Постанова № 38560722, 06.05.2014, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
06.05.2014
Номер справи
914/470/14
Номер документу
38560722
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" травня 2014 р. Справа № 914/470/14

Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії:

головуючого-судді Мельник Г.І.

суддів Кузь В.Л.

Михалюк О.В.

розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта"

б/н від 28.03.2014 року

на рішення господарського суду Львівської області від 25.03.2014 року

у справі № 914/470/14

за позовом Прокурора м. Борислава в інтересах держави-уповноваженого органу

місцевого самоврядування в особі Східницької селищної ради Львівської області, смт. Східниця

до відповідача Публічного акціонерного товариства "УКРНАФТА", М. Київ

про внесення змін до договору оренди землі від 14 грудня 2009 року

№04.09.439.00100.

за участю представників сторін:

прокурор: Куцик В.Б. - прокурор відділу Прокуратури Львівської області

(посвідчення № 011165)

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 10.04.2014р. у складі колегії: головуючого судді Мельник Г.І., суддів Михалюк О.В., Новосад Д.Ф. апеляційну скаргу прийнято до провадження. У зв'язку з перебуванням судді Новосад Д.Ф. у відпустці, розпорядженням в.о. голови Львівського апеляційного господарського суду від 05.05.2014 року у склад судової колегії для розгляду справи № 914/470/14 замість судді Новосад Д.Ф. введено суддю Кузя В.Л.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Львівської області від 25.03.2014 року у справі № 914/470/14 (суддя Долінська О.З.) позов задоволено повністю; внесено зміни до Договору оренди землі від 14.12.2009р., який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за № 04.09.439.00100 шляхом викладення п.5 Договору наступній редакції: "п.5 Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Бориславі Львівської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 61654 (шістдесять одна тисяча шістсот п'ятдесят чотири ) грн. 26 коп."; внесено зміни до Договору оренди землі від 14.12.2009р., який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за № 04.09.439.00100 шляхом викладення п.9 Договору в наступній редакції: "п.9 "Орендна плата за використання земельної ділянки вноситься орендарем у грошовій формі та становить 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, що складає 7398 (сім тисяч триста дев'яносто вісім) грн. 51 коп. за рік, або 616 (шістсот шістнадцять) грн. 54 коп. в місяць. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р №33219812700013 в ГУДКСУ у Львівській області, м. Львів, ЗКПО 37942974, МФО 825014, код платежів 13050200, одержувач місцевий бюджет Східниця, не пізніше 10 числа, наступного за звітним місяцем"; стягнуто з Публічного акціонерного товариства „УКРНАФТА" у доход Державного бюджету України судовий збір у сумі 1 218,00 грн.

Рішення суду мотивоване тим, що у зв'язку із зміною нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, якою користується відповідач та на підставі положень Податкового кодексу України, Закону України "Про оренду землі" розмір орендної плати підлягає перегляду. Крім цього, судом першої інстанції встановлено, що сторонами в Договорі оренди передбачено можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Таким чином, суд вважав обґрунтованими вимоги позивача щодо внесення змін до договору оренди з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача.

Не погоджуючись з вказаним рішенням місцевого господарського суду Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" оскаржило його в апеляційному порядку, звернувшись до Львівського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою б/н від 28.03.2014 року, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Львівської області від 25.03.2014 року у справі № 914/470/14 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог про внесення змін до договору оренди землі - відмовити.

Свої доводи скаржник аргументує, зокрема тим, що відповідно до норм чинного законодавства та умов Договору, затвердження нормативної грошової оцінки землі може бути підставою для перегляду розміру орендної плати за взаємною згодою сторін і виключно у разі, якщо це прямо передбачено умовами договору. При цьому, скаржник звертає увагу на те, що умовами укладеного Договору встановлено виключний перелік підстав, за умови настання яких, розмір орендної плати може бути переглянутий, проте, такої підстави, як затвердження органом місцевого самоврядування нової нормативної грошової оцінки Договором не передбачено.

Поряд з цим, апелянт вважає, що вимоги щодо одностороннього збільшення розміру орендної плати без наявності правових підстав, визначених Договором і нормами законодавства, є неправомірними.

Крім цього, скаржник покликається на порушення судом першої інстанції правил територіальної підсудності, оскільки вважає, що у відповідності до ст. 15 ГПК України дана справа підсудна господарському суду м. Києва.

В дане судове засідання прибув прокурор, проте, позивач та відповідач явки уповноважених представників не забезпечили, хоча своєчасно та належним чином були повідомлені про час та місце розгляду апеляційної скарги, ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 10.04.2014р.

