ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1Вн. №27/60
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
23 квітня 2014 року № 826/3140/14
за позовом Відкритого акціонерного товариства Комерційний банк "Іпобанк" до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі міста Києва Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у м. Києві 3-я особа про Національний банк України визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про
визнання дії Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва щодо нарахування штрафних санкцій та пені на заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Відкритого акціонерного товариства Комерційний банк "Іпобанк", які внесені до 7 черги реєстру акцептованих вимог кредиторів позивача, протиправними;
визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва щодо нарахування штрафних санкцій та пені на несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування протиправними;
зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва визнати заборгованість позивача по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування погашеною за недостатністю майна позивача;
зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва видати довідку про відсутність заборгованості зі сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування;
зобов'язання Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва видати довідку про відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
В судовому засіданні 02.04.14 р. оголошено ухвалу про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження в порядку ч. 6 ст. 128 КАС України, оскільки до судового засідання не з'явився представник 3-ї особи - Національного банку України - повідомленого належним чином про час та місце розгляду справи; судом заслухано пояснення представників позивача та відповідачів; необхідності заслуховувати пояснення свідка чи експерта немає.
Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Правління Національного банку України від 22.03.10 р. №142 "Про відкликання банківської ліцензії та ініціювання процедури ліквідації Відкритого акціонерного товариства Комерційний банк "Іпобанк" з 23.03.10 р. відкликано банківську ліцензію та ініційовано процедуру ліквідації банку, призначено ліквідатором банку Кияка Андрія Тарасовича.
Рішенням Господарського суду м. Києва від 28.04.10 р. №34/246 підтверджено відповідність застосування процедури ліквідації Відкритого акціонерного товариства Комерційний банк "Іпобанк" з боку Національного банку України вимогам Закону України "Про банки і банківську діяльність", підтверджено кандидатуру ліквідатора Кияка Андрія Тарасовича Відкритого акціонерного товариства Комерційний банк "Іпобанк".
Постановою Національного банку України від 28.07.10 р. №536 "Про затвердження переліку (реєстру) вимог кредиторів Відкритого акціонерного товариства Комерційний банк "Іпобанк" затверджено перелік вимог кредиторів Відкритого акціонерного товариства Комерційний банк "Іпобанк" в розмірі 1 211 110 349, 11 грн., до якого внесено Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва як кредитора 7-ї черги з вимогами в розмірі 1 212 663, 57 грн.
Постановою Правління Національного банку України від 22.03.13 р. №103 "Про продовження процедури ліквідації Відкритого акціонерного товариства Комерційний банк "Іпобанк", згідно якої продовжено процедуру ліквідації із 23.03.13 р. до 01.07.13 р.
Постановою Національного банку України від 02.08.13 р. №555 "Про затвердження ліквідаційного балансу, ухвалення остаточного звіту ліквідатора та завершення ліквідаційної процедури Відкритого акціонерного товариства Комерційний банк "Іпобанк", яким затверджено ліквідаційний баланс станом на 12.06.13 р. з нульовим залишком, ухвалено остаточний звіт ліквідатора.
В порядку п. 12.7 Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 28.08.01 р. №369, Відкрите акціонерне товариство Комерційний банк "Іпобанк" листом від 05.08.13 р. №01/296 звернулося до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва визнати свої кредиторські вимоги погашеними у зв'язку з недостатністю майна та надати довідку про відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових коштів до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування.
Листом від 12.11.13 р. за №12705/03 Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва повідомило позивача про наявність заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 1 212 663, 57 грн. та заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 107 544, 9 грн., у зв'язку з чим 18.09.13 р. на адресу відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янського району Головного управління юстиції у м. Києві надіслано повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації за її рішенням. Вказане унеможливлює видачу довідки про відсутність заборгованості.
24.10.13 р. Відкрите акціонерне товариство Комерційний банк "Іпобанк" листом звернулося до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві з проханням вирішити ситуацію щодо списання заборгованості та отримання відповідної довідки.
