УКРАЇНА
Харківський апеляційний адміністративний суд
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2014 р.Справа № 554/12462/13-а
Головуючий 1 інстанції: Тімошенко Н.В.
Доповідач: Водолажська Н.С.
Колегія суддів у складі:
Головуючий суддя Водолажська Н.С.,
Суддя Філатов Ю.М., Суддя Тацій Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 16.01.2014р. по справі № 554/12462/13-а
за позовом ОСОБА_1
до Виконавчого комітету Полтавської міської ради
про скасування рішень,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Октябрського районного суду м. Полтава з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради № 50 від 23.04.13 р. «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів у пасажирському транспорті м. Полтава» та № 86 від 05.07.13 р. «Про встановлення тарифів на послуги з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у пасажирському транспорті м. Полтава».
Постановою Октябрського районного суду м. Полтава від 16.01.14 р. по справі № 554/12462/13-а у задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 16.01.14 р. по справі № 554/12462/13-а та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в апеляційній скарзі.
Відповідач надав письмові заперечення на апеляційну скаргу, де наполягає на законності судового рішення та просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Сторони по справі в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явилися, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи. Колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши постанову суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 23.04.13 р. виконавчим комітетом Полтавської міської ради прийнято рішення № 50 «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів у пасажирському транспорті м. Полтава», згідно якого встановлено новий тариф на перевезення пасажирів у міському пасажирському транспорті - автобусі, що складає 2,0 грн. за поїздку, а 05.07.13 р. виконавчим комітетом Полтавської міської ради прийнято рішення № 86 «Про встановлення тарифів на послуги з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у пасажирському транспорті м. Полтава», згідно якого тариф на послуги з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, які здійснюються в експресному режимі руху та в режимі маршрутного таксі у м. Полтава, складає 2,50 грн.
Не погоджуючись з прийнятими органом місцевого самоврядування рішеннями, позивач звернувся до суду першої інстанції з вищевказаними позовними вимогами.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов до висновку, що доводи позивача щодо необґрунтованості тарифів, які складають предмет правового регулювання оскаржуваних рішень виконавчого комітету Полтавської міської ради, є надуманими та безпідставними.
Письмовими доказами, що містяться в матеріалах справи, підтверджено, що 08.02.13 р. у друкованому засобі масової інформації - щотижневій газеті «Полтавський вісник» № 6 (1230) від 08.02.13 р. було опубліковано рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради від 05.02.13 р. № 9 «Про внесення доповнень до Плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів виконавчого комітету Полтавської міської ради на 2013 рік», за змістом якого відповідний план діяльності з підготовки проектів регуляторних актів виконавчого комітету Полтавської міської ради доповнено рішенням «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів у пасажирському транспорті м. Полтава», а 15.02.13 р. у друкованому засобі масової інформації - щотижневій газеті «Полтавський вісник» № 7 (1231) від 15.02.13 р. опубліковано повідомлення про оприлюднення у наступному номері газети «Полтавський вісник» проекту рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів у пасажирському транспорті м. Полтава». У зв'язку з цим 22.02.13 р. у друкованому засобі масової інформації - щотижневій газеті «Полтавський вісник» № 8 (1232) від 22.02.13 р. був опублікований проект рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів у пасажирському транспорті м. Полтава», аналіз регуляторного впливу вказаного рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради.
Також необхідно зазначити, що 08.03.13 р. у друкованому засобі масової інформації - щотижневій газеті «Полтавський вісник» № 10 (1234) від 08.03.13 р. було опубліковано повідомлення про проведення у приміщенні виконавчого комітету Полтавської міської ради публічного громадського обговорення регуляторного акта - рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів у пасажирському транспорті м. Полтава», а 15.03.13 р. у друкованому засобі масової інформації - щотижневій газеті «Полтавський вісник» № 11 (1235) від 15.03.13 р. опубліковано повідомлення про результати громадських слухань, проведених у приміщенні виконавчого комітету Полтавської міської ради, щодо публічного громадського обговорення регуляторного акта - рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів у пасажирському транспорті м. Полтава». В подальшому, 26.04.13 р. у друкованому засобі масової інформації - щотижневій газеті «Полтавський вісник» № 17 (1241) від 26.04.13 р. було опубліковано рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради № 50 від 23.04.13 р. «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів у пасажирському транспорті м. Полтави».
В рішенні суду першої інстанції також вказано та це підтверджено письмовими доказами, які містяться в матеріалах справи, що 12.04.13 р. у друкованому засобі масової інформації - щотижневій газеті «Полтавський вісник» № 15 (1239) від 12.04.13 р. було опубліковано рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради № 40 від 10.04.13 р. «Про внесення доповнень до Плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів виконавчого комітету Полтавської міської ради на 2013 рік», за змістом якого відповідний план діяльності з підготовки проектів регуляторних актів виконавчого комітету Полтавської міської ради доповнено рішенням «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у пасажирському транспорті м. Полтава».
