Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"05" травня 2014 р. № 820/5787/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шляхова О.М., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, Фрунзенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, третя особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд зобов"язати відповідачів внести зміни до актового запису про народження № 2867 від 18.09.2001 року, в якому доповнити прізвище дитини як «ОСОБА_3», змінити власне ім'я дитини з " ОСОБА_3" на "ОСОБА_3", доповнити прізвище батька як «ОСОБА_2», змінити власне ім'я батька з ОСОБА_2 на "ОСОБА_2", доповнити прізвище матері як ОСОБА_1" , змінити власне ім"я матері з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", по- батькові дитини та батьків не зазначити .
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що при реєстрації народження дитини позивача та третьої особи , у відділі реєстрації актів цивільного стану Харківського обласного управління юстиції 18 вересня 2001 року складено актовий запис про народження дитини№2867. Після реєстрації видано відповідне свідоцтво , в якому допущено помилки щодо прізвищ та імен позивача, третьої особи та дитини . Вірність прізвищ та власних імен підтверджується копією перекладу паспортів, копіями паспортів та посвідками батьків. Посилаючись на вказані обставини, позивач у судовому засіданні підтримав позов та просив суд ухвалити рішення про задоволення позову..
Через канцелярію суду від представника позивача 18.04.2014 року надійшла заява про розгляд справи без участі позивача або участі представника.
Представники відповідачів в судове засідання не прибули, хоча своєчасно та належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи. Заперечень проти позову або заяви про визнання позову до суду не надали.
Через канцелярію суду 16.04.14 року від представника Фрунзенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції надійшов лист, в якому він просив суд розглядати справу за відсутності його представника та повідомив, що актовий запис цивільного стану зберігається саме у Відділі державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції.
Ухвалою суду від 22.04.14 року залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2.
Через канцелярію суду 15.04.14 року від третьої особи надійшла заява, в якій він просив суд розглянути справи за його відсутності.
Відповідно до ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі , хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Враховуючи те, що сторони повідомлені належним чином про дату , час та місце судового розгляду та те, що відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.
Згідно положень ч.1 статті 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Дослідивши матеріали, судом встановлено, що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н., є громадянином Соціалістичної Республіки В"єтнам та є мамою неповнолітньої дитини - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 р.н., є батьком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження
Як вбачається з позовної заяви позивачем - ОСОБА_1, подана заява до Фрунзенського відділу реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції про внесення змін до актового запису про народження №2867, складеного 18.09.01 року , який здійснено відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м.Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції . В обґрунтування заяви позивач зазначив, що при реєстрації народження дитини невірно зазначено анкетні данні батьків дитини та самої дитини. Вірність прізвищ та власного імені батьків дитини підтверджується копіями національного паспорту з офіційним перекладом, які завірено нотаріально та посвідками на постійне проживання НОМЕР_1, НОМЕР_2.
Висновком від 23.01.2014 року про внесення змін, доповнень до актового запису цивільного стану позивачу -ОСОБА_1, відмовлено у внесенні змін, оскільки позивачем на момент реєстрації народження дитини не було подано паспортні документи та батьки дитини є громадянами В"єтнаму.
Згідно наданих до справи матеріалів справи документів встановлено, що вірним слід вважати саме : прізвище дитини та батька "ОСОБА_3", власне ім'я батька "ОСОБА_2", про що свідчить посвідка на постійне проживання та паспорт , виданий Соціалістичною республікою В"єтнаму разом з офіційним перекладом. Також встановлено, що вірним слід вважати саме : прізвище матері ОСОБА_1", власне ім'я матері "ОСОБА_1", про що свідчить посвідка на постійне проживання та паспорт , виданий Соціалістичною республікою В"єтнаму разом з офіційним перекладом.
Суд зазначає, що відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" №2398-VІ від 01.07.2010 року, відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно ч.1 ст.22 Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Частиною 3, 4 статті 22 Закону передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
З листа Фрунзенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції віл 16.04.14р. вбачається, що відповідний актовий запис про народження дитини позивача зберігається у Відділі державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції.
Відповідно до ч.2 статті 26 Закону України №2398-VІ від 01.07.2010р., дії або бездіяльність працівника органу державної реєстрації актів цивільного стану можуть бути оскаржені до центрального органу виконавчої влади у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у сфері зовнішніх зносин України та/або до суду.
Відповідно до пункту 2.13 "Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання", затверджених наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011р., підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: постанова адміністративного суду.
Проте із досліджених матеріалів справи судом не вбачається, що відмова відповідача є протиправною, так як реєстрація народження дитини відбулася за відсутності паспортних документів, а тому висновок відповідача є законними та обґрунтованим.
Але суд зазначає, що відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 201 Цивільного кодексу України особистими немайновими благами, які охороняються цивільним законодавством, є ім'я (найменування). Згідно ст. 294 ЦК України фізична особа має право на ім'я. Фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції. У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні. Таким чином, оскільки ім'я є особистим немайновим благом та дає можливість набувати прав та створювати для себе цивільні обов'язки, а також здійснювати ці права та виконувати цивільні обов'язки під своїм іменем, то перекручення імен та прізвищ у свідоцтві про народження дитини є порушенням прав позивача , його дитини , через що підлягає виправленню.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що для відновлення прав позивача , третьої особи та дитини необхідно зобов'язати відповідний відділ державної реєстрації актів цивільного стану , в якому зберігається відповідний актовий запис про народження дитини, внести зміни в актовий запис про народження №2867, який складено 18 вересня 2001 року міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Харківського обласного управління юстиції, змінивши прізвище дитини на «ОСОБА_3», змінити власне ім'я дитини з " ОСОБА_3" на "ОСОБА_3", доповнити прізвище батька як «ОСОБА_2», змінити власне ім'я батька з ОСОБА_2 на "ОСОБА_2", доповнити прізвище матері як ОСОБА_1" , змінити власне ім"я матері з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", по- батькові дитини та батьків не зазначити
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94 ,128 , 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, Фрунзенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, третя особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити певні дії -задовольнити.
Зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану ( в якому зберігається відповідний актовий запис) внести зміни до актового запису про народження №2867, який складено 18 вересня 2001 року, доповнивши прізвище дитини як «ОСОБА_3», змінити власне ім'я дитини з " ОСОБА_3" на "ОСОБА_3", доповнити прізвище батька як «ОСОБА_2», змінити власне ім'я батька з ОСОБА_2 на "ОСОБА_2", доповнити прізвище матері як ОСОБА_1" , змінити власне ім"я матері з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", по- батькові дитини та батьків не зазначити.
Стягнути з Державного бюджету (УДКСУ у Червонозаводському районі міста Харкова Харківської області, код 37999628, МФО: 851011, Банк: ГУДКСУ у Харківській області, р/р: 31217206784011) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 73.08 грн. (сімдесят три гривні вісім копійок).
Постанова може бути оскаржена. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова виготовлена 05 травня 2014 року.
Суддя Шляхова О.М.