05 травня 2014 року Львівському апеляційному господарському суду від відповідача поступило клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з перебуванням повноважного представника у відпустці.

При цьому, слід зазначити, що Господарський процесуальний кодекс України не обмежує кількості представників, яких може призначити одна особа. Так, юридичну особу за посадою може представляти її керівник. Інші особи, які є штатними працівниками юридичної особи, можуть бути її представниками, якщо вони діють у межах, визначених законодавством чи установчими документами юридичної особи.

Частиною 3 ст. 28 ГПК України визначено, що представниками юридичних осіб можуть бути також інші особи, повноваження яких підтверджуються довіреністю від імені підприємства, організації.

Відтак, розглянувши клопотання скаржника (вхідний номер канцелярії суду № 01-04/2400/14 від 05.05.2014р.) про відкладення розгляду справи Львівський апеляційний господарський суд ухвалив відмовити у його задоволенні, оскільки воно документально не обґрунтоване.

Враховуючи ту обставину, що сторони належним чином були повідомлені про час, місце розгляду апеляційної скарги та наслідки неявки в судове засідання, а в матеріалах справи достатньо доказів для прийняття законного та обґрунтованого рішення, судова колегія дійшла до висновку про можливість розгляду апеляційної скарги за відсутності представників позивача та відповідача.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення прокурора, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні в ній докази, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення місцевим господарським судом, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає, що рішення господарського суду

Львівської області від 25.03.2014р. у справі № 914/470/14 слід залишити без змін, апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" без задоволення, виходячи з наступного.

Аналізом матеріалів справи встановлено, що 14 грудня 2009 року між Східницькою селищною радою (Орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (назву змінено на Публічне акціонерне товариство "Укрнафта"), від імені якого діє структурна одиниця нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" (Орендар) укладено Договір оренди землі (надалі - Договір) (а.с. 42-44), відповідно до умов якого Орендодавець, на підставі Рішення Східницької селищної ради Львівської області від 24 липня 2009 року за № 472 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування свердловин № 603, 605, 611, 627 НГВУ «Бориславнафтогаз» ВАТ «Укрнафта», які знаходяться на території Східницької селищної ради Львівської області.

Відповідно до п. 2. Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0989 гектара, землі промисловості.

Пунктом 5. Договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 9 079,02 грн.

Відповідно до п. 8. Договору, цей договір укладено на 25 (двадцять п'ять) років.

Пунктом 9 Договору визначено, що орендна плата за використання земельної ділянки, згідно рішення Східницької селищної ради від 29 лютого 2008 року № 236 становить 12% від нормативно-грошової оцінки, що складає 1 089,48 грн. за рік. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 90,79 грн. щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33219812700013 в ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014, код ЄДРПУО 22402093, отримувач Східницька селищна рада, код платежу 13050200.

Водночас, п. 13. Договору встановлено, що розмір орендної плати переглядається 1 (один) раз в рік, у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до Прикінцевих положень Договору, цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Даний Договір зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 16 грудня 2009 року за № 04.09.439.00100.

Зазначений Договір відповідає приписам ст.ст. 207, 208 ЦК України, відтак є правомірним правочином в силу ст. 204 ЦК України, з моменту його державної реєстрації (ст. 210 ЦК України).

За своїми основними та другорядними ознаками зазначений Договір відповідно до ст. 792 ЦК України є договором найму (оренди) земельної ділянки.

На виконання умов Договору між сторонами було складено Акт приймання-передачі об'єкта оренди від 14.12.2009 року (а.с. 48), за яким Орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0989 гектара для обслуговування свердловин № 603, 605, 611, 627 НГВУ «Бориславнафтогаз» ВАТ «Укрнафта», що знаходяться на території Східницької селищної ради Львівської області.

Вищезазначений Акт прийому-передачі об'єкта оренди, підписаний уповноваженими представниками сторін за Договором та скріплений печатками юридичних осіб.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено місцевим господарським судом, розмір орендної плати для вказаного Договору оренди землі визначено на підставі рішень Східницької селищної ради Львівської області щодо затвердження нормативної грошової оцінки земель смт. Східниця та встановлення (справляння) розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення.

З'ясуванням доказів у справі встановлено, що відповідно до рішення Східницької селищної ради Львівської області № 8 від 30.12.2010 року "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель смт. Східниця" (а.с. 17) платникам земельного податку та орендної плати за земельні ділянки комунальної власності (крім громадян) при поданні податкових декларацій до державної податкової інспекції в м. Бориславі з 01.01.2011 року слід керуватись нормативною грошовою оцінкою земель смт. Східниця згідно пункту 1 рішення та ставками орендної плати згідно з Положенням про розрахунок плати за оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що затверджується рішенням селищної ради.

