ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2014 р.м. Херсон Справа № 821/4612/13-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Гомельчука С.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Північної виправної колоніі Управління державної пенітенціарної служби України в Херсонській області (№ 90) до управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні про визнання дій неправомірними та скасування рішень,
встановив:
Північна виправна колонія Управління державної пенітенціарної служби України в Херсонській області (№ 90) (далі - позивач, виправна колонія, ПВК УДПСУ в Херсонській області (№90)) звернулась до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні (далі - відповідач, УПФУ) про визнання дій неправомірними та скасування рішень.
В обгрунтування адміністративного позову Північною виправною колонією Управління державної пенітенціарної служби України в Херсонській області (№ 90) зазначено, що у період з 14 жовтня 2013 року по 17 жовтня 2013 року відповідачем проведено позапланову перевірку позивача з питань правильності нарахування та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 01 листопада 2009 року до 31 грудня 2010 року та достовірності відомостей , поданих до реєстру застрахованих осіб державного реєстру загальнообовзкового державного соціального страхування за період з 01 листопада 2009 року до 31 серпня 2013 року, за результатами якої складено акт від 17 жовтня 2013 року № 317. На підставі акту винесені рішення про застосування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески від 18 жовтня 2013 року № 0031 в сумі 6360 грн. 46 коп. та та про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків № 0030 на суму 4110 грн. 42 коп. Позивач вважає дії УПФУ щодо складання акту перевірки неправомірними, оскільки занижені суми нарахованої заробітної плати, виявлені при перевірці, виникли в результаті перерахунку індексації заробітної плати та виплати вихідної допомоги при звільненні працівників виправної колонії за період з 2007 року по 2010 рік. Факт перерахунку зазначених сум було зафіксовано відповідними фінансовими документами, строк зберігання яких становить три роки, що унеможливило пред'явлення документального підтвердження законності нарахування страхових внесків. У зв'язку з цим просить суд визнати дії відповідача щодо складання акту перевірки від 17 жовтня 2013 року № 317 та винесення рішень про застосування фінансових санкцій неправомірними та скасувати рішення від 18 жовтня 2013 року № 0030, № 0031.
Представником позивача надано до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Від представника відповідача надійшло клопотання щодо розгляду справи в порядку письмового провадження. Адміністративний позов не визнає. Просить у його задоволенні відмовити, з огляду на обставини, викладені у письмовому запереченні, в якому зазначено, що за результатами перевірки, відображеної в акті від 17 жовтня 2013 року № 317, що проводилась на підставі бухгалтерських та інших документів, які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати, на які нараховуються страхові внески, прийняті оскаржувані рішення та виставлено вимогу про сплату недоїмки по страхових внесках від 17 жовтня 2013 року № Ю 68 на суму донарахованих страхових внесків у розмірі 2270 грн. 80 коп., у зв'язку з виявленням допущених позивачем порушень ч. 2 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Виконавчі документи підписані особисто головним бухгалтером виправної колонії. Недоїмка за вказаною вимогою сплачена в повному обсязі. Письмових повідомлень щодо оскарження рішень про застосування фінансових санкцій від 18 жовтня 2013 року № 0030, № 0031 до вищого органу Пенсійного фонду або до суду у десятиденний термін до відповідача не надходило. На підставі вищезначеного, УПФУ вважає винесені рішення такими, що відповідають нормам чинного законодавства.
Згідно з ч.4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Як встановлено судом, у період з 14 жовтня 2013 року по 17 жовтня 2013 року, на підставі направлення від 11 жовтня 2013 року № 28870/03 відповідачем було проведено перевірку позивача з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 01 листопада 2009 року до 31 грудня 2010 року та достовірності відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01 листопада 2009 року до 31 серпня 2013 року. За висновками перевірки складено акт від 17 жовтня 2013 року № 317.
У результаті позапланової перевірки УПФУ встановлені наступні порушення:
- донараховано суму грошового забезпечення в розмірі 6360 грн. 46 коп. та суму страхових внесків у розмірі 33,2% на суму 2111 грн. 67 коп. та у розмірі 2% на суму 159 грн. 13 коп. за 2010 рік, чим порушено ч.2 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV;
- порушення п.п. 4.9 п. 4 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 08 жовтня 2010 року № 22-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 року за № 1014/18309 у вигляді заниження суми нарахованої заробітної плати ОСОБА_1 на суму 45 грн. та суми утриманого єдиного внеску у розмірі 3,6% на суму 1 грн. 61 коп. за березень 2011 року;
- зроблено помилки в прізвищах (ПІБ) працівників, в таблиці 6 "Відомості про нарахування заробітної плати (доходу) застрахованим особам" додатка 4 Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органу Пенсійного фонду України : ОСОБА_2 - за жовтень 2011 року, ОСОБА_3 - за березень 2011 року , ОСОБА_4 - за травень, червень 2011 року , ОСОБА_5 - за січень - серпень 2013 року, ОСОБА_6 - за березень та квітень 2013 року, ОСОБА_7 - за березень 2010 року;
- заниження суми нарахованої заробітної плати та суми утриманого єдиного внеску у розмірі 3,6% за грудень 2012 року ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, за лютий 2013 року ОСОБА_8, ОСОБА_11,ОСОБА_5;
- завищення суми нарахованої заробітної плати та суми утриманого єдиного внеску в розмірі 3,6% за лютий 2013 року ОСОБА_12, ОСОБА_13;
- завищення суми нарахованої заробітної плати ОСОБА_14 та суми утриманих страхових внесків у розмірі 2% за серпень 2010 року;
- заниження суми нарахованої заробітної плати ОСОБА_15 та суми утриманих страхових внесків у розмірі 2% за серпень 2010 року;
- заниження суми нарахованої заробітної плати ОСОБА_16 за 2009 рік.
