ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
Іменем України
30 квітня 2014 р. м. Чернівці Справа № 824/1080/14-а
11:22
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Брезіної Т.М.;
секретаря судового засідання - Хміля С.Р.;
за участю:
представника позивача - Євася О.Ю.;
представника відповідача - Вірта С.В.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях до Чернівецького спеціального воєнізованого аварійно-рятувального загону Державної служби України з надзвичайних ситуацій про стягнення заборгованості,-
СУТЬ СПОРУ:
03.03.2014 року Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях (далі - Позивач) звернулось до суду з позовом до Чернівецького спеціального воєнізованого аварійно-рятувального загону Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - Відповідач) про стягнення на користь позивача заборгованості по платежах до Пенсійного фонду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також платником фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. На підставі розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що підлягають сплаті за Відповідачем рахується заборгованість в сумі 5973,65 грн., яку необхідно стягнути. На день пред'явлення позову відповідач вказану заборгованість не сплатив.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та надав заперечення на позов, в яких зазначив, що адміністративний позов вважає безпідставним та необґрунтованим, виходячи з наступного.
Відповідач вважає, що частиною 4 ст. 105 КАС України визначений перелік вимог, які може містити адміністративний позов. Стягнення коштів з підприємств, установ, організацій цим переліком не передбачене. Позивачем не вказано норму закону, яка передбачає можливість звернення до суду в порядку адміністративного судочинства з вимогою про стягнення коштів. Таким чином вважає, що вимога позивача про стягнення коштів з відповідача є неправомірною, так як не передбачена нормами КАС України. На думку відповідача, позивач будучи суб'єктом владних повноважень у адміністративному позові не вказує, яким саме законом передбачене його право на звернення до адміністративного суду і які саме його права порушені. Також, на думку відповідача, позивачем не доведено обставини, на яких ґрунтуються його вимоги. Так, в адміністративному позові позивач зазначає, що за лютий 2014 року колишнім працівникам відповідача Пенсійним фондом було виплачено пенсію на загальну суму 5973,65 грн. документів, які б підтверджували фактичну виплату пенсій позивачем до адміністративного позову не додано, тому відповідач вважає таке твердження позивача є недоведеним. Таким чином відповідач вважає, що вимоги позивача є безпідставними і не належать до задоволення.
Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідач зареєстрований реєстраційною службою Чернівецького міського управління юстиції Чернівецької області, як юридична особа, ідентифікаційний код 34026566 згідно з довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та взятий на облік, як платник єдиного внеску до УПФУ в м. Чернівцях 19.01.2006 року (а.с.8,9-12).
На підставі розрахунку суми боргу за лютий 2014 року по відшкодуванню витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», який направлявся відповідачу по списку 1, що підлягають сплаті, за Відповідачем рахується заборгованість по громадянам: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 (а.с.5,7).
Судом досліджено довідки про характер виконаної роботи на посадах, які дають право на пенсію на пільгових умовах по вищезазначеним громадянам (а.с.19-20, 25, 31, 36).
В матеріалах справи знаходяться трудові книжки по вищезазначеним громадянам, які підтверджують наявність трудового стажу (а.с.14-19, 23-24, 28-30, 34-35).
Судом досліджені протоколи про призначення пенсій та розрахунки стажу по вищевказаним громадянам (а.с.13, 22, 27, 33).
На підтвердження інформації щодо сплати вказаним громадянам пенсії суду надано довідку про зарахування сум пенсій на поточні рахунки пенсіонерів по громадянам: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 (а.с.60).
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Згідно з п. 1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-ІV (далі Закон № 1058-IV) страхувальниками є роботодавці, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України.
Відповідно до абз. 4 п.2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Згідно пункту «а» ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Пунктом 6.1 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» від 19.12.2003 року № 21-1 (далі - Інструкція № 21-1) передбачено, 6.1. Відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році; 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
Згідно пунктів 6.2, 6.4 Інструкції № 21-1 витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Пунктом 6.9 Інструкції № 21-1 передбачено, що у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Відповідно до п. 6.8 Інструкції № 21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Як встановлено судом, відповідач будучи платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, не виконує свої зобов'язання в частині відшкодування витрат пов'язаних з доставкою і виплатою пенсій за віком призначених відповідно до п. «а» ст. 13 Закону "Про пенсійне забезпечення". Вказані неправомірні дії спричиняють до наростання заборгованості, що завдає збитків державі в особі Пенсійного фонду України.
Щодо тверджень відповідача, що вимоги позивача про стягнення коштів з Чернівецького спеціального воєнізованого аварійно-рятувального загону є неправомірною, так як не передбачена нормами КАС України та те, що позивач не вказує, яким саме законом передбачене його право на звернення до адміністративного суду, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-ІV (далі Закон № 1058-IV) спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Відповідно до ч. 2 п. 4 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про стягнення з відповідача коштів.
Таким чином вказане твердження відповідача, не відповідає положенням КАС України і Закону № 1058-IV, де чітко визначене право Пенсійного фонду вирішувати спори, що виникають із правовідносин за цим Законом в судовому порядку і надано суду право на стягнення з відповідача коштів.
Суд погоджується із позицією відповідача, що документи, які б підтверджували фактичну виплату пенсій пенсіонерам, про відшкодування яких просить позивач, не було надано до позову. Разом із тим, в ході судового розгляду справи позивачем надано довідку від 23.04.2014 року №3810/11 про зарахування сум пенсій на поточні рахунки пенсіонерів: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, які працювали в Чернівецькому спеціалізованому воєнізованому гірничо - рятувальному загоні (а.с.60). Вказана довідка є документом, який підтверджує фактичну виплату пенсій позивачем, вищезазначеним громадянам.
Таким чином, за результатами розгляду справи судом встановлено, що на адресу відповідача направлялись розрахунки на загальну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, які були отримані відповідачем, однак зазначені в розрахунках суми відповідачем не сплачені, у зв'язку із чим за лютий 2014 року утворилась заборгованість в сумі 5973,65 грн.
Відповідач у встановлений законом строк і на момент розгляду справи не сплатив до УПФУ у м. Чернівцях фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, тому сума боргу підлягає стягненню у судовому порядку. Згідно з ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Представник позивача довів суду правомірність заявлених вимог.
Відповідно із вимогами ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного керуючись ст.ст. 11, 71, 76, 79, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Чернівецького спеціального воєнізованого аварійно-рятувального загону Державної служби України з надзвичайних ситуацій (58010, м. Чернівці, вул. Грушевського, 1, інд. номер 34026566) в сумі 5973,65 грн. (п'ять тисяч дев'ятсот сімдесят три гривні шістдесят п'ять копійок) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Відповідно до частини першої статті 185, частин першої-другої статті 186 КАС України сторони, які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову шляхом подання апеляційної скарги до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд. Скарга про апеляційне оскарження даної постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення або в разі відсутності сторони в судовому засіданні з дня одержання її копії. У разі проголошення судом вступної та резолютивної частини рішення апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанову у повному обсязі сторони можуть отримати після 05 травня 2014 р.
Суддя Т.М. Брезіна