Крім цього, 21.01.2011 року Східницька селищна рада Львівської області прийняла рішення №24 "Про затвердження Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння» (а.с. 18-19), відповідно до пункту 2 якого платникам орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності при складанні та поданні розрахунків орендної плати до Державної податкової інспекції в м. Бориславі з 01.01.2011 року слід керуватись рішенням селищної ради від 30.12.2010 року №8 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель смт. Східниця" та цим Положенням.

Згідно з п. 2.4. Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння, річний розмір орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин та технологічної інфраструктури, об'єктів зв'язку, господарських споруд обслуговуючої інфраструктури, електричних підстанцій становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно із ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

У відповідності до ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідно до ст. 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Поряд з цим встановлено, що згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 30.05.2011 року, що був наданий управлінням Держкомзему у місті Бориславі Львівської області (а.с. 14), нормативно грошова оцінка земельної ділянки площею 989 кв.м., що розташована в смт. Східниця, вул. Шевченка, св. № 603, 605, 611, 627 та знаходиться на праві користування в НГВУ "Бориславнафтогаз" ПАТ "Укрнафта", становить 61 654,26 грн.

З урахуванням наведеного, позивач вказує, що річний розмір орендної плати за земельну ділянку, орендовану відповідачем, згідно із новою грошовою оцінкою землі встановлюється в розмірі - 7 398,51 грн. в рік або 616,54 грн. в місяць.

Згідно ч. 2 ст.11 ЦК України підставами виникнення прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Статтею 627 ЦК України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з врахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

У відповідності із ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Згідно з ст. 1 Закону України "Про оренду землі" орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користуватися на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст.13 Закону України "Про оренду землі").

Судом встановлено та вбачається з документальних доказів у справі, що 14 грудня 2009 року між Східницькою селищною радою та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (назву змінено на Публічне акціонерне товариство "Укрнафта") укладено Договір оренди землі, предметом якого являється земельна ділянка загальною площею 0,0989га, для обслуговування свердловин № 603, 605, 611, 627 НГВУ «Бориславнафтогаз» ВАТ «Укрнафта», що знаходяться на території Східницької селищної ради Львівської області.

Згідно з п. 14.1.125 ст. 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

При цьому, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення та земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих за межами населених пунктів, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років; а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (ст.18 Закону України "Про оцінку земель").

У відповідності до ч. 1 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Таким чином, перевіряючи доводи апеляційної скарги в частині покликання скаржника на те, що умовами укладеного Договору встановлено виключний перелік підстав, за умови настання яких, розмір орендної плати може бути переглянутий, проте, такої підстави, як затвердження органом місцевого самоврядування нової нормативної грошової оцінки Договором не передбачено, а тому на думку скаржника відсутні будь-які правові підстави для внесення змін до Договору оренди землі, колегія суддів з урахуванням вищенаведеного аналізу діючого законодавства, вважає безпідставними.

Водночас, колегія суддів вважає за доцільне зазначити, що рішення Східницької селищної ради Львівської області № 8 від 30.12.2010 року "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель смт. Східниця" на даний час є чинне та у відповідності до вимог законодавства України підлягає обов'язковому виконанню.

Поряд з цим судова колегія зазначає, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України).

Згідно з ст.3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня відповідного року не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.

Відповідно до п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України прийняте рішення Східницької селищної ради Львівської області № 8 від 30.12.2010 року набрало чинності та підлягає застосуванню до бюджетного періоду, в межах якого спір розглядається судом.

Крім цього, відповідно до п. 2.19. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" (з наступними змінами і доповненнями) у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Згідно ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до п. 14.1.136 ст.14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією з істотних умов договору оренди землі (ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі").

Згідно ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Статтею 288.5., підпунктом 288.5.1 Податкового кодексу України визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. Не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.2).

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

У відповідності до ст. 2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим законом. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Частинами 4 і 5 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) установлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Методику розрахунку ставок земельного податку визначено в ст. 7 Закону України "Про плату за землю" (в редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

З'ясуванням умов укладеного між сторонами Договору, судом встановлено, що сторонами в Договорі оренди передбачено можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, при цьому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Відтак, з урахуванням вищенаведеного аналізу діючого законодавства передбачено можливість зміни умов Договору.

Таким чином, покликання скаржника на те, що затвердження нормативної грошової оцінки землі та відповідно вимоги щодо одностороннього збільшення розміру орендної плати може бути лише за взаємною згодою сторін і виключно у разі, якщо це прямо передбачено умовами договору, колегія суддів вважає безпідставними та такими, що спростовуються матеріалами справи.

