Копія
Справа № 822/1652/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2014 року 09 год. 50 хв.м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіФелонюк Д.Л. при секретаріТимчишину В. М. за участі:представника заявника - Приліпка В.В. за довіреністю №4949/10/10-013 від 07.04.2014 представника відповідача - Дем'янова Ю.М. за договором від 28.04.2014 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за поданням Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області до приватного підприємства "Виробничо-комерційне підприємство "Нігинсахкампром" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків, -
У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.
ВСТАНОВИВ:
25.04.2014 о 16 год. 55 хв. до суду надійшло подання Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області (далі - Кам'янець-Подільська ОДПІ, заявник) про підтвердження обгрунтованості адміністративного арешту майна приватного підприємства "Виробничо-комерційне підприємство "Нігинсахкампром" (далі - ПП "ВКП "Нігинсахкампром", відповідач) код ЄДРПОУ 32057262, Хмельницька обл., Дунаєвецький район, смт.Смотрич, вул.Жовтнева 91. Обгрунтовуючи вимоги, викладені у поданні, заявник посилається на те, що 22.04.2014 Кам'янець-Подільською ОДПІ видано наказ про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПП "ВКП "Нігинсахкампром" за №509. З метою проведення перевірки працівником Кам'янець-Подільської ОДПІ 23.04.2014 о 14 год. 30 хв. на підставі направлення на перевірку №413 від 23.04.2014 здійснено вихід на ПП "ВКП "Нігинсахкампром" за його податковою адресою. На момент виходу встановлено відсутність посадових осіб та інших працівників відповідача за його податковою адресою. За результатами телефонної розмови з ОСОБА_5, яка в минулому рахувалась головним бухгалтером ПП "ВКП "Нігинсахкампром" (акт від 16.04.2013р. №685/221/32057262), домовлено про зустріч за адресою: м.Кам'янець-Подільський, вул.Північна буд.90-А (згідно акту від 16.04.2013 №685/221/32057262 за даною адресою зареєстровано торговий патент на право проведення оптово-роздрібної торгівлі - каса ПП "ВКП "Нігинсахкампром"). 24.04.2014 посадовій особі відповідача ОСОБА_5, було пред'явлено направлення на проведення планової виїзної перевірки та наказ Кам'янець-Подільської ОДПІ від 22.04.2014 №509 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПП "ВКП "Нігинсахкампром". Однак, посадовою особою відповідача ОСОБА_5, яка представилась фінансовим директором ПП "ВКП "Нігинсахкампром", повідомлено про перебування директора ПП "ВКП "Нігинсахкампром" на стаціонарному лікуванні, надано копію консультативного висновку Хмельницької обласної лікарні та відмовлено у допуску для проведення документальної планової виїзної перевірки. 24.04.2014 складено акт №58/22-09-22-01/32057262 про відмову від допуску до проведення позапланової виїзної перевірки ПП "ВКП "Нігинсахкампром", з питань повноти декларування, нарахування та своєчасності сплати в бюджет податків і обов'язкових платежів під час здійснення господарських взаємовідносин із ТОВ "Промтехметал" (ЄДРПОУ 37398974), ТОВ "Крафт ЛВ" (ЄДРПОУ 3739009), ПП "Воллі" (ЄДРПОУ 34029609), іншими суб'єктами господарювання із ознаками фіктивності за період з 01.01.2011 по 01.12.2011. Заступником начальника Кам'янець-Подільської ОДПІ 25.04.2014 прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна ПП "ВКП "Нігинсахкампром" у зв'язку з тим, що платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення та від допуску посадових осіб контролюючого органу. Оскільки відповідно до п.94.10 ст.94 Податкового кодексу України (далі - ПК України) обґрунтованість арешту майна має бути протягом 96 годин перевірена судом, заявник просить суд підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна ПП "ВКП "Нігинсахкампром".
Представник заявника в судовому засіданні заявлені вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні просить відмовити у задоволенні подання Кам'янець-Подільської ОДПІ, оскільки вважає його незаконним та прийнятим з порушенням норм ПК України. Зазначає, що заявником порушено процедуру проведення перевірки, а саме в порушення норм ПК України відповідачу (посадовим особам ПП "ВКП "Нігинсахкампром") не було вручено ні копії наказу про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ні копії направлення про проведення перевірки; відповідач не знав про проведення перевірки. А тому вважає, що відсутні підстави для підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна ПП "ВКП "Нігинсахкампром".
Заслухавши представника заявника, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що в задоволенні подання Кам'янець-Подільської ОДПІ слід відмовити з наступних підстав.
