Постанова № 38558140, 04.03.2014, Смолянинівський районний суд міста Донецька (до 25.04.2025 - Куйбишевський районний суд м. Донецька)

Дата ухвалення
04.03.2014
Номер справи
259/40/14-а
Номер документу
38558140
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-а/259/63/2014

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04.03.2014 року місто Донецьк

Куйбишевський районний суд м. Донецька у складі:

головуючого - судді Машкіної Н.В.,

при секретарі - Гордон Ю.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної в м. Донецьку ради, третя особа Управління Державної казначейської служби Укрїани у Куйбишевському районі м.Донецька Донецької області, про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

В обгрунтування своїх вимог посилається на те, що вона є матір'ю малолітньої дитини - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. З листопада 2012 року позивач знаходиться на обліку у відповідача, отримує допомогу по догляду за дитиною як особа, застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Постановою Куйбишевського районного суду м. Донецька від 06.08.2013 року відповідача було зобов'язано здійснити нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240-ІІІ у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб за період з 29.12.2012 року до 29.06.2013 року. Після чого, допомога по догляду за дитиною позивачу складає 130 грн. щомісячно, що значно нижче встановленого чинним законодавством України. 20.12.2013 року позивач звернулася з заявою до відповідача про перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною відповідно до ст. 43 Закону України № 2240-ІІІ, на що листом від 24.12.2013 року їй було відмовлено, тому вона змушена звертатися до суду з цим позовом.

В судове засідання позивач не з'явилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутність.

Представники відповідача та третьої особи, будучи належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилися, причини неявки суду не повідомили.

Встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.

З матеріалів справи вбачається, що позивач є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з листопада 2012 року перебуває на обліку у відповідача, де отримує допомогу по догляду за дитиною як особа, застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Постановою Куйбишевського районного суду м. Донецька від 06.08.2013 року відповідача було зобов'язано здійснити нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб за період з 29.12.2012 року до 29.06.2013 року.

20.12.2013 року позивач звернулася з заявою до відповідача про перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною відповідно до ст. 43 Закону України № 2240-ІІІ.

Згідно листа відповідача від 24.12.2013 року розмір допомоги по догляду за дитиною позивача з 30.06.2013 року складає 130 грн. щомісячно, підстави для його перерахунку відсутні, тому позивач змушена звертатися до суду з цим позовом.

Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних приватних заходів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-VІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21.11.1992 № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18.01.2001 № 2240-ІІІ, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.

Зокрема, статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені відповідні зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

Зокрема, змінами до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" було виключено статті 40-44.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 (далі - рішення № 10-рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункту 25 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо виключення статей 40-44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Проте, ст. 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" встановлено, що у 2009 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Аналогічним чином врегульовано спірні правовідносини у 2010 р. ст. 45 Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік".

В зв'язку з тим, що у передбачений законом спосіб положення Законів України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та "Про Державний бюджет України на 2010 рік" не визнано неконституційними та не скасовано, у 2009-2010 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась та виплачувалась у відповідності до п. 22 Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми".

Враховуючи, що ані Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", ані іншими Законами, не встановлювалось на 2012р. інший, ніж у Законах України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011 р. регулюються Законами України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", а положення Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" в тій частині, в якій воно суперечить зазначеним законам, застосуванню не підлягає. Отже, у відповідача виник обов'язок здійснювати нарахування та виплату позивачу державної допомоги в розмірах, передбачених Законами України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ґрунтуються на законі, доведені в судовому засіданні, тому підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 46 Конституції України, ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ст.ст. 71, 86, 88, ч. 4 ст. 128, 160 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної в м. Донецьку ради, третя особа Управління Державної казначейської служби Укрїани у Куйбишевському районі м.Донецька Донецької області, про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у м. Донецьку ради щодо нарахування та виплати з 30.06.2013 року ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної в м. Донецьку ради здійснити перерахунок та виплату за рахунок коштів Державного бюджету з 30.06.2013 року ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240-ІІІ у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, з урахуванням фактично виплачених сум.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Куйбишевський районний суд м. Донецька шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів, з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги. Якщо апеляційна скарга не була подана протягом десяти днів, постанова суду набуває чинності після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набуває чинності після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: