Постанова № 38606312, 22.04.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2014
Номер справи
805/1742/14
Номер документу
38606312
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 квітня 2014 р. Справа № 805/1742/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Постановлено у нарадчій кімнаті.

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Троянової О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом:

Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області

до

Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

про

стягнення заборгованості з єдиного податку у розмірі 70602,80 грн., -

ВСТАНОВИВ:

6 лютого 2014 року Макіївська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області звернулась до суду з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з єдиного податку у розмірі 70602,80 грн.

Обґрунтовуючи свої вимоги нормами ст.ст. 14, 16, 87 Податкового кодексу України, а також тим, що борг у відповідача виник у зв'язку з несплатою узгодженого податкового зобов'язання по єдиному податку з фізичних осіб, який на день звернення до суду з даним позовом не сплачений.

Представник позивача через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду надав заяву, у якій просив розглянути адміністративну справу без участі представника.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи належним чином повідомлений, про причини неявки суд не повідомив, заяви про розгляд справи без його участі суду не надав.

Відповідно до частини 6 статті 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду даної справи у письмовому провадженні на підставі наявних у матеріалах справи доказів.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Позивач - Макіївська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області є органом виконавчої влади, який у правовідносинах з юридичними особами, в тому числі пов'язаними із контролем за повнотою нарахування та сплати податків, обов'язкових платежів, реалізують владні управлінські функції, через що належить до суб'єктів владних повноважень в розумінні п.п. 7 п. 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства.

Відповідач - ОСОБА_1 зареєстрований в якості фізичної особи - підприємця виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області 16.02.2009 року, ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків та інших обов'язкових платежів НОМЕР_37, взятий на облік Макіївської ОДПІ 17.02.2009 року, з 05.03.2009 року є платником податку на додану вартість згідно свідоцтва НОМЕР_38 про реєстрацію платника податків серії НОМЕР_39 (арк. спр. 18), перебуває на спрощеній системі оподаткування з 23.02.2012 року, про що свідчить заява про застосування спрощеної системи оподаткування та корінець свідоцтва Серії НОМЕР_40 (арк. справи 15-17), належить до ІІІ групи платників єдиного податку.

Підпунктом 191.1.2 п. 191.1 ст. 191 Податкового кодексу України, передбачено, що податкові органи контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

Згідно із пп. 191.1.22 п. 191.1. ст. 191 Податкового кодексу України, контролюючі органи здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Відповідно пп. 191.1.34 п. 191.1 ст. 191 Податкового кодексу України, контролюючі органи забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до вимог п. 63.5. ст. 63 Податкового кодексу України, всі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються у контролюючих органах шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, визначеному цим Кодексом. Фізичні особи - підприємці та особи, які мають намір провадити незалежну професійну діяльність, підлягають взяттю на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з цим Кодексом.

При цьому, відповідно до п. 87.11 ст. 87 Податкового кодексу України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення заборгованості за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Фізичні особи згідно із нормами п. 15.1. ст. 15 Податкового кодексу України є платниками податків (резиденти і нерезиденти України), які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

З наведених норм вбачається, що їх приписи не відокремлюють поняття "фізичної особи - підприємця" і поняття "фізичної особи" з огляду на статус платника податків, тому, суд приходить до висновку, що орган державної податкової служби має право на підставі п. 87.11 ст. 87 Податкового кодексу України звертатися до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу з фізичної особи - підприємця.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно із п. 54.1. ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до пп. 293.3.1 п. 293.3 ст. 293 Податкового кодексу України для третьої і четвертої груп платників єдиного податку відсоткова ставка єдиного податку встановлюється у розмірі 3 відсотки доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з цим Кодексом.

Згідно п. 295.3 ст. 295 Податкового кодексу України платники єдиного податку третьої - шостої груп сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.

Відповідно до п. 296.3. ст. 296 Податкового кодексу України платники єдиного податку третьої - шостої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду.