Також 12.04.13 р. у друкованому засобі масової інформації - щотижневій газеті «Полтавський вісник» № 15 (1239) від 12.04.13 р. було опубліковано повідомлення про оприлюднення у наступному номері газети «Полтавський вісник» проекту рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у пасажирському транспорті м. Полтава». У зв'язку з цим, 19.04.13 р. у друкованому засобі масової інформації - щотижневій газеті «Полтавський вісник» № 16 (1240) від 19.04.13 р. був опублікований проект рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у пасажирському транспорті м. Полтава», аналіз регуляторного впливу вказаного рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради, а 12.07.13 р. у друкованому засобі масової інформації - щотижневій газеті «Полтавський вісник» № 28 (1252) від 12.07.13 р. було опубліковано рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради № 86 від 05.07.13 р. «Про встановлення тарифів на послуги з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у пасажирському транспорті м. Полтава».
В своєму рішенні суд першої інстанції також зазначив, що у відповідності до змісту Протоколу № ПР-5-02/2 проведення громадських слухань проекту рішення міськвиконкому - регуляторного акта «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів у пасажирському транспорті м. Полтави» від 12.03.13 р. 14:00 - 16:00, проведених у залі засідань виконавчого комітету Полтавської міської ради за адресою: м. Полтави, вул. Жовтнева, 36, каб. 222 у присутності 131 особи було проведено громадське обговорення проекту рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів у пасажирському транспорті м. Полтави», оприлюдненого у № 8 від 22.02.13 р. газети «Полтавський вісник». При тому, за змістом зазначеного Протоколу № ПР-5-02/2 проведення громадських слухань проекту рішення міськвиконкому - регуляторного акта «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів у пасажирському транспорті м. Полтави» від 12.03.13 р. позивачем жодних зауважень та заперечень до змісту проекту регуляторного акту проекту рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів у пасажирському транспорті м. Полтави», оприлюдненого в № 8 від 22.02.13 р. газети «Полтавський вісник», заявлено не було.
Колегія суддів зазначає, що відповідно ст. 5 Закону України «Про автомобільний транспорт» державне регулювання та контроль у сфері автомобільного транспорту реалізується шляхом проведення центральними та місцевими органами виконавчої влади, державними органами управління автомобільним транспортом, органами місцевого самоврядування економічної, тарифної, науково-технічної та соціальної політики, ліцензування, стандартизації та сертифікації на автомобільному транспорті, задоволення потреб автомобільного транспорту в паливно-енергетичних і матеріально-технічних ресурсах і транспортних засобах. Згідно ст. 7 вказаного Закону організація пасажирських перевезень покладається на міських автобусних маршрутах загального користування на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту.
Норма цієї статті кореспондується з п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування», за якою до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади; погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності.
Згідно ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Відповідно ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» перевезення пасажирів у звичайному режимі руху перевезення пасажирів автобусами на маршруті загального користування з дотриманням усіх зупинок, передбачених розкладом руху. Перевезення пасажирів у режимі маршрутного таксі перевезення пасажирів на міському чи приміському автобусному маршруті загального користування за розкладом руху, в якому визначається час відправлення автобусів з початкового та кінцевого пункту маршруту з висадкою і посадкою пасажирів чи громадян на їхню вимогу на шляху прямування автобуса в місцях, де це не заборонено правилами дорожнього руху.
Відповідно ст. 35 Закону України «Про автомобільний транспорт» послуги з перевезення пасажирів автобусами можуть надаватися за видами режимів організації перевезень: регулярні, регулярні спеціальні, нерегулярні. Перевезення пасажирів автобусами в режимі регулярних пасажирських перевезень здійснюють автомобільні перевізники на автобусних маршрутах загального користування на договірних умовах із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. Перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування може здійснюватися у режимах: звичайному, експресному, маршрутного таксі.
Відповідно ст. 8 та ст. 9 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» члени територіальної громади мають право ініціювати розгляд у раді будь-якого питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування, місцева ініціатива, внесена на розгляд ради у встановленому порядку підлягає обов'язковому розгляду на відкритому засіданні ради за участю членів ініціативної групи. Прийняте рішення ради обнародується в порядку, встановленому представницьким органом місцевого самоврядування. Відповідно ч. 3 ст. 13 вказаного Закону пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов'язковому розгляду органами місцевого самоврядування.
