Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
30 квітня 2014 р. справа № 820/6218/14
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Полях Н.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Головного управління Міндоходів у Харківській області до Приватного підприємства Науково-виробничої фірми "Дорожні технології", треті особи - Реєстраційна служба Львівського міського управління юстиції, Реєстраційна служба Балаклійського районного управління юстиції Харківської області про скасування державної реєстрації змін до установчих документів, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Державна податкова інспекція у Балаклійському районі Головного управління Міндоходів у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Приватного підприємства Науково-виробничої фірми "Дорожні технології", Приватного підприємства Науково-виробничої фірми "Дорожні технології", в якому просить суд, з урахуванням уточнень, скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів Приватного підприємства науково-виробничої фірми "Дорожні технології" (код ЄДРПОУ 32053425), внесену до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 30.12.2013 року реєстраційним записом № 14151050010015464 про місцезнаходження юридичної особи.
В обґрунтовування позовних вимог позивач зазначив, що вважає державну реєстрацію внесення змін до установчих документів юридичної особи Приватного підприємства Науково-виробничої фірми "Дорожні технології" (код ЄДРПОУ 32053425), внесену до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 30.12.2013 року реєстраційним записом № 14151050010015464 щодо відомостей місцезнаходження протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Представник позивача в судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача та представники третіх осіб не прибули.
Положеннями ч. 6 ст. 128 КАС України визначено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи наведене, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Приватне підприємство Науково-виробнича фірма "Дорожні Технології" зареєстроване як юридична особа 09.07.2002 року.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Личаківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області.
Згідно з п. 45.2. ст. 45 Податкового кодексу України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі.
Отже, обрання податкової адреси і, відповідно, місцезнаходження, здійснюється платником податків самостійно, без узгодження із податковим органом.
Частиною 3 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, що зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
30.12.2013 року Реєстраційною службою Львівського міського управління юстиції було зареєстровано зміни до установчих документів відповідача за № 14151050010015464, а саме: зміна місцезнаходження, зміна складу або інформації про засновників.
05.02.2014 року позивачем було направлено до ГОВ Харківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області запит № 1/7/20-01-18-83 на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків.
Судом встановлено, що за результатами проведеної податковим органом перевірки місцезнаходження відповідача встановлено відсутність останнього за зареєстрованою адресою (вул. Молодіжна, 5, село Петрівське, Балаклійський район, Харківська область, 64282).
На підставі цього податковим органом було складено довідку від 12.02.2014 року № 8/20-01-17-23 про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків та рапорт оперуповноваженого податкового органу, відповідно до якого місцезнаходження ПП НВФ "Дорожні технології" не встановлено.
Відповідно до цього податковим органом було прийнято рішення від 18.02.2014 року № 1 про доцільність направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф.№18-ОПП та направлено повідомлення від 18.02.2014 року № 205 про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.
Питання державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців та її скасування врегульовані Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців".
Так, згідно з положеннями ч.1 ст.4 зазначеного Закону, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до ч.2 ст. 81 Цивільного кодексу України юридична особа приватного права створюється на підставі установчих документів відповідно до статті 87 цього Кодексу.
Нормами статей 87 та 88 Цивільного кодексу України визначено порядок створення юридичної особи та вимог до змісту установчих документів, однак зі змісту даних положень не вбачається внесення до статуту суб'єкта господарювання відомостей про місцезнаходження цього суб'єкта.
Приписи статті 57 Господарського кодексу України також не містять вимог про включення до змісту установчих документів, якими в розумінні наведеної норми права є рішення про утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут ( положення) суб'єкта господарювання, відомостей про місцезнаходження суб'єкта господарювання.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців" у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Поряд з цим, суд не погоджується з посиланнями позивача, що підставою для скасування державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що пов’язані із змінами в установчих документах є відсутність юридичної особи за зареєстрованим місцезнаходженням, виходячи з наступного.
Згідно пунктів 12.4,12.5 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року № 1588 щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою.
Якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф. N 18-ОПП для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону.
З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців встановлено, що 28.02.2014 року реєстраційною службою Балаклійського районного управління юстиції Харківської області внесено інформацію за № 14471430011000936 про відсутність юридичної особи за вказаною адресою.
Виходячи із зазначеного вище суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог позивача, оскільки викладені в адміністративному позові обставини є лише підставою для внесення до єдиного державного реєстру запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, що було і здійснено, відповідно до витягу, та подальшого припинення юридичної особи згідно з положеннями п.5 ч.2 статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 72, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Головного управління Міндоходів у Харківській області до Приватного підприємства Науково-виробничої фірми "Дорожні технології", треті особи - Реєстраційна служба Львівського міського управління юстиції, Реєстраційна служба Балаклійського районного управління юстиції Харківської області про скасування державної реєстрації змін до установчих документів - відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Полях Н.А.