ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/542/14-a
06 травня 2014 року , Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
судді: Подлісна І.М.
Мандзій О.П.
секретаря Хребетко І.І.
за участю:
представника позивача Денис А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю « Р.Е.Й.В.- СЕРВІС» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про скасування постанови № 212/16/03/01-ЛК про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг від 18.12.2013 року,
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю « Р.Е.Й.В.- СЕРВІС» ( надалі позивач, ТзОВ «Р.Е.Й.В.- СЕРВІС, Товариство» звернулося до адміністративного суду з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг ( надалі відповідач, Національна комісія» про скасування постанови № 212/16/03/01-ЛК від 18.12.2013 року про застосування штрафу в розмірі 8500.00 грн. за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг.
У судовому засіданні представник позивача Товариство з обмеженою відповідальністю « Р.Е.Й.В.- СЕРВІС» позовні вимоги підтримав повністю, просив їх задовольнити, оскільки вважає, що Національною комісією не враховані обставини, що пом'якшують відповідальність за вчинене порушення, а саме: вчинене порушення не призвело до негативних наслідків для учасників ринків фінансових послуг. Просить врахувати, що позивач впродовж першого та другого кварталів 2013 року не надавав послуг фінансового лізингу.
Відповідач Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг у судове засідання не прибула. Належним чином повідомлена про день, час та місце судового розгляду, подала письмові заперечення на позов, у яких позовні вимоги не визнала, просила відмовити у їх задоволенні, оскільки ТзОВ «Р.Е.Й.В.- СЕРВІС» не вчасно надано до Національної комісії звітні дані в електронній та паперовій формі за 3 квартал 2013 року. Згідно п. 2.5 Порядку надання звітності фінансовими фінансовими компаніями, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 27.01.2004 року №27, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.04.2004 р. за №431/9030 передбачено подання квартальної звітності до Національної комісії до 20 числа місяця включно, наступного за звітним кварталом. Однак, всупереч цьому позивачем за звітний 3 квартал 2013 року Національній комісії звіт наданий 10 грудня 2013 року, хоча останній день подачі такої звітності є 20 жовтня 2013 року включно.
Суд, заслухавши у судовому засіданні представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти.
Спірні правовідносини регулюються нормативними актами в редакціях, чинними на момент вчинення порушення, а саме: Положенням про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 № 1070 (далі - Положення № 1070), Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», Положенням про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 20.11.2012 № 2319, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за № 2112/22424, Порядком надання звітності фінансовими компаніями, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 27.01.2004 року № 27, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.04.2004 р. за № 431/9030.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Основними завданнями Національної комісії є здійснення, в межах своїх повноважень, державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг і дотриманням законодавства у відповідній сфері, а також захист прав споживачів фінансових послуг шляхом застосування у межах своїх повноважень заходів впливу з метою запобігання і припинення порушень законодавства на ринку фінансових послуг.
Як вбачається з матеріалів справи, 27.11.2013 відділом пруденційного нагляду за фінансовими компаніями Національної комісії відповідно до Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансовихпослугвід20.11.2012 р. № 2319, складений Акт про правопорушення законодавства про фінансові послуги Товариством, згідно якого вбачається, що Товариством не надано звітні дані в електронній та паперовій формі за 3 квартал 2013 року, що свідчить про порушення Товариством вимог чинного законодавства у сфері надання фінансових послуг, а саме статті 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» щодо обов'язку фінансових установ надавати звітність відповідно до законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та регулювання ринків фінансових послуг; пунктів 2.3, 2.5 розділу 2, пункту 4.1 розділу 4 та пункту 5.2 розділу 5 Порядку надання звітності фінансовими компаніями, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 27.01.2004 року №27.
28.11.2013 року вищевказаний Акт надісланий позивачу поштою Рекомендованим повідомленням про вручення разом з інформацією про день, час та місце розгляду справи про встановлене порушення, що підтверджується поштовим повідомленням, яке вручене позивачу 02.12.2013 року.
18.12.2013 року Директором департаменту регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг фінансовими компаніями винесена постанова № 212/16/03/01-ЛК від 18.12.2013 року про застосування до позивача штрафу в розмірі 8500 грн. 00коп. за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг.
27.12.2013 року Товариством дана постанова оскаржена до Голови Національної Комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
23.01.2014 року розпорядженням Голови Національної Комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 203 постанову Директора департаменту регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг фінансовими № 212/16/03/01-ЛК від 18.12.2013 року - залишено без змін, а скаргу ТзОВ « Р.Е.Й.В.- СЕРВІС» - без задоволення.
Судом встановлено, що позивач ТзОВ «Р.Е.Й.В.- СЕРВІС» є юридичною особою, яка має право надавати один із видів фінансових послуг - фінансовий лізинг, а тому у відповідності до Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» має обов'язок надавати звітність відповідно до законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та регулювання ринків фінансових послуг до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до 20 числа місяця включно, наступного за звітним кварталом. Однак, всупереч цьому позивачем за звітний 3 квартал 2013 року Національній комісії звіт наданий 10 грудня 2013 року, хоча останній день подачі такої звітності є 20 жовтня 2013 року включно, тобто звітність подана з пропуском строку, визначеного Законом. Даний факт не заперечений позивачем у судовому засіданні. А тому, на думку суду, позивач повинен нести відповідальність за недотримання строку подачі звітності до Національної комісії.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів. При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що обрання та застосування заходів впливу є компетенцією виключно Національної комісії і ні жодний інший орган, в тому числі і суд, не може здійснювати дану компетенцію.
Національна комісія у відповідності до ст. 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» накладає штраф за несвоєчасне подання інформації у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Станом на 18.12.2013 року неоподатковуваний мінімум доходів громадян становить 17 грн. 00 коп. На позивача постановою Національної комісії № 212/16/03/01-ЛК від 18.12.2013 року накладено штраф у розмірі 8500 грн.00 коп., що становить 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в свою чергу відповідає вимогам принципів обґрунтованості, пропорційності та дотриманості необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача та цілями, на досягнення яких спрямована постанова.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до переконання, що постанова Національної комісії № 212/16/03/01-ЛК від 18.12.2013 року прийнята на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку, а тому позовні вимоги позивача є необґрунтованими, не відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже, не підлягають до задоволення.
Щодо сплати позивачем судового збору, суд зазначає, що під час подання адміністративного позову майнового характеру ним було сплачено 10 відсотків розміру ставки судового збору, що визначена Законом України « Про судовий збір», а тому решта суми судового збору повинна стягуватись з позивача пропорційно до відхиленої частини вимоги.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86,160-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. У позові Товариства з обмеженою відповідальністю " Р.Е.Й.В.- СЕРВІС" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про скасування постанови № 212/16/03/01-ЛК про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг від 18.12.2013 року - відмовити.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю " Р.Е.Й.В.- СЕРВІС" ( м. Тернопіль, вул. Текстильна, 40 А, код ЄДРПОУ 38062828) на користь Державного бюджету 1644 ( одну тисячу шістсот сорок чотири) грн.30 коп. судового збору.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 07 травня 2014 року.
Копію постанови надіслати відповідачу Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Головуюча суддя Дерех Н.В.
Судді: Подлісна І.М.
Мандзій О.П.
копія вірна:
Суддя Дерех Н.В.