Суд встановив, що приватне підприємство "Виробничо-комерційне підприємство "Нігинсахкампром" (код ЄДРПОУ 32057262) як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа зареєстроване 30.07.2002, що підтверджується копією виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААА №186803, спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Постановою старшого слідчого з ОВС першого відділу кримінальних розслідувань слідчого управління фінансових розслідувань ГУ Міндоходів у Львівській області від 25.03.2014 призначено позапланову документальну перевірку ПП "ВКП "Нігинсахкампром" (ЄДРПОУ 32057262), взятого на податковий облік в Кам'янець-Подільській ОДПІ ГУ Міндоходів у Хмельницькій області з питань повноти декларування, нарахування та своєчасності сплати в бюджет податків і обов'язкових платежів під час взаємовідносин із ТОВ "Промтехметал" (ЄДРПОУ 37398974), ТОВ "Крафт ЛВ" (ЄДРПОУ 3739009), ПП "Воллі" (ЄДРПОУ 34029609), іншими суб'єктами господарювання із ознаками фіктивності за період з 01.01.2011 по 01.12.2011.
На виконання зазначеної постанови, відповідно до п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.11 п.78.1 ст.78, п.82.2 ст.82 ПК України начальником Кам'янець-Подільської ОДПІ видано наказ №509 від 22.04.2014 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПП "ВКП "Нігинсахкампром" (ЄДРПОУ 32057262, Хмельницька область, Дунаєвецький район, смт.Смотрич, вул.Жовтнева 91) з питань повноти декларування, нарахування та своєчасності сплати в бюджет податків і обов'язкових платежів під час взаємовідносин із ТОВ "Промтехметал" (ЄДРПОУ 37398974), ТОВ "Крафт ЛВ" (ЄДРПОУ 3739009), ПП "Воллі" (ЄДРПОУ 34029609), іншими суб'єктами господарювання із ознаками фіктивності за період з 01.01.2011 по 01.12.2011, тривалістю п'ять робочих днів - з 23.04.2014.
На підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, пп.78.1.11 п.78.1 ст.78, п.82.2 ст.82 ПК України та наказу Кам'янець-Подільської ОДПІ №509 від 22.04.2014 видане направлення на перевірку №413 від 23.04.2014.
24.04.2014 працівником Кам'янець-Подільської ОДПІ складено акт №58/22-09-22-01/32057262 "Про відмову від допуску до проведення документальної позапланової виїзної перевірки приватного підприємства "ВКП "Нігинсахкампром", код ЄДРПОУ 32057262 з питань повноти декларування, нарахування та своєчасності сплати в бюджет податків і обов'язкових платежів під час взаємовідносин із ТОВ "Промтехметал" (ЄДРПОУ 37398974), ТОВ "Крафт ЛВ" (ЄДРПОУ 3739009), ПП "Воллі" (ЄДРПОУ 34029609), іншими суб'єктами господарювання із ознаками фіктивності за період з 01.01.2011 по 01.12.2011". У якому зазначено, що на момент виходу працівника Кам'янець-Подільської ОДПІ було встановлено відсутність посадових осіб та інших працівників ПП "ВКП "Нігинсахкампром" за податковою адресою платника. З метою встановлення місця знаходження посадових осіб ПП "ВКП "Нігинсахкампром" здійснено телефонний дзвінок до ОСОБА_5, яка в минулому рахувалась головним бухгалтером ПП "ВКП "Нігинсахкампром" (за даними акту від 16.04.2013 №685/221/32057262) та представилась фінансовим директором ПП "ВКП "Нігинсахкампром", яка повідомила, що на даний момент перебуває у м.Хмельницькому та домовилась про зустріч за адресою: м.Кам'янець-Подільський, вул.Північна, буд.90-А (за даними акту від 16.04.2013 №685/221/32057262 по вказаній адресі було зареєстровано торговий патент на право проведення оптово-роздрібної торгівлі - каса підприємства). 24.04.2014 посадовій особі ПП "ВКП "Нігинсахкампром" ОСОБА_5 було пред'явлено направлення на проведення перевірки і наказ, але остання відмовила у допуску для проведення перевірки. При цьому також повідомила що директор ПП "ВКП "Нігинсахкампром" знаходиться на стаціонарному лікуванні і надала копію консультативного висновку.
25.04.2014 заступником начальника Кам'янець-Подільської ОДПІ винесено рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків - ПП "ВКП "Нігинсахкампром" на підставі п.94.2 ст.94 ПК України у зв'язку з тим, що платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення та від допуску посадових осіб контролюючого органу.