Згідно з п. 296.4 ст. 296 Податкового кодексу України податкова декларація подається до контролюючого органу за місцем податкової адреси.

Відповідно до п. 295.4 ст. 295 Податкового кодексу України сплата єдиного податку здійснюється за місцем податкової адреси.

Згідно з п. 300.1 с. 300 Податкового кодексу України платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій.

Згідно з авз. «в» п. 49.3 ст. 49 Податкового кодексу України податкова звітність може бути подана платником податків засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

31.10.2012 року між Макіївською ОДПІ та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 укладено договір № 311020121 «Про визнання електронних документів», відповідно до якого платника податків включено до системи подання податкових документів в електронному вигляді.

На порушення вказаних пунктів та згідно з пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України відповідач у строки, визначені законодавством не сплатив в повному обсязі узгоджену суму податкового зобов'язання з єдиного податку.

Внаслідок несплати податкового зобов'язання з 26.05.2012 року утворилася заборгованість у сумі 70602,80 грн., у тому числі:

- податок на доходи фізичних осіб на загальну суму боргу 3646,50 грн. по податковим повідомленням-рішенням від 16.05.2012 року № 0000121742 у тому числі: 2917,20 грн. за основним платежем та 729,30 грн. за фінансовими санкціями. Зазначене податкове повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувалось.

- податок на додану вартість по податковому повідомленню-рішення від 16.05.2012 року № 0000111742 на суму 54223,50 грн. Відповідачем частково погашено заборгованість у розмірі 7826,19 грн. і загальна сума складає 46397,31 грн., а саме: 40994,81 грн. (залишок) за основним платежем, 5402,50 грн. за фінансовими санкціями. Зазначене податкове повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувалось.

- податок на додану вартість по деклараціям на загальну суму 13751 грн., а саме:

- 643 грн. за податковою декларацією від 21.05.2012 № 9028208815 по строку сплати 30.05.2012;

- 586 грн. за податковою декларацією від 18.06.2012 № 9034008362 по строку сплати 30.06.2012;

- 598 грн. за податковою декларацією від 18.07.2012 № 9041137523 по строку сплати 30.07.2012;

- 576 грн. за податковою декларацією від 20.08.2012 № 9050251625 по строку сплати 30.08.2012;

- 5450 грн. за податковою декларацією від 19.09.2012 № 9057193335 по строку сплати 30.09.2012;

- 651 грн. за податковою декларацією від 17.10.2012 № 9063892691 по строку сплати 30.10.2012;

- 457 грн. за податковою декларацією від 19.11.2012 № 9072474733 по строку сплати 30.11.2012;

- 515 грн. за податковою декларацією від 20.12.2012 № 9080523782 по строку сплати 30.12.2012;

- 500 грн. за податковою декларацією від 17.01.2013 № 9085086541 по строку сплати 30.01.2013;

- 362 грн. за податковою декларацією від 11.02.2013 № 9005589443 по строку сплати 02.03.2013;

- 133 грн. за податковою декларацією від 17.03.2013 № 9013600037 по строку сплати 30.03.2013;

- 193 грн. за податковою декларацією від 22.04.2013 № 9022915007 по строку сплати 30.04.2014;

- 111 грн. за податковою декларацією від 19.05.2013 № 9028940044 по строку сплати 30.05.2013;

- 182 грн. за податковою декларацією від 19.06.2013 № 9036494158 по строку сплати 30.06.2013;

- 435 грн. за податковою декларацією від 22.07.2013 № 9044462171 по строку сплати 30.07.2013;

- 453 грн. за податковою декларацією від 20.08.2013 № 9052082243 по строку сплати 30.08.2013;

- 457 грн. за податковою декларацією від 20.09.2013 № 9058885703 по строку сплати 30.09.2013;

- 429 грн. за податковою декларацією від 21.10.2013 № 9066972036 по строку сплати 30.10.2013;

- 543 грн. за податковою декларацією від 19.11.2013 № 9074670771 по строку сплати 30.11.2013;

- 477 грн. за податковою декларацією від 18.12.2013 № 9081805166 по строку сплати 30.12.2013.

