Рішення № 38529610, 29.04.2014, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
29.04.2014
Номер справи
916/586/14
Номер документу
38529610
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"29" квітня 2014 р.Справа № 916/586/14

За позовом: Заступника Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Старокозацької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області

Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Відділ Держземагенства у Білгород-Дністровському районі Одеської області

До відповідача: Торговий дім "Червона калина"

Про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя Рога Н.В.

Представники:

Від прокуратури: Доброжан Н.І - згідно посвідчення № 010038 від 17.10.2012р.

Від позивача : Тупиця Н.М.- згідно довіреності №182 від 11.03.3014р.

Від третьої особи: не зявився

Від відповідача: Номировський К.О. - згідно довіреності №19 від 19.02.2014р., Чумаченко С.О.- згідно довіреності №31-13 від 31.05.2013р.

В засіданні брали участь:

Від прокуратури: Доброжан Н.І - згідно посвідчення № 010038 від 17.10.2012р.

Від позивача : не з'явився.

Від третьої особи: не з'явився.

Від відповідача: Номировський К.О. - згідно довіреності №19 від 19.02.2014р.

СУТЬ СПОРУ: Заступник Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Старокозацької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, за участю третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Відділу Держземагенства у Білгород-Дністровському районі Одеської області, звернувся до господарського суду Одеської області із позовом до Торгового дому "Червона калина" про внесення змін до Договору оренди землі від 25.01.2007р., укладеного між Старокозацькою сільською радою Білгород-Дністровського району Одеської області та Торговим домом "Червона калина" на земельну ділянку площею 1,1323 га для будівництва і обслуговування автозаправного комплексу на землях Староказацької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області в межах населеного пункту с.Староказаче по вул..Малиновського, 5г, строком на 49 років, який зареєстровано у Книзі записів договорів оренди землі за №040751500001 від 08.02.2007р., а саме: доповнити розділ 1 Договору пунктом 1.3 такого змісту: "Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 2 782 061 грн." та викласти п.2.5 Договору у наступній редакції: "Загальна сума оренди на рік складає 83 461 грн. 83 коп.".

Позивач позов підтримує, наполягає на його задоволенні.

Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Відділ Держземагенства у Білгород-Дністровському районі Одеської області, про місце та дату судових засідань була повідомлена належним чином, але представник третьої особи в судові засідання не з'являвся, про поважність причин нез'явлення суд не повідомив. Своїх міркувань щодо позову третя особа до суду не надавала.

Відповідач письмових заперечень щодо позову до суду не надав.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та прокуратури, суд встановив:

25 січня 2007 р. між Старокозацькою сільською радою (Орендодавець) та Торговим домом "Червона калина" (Орендар) був укладений Договір оренди земельної ділянки, згідно якого Орендодавець надає, а Орендар приймає у довгострокове користування на умовах оренди земельну ділянку загальною площею 1,1323 га для будівництва і обслуговування автозаправного комплексу на землях Староказацької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, в межах населеного пункту с.Старокозаче по вул.Малиновського, 5-г. Строк дії Договору - 49 років. Договір зареєстровано у Одеській регіональній філії ДП "Центр ДЗК", про що у Книзі записів договорів оренди землі вчинено запис від 08.02.2007р. за №040751500001.

Згідно розділу 2 Договору орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно рівними частинами на рахунок Старокозацької сільської ради. Розмір орендної плати може бути переглянутий, зокрема, у випадках підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розмірів ставки земельного податку. Відповідно до п.2.5 Договору загальна сума оренди на рік складає 4 687 грн. 72 коп. Крім того, за умовами п.4.2 Договору Орендодавець має право вимагати від Орендаря збільшення розмірів орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства України розмірів плати за землю та з інших мотивів.

