ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 квітня 2014 року справа № 823/630/14
м. Черкаси
08 год. 40 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Чубар Т.М.,
при секретарі - Шепель А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом державної фінансової інспекції в Черкаській області до Шполянської центральної районної лікарні імені братів М.С. і О.С. Коломійченків про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулася державна фінансова інспекція в Черкаській області, в якому просить стягнути з Шполянської центральної районної лікарні імені братів М.С. і О.С. Коломійченків до Шполянського районного бюджету кошти на загальну суму 215 606 грн. 84 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що працівниками державної фінансової інспекції в Черкаській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Шполянської центральної районної лікарні імені братів М.С. і О.С. Коломійченків за період з 01.01.2011р. по 31.10.2013р. За результатами ревізії складено акт № 04-24/002 від 26.12.2013р., згідно якого встановлено, що суми утримань із заробітної плати за період з 01.01.2011р. по 30.10.2013р. внаслідок проведення перерахунку заробітної плати за час перебування працівників на лікарняних за минулі бюджетні періоди відображались в обліку лікарні як відновлення касових видатків загального фонду кошторису установи поточного періоду, а не були спрямовані до загального фонду районного бюджету, чим порушено п. 3.2 Інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України № 242 від 26.12.2003р., що призвело до недоотримання районним бюджетом надходжень в сумі 11 626 грн. Окрім того, ревізією використання коштів, отриманих як плата за послуги встановлено, що калькуляцією вартості платних послуг передбачені статті витрат на: заробітну плату та нарахування на заробітну плату, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, витрати на матеріали, необхідні для проведення обстеження та дослідження тощо. Кошти, що надходили від надання платних послуг лише частково спрямовувалися на покриття витрат, понесених при наданні послуг (заробітна плата та нарахування на заробітну плату). Покриття решти статей витрат на суму 203 980 грн. 84 коп. здійснювалось за рахунок коштів загального фонду кошторису без їх відновлення за рахунок коштів спеціального фонду кошторису, при цьому кошти спеціального фонду акумулювались на залишку, що є порушенням вимог п. 4 статті 13 Бюджетного кодексу України, п.п. 19, 23, 49 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 228 від 28.02.2002р. В ході ревізії відповідач порушення не усунув, тому державною фінансовою інспекцією в Черкаській області направлено відповідачу вимоги щодо усунення порушень, виявлених в ході ревізії з встановленим терміном їх виконання - до 10.02.2014р. У зв'язку з тим, що Шполянська центральна районна лікарня імені братів М.С. і О.С. Коломійченків вимоги в частині сплати до районного бюджету коштів в сумі 215 606 грн. 84 коп. не виконала, позивач просить стягнути їх в судовому порядку.
Позивач, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, на адресу суду направив клопотання, в якому просить суд провести засідання без участі представника інспекції, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач, повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи за адресою, визначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: 20600, Черкаська область, м. Шпола, вул. Комінтерну, буд. 10, в судове засідання не з'явився, про причину своєї неявки не повідомив. В судовому засіданні 27.03.2014р. представники відповідача проти задоволення заявленого адміністративного позову не заперечували, пояснюючи факт несплати затримкою відповідних бюджетних перерахувань.
Відповідно до ч. 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 статті 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» № 2939-XII від 26.01.1993р. (далі по тексту - Закон № 2939) головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Згідно статті 5 Закону № 2939 інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Судом встановлено, що працівниками державної фінансової інспекції в Черкаській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Шполянської центральної районної лікарні імені братів М.С. і О.С. Коломійченків за період з 01.01.2011р. по 31.10.2013р. За результатами ревізії складено акт № 04-24/002 від 26.12.2013р., згідно якого встановлено, що суми утримань із заробітної плати за період з 01.01.2011р. по 30.10.2013р. внаслідок проведення перерахунку заробітної плати за час перебування працівників на лікарняних за минулі бюджетні періоди відображались в обліку лікарні як відновлення касових видатків загального фонду кошторису установи поточного періоду, а не були спрямовані до загального фонду районного бюджету, чим порушено п. 3.2 Інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України № 242 від 26.12.2003р., що призвело до недоотримання районним бюджетом надходжень в сумі 11 626 грн. Окрім того, ревізією використання коштів, отриманих як плата за послуги встановлено, що калькуляцією вартості платних послуг передбачені статті витрат на: заробітну плату та нарахування на заробітну плату, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, витрати на матеріали, необхідні для проведення обстеження та дослідження тощо. Кошти, що надходили від надання платних послуг лише частково спрямовувалися на покриття витрат, понесених при наданні послуг (заробітна плата та нарахування на заробітну плату). Покриття решти статей витрат на суму 203 980 грн. 84 коп. здійснювалось за рахунок коштів загального фонду кошторису без їх відновлення за рахунок коштів спеціального фонду кошторису, при цьому кошти спеціального фонду акумулювались на залишку, що є порушенням вимог п. 4 статті 13 Бюджетного кодексу України, п.п. 19, 23, 49 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 228 від 28.02.2002р.
На підставі вищезазначеного акту ревізії № 04-24/002 від 26.12.2013р. у відповідності до п. 7 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» № 2939 від 26.01.1993р., п. 46 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006р. за № 550, державною фінансовою інспекцією в Черкаській області на адресу Шполянської центральної районної лікарні імені братів М.С. і О.С. Коломійченків направлено вимоги № 23-04/50-119 від 10.01.2014р. щодо усунення порушень, виявлених під час ревізії, з встановленим терміном їх виконання - до 10.02.2014р. Згідно п. 4 зазначених вимог, відповідача зобов'язано перерахувати до Шполянського районного бюджету кошти в сумі 11 626 грн.; згідно п. 5 відповідача зобов'язано перерахувати кошти у сумі 203 980 грн. 84 коп. із спеціального фонду кошторису для забезпечення відновлення касових видатків загального фонду кошторису на вказану суму.
Відповідно до ч. 2 статті 15 Закону № 2939 законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, органу державного фінансового контролю надано право звернутися до суду в інтересах держави (п. 10 статті 10 Закону №2939).
За таких обставин, суд вважає обґрунтованим право позивача вимагати на підставі п. 10 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» № 2939-XII від 26.01.1993р. стягнення з відповідача до бюджету коштів в сумі 215 606 грн. 84 коп., а отже знаходить вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Шполянської центральної районної лікарні імені братів М.С. і О.С. Коломійченків, ідентифікаційний код 02005496, до Шполянського районного бюджету кошти в сумі 11 626 грн. (одинадцять тисяч шістсот двадцять шість) грн.
Стягнути з Шполянської центральної районної лікарні імені братів М.С. і О.С. Коломійченків, ідентифікаційний код 02005496, до Шполянського районного бюджету кошти в сумі 203 980 грн. (двісті три тисячі дев'ятсот вісімдесят) грн. 84 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Т.М. Чубар
Повний текст постанови виготовлений 18 квітня 2014 року.