ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 травня 2014 року № 813/2877/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Лейко-Журомської М.В. розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до комунального підприємства «Моршинтеплоенерго» про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду,-
встановив:
Позивач в порядку статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до комунального підприємства «Моршинтеплоенерго» про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення ведення робіт з налагодження, ремонту, технічного обслуговування лінійних частин та їх елементів систем газопостачання природним газом, а також газовикористовуючого обладнання потужністю понад 100 кВт; експлуатації лінійних частин та їх елементів систем газопостачання природним газом, а також газовикористовуючого обладнання потужністю понад 100 кВт на вул.. Привокзальна, 45 та вул.. Геологів, 8 в м. Моршин до усунення виявлених порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що у зв’язку з виникненням умов за яких подальше продовження виконання робіт та експлуатація об’єкта, машин і механізмів несе ризик загрози життю працівників, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працівників відповідача, необхідно вжити заходи реагування у сфері державного нагляду, відповідно до статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
09 квітня 2014 року відкрито скорочене провадження у справі. Відповідачу надано строк для подання заперечення на позов або заяви про визнання позову, роз’яснено наслідки такого неподання.
Оскільки відповідач повідомлений належним чином та з врахуванням того, що від нього не надходило заперечення на позов, суд вважає за можливе, відповідно до частини 3 статті 183-2 КАС України, розглядати справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року № 877-V.
Наказом № 186-к Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України від 02.12.2011р. затверджено Положення про територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області (далі - Положення).
До повноважень територіального управління, відповідно до частини 7 пункту 4 Положення віднесено здійснення державного нагляду за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
Згідно з пунктом 1.4 Положення загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.
З матеріалів справи судом встановлено, що посадовими особами Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області проведено перевірку дотримання комунальним підприємством «Моршинтеплоенерго» вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за результатами якої складено акт № 10-7/18 від 25 березня 2014 року.
Під час перевірки виявлено порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, а саме: 1) відсутній дозвіл Держгірпромнагляду на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: налагодження, ремонт, технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 (лінійні частини та їх елементи систем газопостачання природним газом), що є порушенням статті 21 Закону України «Про охорону праці», пунктів 2, 6 додатку 2 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1107 від 26.10.2011 року; 2) відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: лінійні частини та їх елементи систем газопостачання природнім газом, а також газовикористовуючого обладнання потужністю понад 100 кВт на вул. Привокзальна, 45 та вул.. Геологів, 8 в м. Моршин, що є порушенням статті 21 Закону України «Про охорону праці», пункту 3 додатку 3 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1107 від 26.10.2011 року; 3) не проведено перевірку параметрів спрацювання ЗСК і ЗЗК в січні 2014 року згідно графіка в ГРУ вул. Привокзальна, 45 та вул.. Геологів, 8, відсутні записи в експлуатаційних журналах, що є порушенням пункту 4.4.12 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правил безпеки систем газопостачання України» затверджених наказом Держохоронпраці № 254 від 01.10.1998 року.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про охорону праці» від 14.10.1996 року № 2694-ХІІ визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до частини 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва, (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.
З врахуванням вищевикладеного, у зв’язку з виникненням умов за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об’єкта, машин і механізмів несе ризик загрози життю працівників комунального підприємства «Моршинтеплоенерго», суд прийшов до висновку про обґрунтованість та підставність позовних вимог і вважає, що позов підлягає до задоволення.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Суд зазначає, що за наявності відповідних доказів того, що обставини, які є підставою для вжиття заходів реагування, перестануть існувати або будуть усунуті, відповідач може подати відповідну заяву до суду про їх скасування, в порядку, передбаченому частинами 12 та 13 статті 183-2 КАС України.
Керуючись ст. ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 160-163, 183-2, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Застосувати до комунального підприємства «Моршинтеплоенерго» (Львівська область, м. Моршин, вул.. Привокзальна, 45а; код ЄДРПОУ 33892124) заходи реагування у сфері державного нагляду, шляхом:
- зупинення ведення робіт з налагодження, ремонту, технічного обслуговування лінійних частин та їх елементів систем газопостачання природним газом, а також газовикористовуючого обладнання потужністю понад 100 кВт;
- експлуатації лінійних частин та їх елементів систем газопостачання природним газом, а також газовикористовуючого обладнання потужністю понад 100 кВт на вул.. Привокзальна, 45 та вул.. Геологів, 8 в м. Моршин.
Судові витрати з відповідача не стягуються.
Постанова виконується негайно.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі протягом десяти днів з дня одержання копії постанови апеляційної скарги, яка подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя М.В. Лейко-Журомська