Листом від 13.11.13 р. №27704/08 Головне управління Пенсійного фонду України повідомило позивача про передачу функцій з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від Пенсійного фонду України до Міністерства доходів і зборів України.
Листом від 31.01.14 р. №2830/03-30 Пенсійний фонд України на звернення позивача від 17.12.13 р. №17/12-1 повідомив позивача про те, що ліквідатор банку є страхувальником для осіб, залучених ним до процедури ліквідації підприємства на умовах трудового або цивільно-правового договору, про що позивач повідомлявся. Також у листі зазначено про порушення сплати страхових внесків та єдиного внеску, а також надання звітності за працівників, залучених до процедури ліквідації банку.
З метою зняття позивача з обліку у ДПІ у Солом'янському районі м. Києва ГУ Міндоходів у м. Києві у зв'язку з його ліквідацією проведено перевірку за період з 01.01.10 р. по 10.12.13 р., за результатами якої складено акт перевірки, у якому встановлено заборгованість позивача по сплаті єдиного внеску в розмірі 107 544, 9 грн.
Згідно листа Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва від 16.01.14 р. №763/03 позивача повідомлено про наявність заборгованості зі сплати єдиного внеску за період з 2011-2013 р. у розмірі 107 544, 9 грн., з яких єдиний внесок - 20667, 5 грн., штрафні санкції - 49 187, 23 грн., пеня у розмірі 37 690, 17 грн., про що 01.08.13 р. Управлінням виставлено вимогу про сплату недоїмки у вказаному розмірі №Ю-1.
Також за позивачем рахується заборгованість у розмірі 1 472 115, 28 грн. зі сплати страхових внесків, з якої страхові внески - 1 212 663, 57 грн., штрафні санкції - 72 280, 11 грн., пені - 187 171, 6 грн.
Позивач - Відкрите акціонерне товариство Комерційний банк "Іпобанк" - вважає відмову у видачі довідок про відсутність заборгованості зі сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування та про відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування протиправним з таких підстав.
Позивач зазначає, що згідно чинного станом на 22.03.10 р. законодавства (дата прийняття постанови Правління Національного банку України №142), а саме: Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 28.08.01 р. №369, для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи державному реєстратору необхідно подати, в тому числі, довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових коштів до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування.
Оскільки під час ліквідаційної процедури погашено ту частину заборгованості, на яку вистачило активів у банку, то решта заборгованості є погашеною згідно ч. 10 ст. 96 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", в тому числі, є погашеною заборгованість 7-ї черги вимог кредиторів Відкритого акціонерного товариства Комерційний банк "Іпобанк" в розмірі 1 211 110 349, 11 грн., до якого внесено Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва.
Проте, позивачу відмовлено у наданні довідки про відсутність заборгованості з огляду на те, що списання заборгованості можливе лише при повній ліквідації юридичної особи, тоді як провести повну ліквідацію неможливо без отримання відповідної довідки.
Також позивач посилається на те, що згідно ст. 91 Закону України "Про банки і банківську діяльність" з дня прийняття рішення про відкликання ліцензії та призначення ліквідатора припиняється нарахування процентів, неустойки (штрафу, пені) та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банку, а вимоги та зобов'язання банку, що виникли під час проведення ліквідації, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури.
Відповідно, у позивача відсутня заборгованість у розмірі 107 544, 9 грн. зі сплати єдиного внеску, зазначена в акті перевірки ДПІ у Солом'янському районі м. Києва ГУ Міндоходів у м. Києві від 30.12.13 р.
Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.
Відповідач підтвердив інформацію щодо наявної у позивача заборгованості згідно листа Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва від 16.01.14р. №763/03.
Законами України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено механізм списання заборгованості підприємства у разі його ліквідації.
Також немає законних підстав для надання довідки про відсутність заборгованості по сплаті страхових внесків до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування позивачу, враховуючи норми ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а списання заборгованості органом Пенсійного фонду України можливе лише за умови повної ліквідації юридичної особи - боржника.
