Постанова № 38580053, 08.05.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.05.2014
Номер справи
826/4258/14
Номер документу
38580053
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

08 травня 2014 року 08:50 № 826/4258/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом

Публічного акціонерного товариства «Київський завод комунального машинобудування «КОММАШ»

до

Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва

про

визнання протиправним та скасування рішення №681,

О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:

Публічне акціонерне товариство «Київський завод комунального машинобудування «КОММАШ» (далі по тексту - позивач) звернулась з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва (далі по тексту – відповідач) про скасування рішення №681 від 03.10.2013р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків та зробити перерахунок заборгованості позивача станом на 21.02.2014р.

На обґрунтування позову позивач послався на те, що норми закону, які були застосовані відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення, а саме пункт 2 частини дев'ятої статті 106 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у редакції, що була чинною на час виникнення спірних відносин втратили чинність відповідно до Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VI).

В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги.

Представник відповідача проти позову заперечив з тих підстав, що оскаржуване рішення прийнято правомірно.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство «Київський завод комунального машинобудування «КОММАШ» зареєстроване, як платник страхових внесків, порядок і строк яких визначено відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

3 жовтня 2013 року відповідачем прийнято рішення №681 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за сплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду.

Відповідно до даного рішення до позивача застосовано штраф у розмірі 45 600,29грн. та пеня у розмірі 517 613грн. за період з 20.02.2009р. по 05.09.2013р. на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Правовідносини, що виникають у сфері загальнообов’язкового державного пенсійного страхування регулюються відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058 (далі по тексту – Закон №1058).

Згідно з приписами п. 6 ст. 20 Закону України № 1058 страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є календарний місяць.

Відповідно до частини 2 ст. 106 Закону України № 1058 (в редакції до 01.01.2011 року) - суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

За період до 1 січня 2011 року відносини, що виникали між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулювалися Законом № 1058-IV. Зазначеним Законом визначалися платники страхових внесків, порядок їх нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.

Згідно з пунктом 2 частини дев'ятої статті 106 Закону № 1058-IV виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до абзацу п'ятого пункту 7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 2464-VI, що набрав чинності з 1 січня 2011 року, стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.

Згідно зі статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Аналіз наведених норм законодавства дає підстави вважати, що відповідачем протиправно винесено рішення від 3 жовтня 2013 року про застосування до позивача фінансових санкцій за несвоєчасну сплату страхових внесків за період з 20.02.2009р. по 05.09.2013р. на підставі пункту 2 частини дев'ятої статті 106 Закону № 1058-IV, оскільки зазначена норма Закону втратила чинність з 1 січня 2011 року згідно із Законом № 2464-VI і не діяла на дату прийняття відповідачем оскаржуваного рішення.

Дана позиція підтверджується практикою Верховного суду України (постанова від 20.11.2012р. №27996302 в ЄДРСР).

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Київський завод комунального машинобудування «КОММАШ» підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 162 КАС України суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, –

П О С Т А Н О В И В:

Позов Публічного акціонерного товариства «Київський завод комунального машинобудування «КОММАШ» задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва №681 від 03.10.2013р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків в розмірі 45 600,29грн. – штраф та 517 613грн. – пеня за період з 20.02.2009р. по 05.09.2013р.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва зробити перерахунок заборгованості Публічного акціонерного товариства «Київський завод комунального машинобудування «КОММАШ» з урахуванням даного судового рішення.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлений 08.05.2014р.

Суддя В.В. Амельохін