Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 квітня 2014 р. Справа № 805/4785/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Дворникова М.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Шахтарської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Донецькій області до товариства з обмеженою відповідальністю “Гормаш - Уголь” про стягнення недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за лютий 2014 року в сумі 199691,80 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Шахтарська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів в Донецькій області звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю “Гормаш-уголь” про стягнення недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за лютий 2014 року в сумі 199691,80 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у порушені Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” №2464-VІ від 08.07.2010 (далі за текстом – Закон № 2464-VІ), відповідач своєчасно не сплатив єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за лютий 2014 року, в результаті чого має заборгованість зі сплати єдиного внеску в розмірі 199691,80 грн.
Оскільки відповідач суму єдиного внеску за лютий 2014 року у встановлений строк не сплатив, позивач просить у відповідності до Закону №2464-VІ стягнути з нього суму боргу в зазначеному вище розмірі.
Представник позивача у судове засідання не з’явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. Через відділ діловодства та документообігу суду надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. Через відділ діловодства та документообігу суду надав заяву про встановлення способу і порядку виконання судового рішення, в якій зазначив, що підприємство позовні вимоги визнає у повному обсязі та просить суд розстрочити виконання судового рішення починаючи з травня 2014 року на 60 місяців наступним чином: перші 59 місяців по 3328,00 грн., і останній місяць 3339,80 грн.
З урахуванням положень частин 4,6 ст. 128 КАС України суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю сторін, на підставі наявних у справі доказів.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження суд встановив таке.
Шахтарська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів в Донецькій області є суб’єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України, зокрема, забезпечує реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску.
Відповідно до ст. 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, зокрема, контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Статтею 307 Податкового кодексу України передбачено, що податки і збори, не зазначені у пункті 307.1 цієї статті, сплачуються платником податку в порядку і розмірах, установлених цим Кодексом, а єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - в порядку, визначеному Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”.
Відповідач – товариство з обмеженою відповідальністю “Гормаш-уголь” зареєстроване у встановленому порядку як юридична особа, включене до ЄДРПОУ за №30099709 та є платником єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України № 2464-VІ “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, яким введено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до п. 3 розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.
Перелік осіб, які є платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування визначено статтею 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”. Зокрема, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті, платниками єдиного внеску є роботодавці, а саме, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Пунктом 2 ст. 1 Закону № 2464-VІ визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464-VІ встановлено, що єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України “Про оплату праці”, та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Частиною 5 ст. 7 Закону № 2464-VІ передбачено, що єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.
Відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону № 2464-VІ єдиний внесок для платників, зазначених у пункті 1 (крім абзацу сьомого) частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у відсотках до визначеної абзацом першим пункту 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску (за винятком винагороди за цивільно-правовими договорами) відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності.
Частиною 8 ст. 9 Закону № 2464-VІ визначено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.
Обчислення і сплата єдиного внеску за платників, зазначених у пунктах 2, 3, 6, 7, 8, 9 та 11 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюються платниками, зазначеними у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, за рахунок сум, на які внесок нарахований.
Днем сплати єдиного внеску вважається:
1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду;
2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.
Відповідач суму єдиного внеску у встановлений строк не сплатив.
Відповідно до акту звірення розрахунків з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування станом на 01.04.2014 між товариством з обмеженою відповідальністю “Гормаш-уголь” та Шахтарською об’єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів в Донецькій області заборгованість по єдиному внеску за лютий 2014 року в розмірі 199691,80 грн. є узгодженою (а.с.5).
Вимога про сплату боргу (недоїмки) від 31.03.2014 № Ю-1071-11 на суму 199691,80 грн. позивачем отримана 01.04.2014 року.
Оскільки відповідач суму заборгованості зі сплати єдиного внеску в розмірі 199691,80 грн. за лютий 2014 року не сплатив, та оскільки позовні вимоги визнає в повному обсязі, суд приходить до висновку, про стягнення зазначеної суми з відповідача на користь Шахтарської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Донецькій області.
Стосовно заяви відповідача про встановлення способу та порядку виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Аналізуючи зазначене положення законодавства, суд доходить висновку, що стаття визначає підстави та порядок відстрочення і розстрочення виконання, зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі з метою створення оптимальних умов для належного та якісного його виконання.
В обґрунтування своєї заяви зазначив, що на даний час грошові кошти на рахунках ТОВ “Гормаш-уголь” відсутні, для виконання плану виробництва необхідно здійснити ряд фінансово-господарських операцій. Діяльність ТОВ “Гормаш-уголь” це переборка вугілля з приватною формою власності, до структури Міністерства вугільної промисловості України не належить і немає підтримки фінансування з бюджету держави, що зумовлює проведення виплати заробітної плати працівникам підприємства, обов’язкових платежів до бюджету та матеріально-технічного забезпечення тільки за власні кошти отримані від надання послуг з переробки вугілля. Тяжке становище відповідача викликане затримкою розрахунків за виконані послуги по переробці вугілля. Крім того, усе майно та майнові права відповідача знаходяться в заставі перед установою банку за отримані кредити. Вважає, що ці обставини не залежать від волі відповідача і на які він не може вплинути.
Як вбачається з довідки від 01.04.2014 № 59, станом на 01.04.2014 заборгованість ТОВ “Гормаш-уголь” по заробітній платі перед працівниками підприємства складає 748,3 тисяч гривень.
Відповідно до наданої суду довідки від 01.04.2014 № 56, дебіторська заборгованість станом на 01.04.2014 складає 8932,4 тисяч гривень, а кредиторська заборгованість складає 22548,0 тисяч гривень.
Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що на теперішній час у відповідача не має можливості сплатити заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування в розмірі 199691,80 грн.
За таких обставин та у відповідності до ч. 1 ст. 263 КАС України зазначені обставини – фінансове становище боржника, значна сума заборгованості, - є підставами для висновку про ускладненість виконання судового рішення.
Згідно із заявою про розстрочення виконання судового рішення, товариство з обмеженою відповідальністю “Гормаш-уголь” просить розстрочити виконання судового рішення з починаючи з травня 2014 року на 60 місяців наступним чином: перші 59 місяців по 3328,00 грн., і останній місяць 3339,80 грн.
Суд вважає, що строк на який просить відповідач надати розстрочення, тобто 60 місяців, є розумним та таким, що не спричинить значної шкоди для бюджету у порівнянні з можливістю його наповнення при повному виконанні постанови у цій справі.
Враховуючи наведене, а тож, те, що представник позивача проти надання розстрочення сплати боргу не заперечує, про що письмово зазначив у своїй заяві від 22.04.2014, суд доходить до висновку, що заява товариства з обмеженою відповідальністю “Гормаш-уголь” про розстрочення виконання судового рішення є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 11, 17-20, 69-72, 94, 162, 163, 185, 186, 254, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов Шахтарської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Донецькій області – задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Гормаш-уголь” (код ЄДРПОУ 30099709, 86391, Донецька область, місто Жданівка) на користь Шахтарської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Донецькій області (р/р 35216001007188 у ВДК у м. Шахтарську, код ЄДРПОУ №38548540) заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за лютий 2014 року в розмірі 199691,80 (сто дев’яносто дев’ять тисяч шістсот дев’яносто дна) гривня 80 копійок.
Встановити спосіб та порядок виконання даної постанови, шляхом розстрочення заборгованості сплати рівними платежами перші 59 місяців – по 3328,00 (три тисячі триста двадцять вісім) гривень 00 копійок і останній місць – 3339 (три тисячі триста тридцять дев’ять) гривень 80 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Дворников М.С.