КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
25006, м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 40
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 грудня 2013 року справа № 811/4043/13-а
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом
Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Кіровоградській області
до
Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю “Степ - Агро”
про
вжиття заходів реагування, -
В С Т А Н О В И В:
Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Кіровоградській області звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю “Степ - Агро” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю “Степ - Агро” (27100, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, м. Новоукраїнка, вулиця Кірова, 76, код ЄДРПОУ 31411114), шляхом повного зупинення експлуатації зерноочисних машин ОВС-25 (2 шт.) та зерноскладу №3 на зернотоку, розташованому за адресою: Кіровоградська область, Новоукраїнський район, м. Новоукраїнка, вул. Дзержинського, 333 у зв’язку з загрозою життю та здоров’ю людей.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що 28.11.2013 року стався нещасний випадок із смертельним наслідком з працівником ТОВ “Степ - Агро”. З 02 по 03.12.2013 року посадовою особою позивача проведено позапланову перевірку виробничого об’єкту відповідача. Під час перевірки об'єкту ТОВ “Степ - Агро” виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих. У зв'язку з виникненням загрози життю та здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей на думку позивача є підстави для повного зупинення експлуатації зерноочисних машин ОВС-25(2шт.) та зерноскладу №3 на зернотоку.
Відповідачем отримано копію ухвали суду про відкриття скороченого провадження у справі що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Враховуючи те, що протягом строку, встановленого п.3 ч.5 ст.1832 КАС України, до суду не надійшло заперечення відповідача проти позову або ж його заява про визнання позову, суд вважає необхідним здійснення розгляду справи за наявними в матеріалах справи доказами.
Суд, дослідивши письмові докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст.1 Закону України №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі по тексту - Закон №877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Державний нагляд (контроль) може здійснюватися комплексно кількома органами державного нагляду (контролю), якщо їхні повноваження на здійснення чи участь у комплексних заходах передбачені законом. Такі заходи проводяться за спільним рішенням керівників відповідних органів державного нагляду (контролю).
З урахуванням положень Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992р. № 2694 (далі Закон №2694), Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Положення про Територіальне управління Держгріпромнагляду України у Кіровоградській області, до компетенції позивача входять повноваження на здійснення перевірки відповідача із зазначених спірних питань із застосуванням заходів державного нагляду.
Судом встановлено, що з 02.12.2013р. по 03.12.2013р., на підставі наказу №39-Т від 29.11.2013р. (а.с.10), та направлення на проведення перевірки від 02.12.2013р. №2675 (а.с.11) посадовою особою територіального управління Держгріпромнагляду України у Кіровоградській області, здійснено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки об'єкту ТОВ “Степ - Агро”.
За результатами перевірки складено акт №98-ВВ від 03.12.2013р., вручено представнику відповідача який його підписав без зауважень та заперечень.(а.с.12-15)
Актом попереджено про необхідність негайної зупинити експлуатації зерноочисних машин ОВС-25(2шт.) та зерноскладу №3 на зернотоку.
Відповідно до зазначеного акту під час перевірки ТОВ “Степ - Агро” встановлено порушення, а саме:
- зерноочисні машини 2 шт. б/н - відсутнє огородження пасової, ланцюгової, зубчастої передачі зерноочисних машин ОВС-25, що є порушенням вимог п. 4.1.13 НПАОП 0.00-1.30-01 «Правил безпечної роботи з інструментом та пристроями», затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 05.06.2001р. №252;
- зерносклад № 3 - не проведено паспортизацію виробничої будівлі, приміщення використовується не за призначенням, що є порушенням вимог п. 1.6. та 1.8 НПАОП 45.2-1.01-98 «Правил обстежень, оцінки технічного стану та паспортизації виробничих будівель та споруд», затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України та Держнаглядохоронпраці України від 27.11.97 № 32/288, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 6 липня 1998 р. за № 423/2863;
- зерносклад № 3 - відсутня лінія максимального завантаження зерна, що є порушенням вимог п. 3.2.4 НПАОП 15.0-1.01-88 «Правила техніки безпеки і виробничої санітарії на підприємствах по зберіганню та переробці зерна Міністерства хлібопродуктів СРСР», затверджених наказом Міністерства хлібопродуктів СРСР від 18.04.1988 р. № 99.
Статтею 4 Закону № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, зокрема, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 року № 826 (далі - Положення № 826), передбачає, що загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин, і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельного наслідку.
Пунктом 2.26 Положення № 826, передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устатковання підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
Пунктом 1 Положення про Територіальне управління Держгірпромнагляду України у Кіровоградській області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 02 грудня 2011 року № 186-к (далі - Положення № 186-к) визначено, що Територіальне управління Держгірпромнагляду України у Кіровоградській області є територіальним органом, який діє у складі Держгірпромнагляду України у та їй підпорядковується.
Відповідно до ч.7 п.4 Положення № 186-к, до повноважень Територіального управління Держгірпромнагляду віднесено здійснення державного нагляду за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
Згідно частини 5 статті 4 Закону № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону № 877-V орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.
Матеріалами справи підтверджується порушення відповідачем вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при проведенні робіт, які можуть спричинити ризик для життя і здоров'я працівників.
Однак, доказів усунення таких порушень ТОВ “Степ - Агро” суду не надано. До того ж, суд зазначає, що жодних заперечень чи зауважень до акту перевірки відповідачем також надано не було.
Відповідачем до суду надано заяву від 23.12.2013 року, якою повідомлено про те, що позов визнається та згідно припису позивача ТОВ “Степ - Агро” зупинено експлуатацію зерноочисних машин ОВС-25(2шт.) та зерноскладу №3 на зернотоку.
Суд зазначає, що зава про визнання позову та повідомлення про зупинення експлуатації об’єктів, ще не свідчить про їх реальне зупинення.
Відповідача не надав суду доказів зупинення виробничих об’єктів.
Таким чином, враховуючи наявність вищезазначених обставин, зокрема, порушень відповідачем вимог чинного законодавства у сфері державного нагляду, суд дійшов висновку, що подальша експлуатація об'єктів відповідача з порушенням правил державного нагляду створює загрозу життю та здоров'ю людей.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повної повного зупинення експлуатації зерноочисних машин ОВС-25 (2 шт.) та зерноскладу №3 на зернотоку, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.
Відповідно до п.10 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно ч.12 ст.1832 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167, 256 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю “Степ - Агро” (код ЄДРПОУ 31411114), що знаходиться за адресою: Кіровоградська область, Новоукраїнський район, м. Новоукраїнка, вулиця Кірова, 76, заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення експлуатації зерноочисних машин ОВС-25 (2 шт.) та зерноскладу №3 на зернотоку, розташованому за адресою: Кіровоградська область, Новоукраїнський район, м. Новоукраїнка, вул. Дзержинського, 333.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, передбаченому статтею 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду, апеляційної скарги через Кіровоградській окружний адміністративний суд, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Р.В. Жук