Доказами, що містяться в матеріалах справи, підтверджено, що 08.03.13 р. у приміщенні виконавчого комітету Полтавської міської ради проведене публічне громадське обговорення регуляторного акта - рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів у пасажирському транспорті м. Полтава». Про проведення громадських слухань мешканців міста повідомлено в щотижневій газеті «Полтавський вісник» № 10 (1234) від 08.03.13 р., а 15.03.13 р. у друкованому засобі масової інформації - щотижневій газеті «Полтавський вісник» № 11 (1235) від 15.03.13 р. опубліковано повідомлення про результати громадських слухань, проведених у приміщенні виконавчого комітету Полтавської міської ради, щодо публічного громадського обговорення регуляторного акта - рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів у пасажирському транспорті м. Полтава». За таких обставин відповідач діяв в межах наданих йому чинним законодавством повноважень.
Відповідно ч. 6 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Згідно ч. 6 ст. 59 цього Закону виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради, а в ч. 1 ст. 73 Закону передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно п. 1 рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради № 50 від 23.04.13 р. «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів у пасажирському транспорті м. Полтава» був встановлений тариф на перевезення пасажирів у міському пасажирському транспорті - автобусі, який працює в звичайному режимі руху, що здійснюється у м. Полтава суб'єктами господарювання незалежно від форми власності, у розмірі 2,0 грн. за одну поїздку. Згідно п. 1 рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради № 86 від 05.07.13 р. «Про встановлення тарифів на послуги з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у пасажирському транспорті м. Полтава» вирішено встановити тарифи на послуги з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, які здійснюються в експресному режимі та режимі маршрутного таксі у м. Полтава, суб'єктами господарювання незалежно від форми власності, у розмірі 2,5 грн. за одну поїздку.
Згідно ст. 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторний акт - це прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання; прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.
Зі змісту зазначеної норми закону вбачається, що нормативно-правовий акт відноситься до категорії регуляторних, якщо він або окремі його положення спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а інший офіційний письмовий документ є регуляторним актом, якщо він встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб.
Оскаржуваними позивачем рішеннями виконавчого комітету Полтавської міської ради встановлена вартість транспортних послуг, що надаються суб'єктами господарювання населенню м. Полтава, а отже зазначені рішення не спрямовані на правове регулювання господарських відносин. Оскарженими рішеннями виконавчого комітету Полтавської міської ради № 50 від 23.04.13 р. та № 86 від 05.07.13 р. погоджені граничні тарифи на перевезення одного пасажира на міських маршрутах в м. Полтава в розмірі 2,0 грн. та 2,5 грн. для визначеного кола перевізників - суб'єктів господарювання, які надають транспортні послуги населенню м. Полтава. Таким чином, кількість перевізників, яким погоджується граничний тариф на проїзд, є визначеною.
Згідно п. 2«а» ч. 1 ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, які встановлюються Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг України), транспортні та інші послуги.
Відповідно ст. 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторний акт це: прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання; прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.
В п. 1.1 та п. 1.2 наказу Міністерства транспорту та зв'язку України № 1175 від 17.11.09 р. «Про затвердження Методики розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту» передбачено, що ця Методика визначає механізм формування тарифів на послуги з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, автобусних маршрутах спеціальних перевезень та автобусних маршрутах нерегулярних перевезень, а також тарифів на послуги з перевезення пасажирів у таксі та легковими автомобілями на замовлення і застосовується органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та автомобільними перевізниками незалежно від їх відомчої підпорядкованості, форми власності та організаційно-правової форми господарювання (далі - перевізники). Методика є обов'язковою для застосування під час встановлення регульованого тарифу органами виконавчої влади та місцевого самоврядування на послуги пасажирського автомобільного транспорту (далі - послуги) і носить рекомендаційний характер під час формування вільних тарифів на ці послуги.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що оскаржувані рішення не регулюють суспільних правовідносин, не є такими, що містять норми права, не встановлюють саме порядку визначення цін і тарифів, а носять персоніфікований характер та прийняті відповідно наказу Міністерства транспорту та зв'язку України №1175 від 17.11.09 р. «Про затвердження Методики розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту» і встановлюють вартість разового проїзду одного пасажира на міських автобусних маршрутах загального користування.
Наведені обставини свідчать про те, що відповідач у справі, як суб'єкт владних повноважень, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений законом.
Відповідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Доказами, що містяться в матеріалах справи підтверджується, що процедура прийняття оскаржуваних рішень відповідачем не порушена.
Таким чином колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, оскільки доводи апеляційної скарги його не спростовують.
Зважаючи на те, що постанова Октябрського районного суду м. Полтава від 16.01.14 р. по справі № 554/12462/13-а прийнята з дотриманням вимог чинного законодавства, колегія суддів не виявила підстав для її скасування.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 16.01.14 р. по справі № 554/12462/13-а - залишити без задоволення.
Постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 16.01.14 р. по справі № 554/12462/13-а за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Полтавської міської ради про скасування рішень - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Водолажська Н.С.Судді(підпис) (підпис) Філатов Ю.М. Тацій Л.В.