З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у Договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, Східницька селищна рада вправі вимагати від орендаря приведення цього Договору у відповідність до вимог законодавства, шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача.

Водночас, документальними доказами у справі встановлено, що позивач звертався до відповідача з листами № 28 від 24.01.2011 року (а.с. 15) та № 509-535 від 12.09.2011 року (а.с. 16), у яких виклав повідомлення щодо зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та відповідно зміни розміру орендної плати, а також повідомив відповідача про необхідність підписання додатків до договору та зміни зазначеного у договорі розміру орендної плати.

Проте, відповіді на вищевказані листи Східницька селищна рада не отримала, при цьому, в матеріалах справи відсутні і суду не надані докази досягнення сторонами згоди щодо зміни та погодження орендної плати, а отже у позасудовому порядку сторони не досягли згоди щодо зміни умов договору.

Відповідно до ст.188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором, що і було вчинено позивачем.

При цьому, сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Водночас, судова колегія звертає увагу на те, що в розумінні ст. 188 ГК України та ст. 651 ЦК України, передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

З аналізу вищевказаних норм чинного законодавства України, рішень Східницької селищної ради Львівської області № 8 від 30.12.2010 року та № 24 від 21.01.2011 року, а також враховуючи умови укладеного між сторонами Договору, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок місцевого господарського суду про наявність правових підстав для внесення змін до спірних пунктів Договору оренди землі від 14.12.2009 року, укладеного між Східницькою селищною радою та Відкритим акціонерним товариством «Укрнафта» (назву змінено на Публічне акціонерне товариство "Укрнафта") щодо розміру нормативно грошової оцінки та розміру орендної плати, зміненої в установленому законом порядку, з метою приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства та усунення порушення вимог законодавства сторонами договору, обов'язкового для позивача і відповідача.

Разом з тим, перевіряючи доводи апеляційної скарги в частині покликання скаржника на порушення судом першої інстанції правил територіальної підсудності, оскільки вважає, що у відповідності до ст. 15 ГПК України дана справа підсудна господарському суду м. Києва, колегія суддів вважає такі необґрунтованими, оскільки згідно із ст.12, 16 ГПК України справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням об'єктів земельних відносин або основної їх частини, а як уже зазначено вище, згідно Договору оренди землі від 14.12.2009 року, позивачем надано відповідачу в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування свердловин № 603, 605, 611, 627 НГВУ «Бориславнафтогаз» ВАТ «Укрнафта», які знаходяться на території Східницької селищної ради Львівської області.

Враховуючи наведене та беручи до уваги те, що рішення Східницької селищної ради Львівської області № 8 від 30.12.2010 року "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель смт. Східниця" та № 24 від 21.01.2011 року "Про затвердження Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння» станом на час прийняття місцевим господарським судом оскаржуваного рішення, є чинними та не скасовані, відтак, місцевим судом правомірно задоволено позовні вимоги прокурора міста Борислава в інтересах держави в особі Східницької селищної ради та внесено зміни до договору оренди землі.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що скаржником у справі не доведено обставини на які він покликається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у встановленому законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст.ст. 33 та 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Отже, з огляду на викладене вище, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає, що рішення Господарського суду Львівської області від 25.03.2014р. відповідає матеріалам справи, ґрунтується на чинному законодавстві і підстав для його скасування немає, а інші зазначені в апеляційній скарзі доводи скаржника не відповідають матеріалам справи, документально не обґрунтовані, не базуються на законодавстві, що регулює спірні правовідносини, а тому не визнаються такими, що можуть бути підставою згідно ст. 104 ГПК України для скасування чи зміни оскаржуваного рішення.

Судовий збір за перегляд рішення в апеляційному порядку, відповідно до вимог ст. 49 ГПК України покласти на скаржника.

Керуючись ст. ст. 49, 99, 101, 103, 105 ГПК України, - Львівський апеляційний господарський суд,

П О С Т А Н О В И В :

1. Рішення Господарського суду Львівської області від 25.03.2014р. у справі № 914/470/14 залишити без змін, апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" б/н від 28.03.2014 року - без задоволення.

2. Судовий збір за перегляд рішення Господарського суду Львівської області в апеляційному порядку покласти на скаржника.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.

Матеріали справи скеровуються в Господарський суд Львівської області.

Повний текст постанови складений 07.05.2014р.

Головуючий-суддя Мельник Г.І.

Суддя Кузь В.Л.

Суддя Михалюк О.В.