Рішенням Старокозацької сільської ради від 18.02.2013р. №65-УІ вирішено змінити Торговому дому "Червона калина" відсоток розміру орендної плати за користування земельною ділянкою з "6%" на "3%" від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Заступник Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора зазначає, що згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 15.01.2014р. №861 нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 11323 кв.м, що розташована за адресою: Одеська обл., Білгород-Дністровський р-н, с.Старокозаче, вул. Малиновського, 5-г, землекористувачем якої є Торговий дім "Червона калина", становить 2 782 061 грн.

На підставі нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 15.01.2014р зроблено новий розрахунок розміру орендної плати за користування Торговим домом "Червона калина" орендованою земельною ділянкою, яка склала 83 461 грн. 83 коп. на рік.

Заступник Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Старокозацької сільської ради зазначає, що згідно ст.15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із істотних умов договору оренди землі. Згідно ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю"). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель під об'єктами енергетики, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, та земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".

За приписами ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.

За таких обставин, заступник Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора вважає, що внесення змін щодо розміру орендної плати у договір оренди земельної ділянки у зв'язку із проведенням нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідає, як вимогам чинного законодавства, так і умовам Договору оренди земельної ділянки від 25 січня 2007 р. між Старокозацькою сільською радою та Торговим домом "Червона калина".

Крім того, заступник Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора зазначає, що відповідно до п.2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" (із змінами та доповненнями) у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Представник позивача в судовому засіданні повністю підтримує позов заступника Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора.

Відповідач письмових заперечень щодо позову до суду не надав.

Розглянувши матеріали справи, суд доходить до такого висновку:

Згідно з п.2 ст. 121 Конституції України на Прокуратуру України покладається представництво інтересів громадян або держави в суді у випадках, визначених законом. Зазначене конституційне положення знайшло своє відображення в ст. 5 Закону України "Про прокуратуру", де зазначено, що прокуратура виконує функцію представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави. Представництво інтересів громадянина або держави здійснюється прокурором також на підставі заподіяння громадянину або державі шкоди внаслідок вчинення кримінального правопорушення чи іншого суспільно небезпечного діяння, передбаченого законом про кримінальну відповідальність.

Ч.1 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України, в якій визначено підстави порушення справ у господарському суді, відносить до таких підстав позовні заяви прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Відповідно до положень ч. 3 цієї статті прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Як зазначено в п. 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 р. N 3-рп/99 (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді), поняття "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", що міститься в частині другій статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України, означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Відповідно до п. 2 резолютивної частини зазначеного Рішення Конституційного Суду України під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", зазначеним у частині другій ст. 2 Арбітражного процесуального кодексу України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Виходячи з матеріалів справи, на думку суду, заступник Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора правомірно звернувся до суду з даним позовом в інтересах держави в особі Старокозацької сільської ради.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Як вбачається з матеріалів справи, 25 січня 2007 р. між Старокозацькою сільською радою (Орендодавець) та Торговим домом "Червона калина" (Орендар) був укладений Договір оренди земельної ділянки, згідно якого Орендодавець надає, а Орендар приймає у довгострокове користування на умовах оренди земельну ділянку загальною площею 1,1323 га для будівництва і обслуговування автозаправного комплексу на землях Староказацької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, в межах населеного пункту с.Старокозаче по вул. Малиновського, 5-г.

Згідно розділу 2 Договору орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно рівними частинами на рахунок Старокозацької сільської ради. Розмір орендної плати може бути переглянутий, зокрема, у випадках підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розмірів ставки земельного податку. Відповідно до п.2.5 Договору загальна сума оренди на рік складає 4 687 грн. 72 коп. Крім того, за умовами п.4.2 Договору Орендодавець має право вимагати від Орендаря збільшення розмірів орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства України розмірів плати за землю та з інших мотивів.

Згідно ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Тобто договір - це домовленість, що свідчить про волевиявлення сторін та узгодження їхніх дій. Він є інститутом добровільного виконання зобов'язань для отримання результату, задля якого його укладено, і якого намагаються досягти сторони шляхом вчинення певних дій.

Зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст. 628 ЦК України). Отже, уклавши договір сторони за цим договором домовилися щодо його умов .

