Постанова № 38487761, 22.04.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2014
Номер справи
805/4326/14
Номер документу
38487761
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 квітня 2014 р. Справа № 805/4326/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазарєва В.В. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Південкомбанк» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

В С Т А Н О В И В:

Територіальне управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області звернулося до суду із позовом до публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Південкомбанк» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що з 17.03.2014 року по 18.03.2014 року було проведено позапланову перевірку публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Південкомбанк», за адресою: місто Дніпропетровськ, вул. Миронова, будинок 20а, на предмет дотримання вимог законодавства у сфері пожежної безпеки. Під час перевірки виявлено порушення Кодексу цивільного захисту України № 5403-VI, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МНС України № 126 від 19.10.2004, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04.11.2004 за №1480/10009 (дані - НАПБ А 01.001-2004), Державних будівельних норм України «Захист від пожежі. Пожежна безпека об’єктів будівництва», затверджених наказом Держбуду України від 03.12.2002 № 88 (дані -ДБН В. 1.1-7-2002*), Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з проектування, монтажу, технічного обслуговування засобів протипожежного захисту та систем опалення, оцінки протипожежного стану об'єктів (дані - НАПБ Б.07.016-2009). Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, просить застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень ПАТ «КБ «ПІВДЕНКОМБАНК» (ЄДРПОУ-19358767) за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Миронова, буд. 20-а, до повного усунення порушень.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо, зокрема, застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.

Частиною 3 зазначеної статті передбачено, що про відкриття скороченого провадження суд виносить ухвалу, копія якої разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів невідкладно надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу. В ухвалі в обов'язковому порядку зазначаються строк подання заперечення проти позову, порядок його подання, а також наслідки неподання такого заперечення. Відповідач у десятиденний строк з дня одержання такої ухвали та копій документів може подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову. Якщо справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача, то заперечення проти позову чи заява про визнання позову мають бути подані безпосередньо до канцелярії суду.

Згідно з п. 4 ч. 5 зазначеної статті справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.

Відповідач 18.04.2014 року надав пояснення на позовну заяву в яких зазначив, що станом на теперішній час, підприємством усунуті у повному обсязі всі ті порушення, які були виявлені під час перевірки, проведеної позивачем, отже не має підстав для застосування заходів реагування у вигляді заборони експлуатації певного обладнання.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Південкомбанк» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно до п.1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16 січня 2013 року №20/2013 Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України.

Державна служба України з надзвичайних ситуацій входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.

Державна служба України з надзвичайних ситуацій реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також через підрозділи, які здійснюють пожежно-технічне обслуговування підприємств, установ, організацій, інших об'єктів на підставі договорів.

Згідно ст. 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить:

складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень;

звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об’єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров’ю людей.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» держаний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади. їх територіальних органів державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим^ органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб’єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області видано посвідчення на проведення перевірки № 831 від 17 березня 2014 року для проведення позапланової перевірки публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Південкомбанк», розташованого за адресою: місто Дніпропетровськ, вул. Миронова, 20а (а.с. 15).

З 17.03.2014 року по 18.03.2014 року посадовими особами Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровські області проведено планову перевірку публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Південкомбанк» стосовно дотримання вимог законодавства у сфері пожежної безпеки. В ході перевірки посадовими особами було виявлено порушення нормативно-правових актів у сфері пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров’ю людей а саме:

- не проведено замір опору ізоляції електричних мереж, що є порушенням п.5.1.34 НАПБ А.01.001-2004;

- апарати відключення (вимикачі) силових та освітлювальних мереж не винесено поза межі (іззовні) приміщення архіву, що є порушенням п.5.1.21 НАПБ А.01. 001-2004;

- не наданий сертифікат відповідності протипожежних дверей архіву та підсобного приміщення № 215, що є порушенням п.2.9 НАПБ А .01.001-2004;

- двері евакуаційних виходів з будівлі не виконі такими, що легко відчиняються зсередини, що є порушенням п.4.3.11 НАПБ А.01.001-2004;

