Постанова № 38484988, 28.04.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2014
Номер справи
592/2614/14-а
Номер документу
38484988
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2014 р. Справа № 592/2614/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Жигилія С.П.

Суддів: Дюкарєвої С.В. , Перцової Т.С.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 01.04.2014р. по справі № 592/2614/14-а

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про бездіяльність Пенсійного фонду,

ВСТАНОВИЛА:

18.03.2014 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1) звернувся до Ковпаківського районного суду м. Сум з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУПФУ в Сумській області), в якому просив суд визнати дії та бездіяльність відповідача неправомірними , щодо визначення розміру грошового забезпечення та перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії з 01.08.2008 року відповідно до наказу Міністерства Оборони України № 377 від 28.07.2008 року та з 01.07.2011 року відповідно до наказу Міністерства Оборони України № 50 від 28.01.2011 року у повному обсязі, а не тільки щодо посадового окладу і виплатити створену заборгованість (матеріальну шкоду) згідно з ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 01.04.2014 року по справі №592/2614/14-а позовні вимоги ОСОБА_1 - задоволено частково.

Визнано неправомірними дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо визначення та перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 - пенсію на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року, виходячи з розміру посадового окладу, встановленого наказом Міністерства оборони України № 377 від 28.07.2008 року, починаючи з 18.09.2013 року.

У задоволенні інших позовних вимог відмовлено за необґрунтованістю.

Відповідач, не погодившись із вказаною постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясування обставин справи та помилковість висновків суду про наявність правових підстав для проведення позивачу перерахунку, що призвело до ухвалення не правильного рішення по справі, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 01.04.2014 року, прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що право особи на перерахунок пенсії відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262) забезпечується у разі прийняття відповідного рішення, наказ Міністерства Оборони України № 377 від 28.07.2008 року, який є за думкою позивача підставою для перерахунку, на даний час є не діючим та таким що втратив чинність згідно з Наказом Міноборони України від 27.11.2013 року № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України", зареєстрований: Мін'юст України, 12.12.2013р. за № 2100/24632, набрав чинності після публікації: Офіційний вісник України, 30.12.2013, №99, ст. 3643, стор.60, код 70753/2013. Отже, вважає неправомірним посилання на рішення Верховного Суду України від 15.01.2013, як на обов'язкову підставу для застосування при вирішенні справи, оскільки на момент вирішення справи наказ МОУ №377 втратив свою чинність. Крім того, вказав на те, що проведення перерахунку визначається постановою Кабінетом Міністрів України від 13.02.2008 року №45. Також, посилаючись на норми Закону № 2262, з якого вбачається, що підставою для проведення перерахунку призначених відповідно до цього закону пенсій є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення за рішенням Кабінету Міністрів України, а також на те, що Кабінетом Міністрів України після 01.01.2008 року рішень про зміну розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України не приймалось, вважає, що підстави для перерахунку пенсій позивачу відповідно до наказу Міністра оборони України № 377 відсутні. Крім того, вважає наказ МОУ №377 таким, що чітко визначає лише схему розмірів посадови окладів за основними типовими посадами та не створює передумов для пере дарунку. З огляду на викладене, вважає помилковим висновок суду про наявність підстав для перерахунку пенсії позивача.

Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Відповідно до ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, отже, перегляду підлягає рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, ОСОБА_1 отримує пенсію станом на 01.02.2014 року у розмірі 1905,28 грн. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яку нараховує і виплачує відповідач (а.с. 8).

Згідно з наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 року № 377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (далі по тексту - Наказ № 377) збільшені посадові оклади військовослужбовців військових навчальних закладів.

20.02.2014 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі ст.ст.51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", наказів МОУ №377 від 28.08.2008 року, №355 від 25.06.2011 року, №50 від 28.01.2011 року (а.с.6).

Як вбачається з листів №142/К-11 від 28.02.2014 року та №11/267 від 12.03.2014 року позивачу було повідомлено про проведення перерахунку розміру його пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 "Про збільшення розмірів пенсії, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.8).

Не погодившись з вищезазначеними діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, направлені на здійснення позивачеві перерахунку пенсії та проведення відповідних виплат відповідно до наказу Міністерства Оборони України № 377 від 28.07.2008 року та з 01.07.2011 року відповідно до наказу Міністерства Оборони України № 50 від 28.01.2011 року у повному обсязі.

