29.04.2014 227/1782/14-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 квітня 2014 року м.Добропілля
Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Лаврушин О.М. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов»язання провести перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
ВСТАНОВИВ:
10 квітня 2014 року позивач звернулась до суду з вказаним позовом до відповідача про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, який обґрунтовує тим, що вона є матір'ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 і перебуває на обліку у відповідача. На підставі її заяви відповідач призначив їй виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з розміром якої вона не згодна, так як вважає, що відповідач повинен їй сплачувати вказану допомогу керуючись ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Відповідач же виплачує їй вказану допомогу значно в меншому розмірі. Тому вона просить визнати неправомірними дії управління соціального захисту населення Добропільської міської ради щодо призначення, нарахування та виплати на її користь допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі меншому, ніж розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, який передбачено ст..15 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми»; зобов»язати відповідача провести перерахунок та виплату вказаної допомоги відповідно до вимог ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми».
Ухвалою суду від 11 квітня 2014 року по даній справі відкрито скорочене провадження.
Суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Позивач - ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1(а.с. 7).
Позивач перебуває на обліку в УСЗН Добропільської міської ради, їй призначено державну допомогу, що перебачено ст..15 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми». Позивач отримує допомогу по догляду за дитиною (ОСОБА_2) до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130,00 грн.. Допомогу позивач отримує як незастрахована особа. Дані факти підтверджуються довідкою про отримання допомог та письмовими запереченнями відповідача (а.с. 8,12).
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-VІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 107-VІ) - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21.11.1992 № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (далі - Закон № 2811-ХІІ), дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України від 18.01.2001 № 2240-ІІІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (далі - Закон № 2240-III), який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.
Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 15 Закону № 2811-ХІІ встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до статті 43 Закону № 2240-ІІІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40-44.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 (далі - рішення № 10-рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункту 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.
Оскільки ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», ані іншими Законами, розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011р. регулюються Законами №2811-ХII та №2240-III, а положення Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може. Отже, з 01.01.2011р. у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами №2811-ХII та 2240-III.
Крім того, суд звертає увагу, що така правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 21.08.2011 року по справі № К/9991/33496/12 та в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року.
Оскільки у справі, що розглядається, встановлено, що спір виник щодо виплати допомоги на дитину особі, яка не застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин на відносини щодо виплати допомоги позивачу ОСОБА_3 у зазначеному періоді, поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2811-ХII "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"), відповідно до статті 15 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи наведене, нарахування та виплата у 2013 році допомоги по досягненню дитиною трьох років, повинна здійснюватися позивачеві відповідачем відповідно до ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», а саме у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Таким чином, вихідним критерієм обчислення цієї допомоги позивачу є прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, який згідно зі ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" встановлений у 2013 році на одну особу в розрахунку на місяць з 1 січня - 972 гривні. Згідно статті 7 Закону України «Про Державний бюджетна 2014 рік» від 16 січня 2014 року № 719-VII, з останніми змінами, внесеними ЗУ № 1165-VII від 27.03.2014р. встановлений у 2014 році на одну особу в розрахунку на місяць з 1 січня - 1032 гривні.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок та виплату їй недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 січня 2014 року по 29 квітня 2014 року, виходячи з розміру не меншого прожиткового мінімуму для дітей до 6 років.
На підставі ст. ст. 162, 163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов»язання провести перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити.
Дії Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1, в період 01 січня 2014 року по 29 квітня 2014 року включно, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому ніж розмір прожиткового мінімуму для дітей до 6 років - визнати неправомірними.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Добропільської міської Ради здійснити, з врахуванням виплачених сум, перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною (ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1) до досягнення нею трирічного віку, за період з 01 січня 2014 року по 29 квітня 2014 року включно, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Копії постанови направити сторонам рекомендованим листом із повідомленням.
Постанова може бути оскаржена до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. У разі оскарження рішення копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Надруковано власноручно в нарадчій кімнаті у одному примірнику.
Суддя О.М. Лаврушин