- на евакуаційному виході першого поверху допускається поріг висотою більше ніж 0,05 м., що є порушенням п. 4.3.11 НАПБ А.01.001-2004 п.5.29 ДБН В.1.1-7-2002*;

- приміщення серверної не відокремлено протипожежними дверима з межею вогнестійкості ЕІ 30, що є порушенням п.4.2.4 НАПБ А.01. 001-2004, п.2.14 табл. 2 п.4.13 ДБН В. 1.1-7-2002*;

- допускається захаращення шляху евакуації (коридору) другого поверху меблями та обладнанням, що є порушенням п.4.3.11 НАПБ А.01.001-2004;

- для позначення знаходження засобів пожежогасіння не встановлені на помітних місцях знаки, згідно ДСТУ ISO 6309:2007, які розміщенні на висоті 2-2,5 метра від рівня підлоги до нижнього торця покажчика, що є порушенням п.6.4.10 НАПБ А.01.001-2004;

- не вивішені на видних місцях плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі, що є порушенням п.3.5 НАПБ А.01.001-2004;

- відповідальною особою не пройдено навчання з питань пожежної безпеки, що є порушенням п.3.19 НАПБ А.01.001-2004;

- пожежні крани (кран - комплекти) не випробувані на працездатність організацією, яка має відповідну ліцензію, що є порушенням п.2.10., п.6.3.2.6 НАПБ А.01. 001-2004 розділ II, п.2.7 НАПБ Б.07.016-2009. (а.с. 8 - 14).

Відповідно до статті 1 Кодексу Цивільного захисту України встановлено, що Кодекс регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Згідно ст. 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить:складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей;

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" держаний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Статтею 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Статтею 70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 19 жовтня 2004 року № 126, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 4 листопада 2004 р. за № 1410/10009, затверджено Правила пожежної безпеки в Україні.

Пунктом 1 Правил, визначено, що Правила пожежної безпеки в Україні (далі - Правила) є обов'язковими для виконання всіма центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями (незалежно від виду їх діяльності та форм власності), посадовими особами та громадянами.

Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки, чинність яких поширюється на підприємства, установи, організації та інші об'єкти (будівлі, споруди, технологічні лінії тощо), а також житлові будинки, що експлуатуються, будуються, реконструюються, технічно переоснащуються і розширюються, за винятком підземних споруд та транспортних засобів, вимоги до яких визначаються у спеціальних нормативних документах.

Щодо наданих відповідачем заперечень на позовну заяву суд зазначає, що з наданих відповідачем доказів не вбачається усунення всіх порушень, виявлених під час перевірки.

Крім того, усунення виявлених порушень має бути перевірено посадовою особою контролюючого органу на підставі подання суб'єктом господарювання офіційного письмового повідомлення про повне усунення порушень, які стали причиною заборони (обмеження), а належним доказом усунення порушень може бути акт, складений за результатами такої перевірки.

Таким чином, відповідачем, не надано доказів усунення виявлених порушень в акті перевірки від 18 березня 2014 року № 171.

На підставі наведеного, у зв'язку з встановленням позивачем порушень у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Крім того, суд зазначає, що ст. 106 Кодексом адміністративного судочинства України та ст. 3 Законом України “Про судовий збір” передбачений обов’язок позивача сплатити судовий збір у належному розмірі під час подання адміністративного позову.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07 квітня 2014 року судом задоволено клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення по справі. На момент ухвалення рішення судовий збір залишається несплаченим.

Відповідно до ч.4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Таким чином, судовий збір у розмірі 73,08 грн. підлягає стягненню з позивача на користь Державного бюджету України.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-110, 158, 162, 163, 167, 183-2, 185-186, 210 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Південкомбанк» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Південкомбанк», шляхом повного зупинення експлуатації приміщень публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Південкомбанк» (ЄДРПОУ-19358767) за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Миронова, буд. 20-а.

Стягнути з Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 38598371) на користь Державного бюджету України (р/р 31217206784005, банк отримувача – ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО банку – 834016, ЄДРПОУ отримувача – 38034015) судовий збір у сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.

Постанова в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до відповідача підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з моменту отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова складена та підписана 22 квітня 2014 року.

Суддя Лазарєв В.В.