КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
25006, м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 40
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
13 січня 2014 року справа № П/811/71/14
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Жук Р.В., ознайомившись із позовною заявою і доданими до неї матеріалами
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю «Нива»
до
Світловодської об’єднаної державної податкової інспекції
про
визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення від 24.10.2013 року та акту від 24.10.2013 року №000392/11-17/20659971, -
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Нива» звернулося до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Світловодської об'єднаної державної податкової інспекції про:
- визнання протиправним та скасування повністю податкового повідомлення-рішення Світловодської ОДПІ (Онуфріївське відділення) від 24.10.2013 року №0004031117 про сплату 170,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій, застосованих за порушення гл.2, ст.49.18, п.п.49.18.5 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 року;
- визнання протиправним та скасування акту «Про результати камеральної електронної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за січень-грудень 2012 року, січень-лютий 2013 року (реєстри податкових накладних до загальної декларації) та за січень, лютий, квітень, травень, липень та серпень 2012 року (реєстри податкових накладних до скороченої декларації)» від 24.10.2013 року №000392/11-17/20659971.
Відповідно до частин 1, 2 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
За визначенням, наведеним у пункту 1 частини 1 статті 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1 статті 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності (п.1 ч.2 ст.17 КАС України).
Рішеннями суб'єкта владних повноважень, які у контексті положень КАС України можуть бути оскаржені до суду, необхідно розуміти як нормативно-правові акти, так і правові акти індивідуальної дії. При цьому, обов'язковою ознакою рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, як предмета адміністративного спору, є прямий (безпосередній) вплив рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень на правовий статус фізичної чи юридичної особи, тобто обмеження її прав, свобод, покладення на неї обов'язків.
За визначенням, наведеним у пункті 1.4 Порядку оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платниками податків - фізичними особами, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.03.13 №395, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.04.13 за №607/23139, акт перевірки - це службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
У цьому випадку акт перевірки, в якому відображено узагальнений опис виявлених перевіркою порушень законодавства, що в свою чергу відповідає встановленим правилам складання акта перевірки, не є правовим документом, який встановлює відповідальність платника податків.
Така правова позиція наведена ї Верховним Судом України у постанові №21-237а13 від 10.09.13 року, в якій зазначено що, акт перевірки не є рішенням суб’єкта владних повноважень у розумінні ст.17 КАС, не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов’язків для осіб, робота (діяльність) яких перевірялися, тому його висновки не можуть бути предметом спору. Відсутність спірних відносин, в свою чергу, виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту. Акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб’єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу, а тому оцінка акта, в тому числі й оцінка дій службових осіб контролюючого органу щодо його складання, викладення в ньому висновків перевірки, може бути надана судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акта.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позовна вимога про скасування акту перевірки №000392/11-17/20659971 від 24.10.13, обґрунтована незгодою з його висновками, які стали підставою для винесення спірного податкового повідомлення - рішення №0004031117 від 24.10.13 року, фактично охоплюється вимогою про скасування цього податкового повідомлення - рішення, також заявленою у даному позові.
Наведене свідчить, що спір у цій частині не є публічно-правовим і не підпадає під визначення справи адміністративної юрисдикції, як зазначено у п. 1 ч. 1 ст.3 КАС України, а тому юрисдикція адміністративних судів, що встановлена ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України, на цей спір не поширюється.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Отже, в частині вимог про визнання протиправними дій відповідача належить відмовити у відкритті провадження у справі.
На підставі вищенаведеного, п.1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя , -
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Нива» до Світловодської об’єднаної державної податкової інспекції в частині позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування акту «Про результати камеральної електронної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за січень-грудень 2012 року, січень-лютий 2013 року (реєстри податкових накладних до загальної декларації) та за січень, лютий, квітень, травень, липень та серпень 2012 року (реєстри податкових накладних до скороченої декларації)» від 24.10.2013 року №000392/11-17/20659971.
Копію ухвали невідкладно направити позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги в 5-денний строк з дня постановлення ухвали, а особою, без виклику якої було постановлено ухвалу в той же строк з дня отримання нею копії ухвали.
Суддя Р.В. Жук