Справа № 345/1195/14-а
ПОСТАНОВА
І м е н е м У к р а ї н и
05.05.2014 року м. Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано - Франківської області
в складі: головуючого - судді Бойка М.Я.
секретаря - Пукіш В.В.
з участю: позивача -
представника відповідача -
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Калуші адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано - Франківської області про визнання дій неправомірними та спонукання до проведення перерахунку та призначення пенсії з включенням сум матеріальних допомог на оздоровлення та відсоткової надбавки за вислугу років, -
В С Т А Н О В И В:
що ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним позовом. Свої позовні вимоги обгрунтовує тим, що з 16.06.2005 року їй призначена пенсія державного службовця. Однак при призначенні пенсії відповідачем не враховано та не включно до розрахунку суми всіх складових її заробітної плати, тому розмір пенсії є неповним. Позивач зверталася до Управління Пенсійного фонду України в місті Калуші та Калуському районі Івано - Франківської області із заявою про перерахунок пенсії. Отримавши відмову у проведенні перерахунку, вона звернулася до суду із зазначеним адміністративним позовом.
Просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Калуші та Калуському районі Івано - Франківської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з врахуванням всіх складових заробітної плати, з яких сплачено страхові внески та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з врахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України "Про державну службу".
Позивач подала до суду заяву, в якій підтримала позов. Просить справу розглядати у її відсутності.
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в місті Калуші та Калуському районі Івано - Франківської області подав суду заяву, в якій позов не визнає, підтримує заперечення викладені у відзиві на позов та просить врахувати вимоги ст. 99 КАС України, а справу розглянути у його відсутності.
У письмовому запереченні на позов покликається на ст. 33 Закону України "Про державну службу" щодо складових заробітної плати державного службовця.
Допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань та індексація грошових доходів населення не входять до структури заробітної плати. Пенсія позивачу виплачується згідно чинного законодавства, а тому позовні вимоги вважає безпідставними.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення частково, виходячи із наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що 16.06.2005 року ОСОБА_1 призначена пенсія державного службовця.
У зв'язку з тим, що при призначенні пенсії відповідачем не враховано та не включно до розрахунку суми всіх складових її заробітної плати та розмір пенсії є неповним позивач зверталася до Управління Пенсійного фонду України в місті Калуші та Калуському районі Івано - Франківської області із заявою про перерахунок пенсії.
Листом № 350/Т - 15 від 16.12.2013 року (а.с. 8), ОСОБА_1 було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії.
Згідно ст. 33 ч.ч. 2 - 7 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 37 ч. 2 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Частиною 2 ст. 35 Закону України «Про державну службу» встановлено, що державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 встановлено, що керівникам надано право, в межах встановленого фонду оплати праці, надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати. Враховуючи, що джерелом виплати матеріальної допомоги на оздоровлення є фонд заробітної плати, то матеріальна допомога, яка виплачувалася відповідно до ст. 35 Закону України «Про державну службу» і з якої нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є складовою частиною фонду заробітної плати, а тому являється об'єктом для призначення і перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 вказаного закону.
Відповідно до п.1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу, сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються страхову внески до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва» визнано такими, що втратили чинність п.п. 1, 1.2 постанови правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за № 1161/15852», форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». При цьому, постановою затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», в якій передбачена графа як «інші виплати», до якої включається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, грошові винагороди, індексація та інші надбавки, на які нараховані були страхові внески.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
До складу заробітної плати відносяться також інші виплати. При цьому слід враховувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження. Отже, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація є складовою заробітної плати.
Як вбачається з довідки (а.с. 6) позивачу окрім посадового окладу і доплати за ранг державного службовця виплачувались також матеріальбна допомога на оздоровлення та 40 - відсоткова надбавка за вислугу років, на які нараховувалися страхові внески протягом 2004 - 2005 р.р., які не були враховані відповідачем при призначенні позивачу пенсії державного службовця.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо не включення позивачу до заробітку для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та відсоткової надбавки за вислугу років є неправомірними.
Статтею 99 КАС України встановлено 6 - ти місячний строк звернення до адміністративного суду.
Враховуючи наведене, суд вважає, що слід зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано - Франківської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з врахуванням сум виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та відсоткової надбавки за вислугу років в період 2004 - 2005 роки, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з врахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України "Про державну службу" та проводити виплату пенсії позивачу у перерахованому розмірі з 21 вересня 2013 року.
У задоволенні решти позову слід відмовити.
На підставі викладеного й керуючись ст. ст. 1, 2 Закону України "Про оплату праці", ст. ст. 2, 7, 33, 35, 37 Закону України "Про державну службу", ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 99, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задоволити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано - Франківської області щодо не включення ОСОБА_1 до заробітку для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та відсоткової надбавки за вислугу років - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано - Франківської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з врахуванням сум виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та відсоткової надбавки за вислугу років в період 2004 - 2005 роки, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з врахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України "Про державну службу".
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано - Франківської області проводити виплату пенсії ОСОБА_1 у перерахованому розмірі з 21 вересня 2013 року.
У задоволенні решти позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного апеляційного суду протягом 10 днів з часу її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Калуський міськрайонний суд Івано - Франківської області, а сторонами у цей же ж строк з часу одержання копії постанови.
Головуючий: