Постанова № 38506714, 16.04.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2014
Номер справи
804/2805/14
Номер документу
38506714
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2014 р. Справа № 804/2805/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Серьогіної О.В.

при секретарі судового засіданняБурцевої Я.Е. за участю: представника відповідача Савицької К.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Криворізького гірничопромислового територіального управління Держгірпромнагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецавтодеталь» про застосування заходів реагування,-

ВСТАНОВИВ:

Криворізьке гірничопромислове територіальне управління Держгірпромнагляду звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецавтодеталь», в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача, зупинити виконання робіт, а саме експлуатацію вантажопідіймального крану заводський номер 576 до усунення зазначених в акті від 29.01.2014 року № 8/5-6 порушень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що внаслідок порушення правил експлуатації вказаного обладнання створена загроза життю та здоров'ю працівників відповідача.

Ухвалою судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.02.2014 року відкрито скорочене провадження у справі.

23.04.2014 року від відповідача надійшли заперечення проти позову, в яких він просить повністю відмовити у задоволенні позові, оскільки вантажопідіймальний кран підприємством не експлуатується. Для того щоб отримати дозвіл на експлуатацію крану необхідно здійснити ремонт. Частковий ремонт крану вже виконаний, для виконання повного ремонту вже укладений договір з ТОВ «Кранстроймонтаж». Після виконання ремонту буде проведений позачерговий повний технічний огляд та отриманий дозвіл інспектора на експлуатацію крану.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.03.2014 року на підставі ч. 4 ст. 1832було призначено справу до розгляду у судове засідання

У судове засідання з'явився представник відповідача. Представник позивача у судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала та просила суд відмовити в задоволенні позову у зв'язку з його необґрунтованістю.

Статтею 1 Закону України від 05.04.2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій;

У відповідності з ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.

Пунктами 2, 3 ч. 2 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням;щодо підтвердження обґрунтованості вжиття суб'єктами владних повноважень заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності з Положенням про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженому Указом Президента України від 06.04.2011 року № 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України. Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Згідно з п. 5, п. 6 вказаного Положення Держгірпромнагляд України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема: видавати у визначеному порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові до виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків у сфері промислової безпеки, охорони праці, геологічного вивчення, використання, охорони надр та безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки; зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень та інших виробничих об'єктів, виготовлення та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва, виконання певних робіт, у тому числі пов'язаних з користуванням надрами, застосуванням нових небезпечних речовин, реалізацію продукції шляхом видачі розпорядчого документа про заборону зазначеного у випадках, передбачених законодавством, а також анулювати видані дозволи і ліцензії до усунення порушень, які створюють загрозу життю працівників. Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2011 року № 1043 Криворізьке гірничопромислове територіальне управління Держгірпромнаглядує юридичною особою публічного права.

У відповідності з п. 2.1., п. 2.2, п. 2.23, п.2.26. Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженому Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року № 826 державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю (далі - суб'єкти господарювання), у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів (далі - об'єкти перевірки). Перевірки поділяються на планові та позапланові. За результатами перевірок суб'єктів господарювання та перевірок виробничих об'єктів складаються відповідні акти.За результатами перевірок суб'єктів господарювання та перевірок виробничих об'єктів складаються відповідні акти. Право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.

Судом встановлено, що посадовою особою позивача було проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецавтодеталь» з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки в частині дотримання вимог перевірки з питань усунення порушень охорони праці та промислової безпеки згідно припису № 66/5-6 від 25.09.2013 року, за результатами якої було складено акт від 29.01.2014 року № 8/5-6.

У вказаному акті зазначено, що під час перевірки були виявлені такі порушення: відсутній дозвіл на експлуатацію вантажопідіймального крану заводський номер 576; не зареєстрований вантажопідіймальний кран заводський номер 576 в територіальних органах спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці; вантажопідіймальний кран заводський номер 576 не проведений позачерговий повний технічний огляд після відпрацювання граничного терміну дії та встановлені на новому місці; відсутній дозвіл інспектора спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці на експлуатацію вантажопідіймального крану заводський номер 576.

Як вбачається з матеріалів справи відповідач наказом від 25.09.2013 року № 81 заборонив експлутацію вантажопідіймального крану заводський номер 576 до усунення порушень відображення в приписі № 66/5-6 від 25.09.2013 року. Наказано головному механіку підприємства розробити заходи по усуненню порущень відображених в приписі № 66/5-6 від 25.09.2013 року та інженеру з охорони праці усунути порушення в встановлені заходами строки.

Наказом № 18 від 26.02.2014 року у звязку із виробничою необхідністю наказано провести процедуру консервації гусеничного крану МКГ-25БР та 14.03.2014 року укладено договір № ПТ-004/МГТ/14 з ТОВ «Кранстроймонтаж» предметом якого є виконання ремонтних робіт гусеничного стрелкового дизель-електричного крану МКГ-25БР.

Надані відповідачем докази не є належним виконанням порушень викладених в акті від 29.01.2014 року № 8/5-6, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити повністю.

Керуючись ст. 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецавтодеталь» (50026, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг,пр. Південний, 1а, код ЄДРПОУ 37065828) зупинити виконання робіт, а саме експлуатацію вантажопідіймального крану заводський номер 576 до повного усунення зазначених в акті від 29.01.2014 року № 8/5-6 порушень.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 22 квітня 2014 року.

Суддя О.В. Серьогіна