Відмовляючи в задоволенні частини позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що характер та умови преміювання за наказом Міністра оброни України № 50 свідчать про те, що вказана премія носить тимчасовий характер, та не є новим додатковим видом грошового забезпечення, а отже не дає підстав для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".

Колегія суддів зауважує, що оскільки судове рішення в цій частині жодною із сторін не оскаржується, то згідно із положеннями ч. 1 ст. 195 КАС України, воно не підлягає апеляційному перегляду.

Разом з тим, приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з наявності у позивача права на перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням розміру посадового окладу військовослужбовців, що працюють на відповідній посаді, з прийняттям Наказу Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року, починаючи з 18.09.2013 року.

Колегія суддів частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції, однак, вважає постанову Ковпаківського районного суду м. Сум від 01.04.2014 року по справі №592/2614/14-а такою, що прийнята з порушенням вимог матеріального та процесуального права, з огляду на таке.

Згідно з вимогами частин 1 і 2 статті 2 КАС завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернувся до суду 18.03.2014 року з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо захисту його порушених прав на отримання пенсії, починаючи з 01.08.2008року.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Нормами ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" встановлено, що всі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

У відповідності до положень п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку з введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" були затверджені схеми посадових окладів військовослужбовців у розмірах згідно з додатками, а пунктом 5 цієї постанови керівникам державних органів надано право в межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 і 30-32 за аналогічними посадами.

На виконання пункту 12 частини другої Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України Міністром Оборони України було видано Наказ від 28.07.2008 р. № 377 "Про затвердження схем посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України", який було зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2008 р. за № 761/15452 (далі по тексту - Наказ № 377).

Зазначеним Наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 р. № 377 затверджено Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, а також Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України).

Колегія суддів зауважує, що зазначений Наказ прийнято на реалізацію повноважень, наданих постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Таким чином, колегія суддів зазначає, що оскільки Кабінетом Міністрів України делеговано своє право визначати розміри посадових окладів, у тому числі, й Міністру оборони України, то наказ останнього № 377 від 28.07.2008 р. про встановлення нових розмірів посадових окладів є належною підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовців військових навчальних закладів, в даному випадку, позивача.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії з урахуванням нового розміру посадового окладу визначеного Наказом № 377, з 18.09.2013 року.

Доводи апеляційної скарги висновків суду в зазначеній частині не спростовують.

Беручи до уваги наведене, твердження відповідача про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачеві з посиланням на те, що Кабінетом міністрів України не приймалось рішення про підвищення посадових окладів відповідної категорії військовослужбовців, не заслуговують на увагу.

Разом з тим, суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність захисту прав позивача з 18.09.2013 року, без обмеження будь-яким строком.

Колегія суддів вважає необхідним зазначити, що з 30.12.2013 року наказ Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року втратив чинність згідно з наказом Міністерства оборони України від 27 листопада 2013 року N 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України".

Відтак, враховуючи дату звернення позивача до суду, період, вказаний у позовних вимогах, та дату втрати чинності наказом Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року (30.12.2013 року), колегія суддів зазначає, що підстави для невиплати позивачеві пенсії з урахуванням нового розміру посадового окладу, визначеного наказом № 377, відсутні починаючи з 18.09.2013 року по 29.12.2013 року включно, а тому колегія суддів дійшла висновку щодо необґрунтованої відмови відповідача у здійсненні перерахунку пенсій за зазначений період.

Отже, колегія суддів дійшла висновку щодо обов'язку відповідача за період з 18.09.2013 року по 29.12.2013 року здійснювати позивачеві нарахування та виплату пенсії відповідно до Наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року № 377.

Згідно ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

Враховуючи те, що судом першої інстанції невірно визначено період, за який відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії позивачеві, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції через порушення ним норм матеріального та процесуального права, які призвели до ухвалення неправильного рішення, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову з 18.09.2013 року по 29.12.2013 року.

Керуючись ст.ст. 99, 100, 160, 167, 195, 197, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області задовольнити частково.

Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 01.04.2014р. по справі №592/2614/14-а скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про бездіяльність Пенсійного фонду- задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії на підставі Наказу Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року, за період з 18.09.2013 року по 29.12.2013 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з розміру посадового окладу, визначеного Наказом Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року, за період з 18.09.2013 року по 29.12.2013 року, та провести відповідні виплати.

В іншій частині в задоволенні позовних вимог -відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає

Головуючий суддя Жигилій С.П.Судді Дюкарєва С.В. Перцова Т.С.