ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 817/4641/13-а
28 квітня 2014 року
14год. 16хв.
м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д. П. за участю секретаря судового засідання Минько Н.З. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник не з'явився,
відповідача: представник не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державної фінансової інспекції у Вінницькій області
до
Управління освіти виконавчого комітету Рівненської міської ради
про зобов'язання вчинення певних дій, -
ВСТАНОВИВ :
Державна фінансова інспекція у Вінницькій області (далі - позивач) звернулася в Рівненський окружний адміністративний суд з позовом до Управління освіти виконавчого комітету Рівненської міської ради (далі - відповідач) про зобов'язання вчинення певних дій.
Представник позивача в судове засідання не прибув. Про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином. До початку розгляду справи подав заяву про зміну позовних вимог, у якій просив, з врахуванням часткового виконання п.2 вимоги Державної фінансової інспекції у Вінницькій області від 27.09. 2013 року № 02-03-28-14/6895, прохальну частину позовної заяви розглядати наступній редакції: "зобов'язати Управління освіти виконавчого комітету Рівненської міської ради виконати пункт 2 законної вимоги Державної фінансової інспекції у Вінницькій області від 27.09. 2013 року № 02-03-28-14/6895, а саме забезпечити стягнення коштів у сумі 357 585,32 грн.". Крім того просив розгляд справи здійснювати без участі позивача.
Відповідач заперечень на адміністративний позов не подав, в судове засідання не прибув, про причини неприбуття суду не повідомив. Про дату, час і місце судового засідання був повідомлений належним чином. До початку розгляду справи подав клопотання, у якому просив судове засідання провести за відсутності представника відповідача, позовні вимоги в частині стягнення коштів у сумі 357 585,32 грн. - визнає.
Судом не визнавалася обов'язковою участь сторін в судовому засіданні. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін на підставі наявних доказів.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч.6 ст.12, ч.1 ст.41 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об’єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення, з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що Державною фінансовою інспекцією у Вінницькій області на виконання п.31.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України на III квартал 2013 року проведено ревізію фінансово - господарської діяльності управління освіти виконавчого комітету Рівненської міської ради за період 2011-2012 роки та завершений звітний період 2013 року.
В ході зазначеної ревізії встановлено ряд порушень чинного законодавства, які відображено в акті ревізії від 13.09.2013 № 03-13/22 (а.с.8-79).
В ході ревізії встановлено, що відповідно до п. 3.4 Рішень Виконавчого комітету Рівненської міської ради від 19.04.2011 № 67, від 10.04.2012 № 69 та від 09.04.2013 № 59 «Про організацію підготовки навчальних закладів міста до початку нового навчального року», Управління освіти організовує харчування у закладах освіти шляхом укладання договорів із підприємцями, враховуючи при цьому, що для здешевлення харчування не стягується плата за приміщення, обладнання, водопостачання та опалення.
При цьому, в договорах про спільну діяльність, які укладені відповідачем безпосередньо з суб'єктами господарювання (надавачами послуг по організації харчування учнів) здешевлення харчування не передбачено.
Відповідно до одержаних від суб'єктів господарювання інформацій, здешевлення ними не здійснювали, а навпаки, практично на всі продукти застосовували максимально дозволену торгівельну націнку в розмірі 50 відсотків.
Таким чином, в порушення вимог п. 1 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою КМУ від 28.02.2002 № 228 за рахунок коштів загального фонду кошторису Управління освіти безпідставно покрито витрати сторонніх осіб з оплати комунальних послуг на загальну суму 457035,57 тис. гривень.
З матеріалів справи вбачається, що другий примірник акту ревізії від 13.09.2013 № 03-13/22 був отриманий начальником управління освіти, про що він поставив підпис.
Державною фінансовою інспекцією у Вінницькій області на виконання порушень виявлених в ході ревізії листом від 27.09. 2013 року № 02-03-28-14/6895 на адресу Управління освіти виконавчого комітету Рівненської міської ради надіслана вимога про усунення порушень (а.с.80-82).
