Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
23 квітня 2014 р. №820/3542/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар'єнко Л.М.
при секретарі судового засідання - Принцевській Ю.В.
за участю: прокурора - Горбунової О.Ю., представника позивача - Бондаренко В.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Заступника прокурора Дзержинського району м. Харкова в інтересах держави в особі Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства "Індустріальна науково-технологічна компанія "Інтек" про стягнення штрафу, -
В С Т А Н О В И В:
Заступник прокурора Дзержинського району м. Харкова в інтересах держави в особі Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Приватного акціонерного Приватного акціонерного товариства "Індустріальна науково-технологічна компанія "Інтек" до Державного бюджету України на рахунок Управління Державного казначейської служби України у Комінтернівському районі м. Харкова №31114106700005, код УДКСУ 37999680, банк отримувача - ГУ ДКС України в Харківській області, МФО 851011, код класифікації 21081100 "Надходження до загального фонду державного бюджету" та "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106, штраф в сумі 17000 грн. (сімнадцять тисяч гривень).
В обґрунтування позовних вимог заступник прокурора зазначив, що Приватне акціонерне товариство "Індустріальна науково-технологічна компанія "Інтек" не виконало розпорядження від 13.12.2012 року №192- СХ-1-Е СТУ НКЦПФР про усунення порушень законодавства про цінні папери. За вищезазначене порушення на ринку цінних паперів у відношенні Товариства було розпочато справу про порушення на ринку цінних паперів, за результатами розгляду якої, на підставі п.14 ст.8, п.8 ч.1 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", п.1 розділу XVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року №1470, уповноваженою особою НКЦПФР на Товариство накладено штрафні санкції в розмірі 17000 грн. Пунктом 3 розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій передбачено, що юридичні особи сплачують штрафні санкції шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України.
Прокурор Горбунова О.Ю. в судовому засіданні підтримала позивні вимоги, просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник позивача Бондаренко В.Ю. в судовому засіданні підтримала позивні вимоги, просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не прибув про час, дату та місце судового слухання повідомлений належним чином.
Згідно ч.2 ст.128 КАС України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Вислухавши думку прокурора, представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Приватне акціонерне товариство "Індустріальна науково-технологічна компанія "Інтек" зареєстроване як юридична особа, що підтверджується матеріалами справи (а.с.16).
Згідно з ч.4 ст.40 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; розміщення на власному веб-сайті.
Частиною 6 ст.40 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) і додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Публічні акціонерні товариства додатково розкривають інформацію про свою діяльність на основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття регулярної інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.
Відповідно до п.3 розділу І Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджене Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 N 2826, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2013 р. за N 2180/24712 зазначено, що емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобов'язані розкривати на фондовому ринку в такій послідовності Інформацію шляхом: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів (далі - загальнодоступна інформаційна база даних Комісії); опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії (далі - офіційні друковані видання); подання до Комісії. Емітенти цінних паперів до моменту подання Інформації до Комісії розміщують її на власному веб-сайті (веб-сторінці) (далі - сторінка в мережі Інтернет) відповідно до вимог законодавства.
Відповідно до п..7, п.8, п.9, п.10 розділу І Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджене Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 N 2826 зазначено, що емітент має надавати Інформацію для розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії до особи, уповноваженої на розміщення Інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії. Емітент при оприлюдненні Інформації на сторінці в мережі Інтернет забезпечує вільний доступ до такої Інформації, а також повідомляє на вимогу заінтересованих осіб адреси сторінок в мережі Інтернет, на яких здійснюється оприлюднення Інформації. До моменту розкриття регулярної та особливої інформації емітентом шляхом оприлюднення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії розкриття такої Інформації іншими шляхами, у тому числі шляхами, передбаченими цим Положенням, не допускається. У разі якщо емітент несвоєчасно розкриває Інформацію, розкриття якої є обов'язковим відповідно до законодавства, в тому числі нормативно-правових актів Комісії, емітент повинен письмово повідомити Комісію листом з обґрунтуванням причин, що призвели до несвоєчасного розкриття Інформації, складеним у довільному вигляді та засвідченим підписом керівника та відбитком печатки емітента.
Пунктом 5 розділу І Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року №1470 зазначено, що уповноважені особи Комісії в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення правопорушення вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту правопорушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством санкції.
Пунктом 6 розділу І Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року №1470 зазначено, що структурним підрозділом Комісії згідно з цими Правилами є департамент, управління, відділ центрального апарату Комісії або її територіального органу, який здійснює функції щодо регулювання відповідного напряму діяльності на ринку цінних паперів.
Пунктом 7 розділу І Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року №1470 зазначено, що розгляд справ про правопорушення здійснюється виключно уповноваженими особами Комісії у межах наданих повноважень.
Пунктом 14 розділу І Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року №1470 зазначено, що постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом. Доказом надіслання вищезазначених документів є реєстр (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпеля, та касовий чек.
