Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 квітня 2014 р. Справа №805/3900/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Бойка М.І.
секретаря судового засідання Яценка І.А.
за участі:
представника позивача Жигачової О.В.,
представник відповідача Краснопера Р.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Благодійного фонду захисту бездомних тварин «Ясинуватський машинобудівник» до Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання не чинним податкового повідомлення - рішення від 03.01.2013 року № 0000012210 про сплату 172 111,72 грн. орендної плати за землю та штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 32 271,96 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
Благодійний фонд захисту бездомних тварин «Ясинуватський машинобудівник» (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області (далі - відповідач) про визнання не чинним податкового повідомлення - рішення від 03.01.2013 року № 0000012210 про сплату 172 111,72 грн. орендної плати за землю та штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 32 271,96 грн.
В обґрунтування позивних вимог позивач зазначив, що відповідачем проведено позапланову виїзну перевірку за результатами якої складено акт від 19.12.2012р. № 949/22-1/25672491, який підписаний із запереченнями. За результатами перевірки прийняте податкове повідомлення - рішення від 03.01.2013р. № 0000012210 про сплату 172 111,72 грн. орендної плати за землю та штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 32 271,96 грн.
Позивач не погоджується з зазначеним податковим повідомленням - рішення та просить його скасувати.
Представник позивача у судовому засідання надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві. Просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, надав письмові заперечення на адміністративний позов.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та доводи позовної заяви, суд встановив.
Позивач - Благодійний фонд захисту бездомних тварин «Ясинуватський машинобудівник» зареєстровано рішенням виконавчого комітету Ясинуватської міської ради 15.12.1998 року, що підтверджується довідкою АА №705144 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. 22.12.1998 року позивача взято на податковому обліку в Ясинуватську ОДПІ за № 357.
Відповідно до Договору від 11.02.2004 року між Ясинуватською міською радою та позивачем був укладений договір про оренду земельних ділянок, а саме: кадастровий номер 1415500000:00:039:0013 площею 2,9258 га із земель житлової і громадської забудови, кадастровий номер 1415500000:00:039:0014 площею 0,8414 га із земель житлової і громадської забудови, кадастровий номер 1415500000:00:039:0006 площею 1,1859 га із земель житлової і громадської забудови, кадастровий номер 1415500000:00:039:0008 площею 0,9872 га із земель житлової і громадської забудови, кадастровий номер 1415500000:00:039:0009 площею 1,1652 га із земель житлової і громадської забудови, кадастровий номер 1415500000:00:039:0010 площею 1,4837 га із земель житлової і громадської забудови кадастровий номер 1415500000:00:039:0011 площею 0,3131 га із земель житлової і громадської забудови, кадастровий номер 1415500000:00:039:0015 площею 0,0898 га із земель житлової і громадської забудови, кадастровий номер 1415500000:00:039:0016 площею 0,4536 га із земель житлової і громадської забудови, кадастровий номер 1415500000:00:039:0017 площею 0,9056 га із земель житлової і громадської забудови, кадастровий номер 1415500000:00:039:0018 площею 0,1588 га із земель житлової і громадської забудови, які знаходяться на території міста Ясинувата Донецької області
Згідно п. 2.2. вказаного договору договір укладено строком на сорок дев'ять років, починаючи з дати його реєстрації.
Відповідно до пункту 2.3 договору орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі в розмірі, встановленому на рівні земельного податку, що на день складання договору складає 33 148,86 грн. на рік і вноситься на рахунок власника землі.
Тим же пунктом договору визначено, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів, тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря; у разі невиконання орендодавцем обов'язку повідомити орендаря про права третіх осіб на орендовані земельні ділянки; збільшення розміру ставки земельного податку; в інших випадках, передбачених законодавчими актам.
