МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(вступна та резолютивна частини)
10 квітня 2014 року Справа № 814/531/14
м. Миколаїв
14:00
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В. В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Єрзікова О.М.,
позивача: ОСОБА_1,
представника позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: Кравченка Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1 до відповідача:Головного управління державного земельного агентства у Миколаївській області, вул. Миру, 34, к. 711,Миколаїв,54034 про:визнання протиправною бездіяльності відповідача; визнання права, Керуючись статтями 11, 71, 158 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову відмовити.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.В. Птичкіна
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 квітня 2014 року Справа № 814/531/14
м. Миколаїв
14:00
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В. В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Єрзікова О.М.,
позивача: ОСОБА_1,
представника позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: Кравченка Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1 до відповідача:Головного управління державного земельного агентства у Миколаївській області, вул. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034 про:визнання протиправною бездіяльності відповідача; визнання права, ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держземагентства у Миколаївській області (надалі - Управління або відповідач) відносно ненадання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо оформлення права оренди земельної ділянки. Крім того, у позовній заяві ОСОБА_1 просила визнати за нею право замовлення проектної документації із землеустрою для оформлення права оренди земельної ділянки площею 29,0 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах території Парутинської сільської ради Очаківського районі Миколаївської області.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 (з урахуванням пояснень від 07.04.2014, ар. с. 45-46) вказала, що відповідач не дотримався вимог статті 123 Земельного кодексу України і Методичних рекомендації щодо порядку реалізації головними управліннями Держземагентства в областях, містах Києві та Севастополі повноважень з передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності у власність або користування (на безконкурентних засадах) для всіх потреб (в редакції наказу Держземагентства України від 09.04.2013 № 142). Як зазначила позивач, бездіяльність відповідача унеможливлює укладення нею договору з проектною організацією.
Відповідач надав письмові заперечення проти адміністративного позову (ар. с. 34-36), в яких зазначив про безпідставність позовних вимог.
В судовому засіданні позивач і її представник вимоги позову підтримали, представник Управління просив у задоволенні позову відмовити.
10.04.2014 судом було оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Заслухавши пояснення позивача, її представника і представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд
В С Т А Н О В И В:
18.12.2013 позивач звернулася до Управління із заявою-клопотанням (ар. с. 5) про надання дозволу на виготовлення землевпорядної документації - розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 20 років, орієнтовною площею 29 га, для ведення селянського (фермерського) господарства, за рахунок земель, які до 1994 року знаходилися у землях запасу (у віданні Парутинської сільської ради), а з 1994 року знаходяться у користуванні Фермерського господарства «Терра» на підставі державного акта на право постійного користування землею.
Відповідно до частини 4 статті 122 Земельного кодексу України, передачу у власність або у користування для всіх потреб земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності здійснює центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлений статтею 123 Земельного кодексу України.
Так, згідно з частиною 2, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Як вказано у частині 3, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання відповідний орган не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє цей орган. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Управління не відреагувало на клопотання позивача. У позові ОСОБА_1 вказала, що без дозволу відповідача жодна проектна організація «… не укладає договір на виготовлення земельної документації». Доказів на підтвердження цієї обставини позивач не надала.
При прийнятті рішення суд виходив з такого.
Як вказано у частині 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Завданням адміністративного судочинства, відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
На думку суду, викладена вище норма (частина 3 статті 123 Земельного кодексу України) допускає бездіяльність органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування і визначає наслідки такої бездіяльності - особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки, звільняється від обов'язку отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Ненадання Управлінням дозволу на розроблення проекту землеустрою (враховуючи відсутність відмови у його наданні) не створює перешкод для особи, яка зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки, тому підстави для визнання бездіяльності відповідача протиправною відсутні.
Право позивача як потенційного землекористувача протягом місяця після спливу строку, відведеного для розгляду Управлінням відповідного клопотання, замовити розробку проекту землеустрою за відсутності дозволу Управління (за умови своєчасного повідомлення Управління про факт укладення договору на виконання робіт із землеустрою) встановлено законом і не заперечується відповідачем, в зв'язку з чим суд вважає, що вимоги про визнання права замовлення проектної документації задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 11, 71, 158 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову відмовити.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.В. Птичкіна
Постанова оформлена у відповідності до статті160 КАС України
та підписана суддею 14 квітня 2014 року