За таких обставин, між сторонами за Договором виникли правовідносини щодо користування зазначеною у Договорі земельною ділянкою, які, у першу чергу, регулюються умовами Договору, нормами земельного законодавства, а також загальними нормами матеріального права.

Рішенням Старокозацької сільської ради від 18.02.2013р. №65-УІ вирішено змінити Торговому дому "Червона калина" відсоток розміру орендної плати за користування земельною ділянкою з "6%" на "3%" від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 15.01.2014р. №861 нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 11323 кв.м, що розташована за адресою: Одеська обл., Білгород-Дністровський р-н, с.Старокозаче, вул. Малиновського, 5-г, землекористувачем якої є Торговий дім "Червона калина", становить 2 782 061 грн. На підставі нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 15.01.2014р зроблено новий розрахунок розміру орендної плати за користування Торговим домом "Червона калина" орендованою земельною ділянкою, яка склала 83 461 грн. 83 коп. на рік.

Згідно із ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.

Отже, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати , а орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Таким чином, суд доходить до висновку про наявність правових підстав для внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині встановлення орендної плати у розмірі 3% відсотків від нової нормативної грошової оцінки.

Слід також зауважити, що Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002 р. № 15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення ч. 2 ст. 124 Конституції України (254к/96-ВР) стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.

Обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.

Отже, надсилання орендарю пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком орендодавця, тому недотримання вимог ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє заінтересовану особу права звернутися до суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору (аналогічну правову позицію висловлено Верховним судом України у постанові від 20.11.2012р. у справі №28/5005/640/2012).

За таких обставин, позовна заява заступника Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Старокозацької сільської ради є обґрунтованою, підтверджена матеріалами справи та підлягає задоволенню.

Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву заступника Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Старокозацької сільської ради задовольнити повністю.

2. Внести зміни до Договору оренди землі від 25.01.2007р., укладеного між Старокозацькою сільською радою Білгород-Дністровського району Одеської області та Торговим домом "Червона калина" на земельну ділянку площею 1,1323 га для будівництва і обслуговування автозаправного комплексу на землях Староказацької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області в межах населеного пункту с.Староказаче по вул. Малиновського, 5г, строком на 49 років, який зареєстровано у Книзі записів договорів оренди землі за №040751500001 від 08.02.2007р.

3. Доповнити розділ 1 Договору оренди землі від 25.01.2007р., укладеного між Старокозацькою сільською радою Білгород-Дністровського району Одеської області та Торговим домом "Червона калина" на земельну ділянку площею 1,1323 га для будівництва і обслуговування автозаправного комплексу на землях Староказацької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області в межах населеного пункту с.Староказаче по вул. Малиновського, 5г, строком на 49 років, який зареєстровано у Книзі записів договорів оренди землі за №040751500001 від 08.02.2007р., пунктом 1.3 такого змісту: "Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 2 782 061 грн.".

4. Викласти п.2.5 Договору оренди землі від 25.01.2007р., укладеного між Старокозацькою сільською радою Білгород-Дністровського району Одеської області та Торговим домом "Червона калина" на земельну ділянку площею 1,1323 га для будівництва і обслуговування автозаправного комплексу на землях Староказацької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області в межах населеного пункту с.Староказаче по вул. Малиновського, 5г, строком на 49 років, який зареєстровано у Книзі записів договорів оренди землі за №040751500001 від 08.02.2007р., у наступній редакції: "Загальна сума оренди на рік складає 83 461 грн. 83 коп.".

5. Стягнути з Торгового дому "Червона калина" (Одеська обл.., Білгород-Дністровський р-н, с.Старокозаче, вул. Малиновського, 5-г, код ЄДРПОУ 21012875) на користь Державного бюджету України (р/р 31210206783008, одержувач ГУ ДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк одержувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997) судовий збір у розмірі 1 218 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 05 травня 2014р.

Суддя Рога Н. В.