Відповідач - Державна податкова інспекція у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів і зборів у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначивши, що податкові органи адмініструють єдиний соціальний внесок з 01.10.13 р., і на виконання вимог законодавства Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва передано картки особових рахунків, в яких зазначено сальдо по платникам станом на 31.09.13 р.
Всі підтверджуючі документи щодо заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування знаходяться в Управлінні, тоді як адміністрування здійснюється щодо розміру переданої заборгованості.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до часткового задоволення з таких підстав.
Згідно ч. 3 р. Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" ініційована до набрання чинності цим Законом процедура ліквідації банку здійснюється відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Ініціювання процедури ліквідації Відкритого акціонерного товариства Комерційний банк "Іпобанк" розпочато згідно постанови Правління Національного банку України від 22.03.10 р. №142 "Про відкликання банківської ліцензії та ініціювання процедури ліквідації Відкритого акціонерного товариства Комерційний банк "Іпобанк", відповідно, на процедуру ліквідації позивача поширюється законодавство, що діяло до 21.09.12 р.
Згідно ч. 4 ст. 110 ЦК України особливості ліквідації банків встановлюється Законом України "Про банки і банківську діяльність".
Згідно Закону України "Про банки і банківську діяльність" (в редакції станом на 22.09.12 р.) -
Законодавство України про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом при розгляді судом справи про визнання банку неплатоспроможним застосовується в частині, що не суперечить нормам цього Закону (ст. 88);
З дня прийняття рішення про відкликання ліцензії та призначення ліквідатора: 2) банківська діяльність банку завершується закінченням технологічного циклу конкретних операцій у разі, якщо це сприятиме збереженню або збільшенню ліквідаційної маси; 3) строк виконання всіх грошових зобов'язань банку та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав; 4) припиняється нарахування процентів, неустойки (штрафу, пені) та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банку; 8) вимоги за зобов'язаннями банку, що виникли під час проведення ліквідації, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури (ст. 91);
Вимоги, не задоволені за недостатністю майна, вважаються погашеними (ст. 96);
Ліквідація банку вважається завершеною, а банк ліквідованим з моменту внесення запису про це до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (ст. 98).
В даному випадку постановою Національного банку України від 28.07.10 р. №536 "Про затвердження переліку (реєстру) вимог кредиторів Відкритого акціонерного товариства Комерційний банк "Іпобанк" затверджено перелік вимог кредиторів Відкритого акціонерного товариства Комерційний банк "Іпобанк", до якого внесено Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва як кредитора 7-ї черги з вимогами в розмірі 1 212 663, 57 грн.; постановою Національного банку України від 02.08.13р. №555 "Про затвердження ліквідаційного балансу, ухвалення остаточного звіту ліквідатора та завершення ліквідаційної процедури Відкритого акціонерного товариства Комерційний банк "Іпобанк" затверджено ліквідаційний баланс станом на 12.06.13 р. з нульовим залишком, ухвалено остаточний звіт ліквідатора.
Згідно п. 12.7 р. VI Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 28.08.01 р. №369, ліквідатор протягом п'яти робочих днів після отримання рішення Комісії Національного банку про затвердження ліквідаційного балансу, погодження остаточного звіту ліквідатора, в тому числі, звертається до державного реєстратора для внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про припинення банку як юридичної особи внаслідок його ліквідації в порядку, передбаченому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Ліквідатор надає Національному банку копію повідомлення про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи не пізніше наступного робочого дня з дати його отримання.
Згідно ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (в редакції станом на 22.09.12 р.) для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії, уповноважена ним особа або ліквідатор після закінчення процедури ліквідації, передбаченої законом, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові такі документи, в тому числі, довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових коштів до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування.
Згідно редакції ст. 36 Закону станом до 01.01.11 р. для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії або уповноважена ним особа після закінчення процедури ліквідації, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору такі документи, в тому числі, довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості.
