.В. Кошіль Судді О.В. Вербицька О.А. Моторний