Справа № 249/1180/14-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
18 квітня 2014 р. м.Шахтарськ
Шахтарський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючої судді О.М. Вірченко
при секретарі О.М. Грузновій
за участю представника відповідача Журавського А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради про визнання права на отримання компенсації на придбання побутового палива та зобов'язання надати грошову компенсацію для придбання побутового палива,
встановив:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради про визнання права на отримання компенсації на придбання побутового палива та зобов'язання надати грошову компенсацію для придбання побутового палива, мотивуючи свої вимоги наступним. Позивач з 05 квітня 1968 року працював на підприємствах вугільної промисловості на роботах, пов'язаних з підземними умовами праці. Перед виходом на пенсію ОСОБА_2 працював в ТОВ «Вугільна шахта «Кам'янка-Шахтарська». Під час роботи на вугільних підприємствах позивач забезпечувався побутовим вугіллям. 19 лютого 2014 року позивач звернувся до відповідача із заявою про включення до списку осіб по наданню пільг на придбання твердого побутового палива за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам та надання у встановленому розмірі компенсації на тверде побутове паливо на 2014 рік, але отримав відмову, яка мотивована тим, що ОСОБА_2 вийшов на пенсію з ТОВ «Вугільна шахта «Кам'янка-Шахтарська», яке на даний час не ліквідовано. Просив визнати право на компенсацію для придбання твердого побутового палива за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з розрахунку вартості 5,9 тонни вугілля на побутові потреби на домогосподарство на 2014 рік та зобов'язати відповідача надати вказану компенсацію.
Позивач в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову та пояснив, що їх відмова позивачу у наданні пільги мотивована тим, що останнє вугледобувне підприємство, з яким позивач перебував у трудових відносинах - ТОВ «Вугільна шахта «Кам'янка-Шахтарська». На теперішній час воно є діючим, а тому останнє зобов'язане забезпечити позивача безкоштовним вугіллям. Вважає, що дії УПСЗН щодо відмови у забезпеченні позивача пільгою є правомірними.
Судом в межах заявлених вимог і на підставі наданих доказів встановлено наступні обставини та визначені відповідно до них правовідносини.
Відповідно до трудової книжки ОСОБА_2 останній з 05 квітня 1968 року по 22 червня 1994 року працював на підприємствах вугільної промисловості, останнє його місце роботи - ТОВ «Вугільна шахта «Кам'янка-Шахтарська».
Як вбачається із листа управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради від 28 лютого 2014 року № 06/03-355, позивачеві було відмовлено в наданні пільг на придбання твердого палива згідно статті 48 Гірничого Закону України у зв'язку з тим, що ТОВ «Вугільна шахта «Кам'янка-Шахтарська» не має встановленого чинним законодавством статусу ліквідованого гірничого підприємства.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою КМУ № 77 від 31 січня 2007 року «Про затвердження порядку надання пільг на придбання твердого палива за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетом» передбачено, що визначення права на пільги на тверде побутове паливо відповідно до Гірничого закону України покладено на управління праці та соціального захисту населення на підставі відомостей із трудової книжки та пенсійного посвідчення.
За приписами пункту 4 вищевказаної Постанови для призначення пільг з придбання твердого палива і скрапленого газу особи звертаються до управлінь праці та соціального захисту населення з відповідною заявою, до якої додають довідку про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі.
Пунктом 1 частиною 5 ст. 48 Гірничого закону України передбачена категорія осіб, яка після ліквідації чи консервації гірничого підприємства забезпечуються вугіллям на побутові потреби, в межах галузевої угоди, а саме пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач працював у вугільній галузі, перебував на посадах, пов'язаних з підземними умовами більше 10 років, що підтверджується трудовою книжкою.
Частиною 5 статті 111 ЦК України передбачено, що юридична особа є ліквідованою з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Товариство з обмеженою відповідальністю «Вугільна шахта «Кам'янка-Шахтарська» припинило свою діяльність, правонаступники не зазначені.
Таким чином, відповідач у справі є суб'єктом владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладений обов'язок щодо визначення права на пільги на тверде побутове паливо відповідно до частини 2 статті 102 Бюджетного кодексу України, якою передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг на придбання твердого пічного палива надаються пільги, особам, які мають таке право згідно із статтею 48 Гірничого закону України.
Стосовно позовної вимоги про визнання судом за позивачем права на отримання компенсації на придбання побутового палива, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Згідно з пунктів 1, 2 частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності та зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Аналізуючи встановлені обставини та приведені норми законодавства, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає, що визнання права за фізичною особою здійснюється на підставі нормативно-правових актів, законів, якими надаються пільги або встановлюються компенсації, суд не вправі перебирати на себе обов'язки інших органів визначених чинним законодавствам на встановлення пільг та компенсацій, отже позовна вимога про визнання за позивачем права на отримання компенсації є невірно обраним способом захисту.
За таких обставин суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 2, 7, 11, 158-163, 167 КАС України, суд
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради про визнання права на отримання компенсації на придбання побутового палива та зобов'язання надати грошову компенсацію для придбання побутового палива задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради по відмові в наданні ОСОБА_2 грошової компенсації для придбання побутового палива.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради виплатити ОСОБА_2 грошову компенсацію для придбання твердого палива за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетом м. Шахтарськ Донецької області з розрахунку вартості 5,9 тонн вугілля на побутові потреби на домогосподарство на 2014 рік.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Шахтарський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а в разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.М. Вірченко