Рішення № 38529449, 22.04.2014, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
22.04.2014
Номер справи
905/1339/14
Номер документу
38529449
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

22.04.2014 Справа № 905/1339/14

Господарський суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Харакоза К.С.,

при секретарі судового засідання Фроловій Т.С.,

розглянувши матеріали справи за позовом Прокурора міста Димитрова в інтересах держави в особі: 1. Димитровської міської ради м.Димитров, Донецька область, 2. Державної екологічної інспекції України в Донецькій області, м.Донецьк,

до відповідача Державного підприємства "Красноармійськвугілля" м.Димитров, Донецька область в особі Відокремленого підрозділу "Шахта "Родинська", Родинське, Донецька область,

про відшкодування збитків, завданих державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в сумі 2326614,41грн., -

За участю:

Прокурор Осипенко Ю.С. за посвідченням № 003174;

представник позивача 1 не з'явився;

представник позивача 2 не з'явився;

представник відповідача Журавльов О.В. за довіреностями;

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор міста Димитрова звернувся до господарського суду Донецької області в інтересах держави в особі: 1. Димитровської міської ради м.Димитров, Донецька область, (далі - Позивач 1), 2. Державної екологічної інспекції України в Донецькій області, м.Донецьк (далі - Позивач 2) до відповідача Державного підприємства "Красноармійськвугілля" м.Димитров, Донецька область в особі Відокремленого підрозділу "Шахта "Родинська", м.Родинське, Донецька область (далі - Відповідач) про відшкодування збитків, завданих державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в сумі 2326614,41грн.

В обґрунтування своїх вимог прокурор посилається на акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Відділу екологічного контролю природних ресурсів Торецького регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області від 10-20.05.2012 року, дозвіл Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №1413200000-4 від 13.03.2007р. та розрахунок розмірів збитків, завданих державі за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, зумовлених невиконанням в установлені в дозволі на викид забруднюючих речовин терміни запланованих заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин по стаціонарним джерелам №1 (котельня промислового майданчика) та №2 (побутова котельня) ВП «Шахта Родинська» ДП «Красноармійськвугілля» за період з 17.05.2011р. по 13.03.2012р. Прокурор зазначає, що під час проведення перевірки встановлено, що з 17.05.2011р. по 13.03.2012р. відповідачем здійснювались наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням ст.10 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря».

Позивач 1 18.03.14р. надав заяву, в якій повідомив, що позовні вимоги прокурора підтримує в повному обсязі, та просив розглянути справу без участі представника Димитровської міської ради.

10.04.2014р. позивач 2 надав клопотання від 09.04.14р. про зменшення суми позовних вимог до 1861291,63грн. та розрахунок розмірів збитків, завданих державі за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, зумовлених невиконанням в установлені в дозволі на викид забруднюючих речовин терміни запланованих заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин по стаціонарним джерелам №1 (котельня промислового майданчика) та №2 (побутова котельня) ВП «Шахта Родинська» ДП «Красноармійськвугілля» за період з 17.05.2011р. по 13.03.2012р. Просив суд стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України, обласного бюджету Донецької обласної ради та місцевого бюджету Родинської міської ради, суму збитків завданих порушенням природоохоронного законодавства в розмірі 1861291,63грн., зарахувавши кошти на аналітичний рахунок, відкритий в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Донецькій області за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету.

В поясненнях від 09.04.2014р. прокурор повідомив, що проти зменшення позовних не заперечує.

Заявлене в клопотанні позивача від 09.04.14р. зменшення позовних вимог судом прийнято.

Ухвалою суду від 05.03.2014р. було порушено провадження у справі.

Прокурор у судове засідання 22.04.14р. з'явився, позовні вимоги, з урахуванням зменшення, підтримав.

Представники позивачів в судове засідання не з'явилися.

Представник відповідача в судове засідання 22.04.14р. з'явився. У відзиві від 17.03.2014р. повідомив, що загальна сума збитку, завданого державі понаднормативними викидами в атмосферне повітря складає 1861291,63грн.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора та представника відповідача, суд -

ВСТАНОВИВ:

Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Відділу екологічного контролю природних ресурсів Торецького регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області 10-20.05.2012 року було проведено перевірку додержання відповідачем вимог природоохоронного законодавства, результати якої оформлено Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства б/н від 10-20.05.2012 року (а.с. 11-15).

