Постанова № 38505683, 29.04.2014, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.04.2014
Номер справи
812/2541/14
Номер документу
38505683
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 квітня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/2541/14

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Пляшкової К.О.,

при секретарі: Шибаєвій Т.В.,

за участю представників

позивача: Спиридонова П.М. (довіреність № 595/10/10-013 від 18.07.2013),

Тулупової О.А. (довіреність № 96/10/10-013 від 03.07.2013),

відповідача: Крупнік О.М. (довіреність № 27 юр від 08.01.2014),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до дочірнього підприємства «Луганський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» про стягнення коштів з рахунків у банках, що обслуговують такого платника, -

ВСТАНОВИВ:

14 квітня 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до дочірнього підприємства «Луганський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», у якому позивач просив стягнути кошти відповідача з рахунків у банках, обслуговуючих платника, в рахунок сплати податкового боргу з податку на додану вартість в розмірі 1 232 610,00 грн. на користь Державного бюджету України.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що дочірнє підприємство «Луганський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» зареєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради 20.05.2002 за № 1 382 120 0000 001177.

Відповідач взятий на податковий облік до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів 06.06.2002 за № 220-01, про що видана довідка № 1428051400062.

Крім того, відповідач зареєстрований платником податку на додану вартість, про що видано свідоцтво від 09.07.2002 № 200103101.

Станом на 31.03.2014 за відповідачем обліковується податковий борг по податку на додану вартість у загальній сумі 1 232 610,00 грн., який виник з нарахованих, але не сплачених податкових зобов'язань, згідно декларації з податку на додану вартість від 20.02.2014 № 9008844256 на суму 703973,00 грн., та від 20.03.2014 № 9014726611 на суму 528 637,00 та у зв'язку з порушенням норм Податкового кодексу України.

Відповідно до ст.59 ПК України та з метою погашення податкового боргу, позивачем 04.10.2011 винесено відповідачу податкову вимогу № 7, яку вручено відповідачу 06.10.2011, про що свідчить підпис директора на корінці податкової вимоги.

Враховуючи наявність податкового боргу, рухоме майно і майнові права дочірнього підприємства «Луганський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» передані у податкову заставу, що підтверджено витягом від 26.12.2012 № 39609097 з Державного реєстру обтяжень рухомого майна.

На підставі вищевикладеного позивач просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою суду від 15 квітня 2014 року відкрито провадження у справі за вказаним позовом та справу призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.

У судовому засіданні представники позивача підтримали заявлені позовні вимоги у повному обсязі, надали пояснення аналогічні, викладеним у позовній заяві.

Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги визнав в повному обсязі, надав відзив на адміністративний позов (а.с.44-45) у якому зазначив, що позивачем позовні вимоги визнаються у повному обсязі та заявлено клопотання про встановлення порядку та способу виконання рішення суду у даній справі, в обґрунтування якого зазначено таке.

Починаючи з початку 2008 року ДП «Луганський облавтодор» ВАТ ДАК «Автомобільні дороги України» знаходиться в дуже скрутному фінансовому положенні. Така ситуація на підприємстві склалася через недофінансуванні обсягів робіт замовників з державних та місцевих бюджетів.

Станом на 28.04.2014 заборгованість Служби автомобільних доріг в Луганської області перед ДП «Луганський облавтодор» складає 35643223,58 грн. Все це привело до виникнення кредиторської заборгованості більш ніж 100 000 000 грн., яка утримувалась по теперішній час.

Для виплати заробітної плати працівникам та внесків обов'язкових платежів до бюджетів та фондів ДП «Луганський облавтодор» ВАТ ДАК «Автомобільні дороги України» оформлялися кредити в банках, які досі не погашені. Поточна заборгованість перед АБ «Укрінбанк» за кредитним договором № 2231 від 11.02.2011 складає 5850000 грн., поточна заборгованість за кредитним договором № 2260 від 16.12.2011 складає 6090000 грн., поточна заборгованість за кредитним договором № 2281 від 08.06.2012 складає 4800000 грн.