Таким чином, для завершення процедури ліквідації юридичної особи позивач має надати державному реєстратору пакет документів включно з довідкою органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості зі сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування (щодо зобов'язань до 01.01.11 р.) та довідкою про відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (щодо зобов'язань після 01.01.11 р. згідно вимог Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно ч. 6, 7 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції станом до 01.01.11 р.) недоїмка не підлягає списанню, у тому числі в разі укладення із страхувальником мирової угоди відповідно до вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", крім випадків повної ліквідації юридичної особи або смерті фізичної особи, визнання її безвісно відсутньою, оголошення померлою чи недієздатною, щодо яких відсутні особи, які відповідно до цього Закону мають нести зобов'язання із сплати страхових внесків.
Оскільки в даному випадку мова йде саме про повну ліквідацію юридичної особи, то недоїмка підлягає списанню.
Посилання відповідача на неможливість видачі довідки в цій частині до фактичного проведення ліквідації юридичної особи не можуть бути прийняті до уваги, оскільки ст. 106 Закону такого посилання не містить.
Крім того, згідно вищезазначених положень Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" довідка про відсутність заборгованості видається саме для пред'явлення до державного реєстратора, тобто до внесення запису про припинення юридичної особи.
Таким чином, кредиторські вимоги Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва в розмірі 1 212 663, 57 грн. не задоволені у зв'язку з відсутністю майна, вважаються погашеними, і Управління має всі підстави для видачі позивачу довідки про відсутність заборгованості зі сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування на суму 1 212 663, 57 грн.
Згідно пояснень Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва заборгованість позивача зі сплати страхових внесків становить 1472115, 28 грн., з яких страхові внески - 1212663, 57 грн., штрафні санкції - 72280, 11 грн., пеня - 187 171, 6 грн.
Як було зазначено вище, кредиторська заборгованість в розмірі 1 212 663, 57 грн. вважається погашеною.
Щодо штрафних санкцій у розмірі 72280, 11 грн. та пені у розмірі 187 171, 6 грн., то згідно наданих суду матеріалів вказані санкції нараховані на підставі рішення №868 від 16.12.13 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі, донарахованих страхувальниками органом Пенсійного фонду, за період з 03.12.09 р. по 21.09.11 р.
При чому, в матеріалах справи є рішення Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва №1516 від 05.05.10 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі, донарахованих страхувальниками органом Пенсійного фонду, за період з 20.10.09 р. по 29.04.10 р.
Вказане рішення скасоване Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві від 27.05.10 р. №11285/08 з посиланням на п. 2 ч. 3 ст. 85 Закону України "Про банки і банківську діяльність" - у зв'язку з неможливістю накладати штрафні санкції під час дії мораторію.
Також з аналогічних підстав рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 25.07.11 р. №20670/08 скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва №1163 від 24.06.11 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату єдиного внеску за період з 21.02.11 р. по 22.06.11 р.
Рішення №868 від 16.12.13 р. частково охоплює період, який зазначений у скасованих рішеннях №1516 від 05.05.10 р. та №1163 від 24.06.11 р., протягом якого діяв мораторій на задоволення вимог кредиторів згідно Закону України "Про банки і банківську діяльність".
За таких обставин у суду є всі підстави для висновку про невідповідність законодавству рішення Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва №868 від 16.12.13 р. та наявність підстав для його скасування в порядку ч. 2 ст. 11 КАС України.
З врахуванням викладеного позовні вимоги в частині визнання дії Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва щодо нарахування штрафних санкцій та пені на заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Відкритого акціонерного товариства Комерційний банк "Іпобанк", які внесені до 7 черги реєстру акцептованих вимог кредиторів позивача; зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва видати довідку про відсутність заборгованості зі сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування, є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Згідно р. 5 Порядку узяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців як платників страхових внесків, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 10.10.06 р. №14-4 (втратила чинність на підставі Постанови Пенсійного фонду №21-6 від 27.09.10 р.) у разі отримання від державного реєстратора повідомлення про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи орган Пенсійного фонду України в 10-денний термін проводить документальну перевірку платника щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків. На основі акта перевірки платник розраховується з органом Пенсійного фонду України.