При перевірці, зокрема, встановлено, що підприємством не виконується умова дозволу щодо виконання заходів по скороченню викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням вимог ст.10 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря». Порушення було виявлено 09.08.2010р. (акт перевірки від 28.08.2009р.), наступна планова перевірка була проведена 16.05.2011р. (акт перевірки від 16.05.2011р.). За період з 17.05.2011р. до 20.05.2012р. час роботи джерела викиду №1 в режимі наднормативного викиду становить 3 624 години (котел №3 був в роботі 1654 години, котел №4 був в роботі 1968 годин. Котли працювали поперемінно); джерела викиду №2 становить 3624 години (згідно даних підприємства). З вищезазначених заходів не виконано жодного, що суперечить вимогам ст.10 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря». Дозволом на викид підприємства по джерелу викидів № 1 ( котельня промислового майданчика № 1) затверджений гранично допустимий викид речовин у вигляді суспендованих твердих частинок: пил неорганічний, вміщуючий SiO2 у % 70-20 становить 939,7 мг/м3, при граничнодопустимому викиді відповідно до законодавства 50,0 мг/м, сірки діоксиду 848,6 при гранично допустимому викиді відповідно до законодавства 500,0 мг/м3, оксид вуглецю 419,1мг/м3 при гранично допустимому викиді відповідно до законодавства 250,0мг/м3. Значення об'ємної витрати газопилового потоку від джерела викиду № 1 становить 10,5 м3/с. По джерелу №2 (побутова котельня) затверджений гранично допустимий викид речовин у вигляді суспендованих твердих частинок: пил неорганічний, вміщуючий SiO2 у % 70-20 становить 1288,2 мг/м3, при гранично допустимому викиді відповідно до законодавства 50,0 мг/м3. Значення об'ємної витрати газопилового потоку від джерела викиду №2 становить 0,95 м3/с.

Дозвіл №1413200000-4 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами Відокремленому підрозділу "Шахта "Родинська" ДП «Красноармійськвугілля» був виданий Міністерством охорони навколишнього природного середовища України 13.03.2007р. строком на 5 років до 13.03.2012р. (а.с. 18-19).

Відділом екологічного контролю природних ресурсів Торецького регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №639 від 10.12.2008 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 року за № 48/16064, було розраховано розмір збитків, завданих державі за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, зумовлених невиконанням в установлені в дозволі на викид забруднюючих речовин терміни запланованих заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин по стаціонарним джерелам №1 (котельня промислового майданчика) та №2 (побутова котельня) ВП «Шахта Родинська» ДП «Красноармійськвугілля» за період з 17.05.2011р. по 13.03.2012р., відповідно до якого загальна сума збитків складає 1861291,53 гривень.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відносини в галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Згідно з ч.1 ст.5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Відповідно до ст.40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища, здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб.

Статтею 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана зі шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Згідно зі ст.10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.

Відповідно до ч.1 ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлених Кабінетом Міністрів України.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я (ч.5 ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»).

Таким чином, відповідачем порушені вимоги ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 10-20.05.2012р.

Відповідно до вимог ст.33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» особи, винні у перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря несуть відповідальність згідно з законом.

Згідно зі ст.34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Статтею 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.

Відповідно до статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.

Як зазначалось вище, у зв'язку з порушенням норм природоохоронного законодавства на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 року за №48/16064, було розраховано розмір збитків, завданих державі за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, зумовлених невиконанням в установлені в дозволі на викид забруднюючих речовин терміни запланованих заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин по стаціонарним джерелам №1 (котельня промислового майданчика) та №2 (побутова котельня) ВП «Шахта Родинська» ДП «Красноармійськвугілля» за період з 17.05.2011р. по 13.03.2012р., відповідно до якого загальна сума збитків складає 1861291,53 грн.

Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб) (п. 1.2. Методики).

Відповідно до п.3.6 даної Методики розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється за параметрами джерела викиду (джерела утворення), зафіксованими у відповідній документації суб'єкта господарювання (матеріали інвентаризації стаціонарних джерел викидів, технологічні регламенти виробництва, режимні карти роботи паливовикористовувального обладнання, питомі викиди (показники емісії), дані державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою №2-ТП (повітря)), або згідно з методиками для розрахунків маси викидів забруднюючих речовин за час роботи джерела без дозволу на викиди.

