ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
18 квітня 2014 року 09 год. 40 хв. № 826/20520/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: Головуючого - судді Дегтярьової О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі міста Києва до третя особа,Національного авіаційного університету, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Державна льотна академія України, -простягнення заборгованості по сплаті нарахованих сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списками № 1 і № 2, в розмірі 511 090, 92 грн., - В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва (далі - позивач, УПФУ) з позовом до Національного авіаційного університету (далі - відповідач, НАУ) про стягнення заборгованості по сплаті нарахованих сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списками № 1 і № 2, в розмірі 511 090, 92 грн. (з урахуванням останньої заяви позивача від 12.03.2014р. про зміну позовних вимог)
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на те, що станом на 17 грудня 2013 року за відповідачем обліковується непогашена заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №1 і № 2, яка загалом становить 580 715, 33 грн., в тому числі заборгованість по списку № 1 в сумі 382 180, 00грн. та по списку № 2 в сумі 198 535, 08 грн., що виникла за період березень-листопад 2013 року. При цьому в розрахунках по відшкодуванню пільгової пенсії, які надсилалися на адресу відповідача протягом 2013 року, були враховані пенсіонери згідно розрахунків, отриманих УПФУ в Солом'янському районі м. Києва від УПФУ в м. Кіровограді Кіровоградської області по установі «Кіровоградська льотна академія», яка шляхом реорганізації приєднана до НАУ. Так, згідно Наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 14.09.2011р. № 1060 є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної льотної академії. У відповідності до положень п. 6.3 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1, у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, до Пенсійного фонду України вносяться правонаступниками.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 грудня 2013 року було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі № 826/20520/13-а.
20 січня 2014 року до канцелярії суду надійшли письмові заперечення відповідача проти позову від 14.01.2014р. № 06-03/11 та додаткові документи. В обґрунтування своєї позиції НАУ посилається на те, що НАУ не являється правонаступником Державної льотної академії України, оскільки остання на даний час не припинена (про що свідчить відсутність записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про державну реєстрацію припинення вказаної юридичної особи) та не знята з обліку в УПФУ м. Кіровограді Кіровоградської області як платник єдиного внеску. З огляду на це у позивача відсутні правові підстави для застосування положень п. 6.3 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 січня 2014 року справу № 826/20520/13-а призначено до розгляду за загальними правилами та у справі призначено судове засідання на 03 лютого 2014 року.
17 лютого 2014 року до участі у даній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, було залучено Державну льотну академію України (далі - третя особа).
Третя особа подала 03 березня 2014 року до канцелярії суду письмові пояснення б/н та б/д, в яких зазначено наступне. Державна льотна академія України на даний час не припинена, є юридичною особою, що зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, а тому наразі відсутня юридична особа, що має статус правонаступника Академії. Таким чином, в даному випадку Державна льотна академія України та Національний авіаційний університет маю самостійно відповідати за своїми зобов'язаннями.
В судовому засіданні, призначеному на 25 березня 2014 року, представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представники відповідача та третьої особи 25 березня 2014 року в судовому засіданні заперечували проти позовних вимог та просили відмовити в їх задоволенні.
25 березня 2014 року в судовому засіданні судом було ухвалено перейти до письмового провадження на підставі ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заслухавши пояснення представників сторін і третьої особи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на таке.
В ході судового розгляду було встановлено, що протягом ІІ-го півріччя 2012 року та 2013 року позивачем на адресу НАУ (ідентифікаційний код 01132330), яке перебуває на обліку в УПФУ в Солом'янському районі м. Києва як платник єдиного соціального внеску, надсилалися розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а», «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за місяця березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень і листопад 2013 року (копії яких наявні в матеріалах даної справи), всього по Списку № 1 на загальну суму 382 180, 25 грн. та по Списку № 2 - 210 697, 77 грн. Вказані Розрахунки були отримані НАУ 25 липня 2012 року, 27 серпня 2012 року, 01 жовтня 2012 року, 23 жовтня 2012 року, 13 березня 2013 року, 15 квітня 2013 року, 13 травня 2013 року, 17 червня 2013 року, 09 вересня 2013 року, 21 жовтня 2013 року та 18 листопада 2013 року, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями корінців рекомендованих повідомлень про вручення відповідних поштових відправлень, та не заперечується відповідачем.
При цьому в своїх листах від 22.08.2013р. № 9206/03, від 15.10.2013р. № 11307/03, від 13.11.2013р. № 12852/03 та від 17.12.2013р. № 14598/03, наданих у відповідь на звернення позивача щодо коригування отриманих розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (листи НАУ від 05.08.2013р. № 661/1281, від 27.09.2013р. № 661/1499, від 24.10.2013р. № 06-03/2863 та від 25.11.2013р. № 06-03/3142) відповідач повідомив, що в розрахунках по відшкодуванню пільгової пенсії, надісланих Вам в листопаді 2013 року і раніше були враховані пенсіонери, згідно розрахунків отриманих УПФУ в Солом'янському районі м. Києва від УПФУ в м. Кіровограді Кіровоградської області по установі «Кіровоградська льотна академія», яка шляхом реорганізації приєднана до НАУ. В даному випадку відповідач керувався Наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 14.09.2011р. № 1060, згідно якого НАУ являється правонаступником усіх прав і обов'язків Державної льотної академії та положеннями п. 6.3 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1.