Станом на 29.04.2014 заборгованість з виплати заробітної плати ДП «Луганський облавтодор» складає 9604,6 тис. грн., в тому числі: заробітна плата за січень 2014 року - 854,3 тис. грн.; заробітна плата за лютий 2014 року - 2643,6 тис. грн.; заробітна плата за березень 2014 року - 1943,5 тис. грн.; ЄСВ за січень 2014 року - 818,7 тис. грн.; ЄСВ за лютий 2014 року - 1388,4 тис. грн.; ЄСВ за березень 2014 року - 915,8 тис. грн.; податок з доходів фізичних осіб за січень 2014 року - 367,0 тис. грн.; податок з доходів фізичних осіб за лютий 2014 року - 423,9 тис. грн.; податок з доходів фізичних осіб за лютий 2014 року -249,4 тис. грн.

Заборгованість перед бюджетом станом на 29.04.2014 складає 2864229 грн. в тому числі 1232610 грн. - ПДВ.

Здійснення погашення податкового боргу єдиним платежем може призвести до погіршення і без того важкого фінансового становища.

На підставі викладеного відповідач звернувся до суду з клопотанням про встановлення порядку виконання судового рішення по даній справі шляхом розстрочення.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

У відповідності із ст.14 ПК України:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

Згідно із ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).

Відповідно до ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Згідно із п.54.1 ст.54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

У відповідності із п.49.18 ст.49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);

- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);

- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).

Платник податків відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У судовому засіданні встановлено, підтверджено матеріалами справи, що дочірнє підприємство «Луганський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» зареєстрований виконавчим комітетом Луганської міської ради 20.05.2002 за № 1 382 120 0000 001177 (а.с.6).

Відповідач взятий на податковий облік до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів 06.06.2002 за № 220-01, про що видана довідка № 1428051400062 (а.с.8).

Крім того, відповідач зареєстрований платником податку на додану вартість, про що видано свідоцтво від 09.07.2002 № 200103101 (а.с.14).

Станом на 31.03.2014 за дочірнім підприємством «Луганський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» обліковується податковий борг по податку на додану вартість у загальній сумі 1 232 610,00 грн., який виник з нарахованих, але не сплачених податкових зобов'язань, згідно декларацій з податку на додану вартість від 20.02.2014 № 9008844256, від 20.03.2014 № 9014726611 (а.с.21-22).

У визначений Податковим кодексом строк відповідач податкові зобов'язання не сплатив, у зв'язку з чим за ним станом на час розгляду адміністративної справи обліковується податковий борг з податку на додану вартість у сумі 1 232 610,00 грн.

Пунктом 95.1 статті 95 ПК України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 ПК України).

Податковим органом, у відповідності до ст.59 ПК України, 06.10.2011 відповідачу вручено податкову вимогу № 7 від 04.10.2011 (а.с.15).

Оскільки податкова вимога № 7 від 04.10.2011 є чинною (доказів про відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги п.95.2 ст.95 Податкового кодексу України.

Таким чином, з викладеного вбачається, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу дотримані вимоги п.95.2 ст.95 ПК України.

На час розгляду адміністративної справи податковий борг дочірнього підприємства «Луганський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» з податку на додану вартість не погашений, відтак судом позовні вимоги визнаються обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Що стосується клопотання представника відповідача про встановлення порядку та способу виконання рішення суду, суд зазначає таке.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Наявність обставин, зазначених у клопотанні про встановлення порядку та способу виконання судового рішення, представником відповідача обґрунтовано тим, що станом на 28.04.2014 заборгованість Служби автомобільних доріг в Луганської області перед ДП «Луганський облавтодор» складає 35643223,58 грн. Все це привело до виникнення кредиторської заборгованості більш ніж 100 000 000 грн., яка утримувалась по теперішній час.

Для виплати заробітної плати працівникам та внесків обов'язкових платежів до бюджетів та фондів ДП «Луганський облавтодор» ВАТ ДАК «Автомобільні дороги України» оформлялися кредити в банках, які досі не погашені. Поточна заборгованість перед АБ «Укрінбанк» за кредитним договором № 2231 від 11.02.2011 складає 5850000 грн., поточна заборгованість за кредитним договором № 2260 від 16.12.2011 складає 6090000 грн., поточна заборгованість за кредитним договором № 2281 від 08.06.2012 складає 4800000 грн.