Орган Пенсійного фонду України закриває справу платника після остаточного погашення ним недоїмки зі сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України або передачі боргу за місцезнаходженням правонаступника.
Довідка про відсутність заборгованості видається органом Пенсійного фонду України після проведення розрахунків у вищевказаному порядку.
Щодо заборгованості зі сплати єдиного внеску в розмірі 107 544, 9 грн. суд зазначає наступне.
Згідно пояснень Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва вказана заборгованість складається з недоїмки у розмірі 20 667, 5 грн., штрафних санкцій в розмірі 49 187, 23 грн. та пені в розмірі 37 690, 17 грн.
Заборгованість зі сплати єдиного внеску передана Державній податковій інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів і зборів у м. Києві як адміністратору єдиного внеску згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів у зв'язку з проведенням адміністративної реформи", що зафіксовано в акті перевірки від 30.12.13 р. №3061/26-58-22-02-18/34540768 (п. 3.9).
Між тим, згідно наявних у справі матеріалів заборгованість на суму 107 544, 9 грн. сформована з сум штрафних санкцій та пені згідно рішень Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва -
№8285 від 24.12.12 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 20.06.11 р. по 26.11.12 р., яким на позивача накладено штраф в розмірі 51 661, 38 грн. та пеню в розмірі 25 370, 22 грн.;
№4313 від 09.07.13 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 20.08.12 р. по 11.06.13 р., яким на позивача накладено штраф в розмірі 4184, 56 грн. та пеню в розмірі 10615, 14 грн.;
№2555 від 09.04.13 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 20.07.12 р. по 26.10.12 р., яким на позивача накладено штраф в розмірі 3407, 66 грн. та пеню в розмірі 2209, 16 грн.;
№2556 від 09.04.13 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 20.08.12 р. по 19.12.12 р., яким на позивача накладено штраф в розмірі 573, 79 грн. та пеню в розмірі 300, 64 грн.;
№2557 від 09.04.13 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 20.09.12 р. по 19.12.12 р., яким на позивача накладено штраф в розмірі 9,63 грн. та пеню в розмірі 6, 82 грн.;
№2558 від 09.04.13 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 20.07.12 р. по 25.02.13 р., яким на позивача накладено штраф в розмірі 3040, 91 грн. та пеню в розмірі 5995 грн.;
№2788 від 16.04.13 р. про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", яким на позивача накладено штраф у розмірі 170 грн.
Тобто, вказана сума заборгованості у розмірі 107 544, 9 грн. цілком складається зі штрафів та пені, які згідно ст. 91 Закону України "Про банки і банківську діяльність" не могли нараховуватися позивачу після 23.03.10 р.
Відповідно, вказані рішення Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва, а також вимога про сплату недоїмки від 01.08.13 р. №Ю-1 на суму 107 544, 9 грн., яка охоплює всі вказані штрафи та пеню, є незаконними та підлягають скасуванню.
Для повного захисту прав та інтересів позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог згідно ч. 2 ст. 11 КАС України, оскільки для з'ясування питання обґрунтованості позовних вимог необхідно надати оцінку рішенням, на підставі яких позивачу нараховано заборгованість з єдиного внеску після 23.03.10 р.
Згідно р. IV Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.13 р. №458, після отримання від державного реєстратора відповідних відомостей згідно з пунктом 1 цього розділу орган доходів і зборів проводить позапланову документальну перевірку щодо правильності нарахування та сплати єдиного внеску.
У день отримання від державного реєстратора відповідних відомостей органи доходів і зборів повідомляють Пенсійний фонд України та фонди загальнообов'язкового державного соціального страхування про проведення заходів, пов'язаних з припиненням платника єдиного внеску.