За даними позивача станом на 24 березня 2014 року сума заборгованості відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за Списками № 1 і № 2 становить 511 090, 92 грн. (в т.ч. за списком № 1 в сумі 382 180, 25 грн., за списком № 1 - 128 910, 67 грн.). На підтвердження цього представник, в призначеному судовому засіданні на 25 березня 2014 року, надав суду помісячний розрахунок сум заборгованості по Спискам № 1 і № 2 (без виокремлення сум по кожному із пенсіонерів) та засвідчені витяги з картки особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списками № 1 і № 2 за період з 01.03.2013р. по 24.03.2014р.
Разом з тим, у визначені законодавством строки відповідачем фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за вказані місяці 2013 року були відшкодовані лише в частині певних визначених сум. Відповідно до письмових пояснень відповідача від 26.02.2014р. б/н НАУ була здійснена часткова (вибіркова) оплата розрахунків за період березень - листопад 2013 року на відшкодування фактичних витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (пільгові пенсії по списку № 1 та списку № 2) на рахунок УПФУ в Солом'янському районі м. Києва на загальну суму 127 237, 12 грн., за осіб які працювали в Національному авіаційному університеті та вийшли на пільгову пенсію, а саме: за ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 (поіменна письмова довідка НАУ від 26.02.2014р. № 06-03/524 наявна в матеріалах справи). Зарахування зазначеної суми коштів на рахунок органу Пенсійного фонду України підтверджується безпосередньо наданими позивачем до суду витягами з карток особового рахунку страхувальника - Національного авіаційного університету по Списку № 1 та Списку № 2.
На думку позивача, НАУ не має права здійснювати видатки на відшкодування Пенсійному фонду України витрат по пільговим пенсіям за іншу юридичну особу - Державну льотну академію України, яка наразі згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців досі не припинена.
При вирішенні справи суд керувався наступним.
Згідно із абз. 1 пунктом 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.11.2003р. № 1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абз. 1 п. 2, пенсії призначаються за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення» (а саме ст. 13 названого Закону). У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (абз. 4 п. 2 «Прикінцеві положення» цього Закону).
Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997р. № 400/97-ВР (далі -Закон № 400/97-ВР), який визначає порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Згідно з абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б», «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Нормами абз. 3 п. 1 ст. 4 Закону № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону встановлюються ставка збору у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Також, положеннями абз. 2 п 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 (далі - Інструкція № 21-1), визначено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини другої «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
У відповідності до п. 6.4 Інструкції № 21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень2 Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Пунктом 6.5 цієї Інструкції передбачено, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Згідно із абз. 1 п. 6.8 Інструкції № 21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
З контексту вищенаведених норм права вбачається, що підприємства, на яких працювали громадяни і набули права на пенсію на пільгових умовах, здійснюють відшкодування коштів Пенсійному фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
При цьому п. 6.3 Інструкції № 21-1 передбачено, що у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.
Одночасно суд звертає увагу на те, що згідно із ч. 1 ст. 96 Цивільного кодексу України, юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями.
Відповідно до ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Тобто, юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру (автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців) запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи. Порядок внесення відповідного запису, перелік необхідних дій та документів, встановлюється Законом України від 15.05.2003р. №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців».
Зокрема, ч. 3 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» встановлено, що якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.
З наявних матеріалів справи вбачається, що Державна льотна академія України (ідентифікаційний код 01132353) була зареєстрована 30 червня 1994 року як юридична особа, та в 01 січня 1993 року поставлена на облік в УПФУ в м. Кіровограді як платник єдиного внеску.
На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.08.2011р. «Про реорганізацію 14.09.2011 року Державної льотної академії України», Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України видало Наказ від 14.09.2011р. № 1060 «Про реорганізацію Державної льотної академії України», яким в п. 1 визначило припинити Державну льотну академію України шляхом реорганізації (приєднання) до Національного авіаційного університету.
Водночас, як видно згідно даних витягів з Єдиного державного реєстру, та не заперечується учасниками судового процесу у даній справі, на час розгляду справи судом Державна льотна академія України як юридична особа не припинена, а тільки знаходиться в стані припинення підприємницької діяльності. Також, представниками сторін і третьої особи не заперечується факт не зняття на даний час Державної льотної академії України з обліку в УПФУ в м. Кіровограді Кіровоградської області.
При цьому судом не приймаються до уваги посилання позивача на факт складення та затвердження 10 жовтня 2011 року Передавального акта балансових рахунків, матеріальних цінностей та активів Державної льотної академії України, як підставу для виникнення у НАУ обов'язку щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених працівникам третьої особи. Так, як в силу ч. 3 і 4 ст. 107 Цивільного кодексу України надання нотаріально посвідчених копій передавального акта та розподільчого балансу юридичної особи, що припиняється, органам, які здійснюють державну реєстрацію, є лише передумовою для внесення до Єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи та державній реєстрації створюваних юридичних осіб - правонаступників.
З огляду на вищевикладене, та з урахуванням наявних матеріалів справи, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з Національного авіаційного університету заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за Списками 3 1 і № 2, в сумі 511 090, 92 грн., оскільки обставини щодо набуття відповідачем статусу правонаступника Державної льотної академії України, а також наявності в складі заявленої до стягнення заборгованості в розмірі 511 090, 92 грн. сум пенсій, призначеним фізичним особам, які працювали в Національному авіаційному університеті, документально не підтверджуються.
Відповідно до ст. 9 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, у зв'язку з чим адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 2, ст. 9, ст.ст. 69 - 71, ст. 94, ст.ст. 158-163, ст. 167, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. В задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі міста Києва відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст.ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
Суддя О.В. Дегтярьова