Згідно п. 3.11. час роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту його усунення, з урахуванням фактично відпрацьованого часу. А також п. 3.12. зазначено, що факт усунення порушення може бути підтверджений даними інструментально-лабораторних вимірювань, які проведені лабораторіями, атестованими на право проведення необхідних інструментально-лабораторних вимірювань.

Після встановлення перевіркою дотримання вимог природоохоронного законодавства від 10-20.05.2012р. здійснення відповідачем викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без виконання умов дозволу щодо виконання заходів по скороченню викидів, за умови витікання дії дозволу 13.03.2012р., при проведенні розрахунку розмірів відшкодування розміру збитків, позивачем 2 був охоплений період з 17.05.2011р. по 13.03.2012р.

Таким чином, до розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі відповідачем в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря приймається період з 17.05.2011р. по 13.03.2012р.

Отже, сума збитків в розмірі 1861291,53грн. гривень до теперішнього часу не сплачена відповідачем, та як слід заявлена до стягнення.

Розділом X Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено економічний механізм забезпечення охорони навколишнього природного середовища. Зокрема, статтею 47 цього Закону передбачено, що для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища, які фінансуються за рахунок, у тому числі частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, та визначено, що такі дії здійснюються згідно з чинним законодавством.

Статтею 11 Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік" установлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2014 рік у частині доходів є, зокрема, надходження, визначені частиною третьою статті 29 Бюджетного кодексу України.

Відповідно до ч.3 ст.29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є, зокрема, 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Частиною 2 ст.69 Бюджетного кодексу України передбачено, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать, зокрема, 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

В главі 9 Порядку організації роботи органів Державної казначейської служби України у процесі казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженого наказом Державної казначейської служби України №128 від 09.08.2013р. передбачено, що платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в Головних управліннях Казначейства на ім'я органу Казначейства за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету. Після розподілу кошти у відповідних обсягах засобами програмного забезпечення шляхом формування меморіальних документів перераховуються за призначенням на відповідні рахунки.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а сума збитків у розмірі 1861291,53грн. підлягає стягненню з відповідача на користь Державного бюджету України, обласного бюджету Донецької обласної ради та місцевого бюджету Родинської міської ради, зарахувавши кошти на аналітичний рахунок, відкритий в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Донецькій області за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь держави.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 5, 40, 47, 51, 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 10, 11, 33, 34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст.11 Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік", ст.ст. 29, 69 Бюджетного кодексу України, ст.ст. 256, 257, 261 Цивільного кодексу України, ст.ст. 22, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

ВИРІШИВ :

Позовні вимоги Прокурора міста Димитрова в інтересах держави в особі: 1. Димитровської міської ради м.Димитров, Донецька область, 2. Державної екологічної інспекції України в Донецькій області, м.Донецьк, до відповідача Державного підприємства "Красноармійськвугілля" м.Димитров, Донецька область в особі Відокремленого підрозділу "Шахта "Родинська", Родинське, Донецька область, про відшкодування збитків, завданих державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в сумі 1861291,53грн. - задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства "Красноармійськвугілля" м.Димитров, Донецька область в особі Відокремленого підрозділу "Шахта "Родинська", м.Родинське, Донецька область (85310, Донецька область, м.Родинське, вул.Леніна; ЄДРПОУ 33504980) на користь Державного бюджету України, обласного бюджету Донецької обласної ради та місцевого бюджету Родинської міської ради, завдані порушенням природоохоронного законодавства збитки в розмірі 1861291,53грн., зарахувавши кошти на аналітичний рахунок, відкритий в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Донецькій області за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету.).

Стягнути з Державного підприємства "Красноармійськвугілля" м.Димитров, Донецька область в особі Відокремленого підрозділу "Шахта "Родинська", м.Родинське, Донецька область (85310, Донецька область, м.Родинське, вул.Леніна; ЄДРПОУ 33504980) на користь держави судовий збір у розмірі 37225 (тридцять сім тисяч двісті двадцять п'ять) гривень 83 копійки.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Донецького апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області протягом десяти днів з дня його оголошення. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 24.04.2014 року.

Суддя К.С. Харакоз