Як слідує з матеріалів справи, позивачем акт перевірки було підписано без заперечень та зауважень. Зокрема, особистими підписами начальника ПВК УДПСУ в Херсонській області (№90) О.Л. Луговського та головного бухгалтера Н.М. Воробйової підтверджено, що первинні документи, використані при проведенні перевірки, достовірні, надані в повному обсязі, а додаткових (інших) документів, що свідчать про діяльність платника за період, що перевіряється, немає.
Судом з'ясовано, що 17 жовтня 2013 року Пенсійним органом виставлено виправній колонії вимогу про сплату недоїмки зі страхових внесків за № Ю 68 на суму донарахованих внесків у розмірі 2270 грн. 80 коп., яка погашена позивачем повністю.
Таким чином, ПВК УДПСУ в Херсонській області (№90) погодилась із виявленим відповідачем порушенням за 2010 рік щодо своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, що вимагало донарахування страхових внесків у розмірі 33,2% на суму 2111 грн. 67 коп. та у розмірі 2% на суму 159 грн. 13 коп.
За висновками перевірки, якою виявлено приховування (заниження) сум з/п в розмірі 6360 грн. 46 коп., УПФУ винесено рішення № 0031 від 18 жовтня 2013 року про застосування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески в розмірі 6360 грн. 46 коп.
Крім того, в результаті донарахування сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків на загальну суму 2270 грн. 80 коп. за 2010 рік рішенням № 0030 від 18 жовтня 2013 року відповідачем затосовано до позивача фінансові санкції в розмірі 4110 грн. 42 коп.
Вказані рішення суб'єкта владних повноважень отримані головним бухгалтером Н.М. Воробйовою під розписку.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначені Законом України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин).
Крім того, зазначені правовідносини врегульовані Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 (далі - Інструкція).
Згідно з п.п.2.1.1, п.п. 2.1.2. п. 2.1 Інструкціі платниками страхових внесків є: страхувальники, зокрема: роботодавці: підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання. Підприємства, установи, організації, військові частини та органи, які виплачують заробітну плату (винагороду), грошове забезпечення, допомогу.
Так, відповідно до п.6 ч.2 ст.17 Закону № 1058-IV страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та повному обсязі страхові внески.
Частиною 2 ст. 20 Закону № 1058-IV визначено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Згідно з п. 3, п. 4 ч.9 ст. 106 Закону № 1058-IV виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, накладається штраф у розмірі всієї суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу), а в разі повторного протягом року такого порушення - штраф у триразовому розмірі суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу); за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.
Зі змісту ч. 13 ст. 106 Закону № 1058-IVслідує, що про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.
Суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Оскарження рішення виконавчого органу Пенсійного фонду про нарахування пені та накладання штрафів зупиняє строки їх сплати до винесення вищим органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі.Строки сплати фінансових санкцій також призупиняються до винесення судом рішення в разі оскарження страхувальником вимоги про сплату недоїмки, якщо накладення фінансових санкцій пов'язано з її виникненням або несвоєчасною сплатою.
Відповідно до абзаців 5, 6 п.7 розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464-VI стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Згідно з приписами ч.1,ч.2 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. При цьому, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування (ч.1 ст. 70 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивач, в обгрунтування своєї правової позиції щодо законності нарахування страхових внесків та заниження сум нарахованих заробітних плат та неправомірності винесених відповідачем рішень, належними доказами не підтвердив факту перерахунку індексації заробітної плати та виплати вихідної допомоги при звільненні працівників ПВК УДПСУ в Херсонській області (№90) за період з 2007 року по 2010 рік, посилаючись на відсутність таких документів у зв'язку з закінченням строку їх зберігання.
Натомість в акті перевірки позивачем зазначено про достовірність та повноту наданих первинних документів, використаних при проведенні перевірки, та відсутність інших документів, що свідчать про діяльність платника за період, що перевірявся.
Аналіз вищевикладеного дає підстави зробити висновок про наявність у відповідача підстав для вжиття заходів щодо припинення виявлених у позивача порушень ч. 2 ст. 20 Закону № 1058-IV при обчисленні страхових внесків застрахованих осіб.
Таким чином, УПФУ, при складанні акту перевірки від 17 жовтня 2013 року № 317 та при винесенні рішень про застосування фінансових санкцій від 18 жовтня 2013 року № 0030, № 0031 діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України.
За таких обставин, суд не знаходить підстав для задоволення позову Північної виправної колоніі Управління державної пенітенціарної служби України в Херсонській області (№ 90).
З урахуванням сплаченого виправною колонією судового збору при поданні адміністративного позову за відповідними, станом на грудень 2013 року, ставками в розмірі 172 грн. 05 коп., на підставі ст. 94 КАС України та ч.3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" до стягнення з позивача підлягає решта суми судового збору в розмірі 1548 грн. 45 коп.
Керуючись ст.ст. 94, 122, 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Стягнути з Північної виправної колоніі Управління державної пенітенціарної служби України в Херсонській області (№ 90), код ЄДРПОУ 08564699, решту суми судового збору в розмірі 1548 (одна тисяча п'ятсот сорок вісім) грн. 45 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 10.2.4