Так, на підставі п.78.1.4 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, відповідно до направлення на перевірку від 11.12.2012 №229 та наказу від 10.12.2012 №575, проведено документальну позапланову виїзну перевірку Благодійного фонду захисту бездомних тварин «Ясинуватський машинобудівник» з питання правильності обчислення орендної плати за земельні ділянки за період з 01.01.2011р. по 31.12.2012р.
За результатами перевірки складено акт 19.12.2012 №949/22-1/25672491. На підставі акту винесене повідомлення рішення № 0000012210 від 03.01.2013 про донарахування орендної плати з юридичних осіб в сумі 172111,72 грн. грн. та штрафних санкцій у сумі 32271,96 грн.
Перевіркою повноти і правильності обчислення податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за період з 01.01.2011 по 31.12.2012 року позивача встановлено, що податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності визначено благодійним фондом в податкових деклараціях плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2011 рік та 2012 рік в розмірі 1 відсотка нормативної грошової оцінки земельних ділянок у кожному році, що призвело до заниження податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за період з 01.01.2011 по 31.12.2012 року всього на суму 172111,72 грн., у тому числі за 2011 рік у сумі 86055,86 грн. та за 2012 рік у сумі 86055,86 грн., чим порушено п.п. 288.5.1 п.288.5 ст. 288 розділу XIII «Плата за землю» Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-УІ (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі», визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Порядок оподаткування землі в Україні, починаючи з 01.01.2011, визначається розділом XIII «Плата за землю» Податкового кодексу України. Питання орендної плати за землю врегульовані статтею 288 Податкового кодексу України.
Підпунктом 9.1.10 п.9.1 ст. 1 Податкового кодексу України передбачено, що плата за землю відноситься до загальнодержавних податків та зборів.
В відповідності з п.п.14.1.136 п.14.1 ст. 14 цього Кодексу орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельними ділянками.
Відповідно до норм Податкового кодексу України, який визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету суб'єктами господарювання, які орендують земельні ділянки державної і комунальної власності, визначається відповідно до умов договору, але з урахуванням вимог підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, тобто, не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу.
Таким чином, річна сума платежу орендної плати за землю, згідно з п. 288.5 ст. 288 ДКУ, не може бути меншою розміру, визначеного підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, а саме - трикратного розміру земельного податку.
Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
З урахуванням наведеного, у зв'язку зі зміною розміру орендної плати за земельну ділянку, згідно з пп. 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, та встановлення її розміру, який не може перевищувати - 3 відсотки нормативної грошової оцінки, позивач був зобов'язаний самостійно розрахувати розмір орендних платежів у відповідності з вимогами зазначеної статті Податкового кодексу України.
Відповідно до п.123.1 ст.123 Податкового кодексу України, у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Враховуюче вищевикладене, суд приходить до висновку що дії відповідача щодо винесення податкового повідомлення - рішення від 03.01.2013р. № 0000012210 про сплату 172 111,72 грн. орендної плати за землю та нарахування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 32 271,96 грн. є правомірними, а тому позовні вимоги Благодійного фонду захисту бездомних тварин «Ясинуватський машинобудівник» не підлягають задоволенню.
Аналогічного висновку дійшов Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 18.02.2014р. по справі № К/800/20182/13 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Імпульс» до Державної податкової інспекції у м. Суми про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення.
Відповідно до п.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Керуючись ст. ст. 2, 7, 69-71, 94, 162-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позовних вимог Благодійного фонду захисту бездомних тварин «Ясинуватський машинобудівник» до Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання не чинним податкового повідомлення - рішення від 03.01.2013 року № 0000012210 про сплату 172 111,72 грн. орендної плати за землю та штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 32 271,96 грн., - відмовити.
Стягнути з Благодійного фонду захисту бездомних тварин «Ясинуватський машинобудівник» до Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3678 (три тисячі шістсот сімдесят вісім) грн. 90 коп.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 29 квітня 2014 року у присутності представників сторін.
Постанова у повному обсязі складена 05 травня 2014 року.
У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Бойко М.І.