Згідно із ч.7 ст.10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" №2939-XII від 26.01.1993 року (далі – Закон України № 2939) органу державного фінансового контролю надається право, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Відповідно до пункту 2 листа від 27.09. 2013 року № 02-03-28-14/6895, з метою повного відшкодування виявлених порушень, попередження їх виникнення в подальшому, керуючись п. 7 ст.10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" пред'явлена наступна вимога, в якій зазначається, що контрольним заходом встановлено, що в порушення вимог п. 1 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою КМУ від 28.02.2002 № 228 за рахунок коштів загального фонду кошторису Управління освіти безпідставно покрито витрати сторонніх осіб (суб'єктів господарювання, які надавали послуги з організації харчування учнів) з оплати комунальних послуг на загальну суму 457035,57 тис. грн., в зв'язку з чим, забезпечити стягнення коштів в сумі 457 035,57 грн. з винних осіб та повернути в дохід міського бюджету.
Про вжиті заходи і виконання обов'язкових вимоги доведених до Управління освіти виконавчого комітету Рівненської міської ради необхідно було надіслати на адресу Державної фінансової інспекції у Вінницькій області відповідну письмову інформацію щодо усунення виявлених порушень з копіями розпорядчих та підтверджуючих документів про відшкодування фінансових порушень в термін до 26.10. 2013 року.
Варто зазначити, що відповідачем частково виконано вимоги пункту 2 листа від 27.09. 2013 року № 02-03-28-14/6895, у зв'язку з чим стягненню підлягає 357 585,32 грн., про що зазначив позивач в поданому клопотанні.
Судом встановлено, що пред'явлена вимога про усунення порушень від 27.09. 2013 року № 02-03-28-14/6895 Державною фінансовою інспекцією у Вінницькій області для Управління освіти виконавчого комітету Рівненської міської ради в судовому порядку не оскаржувалася, а тому є обов'язковою та підлягає до виконання в силу вимог ч.2 ст.15 Закону України № 2939, а саме законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Згідно ст.2 Закону України № 2939-ХІІ головним завданням органу державного фінансового контролю є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, фондах інших органах виконавчої влади, в державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Відповідно до вимог ст.2 Закону №2939-ХІІ порядок проведення державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно із ст. 1 Закону України № 2939 та п.1 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23.04.2011 №499/2011 (далі – Положення №499), Державна фінансова Інспекція України (Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністром України через Міністерства фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Пунктом 7 Положення № 499 визначено, що Держфінінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах києві та Севастополі, районах, містах або міжрайонні, об’єднані в районах та містах територіальні органи, головних інспекторів у районах та містах.
Станом на день розгляду справи судом, інформація про вжиті заходи та виконання вимог, доведених до відповідача разом з належним чином завіреними копіями підтверджуючих первинних, розпорядчих та інших документів на адресу позивача не надходила, а тому позовна вимога Державної фінансової інспекції у Вінницькій області щодо забезпечення стягнення коштів у сумі 357 585,32 грн. - підлягає до задоволення.
Відповідно до п. 8 ст. 10 Закону України № 2939 органу державного фінансового контролю надано право у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами, за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства.
Також, п.10 ст.10 цього Закону встановлено право органу державного фінансового контролю звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, а суд згідно ст. 86 зазначеного Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оскільки, відповідачем не надано жодних доказів щодо забезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів в сумі 357 585,32 грн., то поданий позов належить задовольнити повністю.
Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Управління освіти виконавчого комітету Рівненської міської ради (33028, вул. Соборна, 30, м. Рівне, код 25675242) виконати пункт 2 вимоги Державної фінансової інспекції у Вінницькій області від 27.09. 2013 року № 02-03-28-14/6895, в частині стягнення коштів в сумі 357 585 (триста п'ятдесят сім тисяч п'ятсот вісімдесят п'ять) грн. 32 коп. з винних осіб.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Зозуля Д. П.