Ухвала суду № 38610266, 08.05.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.05.2014
Номер справи
564/2292/13-а
Номер документу
38610266
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Грипіч Л.А.

Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.

П О С Т А Н О В А

іменем України

"08" травня 2014 р. Справа № 564/2292/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шидловського В.Б.

суддів: Євпак В.В.

Капустинського М.М.,

при секретарі Волянській О.В. ,

за участю сторін:

прокурора: Рудика В.Р.

представника позивача: Кузьменюк Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Прокурора Костопільського району Рівненської області на постанову Костопільського районного суду Рівненської області від "03" лютого 2014 р. у справі за позовом Сільськогосподарського комунального підприємства "Малолюбашанське" до Малолюбашанської сільської ради Костопільського району Рівненської області про скасування рішення суб'єкта владних повноважень ,

В С Т А Н О В И В:

06 вересня 2013 року до суду звернулося сільськогосподарське комунальне підприємство "Малолюбашанське" (надалі - СКП "Малолюбашанське") с.Мала Любаша Костопільського району Рівненської області з адміністративним позовом в якому просило скасувати рішення Малолюбашанської сільської ради Костопільського району Рівненської області № 483 від 15 травня 2013 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки цільове призначення якої змінюється СКП "Малолюбашанське", в частині пунктів 2 та 3 вказуючи, що дані пункти суперечать вимогам законодавства. В обґрунтування своїх вимог зазначало, що Малолюбашанською сільською радою Костопільського району Рівненської області 15 травня 2013 року прийнято спірне рішення за № 483 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки цільове призначення якої змінюється СКП "Малолюбашанське". Однак, СКП "Малолюбашанське" не погоджується із покладеним на них зобов'язанням, відносно відшкодування вартості втрат сільськогосподарського виробництва у зв'язку із зміною цільового призначення земельної ділянки площею 10,45 га, яка згідно державного акту, надана у постійне користування для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та проектується для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємства, що пов'язані з користуванням надрами, оскільки вважають, що відповідно до норм зазначених в п.2 ст.207 та п.п.1,2 ст.208 Земельного кодексу України на підприємство розповсюджується пільга відносно відшкодування втрат сільськогосподарсько- го та лісогосподарського виробництва, а тому пункти 2 та 3 Рішення № 483 від 15.05.2013 року є неправомірними та підлягають скасуванню.

Постановою Костопільського районного суду Рівненської області від 03 лютого 2014 року позов задоволено.

Скасовано рішення Малолюбашанської сільської ради Костопільського району Рівненської області № 483 від 15 травня 2013 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки цільове призначення якої змінюється СКП "Малолюбашанське", в частині пунктів 2 та 3 як такі, що суперечать вимогам законодавства.

Не погоджуючись із даним рішенням суду прокурор Костопільського району Рівненської області подав апеляційну скаргу у якій зазначає, що при винесенні даного рішення судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, а тому просить рішення суду скасувати та в задоволені позову відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з"явилися в судове засідання, дослідивши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення враховуючи наступне.

Так судом встановлено, що 15 травня 2013 року Малолюбашанською сільською радою Костопільського району Рівненської області прийнято рішення № 483 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки цільове призначення якої змінюється СКП "Малолюбашанське".

Даним рішенням затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 10,45 га. кадастровий номер 5623483900:04:032:0011 цільове призначення якої змінюється для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами за рахунок земель, що перебувають у постійному користуванні СКП "Малолюбашанське" для ведення товарного сільського виробництва. Пунктом 2 даного рішення затверджені втрати сільськогосподарського виробництва СКП "Малолюбашанське" в сумі 288 417 грн., пунктом 3 зобов'язано позивача відшкодувати вартість втрати сільськогосподарського виробництва у зв'язку з відведенням у постійне користування земельної ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами.

Відповідно до довідки АБ № 600061 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) та статуту СКП "Малолюбашанське" , позивач є юридичною особою та здійснює господарську діяльність у сфері сільськогосподарського товаро- виробництва - допоміжна діяльність у рослинництві.

Розпорядженням голови Костопільської районної державної адміністрації Рівненської області № 335 від 16 серпня 2011 року затверджено "Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування Сільськогосподарському комунальному підприємству "Малолюбашанське" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (рілля) на території Малолюбашанської сільської ради (за межами населених пунктів) Костопільського району Рівненської області та передано у постійне користування земельні ділянки сумарною площею 15.3191 га (10.45 га та 4.8691 га).

На підставі даного розпорядження видано Державний акт серії ЯЯ № 262527 від 03.10.2011 року на право постійного користування земельною ділянкою площею 10.4500 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться за межами Малолюбашанської сільської ради та в межах земельної ділянки площею 11.4 га., наданої СКП "Малолюбашанське" у відповідності до спеціального дозволу на користування надрами № 5205 від 27.10.2010 року (10.45 га + 0,95 га = 11.4 га).

Відповідно до частини першої статті 207 ЗК України втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва включають втрати сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, а також втрати, завдані обмеженням у землекористуванні та погіршенням якості земель.

Під втратами сільськогосподарського й лісогосподарського виробництва слід розуміти зміну цільового призначення сільськогосподарських угідь, лісових земель та ділянок під чагарниками в зв'язку з необхідністю їх використання для несільськогосподарських потреб, а також неможливість використання земельної ділянки в повному обсязі у зв'язку із встановленням обмежень у землекористуванні та погіршенням якості земель.