Станом на 29.04.2014 заборгованість з виплати заробітної плати ДП «Луганський облавтодор» складає 9604,6 тис. грн., в тому числі: заробітна плата за січень 2014 року - 854,3 тис. грн.; заробітна плата за лютий 2014 року - 2643,6 тис. грн.; заробітна плата за березень 2014 року - 1943,5 тис. грн.; ЄСВ за січень 2014 року - 818,7 тис. грн.; ЄСВ за лютий 2014 року - 1388,4 тис. грн.; ЄСВ за березень 2014 року - 915,8 тис. грн.; податок з доходів фізичних осіб за січень 2014 року - 367,0 тис. грн.; податок з доходів фізичних осіб за лютий 2014 року - 423,9 тис. грн.; податок з доходів фізичних осіб за лютий 2014 року -249,4 тис. грн.

Заборгованість перед бюджетом станом на 29.04.2014 складає 2864229 грн. в тому числі 1232610 грн. - ПДВ.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що обставини, наведені відповідачем у заявленому клопотанні, знайшли своє підтвердження у судовому засіданні, що свідчить про неможливість погашення податкового боргу одним платежем.

За таких обставин суд вважає за можливе встановити порядок та спосіб виконання рішення суду шляхом розстрочення дочірньому підприємству «Луганський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» сплату податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 1 232 610,00 грн. строком на 60 календарних місяця з травня 2014 року по квітень 2019 року включно, шляхом сплати податкового боргу рівними частками: по 1000,00грн. щомісяця, починаючи з травня 2014 року по квітень 2016 року включно; по 33 572,00 грн. щомісяця, починаючи з травня 2016 року по березень 2019 року, а в квітні 2019 року - 33 590,00 грн.

Суд також вважає за необхідне зобов'язати позивача провести у картках особових рахунків по податку на додану вартість дочірнього підприємства «Луганський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» розстрочення податкового боргу у сумі 1 232 610,00 грн.

Враховуючи вимоги ч.4 ст.94 КАС України, а також те, що позивач від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі ч.3 ст.160 КАС України у судовому засіданні 29 квітня 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 05 травня 2014 року, про що згідно вимог ч.2 ст.167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.14, 16, 20, 54, 57, 95 Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до дочірнього підприємства «Луганський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» про стягнення коштів з рахунків у банках, що обслуговують такого платника, - задовольнити повністю.

Стягнути кошти дочірнього підприємства «Луганський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (місцезнаходження: 91056, м. Луганськ, вул. Лінія залізниці, ідентифікаційний код 31995774) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, в рахунок сплати податкового боргу з податку на додану вартість за січень - лютий 2014 року у розмірі 1 232 610,00 грн. (один мільйон двісті тридцять дві тисячі шістсот десять гривень) на р/р 31111029799002 відкритий у ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код платежу 14010100, одержувач УДКСУ у м. Луганську, ідентифікаційний код 37991503.

Встановити порядок та спосіб виконання судового рішення шляхом розстрочення дочірньому підприємству «Луганський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» сплату податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 1 232 610,00 грн. (один мільйон двісті тридцять дві тисячі шістсот десять гривень) строком на 60 календарних місяців з травня 2014 року по квітень 2019 року включно, шляхом сплати податкового боргу рівними частками: по 1000,00грн. щомісяця, починаючи з травня 2014 року по квітень 2016 року включно; по 33 572,00 грн. щомісяця, починаючи з травня 2016 року по березень 2019 року, а в квітні 2019 року - 33 590,00 грн.

Зобов'язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів провести у картці особового рахунку по податку на додану вартість дочірнього підприємства «Луганський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» розстрочення податкового боргу у сумі 1 232 610,00 грн. (один мільйон двісті тридцять дві тисячі шістсот десять гривень).

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 05 травня 2014 року.

Суддя К.О. Пляшкова