- єдиний податок з фізичних осіб на загальну суму 53056,06 грн., а саме:

- 759,87 грн. за податковою декларацією від 10.02.2013 № 9087213499 по строку сплати 19.02.2013;

- 673,43 грн. за податковою декларацією від 20.09.2013 № 9026841428 по строку сплати 20.05.2013;

- 659,39 грн. за податковою декларацією від 05.08.2013 № 9047786822 по строку сплати 19.08.2013;

- 3212,37 грн. за податковою декларацією від 12.11.2013 № 9072579909 по строку сплати 19.11.2013.

Відносно відповідача прийнято податкові повідомлення-рішення на суму 469,03 грн., а саме: № 0002071741 від 20.06.2012 року у розмірі 61,73 грн., № 0000211742 від 06.08.2012 року у розмірі 64,30 грн., № 0003021741 від 23.08.2012 року у розмірі 170 грн., № 0003031741 у розмірі 1 грн., № 0000131742 від 16.05.2012 року у розмірі 170 грн. за затримку погашення грошового зобов'язання.

Крім того, відповідно до пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених строків погашення самостійно нарахованих сум грошового зобов'язання на суму несвоєчасно сплаченого податкового боргу відповідачу нарахована пеня в загальній сумі 1033,90 грн. відповідно до розрахунку пені (арк. спр. 36-37). Відповідно до пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

У відповідності до пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Підпунктом 14.1.175 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У зв'язку з непогашенням суми податкового боргу у встановлені законом строки Макіївською ОДПІ 01.06.2012 винесена податкова вимога № 79 та рішення № 16/19-2 про опис майна у податкову заставу від 07.06.2012 року, які отримані відповідачем особисто 18.06.2012 року, про що свідчить поштове повідомлення (арк. спр. 32-33). В судовому або іншому порядку відомостей щодо оскарження вимоги суду не надано.

Підпунктом 14.1.137 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно з п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

З метою виявлення майна, яке належить на праві власності ФОП ОСОБА_1, для погашення податкового боргу платника податків, Макіївською ОДПІ направлені запити до відповідних державних органів.

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо відповідача відомості про права власності, інші речові права, іпотеки, обтяження відсутні.

Відповідно довідки Управління Державної автоінспекції ВРЕР м. Макіївки при УДАІ ГУМВСУ в Донецькій області від 13.06.2012 року за ОСОБА_1 зареєстровані наступні транспортні засоби: Renault Premium - державний номер НОМЕР_33, Lamberet - державний номер НОМЕР_34, Man - державний номер НОМЕР_35, Lamberet - державний номер НОМЕР_36, ЗАЗ-Daewoo Lanos - державний номер 34872ЕН.

Згідно довідки Макіївської ОДПІ станом на 18.12.2013 рік ФОП ОСОБА_1 має розрахункові рахунки.

Проте заходи, вжиті податковим органом не привели до погашення податкового боргу і станом на 31.12.2013 року податковий борг в сумі 70602,80 грн. залишається не сплаченим.

Пунктом 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Доказів оскарження податкових повідомлень-рішень та доказів сплати заборгованості відповідач суду не надав.

Наявність заборгованості на час розгляду справи підтверджена податковим органом.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з єдиного податку у розмірі 70602,80 грн. - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_37, адреса: АДРЕСА_1) на користь місцевого бюджету м. Макіївки заборгованості зі сплати єдиного податку у розмірі 70602 (сімдесят тисяч шістсот дві) грн. 80 коп. на р/р 31519970700068, Макіївське УГК Центрально-Міського району, код платежу 18050400, банк ГУ ДКСУ у Донецькій області, ЗКПО 37990227, МФО 834016.

Постанова прийнята в нарадчій кімнаті 22 квітня 2014 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Троянова О.В.