Постанова № 38521668, 24.04.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2014
Номер справи
2а-2781/10/0770
Номер документу
38521668
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2014 року Справа № 9104/36372/11

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Яворського І.О.,

суддів: Сапіги В.П., Клюби В.В.,

за участі секретаря судового засідання Сідельник Г.М.

з участю осіб:

позивача по справі: представника Кузьмин В.Б.

відповідача по справі: представника Ліуш Б.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Ужгороді на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 17 березня 2011 року в справі за позовом Головного державного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства «Закарпатагроліс» до Державної податкової інспекції в м. Ужгороді про визнання протиправним акту та скасування акту про виключення сільськогосподарського підприємства та скасування податкового повідомлення-рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Головне державне спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство «Закарпатагроліс» звернулося з позовом в суд до Державної податкової інспекції в м. Ужгороді та з уточненням позовних вимог просило визнати протиправним та скасувати акт Державної податкової інспекції в м. Ужгороді №67 від 30.06.2010 року про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування; зобов'язати Державну податкову інспекцію в м. Ужгороді відновити з 01 березня 2009 року дію свідоцтва про реєстрацію сільськогосподарського підприємства, як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, виданого Головному державному спеціалізованому лісогосподарському агропромисловому підприємству «Закарпатагроліс»; зобов'язати Державну податкову інспекцію в м. Ужгороді поновити Головне державне спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство «Закарпатагроліс» в реєстрі суб'єктів спеціального режиму оподаткування з 01 березня 2009 року; визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Ужгороді від 17.05.2010 року №0001252341/0 (від 22.07.2010 року №0001252341) в частині визначення Головному державному спеціалізованому лісогосподарському агропромисловому підприємству «Закарпатагроліс» податкового зобов'язання по податку на додану вартість з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій за винятком сум 47861,0 грн. за основним платежем та штрафних санкцій в розмірі 50% від даної суми, що разом складає 71791,5 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог, позивач зазначає, що відповідно до положень статті 8-1 Закону України «Про податок на додану вартість» є сільськогосподарським підприємством і тому має право обрати спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість. Позивач також зазначає, що на діяльність, яку здійснює підприємство поширюються норми статті 8-1 Закону України «Про податок на додану вартість».

Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 17 березня 2011 року в справі №2а-2781/10/1370 адміністративний позов було задоволено.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням Державною податковою інспекцією в м. Ужгороді подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 17 березня 2011 року в справі №2а-2781/10/1370.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт зазначає, що позивач за період з 01.03.2009 року по 30.09.2009 року здійснював операції з поставки дров пилових (бук, граб, дуб, ясен, явір, береза, клен). За твердженнями апелянта, вказані види товарів, поставки яких звільнені від оподаткування підприємством, не відносяться до групи 06 УКТ ЗЕД (живі дерева та рослини) розділ ІІ «Продукти рослинного походження» та не підпадають під визначення сільськогосподарських товарів у розумінні пункту 8-1.7 статті 8-1 Закону України «Про податок на додану вартість», оскільки не зазначені у групах 1-24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України «Про митний тариф України» і відповідно вважає, що Головне державне спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство «Закарпатагроліс» не може застосовувати спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Ужгороді необхідно задовольнити, а оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог. При цьому колегія суддів виходить з наступних міркувань.

Як встановлено судом першої інстанції Головне державне спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство «Закарпатагроліс» з 01 березня 2009 року є зареєстрованим в органах державної податкової служби в якості суб'єкта спеціального режиму оподаткування, про що позивачеві видано свідоцтво №100197732 від 26.02.2009 року.

Перевіркою, яка оформлена актом від 16.04.2010 року №814/23-1/32434750 «Про результати планової виїзної перевірки Головного державного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства «Закарпатагроліс», код 32434750 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 року по 30.09.2009 року» встановлено, що на формування показників відображених позивачем у поданих податкових деклараціях за період з 01.03.2009 року по 30.09.2009 року, зокрема відображених у рядку 1 «сума ПДВ з операцій на митній території України, що оподатковується за ставкою 20 відсотків» у загальній сумі 965972 грн. мало вплив здійснення операцій з продажу лісопродукції, а саме дров пилових (бук, граб, дуб, ясен, явір, береза, клен). Даний показник зазначений на підставі накладних, податкових накладних, реєстрів виданих податкових накладних, касових та банківських документів.

30 червня 2010 року комісією створеною на підставі розпорядження Державної податкової інспекції в м. Ужгороді було складено акт №67 про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування. Вказаний акт як рішення суб'єкта владних повноважень прийняте на підставі висновків перевірки викладених в акті планової виїзної перевірки від 16.04.2010 року №814/23-1/32434750, де зазначено, що підприємство з 01.03.2009 року по 30.09.2009 року здійснювало поставки лісоматеріалів та дров, які відповідно до переліку товарів груп 1-24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України від 5 квітня 2001 року № 2371-ІІІ «Про митний тариф України» не є сільськогосподарськими товарами.

Згідно зі статтею 8-1 Закону України «Про податок на додану вартість» (далі - Закон № 168/97-ВР) спеціальний режим оподаткування може обрати сільськогосподарське підприємство, яке проводить підприємницьку діяльність, зокрема, у сфері лісового господарства.

Відповідно до цієї ж статті сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є поставка вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) становить не менше 75 % вартості всіх товарів, поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно.

Сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у групах 1-24 УКТ ЗЕД, якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовлюються) безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування, а також продукти обробки (переробки) таких товарів, які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником (пункт 8-1.7 статті 8-1 Закону

№ 168/97 - ВР).

Для цілей статті 8-1 цього Закону термін «діяльність у сфері лісового господарства (лісництво)» застосовується для позначення діяльності, пов'язаної з: а) залісенням, вирощуванням і доглядом за деревами або чагарниками чи вирубуванням дерев та/або чагарників; б) збиранням дикорослих грибів та ягід, інших дикорослих рослин, їх обробкою та консервацією.

Кабінет Міністрів України Постановою від 21 січня 2009 року № 23 затвердив Перелік видів діяльності, на які поширюються норми статті 8-1 Закону України «Про податок на додану вартість» (далі - Перелік).

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що для підприємств, які здійснюють діяльність у сфері лісового господарства, спеціальний режим оподаткування поширюється на операції, що здійснюються в межах видів діяльності, передбачених Законом № 168/97-ВР та Переліком, в результаті яких відбувається поставка сільськогосподарських товарів, що відповідають визначенню, наведеному у пункті 8-1.7 статті 8-1 Закону № 168/97-ВР.

Отже, наведене вище дає всі підстави зробити висновок, що підприємство здійснювало поставку лісоматеріалів та дров, отриманих внаслідок життєдіяльності лісових ресурсів та їх обробки, що належать до групи 44 УКТ ЗЕД та не є сільськогосподарськими товарами, які віднесені до груп 1-24 УКТ ЗЕД, а тому така діяльність має оподатковуватися у загальновстановленому порядку.

Наведена вище позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 21 травня 2013 року.

Відповідно до частини першої статті 2442 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Ужгороді необхідно задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.195, ст.196, п.3 ч.1 ст.198, ст.202, ч.2 ст.205, ст.207, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Ужгороді задовольнити.

Постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 17 березня 2011 року в справі №2а-2781/10/1370 - скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову Головного державного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства «Закарпатагроліс» про визнання протиправним акту, скасування акту про виключення сільськогосподарського підприємства, скасування податкового повідомлення-рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі, відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України - з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий І.О. Яворський

Судді В.П. Сапіга

В.В. Клюба