Закріплені в ЗК України норми щодо відшкодування втрат сільськогосподарського й лісогосподарського виробництва спрямовані на забезпечення раціонального використання і охорони особливо цінних земель сільськогосподарського призначення та земель лісового фонду з метою збереження їх кількісного і якісного стану. Відшкодування втрат передбачає компенсацію суспільству негативних наслідків соціально-економічного, екологічного характеру, що наступають внаслідок переведення особливо цінних земель сільськогосподарського призначення та лісового фонду в інші категорії земель, а також у разі обмеження землекористування чи погіршення якості земель як національного надбання, що перебуває під особливою охороною держави.

В ч.1 ст. 208 ЗК України передбачено вичерпний перелік випадків звільнення від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а саме: від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва звільняються громадяни та юридичні особи у разі використання земельних ділянок для будівництва шкіл, дошкільних закладів, державних об'єктів охорони здоров'я, культури, фізкультури та спорту, соціального забезпечення, державних об'єктів дорожнього будівництва, культових споруд релігійних організацій, кладовищ, меліоративних систем, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд, під будівництво і обслуговування жилих будинків і господарських будівель, для розміщення внутрігосподарських об'єктів сільськогосподарських, рибогосподарських і лісогосподарських підприємств, організацій та установ, для розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, видобування торфу за умови повернення земельних ділянок у стані, придатному для попереднього використання, під об'єкти і території природно-заповідного фонду, під будівництво і обслуговування об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, для залісення деградованих та малопродуктивних земель на підставі документації із землеустрою, а також всеукраїнські громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації, що фінансуються з Державного бюджету України, у разі використання земельних ділянок для будівництва реабілітаційних установ для інвалідів і дітей-інвалідів, об'єктів фізкультури, спорту та соціального забезпечення для інвалідів і дітей-інвалідів.

Частиною 2 статті 208 визначено, що здійснення внутрігосподарського будівництва сільськогосподарськими або лісогосподарськими підприємствами, організаціями, установами, а також громадянами провадиться без відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

З аналізу зазначених правових норм вбачається, що при дотриманні суб'єктом норм земельного законодавства щодо цільового використання такої земельної ділянки, здійснення заходів по внутрігосподарському землеустрою не тягне обов'язку відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Відшкодування втрат сільськогосподарського й лісогосподарського виробництва здійснюється незалежно від того, в якій власності перебувають зазначені угіддя. Важливим є те, що рілля, багаторічні насадження, перелоги, сінокоси, пасовища, лісові землі та землі під чагарниками втрачають свою функцію головного засобу виробництва в сільському й лісовому господарстві та вибувають з господарського обороту, або ж погіршується їхня якість чи встановлюється обмежений режим їхнього використання за цільовим призначенням.

Постановою № 1279 регулюється порядок визначення втрат, які розраховуються на основі затверджених нормативів. Пунктом 4 Порядку передбачено, що відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських і лісових угідь для цілей, не пов'язаних із веденням сільського і лісового господарства, провадиться юридичними і фізичними особами в двомісячний термін після затвердження в установленому порядку проекту відведення їм земельних ділянок, а у випадках поетапного освоєння відведених угідь для добування корисних копалин відкритим способом - у міру їх фактичного надання.

Статтею 208 ЗК України передбачено вичерпний перелік випадків, коли особа звільняється від відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва.

Наведений у цій статті перелік функціонального використання земельних ділянок є вичерпним і не підлягає розширеному тлумаченню.

Оскільки цільове призначення даної земельної ділянки площею 10,45 га. кадастровий номер 5623483900:04:032:0011 змінювалося для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами, а саме розробкою кар"єру будівельних пісків Малолюбашанський-2, тому для застосування пільги передбаченої ст.208 ЗК України немає підстав.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що в разі вилучення сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом, крім викупу земельних ділянок для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, чинне законодавство передбачає обов'язкове відшкодування збитків та компенсацію втрат сільськогосподарського й лісогосподарського виробництва.

До такого ж висновку в аналогічному спорі прийшла колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України 22 жовтня 2013 року за наслідками розгляду заяви Заступника Генерального прокурора України у справі № 21-3а13 за позовом ОСОБА_4 до Ясинуватської районної державної адміністрації Донецької області про визнання протиправним і скасування розпорядження.

Тому, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню із ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, (201), 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Прокурора Костопільського району Рівненської області задовольнити, постанову Костопільського районного суду Рівненської області від "03" лютого 2014 р. скасувати та прийняти нову постанову.

В задоволенні позовних вимог Сільськогосподарського комунального підприємства "Малолюбашанське" до Малолюбашанської сільської ради Костопільського району Рівненської області про скасування рішення суб'єкта владних повноважень - відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) В.Б. Шидловський

судді: (підпис) В.В. Євпак

(підпис) М.М. Капустинський

З оригіналом згідно: суддя _______ В.Б. Шидловський

Повний текст cудового рішення виготовлено "08" травня 2014 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Сільськогосподарське комунальне підприємство "Малолюбашанське" вул.Колгоспна,10,с.Мала Любаша,Костопільський район, Рівненська область,35009

3- відповідачу/відповідачам: Малолюбашанська сільська рада Костопільського району Рівненської області с.Мала Любаша,Костопільський район, Рівненська область,35009

4- Прокурор Костопільського району Рівненської області вул. 1-го Травня, 40, м.Костопіль, 35000