Головуючий у 1 інстанції - Головіна Т.М.
Суддя-доповідач - Ханова Р.Ф.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 квітня 2014 року справа №2а/1203/2722/2011
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:
головуючого: Ханової Р.Ф.
суддів: Гайдара А.В., Яковенко М.М.
розглянувши у порядку письмового
провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в
Артемівському районі м. Луганська
на ухвалу Артемівського районного суду м. Луганська
від 14 березня 2014 року
по адміністративній справі № 2а/1203/2722/2011 (суддя Головіна Т.М.)
за позовом ОСОБА_2
до Управління Пенсійного фонду України в
Артемівському районі м. Луганська
за участю третіх осіб, які не
заявляють самостійних вимог
на стороні відповідача Відділ примусового виконання рішень Управління
державної виконавчої служби Головного управління
юстиції у Луганській області
Головне управління Державної казначейської
служби України у Луганській області
про зміну способу та порядку виконання рішення суду, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Артемівського районного суду м. Луганська від 7 березня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 19 серпня 2011 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16 жовтня 2013 року, задоволені позовні вимоги ОСОБА_2 (надалі позивач) до Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська (надалі управління, відповідач у справі), внаслідок чого, визнані незаконними дії посадових осіб управління при нарахуванні у заниженому розмірі, ніж встановлених статтями 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», державної пенсії учаснику ліквідації аварій на ЧАЕС ОСОБА_2, зобов'язано Управління Пенсійного фонду в Артемівському районі м. Луганська виконати перерахунок та призначити виплату пенсії ОСОБА_2 у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком з 10 січня 2011 року, з урахуванням положень частини 3 статті 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; перерахунок здійснювати виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, визначеного Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» на відповідний період, з урахуванням фактично отриманих сум (арк. справи 12-14).
Постанова набрала законної сили 19 серпня 2011 року, 20 вересня 2011 року судом виданий виконавчий лист на її виконання, за яким 23 вересня 2011 відкрите виконавче провадження № 28881029 (арк. справи 10, 11).
Листом управління від 13 листопада 2013 року позивача повідомлено про нарахування пенсії на виконання постанови суду, за період з 10 січня 2011 року по 22 липня 2011 року у сумі 24166 грн. 57 коп., але виплата буде здійснена за наявного фінансування з Державного бюджету України (арк. справи 15).
ОСОБА_2 27 листопада 2013 року звернувся до суду із заявою про заміну способу і порядку виконання рішення суду (арк. справи 1-4).
Ухвалою суду першої інстанції від 14 березня 2014 року задоволено заяву ОСОБА_2, змінено спосіб і порядок виконання постанови Артемівського районного суду м. Луганська від 7 березня 2011 року по адміністративній справі № 2а/1203/2722/2011 за виконавчим листом виданим цим судом щодо зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України в Артемівському районі м. Луганська виконати перерахунок та призначити виплату пенсії ОСОБА_2 у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком з 10 січня 2011 року, з урахуванням положень частини 3 статті 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок здійснювати виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, визначеного Законом України «Про державний бюджет на 2011 рік» на відповідний період, з урахуванням фактично отриманих сум наступним чином: стягнуто з Управління Пенсійного Фонду України в Артемівському районі м. Луганська (код ЄДРПОУ № 21792301) на користь ОСОБА_2 (реєстраційний № НОМЕР_1) суму боргу нараховану, але не виплачену за період з 23 вересня 2011 року, з урахуванням положень частини третьої статті 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в сумі 24 166, 57 грн. (арк. справи 49-51).
Не погодившись з судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, доводить відсутність підстав які ускладнюють виконання судового рішення, просить ухвалу суду скасувати та постановити нову, по суті заявленого питання шляхом відмови у задоволені заяви позивачу (арк. справи 54-56).
Сторони у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Від Головного управління Державної казначейської служби України у м. Луганську 29 квітня 2014 року надійшла заява про розгляд справи без участі його представника.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає заяву такою, що підлягає задоволенню з таких підстав. Доводами визначає те, судові рішення не містять даних щодо конкретної суми, яка підлягає виплаті позивачу, а відповідач зобов'язаний сам нарахувати та сплатити зазначену суму.
Звертаючись до суду із заявою про зміну способу виконання судового рішення, шляхом стягнення конкретної суми, заявник, зазначає, про невиконання судове рішення, а саме проведений перерахунок, визначена конкретна сума, яка підлягає виплаті, але ж провести виплату позивачу 24166 грн. 57 коп. заборгованості є неможливим, з урахуванням приписів Бюджетного кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України № 609 від 9 липня 2008 року "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевого бюджетів або бюджетних установ". Кошти, які обліковуються на поточному рахунку заявника-відповідача, передбачені тільки на поточні витрати та виплати, які надійшли на виконання бюджетної програми на відповідний рік. Не визначення конкретної суми грошових коштів, які підлягають виплаті на користь позивача, унеможливлює виконання судового рішення. Наведене обумовлено тим, що з набранням чинності з 1 січня 2013 року Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 5 червня 2012 року № 4901- 6 (надалі Закон України 4901).
З огляду на зазначене очевидна неможливість виконання постанови суду, з урахуванням заяви про роз'яснення постанови у визначений судом спосіб. Згідно пункту першого статті 3 Закону України 4901 виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішення суду.
Колегія суддів зазначає, що за нормами Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду виключно про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган. З огляду на те, що виконання постанови суду першої інстанції носить зобов'язальний характер, у виконавчому документі не зазначена сума коштів, яка підлягає безспірному списанню з рахунків боржника виконання постанови суду є неможливим.
Виходячи з положень Закону України № 4901 та приписів Порядку затвердженого на виконання цього Закону постановою Кабінету Міністрі України від 3 серпня 2011 року № 845, органи Казначейства на теперішній час не мають повноважень для зобов'язання іншого органу вчинити певні дії та можливості прийняти до виконання виконавчий документ без зазначення суми коштів.
Відповідно до статті 263 КАС України - за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, який видав виконавчий документ, із поданням, а сторона виконавчого провадження із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може розглянуто також за ініціативою суду. Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення н десятиденний строк у судовому засіданні з викликом заявника та осіб, які беруть участь у справі і у виняткових випадках може відстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Суд першої інстанції правомірно вирішив питання з огляду на положення статті 263 КАС України, виходячи з того, що з 1 січня 2013 року пунктом 6 статті 4 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», перерахування коштів за рішенням суду здійснюється Державної казначейською службою України у тримісячний строк з дня надходження документів та відомостей, необхідних для цього, з одночасним направленням повідомлення про виплату коштів державному виконавцю, державному підприємству або юридичній особі.
Колегія суддів дійшла висновку, що апелянтом не доведені порушення закону, допущені судом першої інстанції при вирішені даного питання.
На підставі вищенаведеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини заявленого клопотання та ухвала прийнята з додержанням норм процесуального права.
Керуючись статтями 14, 24, 184, 195, 197, 199, 200, 205, 206, 211, 212, 254, 257, 263, КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська на ухвалу Артемівського районного суду м. Луганська від 14 березня 2014 року по справі № 2а/1203/2722/2011 - залишити без задоволення.
Ухвалу Артемівського районного суду м. Луганська від 14 березня 2014 року по справі № 2а/1203/2722/2011 - залишити без змін.
Ухвала постановлена та підписана 30 квітня 2014 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвала є остаточної та оскарженню не підлягає.
Головуючий: Р.Ф. Ханова
Судді: А.В. Гайдар
М.М. Яковенко