Перевіряючи обґрунтованість адміністративного арешту майна ПП "ВКП "Нігинсахкампром", застосованого рішенням від 25.04.2014, суд враховує наступне.
Положеннями п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України передбачено право контролюючих органів проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
За змістом ст.21 ПК України, посадові особи контролюючих органів зобов'язані, зокрема, дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.
ПК України передбачена можливість проведення контролюючими органами камеральних, документальних (планових або позапланових; виїзних або невиїзних) та фактичних перевірок (п.75.1 ст.75 ПК України).
Положеннями ст.78 ПК України передбачений порядок проведення документальних позапланових перевірок.
Відповідно до п.п.78.1.11 п.78.1 ст.78 ПК України, однією з підстав для проведення документальної позапланової перевірки є отримане судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.
Про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки (п.78.4 ст.78 ПК України).
Допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна позапланова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу (п.78.5 ст.78 ПК України).
Згідно п.81.1 ст.81 ПК України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу;
копії наказу про проведення перевірки;
службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Аналіз положень ст.81 ПК України дозволяє зробити висновок, що відмова від допуску до проведення перевірки є усвідомлюваною, активною дією посадових чи службових осіб підприємства - платника податків, тобто особа знала про проведення перевірки, була ознайомлена з наказом, направленнями на проведення перевірки, та свідомо не допустила перевіряючих до проведення такої перевірки.
В матеріалах справи відсутні докази повідомлення відповідача про факт проведення перевірки (вручення під розписку копії наказу).
Судом встановлено, що директором і головним бухгалтером ПП "ВКП "Нігинсахкампром" є Волошин І.Ф., що підтверджується копією виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААА №186803, спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, який станом на 24.04.2014 знаходиться на стаціонарному лікуванні, що підтверджується наявною матеріалах справи копією консультативного висновку Хмельницької обласної лікарні.
Суд відхиляє, як необґрунтовані, доводи заявника про те, що відповідача належним чином було повідомлено про факт проведення перевірки (наказ та направлення на проведення перевірки пред'явлено посадовій особі відповідача - ОСОБА_5) враховуючи наступне.
ОСОБА_5 не є посадовою особою (працівником) ПП "ВКП "Нігинсахкампром", що підтверджується копією наказу від 10.04.2014 про звільнення з 10.04.2014 ОСОБА_5 заступника директора по фінансовій та господарській діяльності за згодою двох сторін ст.36 п.1 КЗпП України і копією трудової книжки ОСОБА_5.
Крім того, судом встановлено, що в зв'язку з сезонністю виробництва і відсутністю реалізації продукції діяльність ПП "ВКП "Нігинсахкампром" призупинена з 17.02.2014 на невизначений період, що підтверджується копією наказу ПП "ВКП "Нігинсахкампром" №1/3.
Таким чином, відповідачу не було відомо про призначення проведення документальної позапланової виїзної перевірки, дату та тривалість її проведення, а відтак відсутній факт відмови від допуску посадових осіб Кам'янець-Подільської ОДПІ до проведення позапланової виїзної документальної перевірки ПП "ВКП "Нігинсахкампром".
Адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом (п.94.1 ст.94 ПК України).
Відповідно до пп.94.2.3 п.94.2 ст.94 ПК України арешт майна може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.
Відповідно до п.94.5 ст.94 ПК України арешт майна може бути повним або умовним.
Умовним арештом майна визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на таке майно, який полягає в обов'язковому попередньому отриманні дозволу керівника відповідного контролюючого органу на здійснення платником податків будь-якої операції з таким майном. Зазначений дозвіл може бути виданий керівником контролюючого органу, якщо за висновком податкового керуючого здійснення платником податків окремої операції не призведе до збільшення його податкового боргу або до зменшення ймовірності його погашення.
Згідно п.94.10 ст.94 ПК України арешт на майно може бути накладено рішенням керівника контролюючого органу (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Завданням адміністративного судочинства, згідно ч.1 ст.2 КАС України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що підстави для підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків - ПП "ВКП "Нігинсахкампром" за обставин відмови платника податків від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення та від допуску посадових осіб контролюючого органу (п.п.94.2.3 п.94.2 ст.94 ПК України) відсутні.
Згідно ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.2, 7, 70, 71, 86, 94, 158-163, 183-3, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні подання Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 30 квітня 2014 року о 16 год. 00 хв.
Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя Д.Л. Фелонюк