На основі акта перевірки щодо правильності нарахування та сплати єдиного внеску платник здійснює остаточні розрахунки.
Після проведення позапланової документальної перевірки платника єдиного внеску, здійснення ним розрахунків орган доходів і зборів складає довідку про відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску за формою №3-ЄСВ згідно з додатком 3.
У разі якщо платник не здійснив розрахунків щодо єдиного внеску, то орган доходів і зборів видає голові ліквідаційної комісії, уповноваженій ним особі або ліквідатору рішення про відмову у видачі довідки про відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску за формою №4-ЄСВ згідно з додатком 4.
За наявності заборгованості в платника єдиного внеску, державна реєстрація якого припиняється, орган доходів і зборів до закінчення строку заявлення вимог кредиторами повинен надіслати державному реєстратору повідомлення про наявність боргу зі сплати єдиного внеску та про неможливість проведення процедури державної реєстрації припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за формою №5-ЄСВ згідно з додатком 5 до цього Порядку із зазначенням причин заперечення органу доходів і зборів щодо здійснення такої процедури.
Причинами заперечень органу доходів і зборів щодо здійснення державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом її ліквідації чи державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця можуть бути - наявність заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У разі усунення причин та обставин, які були підставою для заперечень органу доходів і зборів щодо проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення платника, орган доходів і зборів не пізніше десяти робочих днів з дати, коли він дізнався про усунення обставин, які були підставою для заперечень проти проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення платника єдиного внеску, відкликає повідомлення за формою №5-ЄСВ (додаток 5), про що направляє державному реєстратору повідомлення за формою №6-ЄСВ.
Оскільки визначена в акті перевірки від 30.12.13 р. сума заборгованості зі сплати єдиного внеску в розмірі 107 544, 9 грн. визнана судом такою, що нарахована необґрунтовано, то наявність вказаної заборгованості не може бути визнана підставою для відмови у видачі довідки про відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску за формою №3-ЄСВ.
В частині позовних вимог про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва визнати заборгованість позивача по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування погашеною за недостатністю майна позивача суд відмовляє в задоволенні позовних вимог, оскільки заборгованість в розмірі 1 212 663, 57 грн. вважається погашеною згідно положень Закону, і необхідність зобов'язувати відповідачів визнавати вказану обставину відсутня.
Щодо іншої заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, то її відсутність встановлена шляхом визнання протиправними відповідних дій відповідачів та рішень Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва, на підставі яких цю заборгованість нараховано.
На підставі вищевикладеного, ст. 11, 160-163, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва щодо нарахування штрафних санкцій та пені на заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Відкритого акціонерного товариства Комерційний банк "Іпобанк", які внесені до 7 черги реєстру акцептованих вимог кредиторів позивача, щодо нарахування штрафних санкцій та пені на несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, - протиправними.
3. Визнати незаконними та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва -
№868 від 16.12.13 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі, донарахованих страхувальниками органом Пенсійного фонду;
№8285 від 24.12.12 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
№4313 від 09.07.13 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
№2555 від 09.04.13 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
№2556 від 09.04.13 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
№2557 від 09.04.13 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
№2558 від 09.04.13 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
№2788 від 16.04.13 р. про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
4. Визнати незаконною та скасувати вимогу Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про сплату недоїмки №Ю-1 від 01.08.13 р.
5. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва видати Відкритому акціонерному товариству Комерційний банк "Іпобанк" довідку про відсутність заборгованості зі сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування.
6. Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Солом'янському районі м. Києва видати Відкритому акціонерному товариству Комерційний банк "Іпобанк" довідку про відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
7. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
8. Стягнути з державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства Комерційний банк "Іпобанк" 36, 54 грн. судового збору.
9. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя О.В. Головань
Повний текст постанови
виготовлено і підписано 23.04.14 р.