Ухвала суду № 38501983, 16.04.2014, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2014
Номер справи
819/755/14-а
Номер документу
38501983
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

Справа № 819/755/14-a

16 квітня 2014 року

Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Баранюк А.З., перевіривши виконання вимог ст.ст. 105, 106 КАС України за позовною ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Першого відділу Державної виконавчої служби Тернопільського міського управління юстиції про визнання дій незаконними, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Першого відділу Державної виконавчої служби Тернопільського міського управління юстиції про визнання дій незаконними.

Позовна заява не відповідає вимогам частин 1, 3, 5 статті 106 КАС України.

Так частинами 1, 4, 5 КАС України визначено, що у позовній заяві зазначаються, зокрема, ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання; якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.

Так, в реквізитах адміністративного позову позивачем вказано ОСОБА_1, який звертається до суду в інтересах ОСОБА_2 Також позовна заява підписана ОСОБА_1 як позивачем.

Одночасно зі змісту позовної заяви слідує, що ОСОБА_1 представляє інтереси ОСОБА_2 на підставі довіреності, копія якої додана до позовної заяви.

Із змісту довіреності вбачається, що ОСОБА_2 даною довіреністю, що ґрунтується на усній безоплатній угоді, виданої на підставі ст. 246 Цивільного кодексу України, уповноважує ОСОБА_1 здійснювати представництво його інтересів перед усіма підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та галузевої приналежності в тому числі здійснювати представництво в усіх судових органах з усіма правами, наданими позивачу, відповідачу, третій особі, для чого ОСОБА_2 надає ОСОБА_1 право подавати в його інтересах різного роду звернення (заяви, скарги, пропозиції), позовні заяви, повідомлення тощо, а також надає право ОСОБА_1 отримувати на його ім'я довідки, документи, рішення судових органів, виконавчі листи і ставити свій підпис про отримання документів.

Відповідно до п. 8) ч. 1 ст. 3 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.

Статтею 6 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Відповідно до ч. 3 ст. 48 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

Статтею 56 КАС України визначено, що сторона, а також третя особа в адміністративній справі можуть брати участь в адміністративному процесі особисто і (або) через представника. Представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 48 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність. Представники беруть участь в адміністративному процесі на основі договору або закону. Законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом. Як законні представники діють також органи та інші особи, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Відповідно до положень ст. 58 КАС України повноваження представників, які беруть участь в адміністративному процесі на основі договору, на здійснення представництва в суді повинні бути підтверджені довіреністю. Оригінали довіреностей або засвідчені підписом судді копії з них приєднуються судом до справи.

Таким чином, як слідує із змісту позовних вимог, особою, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов, - позивачем у даній адміністративній справі є саме ОСОБА_2, а не ОСОБА_1

Отже, позовна заява оформлена не у відповідності до ч. 1 ст. 106 КАС України, а саме неправильно вказано позивача у даній адміністративній справі.

Крім того, всупереч вимогам ч. 5 ст. 106, ст. 58 КАС України до позовної заяви додано лише копію довіреності, а не її оригінал.

Відповідно до ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додається, зокрема, документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати,

Відповідно до ч. 2 ст. 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно ч.1 ст. 4, ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру становить 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.

Статтею 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік» встановлено, що мінімальна заробітна плата з 01.12.2013 становить 1218,00 грн, тобто станом на 01.01.2014 розмір мінімальної заробітної плати - 1218,00 грн.

Таким чином, з 01.01.2014 ставка судового збору за подання до адміністративного суду позовних заяв немайнового характеру становить 73,08 грн.

Разом з тим, позивачем до позовної заяви не додано документу про сплату судового збору.

Одночасно з позовною заявою ОСОБА_1 подано клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, до якого також не додано документ про сплату судового збору, хоча відповідно до п.п. 7) п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення доказів або позову становить 0,1 розміру мінімальної заробітної плати, що становить 121,80 гривень.

З наведеного вбачається, що позивачем при поданні адміністративного позову не сплачено судовий збір як з адміністративного позову так і з питань забезпечення позову.

Разом з тим, в адміністративному позові ОСОБА_1 просить звільнити його, як позивача, від сплати судового збору.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються державні органи, підприємства, установи, організації, громадські організації та громадяни, які звернулися у випадках, передбачених законодавством, із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб, а також споживачі - за позовами, що пов'язані з порушенням їхніх прав.

Таким чином, згідно з положеннями цієї норми Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються особи, які звертаються до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб саме у випадках передбачених законодавством.

Оскільки позивачем в даній адміністративній справі є ОСОБА_2, а ОСОБА_1 представляє його інтереси на підставі довіреності, тобто на підставі договору, відсутні правові підстави для задоволення клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору, а отже до позову та клопотання про забезпечення позову не додано документ про сплату судового збору, а тому позовна заява не відповідає вимогам ч. 3 ст. 106 КАС України.

Згідно ч. 1 ст.108 КАС України, суддя встановивши, що позовну заяву подано без дотримання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюють строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулась із позовною заявою.

Отже, позивачу необхідно сплатити судовий збір в сумі 73,08 грн. за подання позовної заяви та 121,80 грн. за подання заяви про забезпечення адміністративного позову, за наступними реквізитами: Одержувач: УДКСУ у м. Тернополі, 22030001, код одержувача: 37977726, рахунок одержувача: 31216206784002, назва банку одержувача: ГУДКСУ у Тернопільській області, МФО банку одержувача: 838012.

За наведених обставин суддя приходить до переконання, що позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 слід залишити без руху, надавши позивачу час для усунення недоліків позовної заяви, шляхом сплати судового збору та долучення до матеріалів справи оригіналу відповідного документу про сплату судового збору у визначеному законом розмірі, оформлення позовної заяви відповідно до ч. 1 ст. 106 КАС України (вірно вказати «позивача» та «представника позивача»), додання до позовної заяви оригіналу довіреності, та підписання позовної заяви уповноваженим представником позивача (керівником або представником за довіреністю, у випадку надання в довіреності таких повноважень).

Одночасно суд роз'яснює позивачу, що клопотання про вжиття заходів забезпечення може бути розглянуто лише після відкриття провадження у адміністративній справі за умови сплати судового збору.

Для усунення вказаних недоліків і приведення позовної заяви у відповідність до вимог ст.ст. 105, 106 КАС України, позивачу необхідно долучити до позовної заяви документ про сплату судового збору.

З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 106, 108 КАС України, суддя -

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання про звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору - відмовити.

Позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Першого відділу Державної виконавчої служби Тернопільського міського управління юстиції про визнання дій незаконними - залишити без руху.

Надати строк для усунення недоліків до 25 квітня 2014 року. У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута заявникові.

Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили за правилами статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Баранюк А.З.

копія вірна

Суддя Баранюк А.З.