Пунктом 1 розділу ХІV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року №1470 зазначено, що розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери (далі - розпорядження про усунення порушень) виноситься уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з прийнятим рішенням у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем відносно ПАТ "Індустріальна науково-технологічна компанія "Інтек" винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 13.12.2012 року №192-СХ-1-Е , в якому уповноважена особа Комісії розпорядилась у термін до 30.04.2013 року усунути порушення чинного законодавства про цінні папери, а саме: розкрити регулярну річну інформацію за 2011 рік згідно з вимогами Закону та Положення шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних видань Верховної ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії; розміщення на власній веб-сторінці в мережі Інтернет; подання до СТУ НКЦПФР електронної та паперової форм регулярної річної інформації. Відповідача зобов'язано письмово проінформувати СТ НКЦПФР про стан виконання зазначеного розпорядження не пізніше 01.06.2013 року (включно) з наданням підтверджуючих документів (а.с.6). Зазначене розпорядження було направлено поштою на адресу відповідача, що підтверджується реєстром поштових відправлень рекомендованих листів від 14.12.2012 року (а.с.7).
Пунктом 1 розділу IV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року №1470 зазначено, що уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
У зв'язку з невиконанням розпорядження від 13.12.2012 року, уповноваженою особою комісії винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 18.10.2013 року (а.с.8), в якому зазначено, що станом на 18.10.2013 року відомості щодо виконання Товариством розпорядження від 13.12.2012 року №192-СХ-1-Е. Зазначена постанова була направлена поштою на адресу відповідача, що підтверджується реєстром поштових відправлень рекомендованих листів від 18.10.2013 року (а.с.9).
Пунктом 2 розділу IV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року №1470 зазначено, що уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів.
Як вбачається з матеріалів справи, відносно ПАТ Індустріальна науково-технологічна компанія "Інтек" (код ЄДРПОУ 31344132) складено акт про порушення на ринку цінних паперів від 30.10.2013 року №258-СХ-1-Е (а.с.10), на підставі якого винесена постанова про розгляд справи про порушення на ринку цінних паперів від 30.10.2013 року №10/1/03/2226 (а.с.11). Зазначений акт було направлена поштою на адресу відповідача, що підтверджується реєстром поштових відправлень рекомендованих листів від 31.10.2013 року (а.с.12).
Розділу VІІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року №1470 зазначено, що уповноваженою особа приймає рішення про застосування санкції протягом тридцяти робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення.
Пунктом 14 розділу ІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року №1470 зазначено, що начальник територіального органу Комісії розглядає справи про правопорушення та застосовує санкції до учасників ринку цінних паперів, що передбачені в пункті 1, в підпункті 2.1 пункту 2 розділу XVII цих Правил, а санкції, передбачені підпунктами 2.2 - 2.5 пункту 2 розділу XVII цих Правил, застосовує у межах повноважень, наданих Комісією.
У зв'язку з невиконанням розпорядження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13.12.2012 року №192-СХ-1-Е начальником Східного територіального управління НКЦПФР Степановою В.С. винесено постанову про накладення санкцій за порушення на ринку цінних паперів від 07.11.2013 року №258-СХ-1-Е , якою за порушення чинного законодавства України до відповідача застосована санкція у вигляді штрафу в розмірі 1000 (одна тисяча) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 17000 грн. (сімнадцять тисяч гривень) (а.с.13). Зазначена постанова була направлена поштою на адресу відповідача, що підтверджується реєстром поштових відправлень рекомендованих листів від 12.11.2013 року (а.с.15).
Частиною 6 ст.12 ЗУ України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 № 448/96-ВР встановлено, що юридична особа може бути притягнута до відповідальності за вчинення правопорушення на ринку цінних паперів не пізніше трьох років з дня його вчинення незалежно від санкції.
Суд зазначає, що постанова, на підставі якої позивачем заявлено вимогу про стягнення коштів, винесена в межах передбачених ч.6 ст. 12 ЗУ України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" трирічного строку.
Крім того суд зазначає, що постанова про накладення санкцій за порушення на ринку цінних паперів від 07.11.2013 року №258-СХ-1-Е відповідачем в судовому порядку оскаржена не була.
Згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи викладене вище та беручи до уваги той факт, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факт усунення встановлених позивачем порушень та сплати штрафу, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача штрафу у розмірі 17000 грн. за порушення законодавства в галузі цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Ні підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 41, 71, 94, 128, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Заступника прокурора Дзержинського району м. Харкова, в інтересах держави в особі Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства "Індустріальна науково-технологічна компанія "Інтек" про стягнення штрафу - задовольнити в повному обсязі .
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Індустріальна науково-технологічна компанія "Інтек" на користь Державного бюджету України (р/р 31114106700005, код УДКСУ 37999680, банк отримувача - ГУ ДКС України в Харківській області, МФО 851011, код класифікації 21081100, символ звітності 106) штраф в сумі 17000 грн. (сімнадцять тисяч гривень).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 28.04.2014 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.