Постанова № 38590754, 08.05.2014, Заводський районний суд міста Луганська (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Луганська)

Дата ухвалення
08.05.2014
Номер справи
437/5104/14-а
Номер документу
38590754
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

437/5104/14-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 травня 2014 року суддя Ленінського районного суду міста Луганська Золотарьов О.Ю., розглянувши у порядку письмового провадження справу адміністративної юрисдикції за позовом за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська, посилаючись на ту обставину, що є пенсіонером та отримує пенсію за віком. Право на пенсію має відповідно до Закону України «Про державну службу» починаючи з 28.03.2014 року.

Після звернення до Виконавчого апарату Луганської міської ради ОСОБА_1 видано довідку про складові заробітної плати від 28.03.2014 року № 3/6-473 із зазначенням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби.

07.04.2014 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська стосовно здійснення перерахунку пенсії з дня її призначення, але отримала відмову.

Позивач вважає відмову протиправною тому звернулася для захисту порушених прав до суду.

Просила суд визнати відмову управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська щодо перерахунку пенсії з врахуванням «інших виплат» протиправною, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська здійснити перерахунок та виплатити на користь ОСОБА_1 недоплачену пенсію з 28.03.2014 року у розмірі 80% від сплаченої заробітної плати з врахуванням «інших виплат» у сумі 21075,53 грн. на підставі Довідки про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", яка надана Виконавчим апаратом Луганської обласної ради 28.03.2014 № 3/6-473, справу розглядати в її відсутність.

Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська, суду надав заперечення, згідно яких позовні вимоги не визнав, з підстав, викладених у запереченнях, просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі, справу розглянути у відсутність представника.

Суд, вивчивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 28.03.2014 року та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська.

07.04.2014 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідки від 28.03.2014 року № 3/6-473 із зазначенням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, але відповідач рішенням від 08.04.2014 року № 6066/02-1 відмовив їй у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення не є складовими заробітної плати державного службовця (а.с. 6, 7).

Постановою Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» передбачено форми довідок про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-4753/09/2670» визнано такими, що втратили чинність: п. п. 1.2. п. 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852, форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

При цьому, постановою затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». В цій довідці передбачена така графа як «інші виплати», до якої включаються матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, грошові винагороди, індексація та інші надбавки, на які нараховані були страхові внески. Саме з такою довідкою від 06.09.2012 № 15/2-705 позивач звернулася до управління для перерахунку пенсії із включенням до пенсії інших виплат.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Також перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 Постанови Кабінету міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

До складу заробітної плати відносяться також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Відповідно до ч. 1 статті 244-2 КАС України Рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Відповідно до рішення Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року за № 21-430а11 отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином відповідач, відмовляючи у здійснення перерахунку пенсії, з урахуванням отримуваних застрахованою особою сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, які враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, діяв неправомірно та всупереч діючому законодавству.

Заявляючи вимоги щодо зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити конкретні суми не донарахованої пенсії, позивач тим самим фактично просить суд здійснити перерахунок суми пенсії, а оскільки до компетенції суду не входить перерахування вказаних сум, суд вважає, що у даному випадку вимоги позивача повинні бути задоволені не шляхом зобов'язання відповідача виплатити певну суму, а шляхом зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити позивачеві пенсії згідно даних довідки від 28.03.2014 року № 3/6-473.

Позивач не вимагає компенсації за понесені судові витрати, пов'язані із зверненням до суду і розглядом адміністративної справи.

Відповідач є державною установою, тому суд вважає можливим у відповідності до положень статті 88 КАС України звільнити його від сплати судових витрат на користь держави.

Керуючись Конституцією України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про оплату праці», Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865, ст. ст. 2, 6-10, 17, 104, 105, 128, 158-163, 186 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі М.Луганська щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі М.Луганська здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 недоплачену пенсію з 28.03.2014 року у розмірі 80% від сплаченої заробітної плати з врахуванням «інших виплат» на підставі Довідки про складові заробітної плати від 28.03.2014 № 3/6-473, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", яка надана Виконавчим апаратом Луганської обласної ради, з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Луганська шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: О.Ю.Золотарьов