Постанова № 38526035, 17.04.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2014
Номер справи
804/4400/14
Номер документу
38526035
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2014 р. Справа № 804/4400/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Юркова Е.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Комунального підприємства «Марганецьке виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Дніпропетровської обласної ради» про стягнення заборгованості,-

В С Т А Н О В И В:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Комунального підприємства «Марганецьке виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Дніпропетровської обласної ради» з вимогою - стягнути кошти з усіх рахунків Комунального підприємства «Марганецьке виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Дніпропетровської обласної ради» (код ЄДРПОУ 03340989, індекс 53407, Дніпропетровська обл., м. Марганець, вул. К. Лібкнехта,б.2а) відкритих у банківських установах на суму податкового боргу по платежу «податок на додану вартість» до бюджету всього в розмірі 431 917грн. (в т.ч. пеня - 9 621,58грн.), (р/р 31116029700028, код платежу - 14010100, одержувач - УДКСУ у м. Марганець, банк одержувача - ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ - 36857392, МФО - 805012.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що у зв'язку з нарощуванням податкового боргу та відсутністю погашення самостійно задекларованих податкових зобов'язань, утворився зазначений податковий борг. Сума боргу не сплачується відповідачем добровільно, а тому підлягає примусовому стягненню.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, до канцелярії суду від повноважного представника позивача надійшло письмове клопотання про розгляд зазначеної справи без участі позивача та з проханням позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату,час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд, дослідивши наявні в справі докази та оцінивши їх у сукупності вважає необхідним задовольнити позов повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Комунальне підприємство «Марганецьке виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Дніпропетровської обласної ради» перебуває на обліку в Нікопольській ОДПІ (Марганецьке відділення) з 13.02.1992р. за №450, згідно з довідкою про взяття на облік платника податків від 11.05.2011р. №53.

Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Комунальне підприємство «Марганецьке виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Дніпропетровської обласної ради» (далі - КП «Марганецьке ВУ ВКГ» ДОР») з 08.02.2005 зареєстровано юридичною особою, про що зроблено запис за № 1 228 120 0000 000041.

Станом на 12.03.2014р. КП «Марганецьке ВУ ВКГ» ДОР» має податковий борг по платежу «податок на додану вартість» до бюджету всього в сумі 431 917,82 грн. (в т.ч. пеня - 9 621,58 грн.), який складається з:

1. Несплачених грошових зобов'язань, які самостійно визначені відповідачем при

подачі податкової звітності по податку на додану вартість всього в сумі 220 514,00

грн. (за січень 2014 року), а саме: згідно податкової декларації за січень 2014 року (вх. від 19.02.2014 № 9008196651), сума самостійно нарахованих та несплачених грошових зобов'язань становить - 220 514,00 грн. На момент нарахування сум згідно вищевказаної декларацій в КОР платника по платежу «податок на додану вартість» переплата відсутня.

2. Несплачених грошових зобов'язань, які нараховані за результатами акту

камеральної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства від 27.01.2014р. № 228/04-06-151/03340989, згідно податкового повідомлення-рішення від 04.02.2014р. № 0000772300 на суму 37 608,70 грн. та від 04.02.2014р. № 0000782300 на суму 164 173,54грн., які були вручене особисто головному бухгалтеру підприємства 04.02.2014р.

На момент нарахування сум згідно вищевказаних податкових повідомлень-рішень в КОР платника по платежу «податок на додану вартість» переплата відсутня.

Таким чином, сума податкового боргу по платежу «податок на додану вартість» згідно даного акту камеральної перевірки складає 201 782,24 грн.

3. Пені за несвоєчасну сплату грошових зобов'язань, які самостійно визначені

відповідачем при подачі податкової звітності по податку на додану вартість всього в сумі 9 621,58 грн. (за період з 02.12.2013 по 10.03.2014).

Підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 ПК України передбачено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошовогозобов'язання, визначеного цим Кодексом;

б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання,визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.

Підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 ПК України визначено, що пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Згідно п. 129.4 ст. 129 ПК України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.

В результаті того, що відповідачем податковий борг по сплаті сум згідно звітних податкових декларацій по податку на додану вартість було сплачено із затримкою в термінах сплати, то додатково на суму несвоєчасно сплаченого КП «Марганецьке ВУ ВКГ» ДОР» податкового боргу, у відповідності з вимогами п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 та п. п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 ПК України, по платежу «податок на додану вартість) була нарахована пеня всього в сумі 9 621,58 грн.. яку відповідачем станом на 12.03.2014 року також не сплачено.

Отже, сума податкового боргу КП «Марганецьке ВУ ВКГ» ДОР» по платежу «податок па додану вартість» складає всього 431 917,82 гри. (в.т.ч. пеня - 9 621,58 гри.).

Згідно п.п. 14.1.175. п.14.1 ст.14 ПК України сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання - є податковим боргом.

Згідно п. 87.9 ст. 87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п.59.1 ст.59 ПК України).

Податковий борг по сплаті в бюджет податків та зборів у КП «Марганецьке ВУ ВКГ» ДОР» виник у 2001 року внаслідок несплати узгоджених грошових зобов'язань і не переривався та є не погашений підприємством у добровільному порядку.

У зв'язку з чим, на виконання вимог підпунктів 6.2.2. 6.2.3 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-III, в редакції, яка діяла до 01.01.2011р., на адресу КП «Марганецьке ВУ ВКГ» ДОР» були направлені податкові вимоги:

- перша податкова вимога від 24.10.2001р. № 1/8, яка була вручена особисто під підпис головному бухгалтеру КП «Марганецьке ВУ ВКГ» ДОР» відповідно 25.10.2001;

- друга податкова вимога від 05.12.2001р. № 2/74, яка направлена поштою та отримано

відповідачем 12.12.2001р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Таким чином, станом на 12.03.2014р. КП «Марганецьке ВУ ВКГ» ДОР» має новостворений податковий борг по платежу «податок на додану вартість» до бюджету всього в сумі 431 917,82 грн. (в т.ч. пеня - 9 62 1.58 грн.).

У відповідності до п.95.2. ст. 95 Податкового кодексу України - стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Відповідно до пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, па суму податковою боргу або його частини, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Несплата відповідачем до державного бюджету у встановленому порядку заборгованості спричиняє суттєву шкоду інтересам держави та перешкоджає формуванню прибуткової частини бюджету, як державного так і місцевого, не дозволяє державі та її органам в повному обсязі виконувати свої функції, що негативно впливає на виплату заробітної плати працівникам бюджетної сфери та інші соціальні виплати малозабезпеченим громадянам.

Згідно п.п. 95.4 ст.95 Податкового кодексу орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.87.1 ст.87 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) джерел самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу плата податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплаче сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Згідно п.87.2 ст.87 ПКУ джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених і Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

При несплаті зобов'язання у встановлений строк виникає податковий борг, який згідно пп.14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України, становить сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. (Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію (п. 14.1.39). Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (пп.14.156)).

Відповідно до вимог п.п.46.1, ст. 46 ПКУ - податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідно до положень, закріплених ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, позов Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Комунального підприємства «Марганецьке виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Дніпропетровської обласної ради» про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути кошти з усіх рахунків Комунального підприємства «Марганецьке виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Дніпропетровської обласної ради» (код ЄДРПОУ 03340989, індекс 53407, Дніпропетровська обл., м. Марганець, вул. К. Лібкнехта, б.2а) відкритих у банківських установах на суму податкового боргу по платежу «податок на додану вартість» до бюджету всього в розмірі 431 917 грн. (в т.ч. пеня - 9 621,58 грн.), (р/р 31116029700028, код платежу - 14010100, одержувач - УДКСУ у м. Марганець, банк одержувача - ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ - 36857392, МФО - 805012.

Копію постанови направити сторонам по справі.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Е.О. Юрков