ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" квітня 2014 р. Справа № 907/71/14
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії:
головуючого-судді Д.Новосад
суддів Г.Орищин
О.Михалюк
розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Концерн Галнафтогаз", м. Львів, вих. №323/18 від 24.03.2014
на рішення господарського суду Закарпатської області від 12.03.2014
у справі № 907/71/14
за позовом: Прокурора Рахівського району Закарпатської області, м. Рахів в інтересах держави в особі Рахівської міської ради Закарпатської області
до відповідача: Публічного акціонерного товариства "Концерн Галнафтогаз", м. Львів
про зміну договору оренди земельної ділянки від 28.10.2010
За участю представників сторін:
прокурор: Куцик В.Б.;
від позивача: не з'явився;
від відповідача: не з'явився.
В С Т А Н О В И В :
Рішенням господарського суду Закарпатської області від 12.03.2014 у справі № 907/71/14 (суддя Русняк В.С.) позов задоволено повністю. Внесено зміни до договору оренди земельної ділянки від 28.10.2010, укладеного між Рахівською міською радою та ПАТ "Концерн Галнафтогаз", викладено п. 4.1 його у наступній редакції: "орендна плата за користування об'єктом оренди встановлена в розмірі 8 відсотків від нормативної грошової оцінки землі, що становить 43 239,32 грн. (сорок три тисячі двісті тридцять дев'ять гривень 32 коп.) без ПДВ в рік та вноситься орендарем щомісячно рівними частинами у розмірі 3 603,27 грн. (три тисячі шістсот три гривні 27 копійок) на банківський рахунок орендодавця". Стягнуто з публічного акціонерного товариства „Концерн Галнафтогаз" в доход Державного бюджету України суму 1 218грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень) судового збору.
З даним рішенням не погоджується відповідач, ПАТ "Концерн Галнафтогаз", оскаржив його в апеляційному порядку. Скаржник в апеляційній скарзі зазначає, що вказане рішення є незаконним та необґрунтованим, прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, винесене при неповному з'ясуванні обставин, які мають значення для справи. Також, апелянт зазначає, що жодною нормою закону чи договору не передбачено такої підстави для перегляду розміру орендної плати за договором, як затвердження нової технічної документації з нормативної грошової оцінки землі. Крім того, ПАТ "Концерн Галнафтогаз" у апеляційній скарзі зазначило, що ініціювання внесення змін до договорів оренди землі в частині зміни розміру орендної плати належить до компетенції сільської селищної, міської ради і має здійснюватись шляхом прийняття відповідних рішень. Проте, на думку скаржника, судом першої інстанції при прийнятті рішення від 12.03.2014 не взято до уваги та не надано жодної правової оцінки тому факту, що Рахівська міська рада Закарпатської області на своїх пленарних засіданнях не приймала жодних рішень щодо внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 28.10.2010. Враховуючи наведене у апеляційній скарзі, скаржник просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення господарського суду Закарпатської області від 12.03.2014 у даній справі та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
31.03.2014 автоматизованою системою документообігу суду апеляційну скаргу ПАТ "Концерн Галнафтогаз", м. Львів, вих. №323/18 від 24.03.2014, розподілено до розгляду судді-доповідачу Новосад Д.Ф.
З урахуванням положень ст. 4-6 ГПК України, п. 3.1.7 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, п. 6 рішення зборів суддів (протокол № 6 від 28.12.2010) зі змінами, внесеними рішенням зборів суддів (протокол № 13 від 03.08.2012), розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 01.04.2014 в склад колегії по розгляду апеляційної скарги ПАТ "Концерн Галнафтогаз" введено суддів - Михалюк О.В., Мельник Г.І.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 02.04.2014 подані скаржником матеріали визнано достатніми для прийняття їх до провадження в апеляційній інстанції, розгляд справи призначено на 30.04.2014.
У зв'язку з перебуванням судді Мельник Г.І. у відпустці розпорядженням в.о. голови Львівського апеляційного господарського суду від 30.04.2014 в склад колегії по розгляду апеляційної скарги ПАТ "Концерн Галнафтогаз" введено суддю - Орищин Г.В.
Прокурор Рахівського району з доводами апеляційної скарги не погодився з підстав викладених у запереченні на апеляційну скаргу.
В судове засідання 30.04.2014 з'явився прокурор, якому права та обов'язки, передбачені ст.ст. 22, 28 ГПК України, роз'яснено. Відводів складу суду не заявлено. Позивачем подано на адресу суду клопотання про розгляд даної справи без його участі, а також зазначив, що підтримує позовні вимоги прокурора Рахівського району. Відповідач явки повноваженого представника у судове засідання не забезпечив, хоча про час та місце засідання суду був належним чином повідомлений, що підтверджується матеріалами справи. Беручи до уваги п.п. 4, 5 ухвали Львівського апеляційного господарського суду від 02.04.2014 та враховуючи, що у суду є всі необхідні докази для вирішення спору, тому апеляційна скарга розглядається за відсутності представників позивача та відповідача.
Розглянувши апеляційну скаргу, заперечення на неї, дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, заслухавши пояснення прокурора в судовому засіданні, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, рішення господарського суду Закарпатської області від 12.03.2014 у справі № 907/71/14 слід залишити без змін.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
При цьому колегія суддів виходила з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 28.10.2010 між Рахівською міською радою та ПАТ "Концерн Галнафтогаз" укладено Договір оренди земельної ділянки.
Предметом зазначеного договору є земельна ділянка загальною площею 0,2533 га за aресою: Закарпатська область, Рахівський район, м. Рахів, вул. Миру,237 (об'єкт оренди).
Згідно з п. 2 вказаного договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки проведена та відповідно до витягу із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки № 216 виданого відділом Держкомзему у місті Рахів Закарпатської області від 13 травня 2010 року становить 389 828,70 грн.
Відповідно до п. 3 договору він укладений строком на 49 років. Орендна плата за користування об'єктом оренди встановлена у розмірі 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 31 186,30 грн. без ПДВ на рік та вноситься орендарем щомісячно рівними частинами у розмірі 2 598,86 грн. без ПДВ на банківський рахунок №33216812700212 в ГУДКУ в Закарпатській області, МФО 812016; код 22108293, одержувач - місцевий бюджет міста Рахів (код 22108293), код платежу 13050200 (п.4.1 договору).
Рішенням 63 сесії V скликання Рахівської міської ради № 979 від 05.08.2010 затверджено проект землеустрою та передано в оренду строком на 49 років ПАТ "Концерн Галнафтогаз" м. Львів, вул. Пластова, 1 для обслуговування на території земель м. Рахів, вул. Миру, 237, площею 0,2533 га та погоджено укладання договорів оренди на земельні ділянки.
Рішенням 20 сесії VI скликання № 276 від 23.12.2011 "Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель населеного пункту м. Рахів, Закарпатської області"затверджено технічну документацію з нормативно-грошової оцінки населеного пункту м. Рахів Закарпатської області та введено в дію нормативно-грошову оцінку земель населеного пункту в м. Рахів з 01.01.2012.
Рішенням 21 сесії VI скликання № 283 від 16.01.2012 доповнено рішення міської ради від 23.12.2011 №276 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту м. Рахів, Закарпатської області" та викладено в наступній редакції: 1. Затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту м. Рахів, Закарпатської області; 2. Ввести в дію нормативно грошову оцінку земель населеного пункту м. Рахів з 01.01.2012; 3. Виконавчому комітету міської ради повідомити орендарів юридичних та фізичних осіб про необхідність укладення додаткових угод до діючих договорів оренди земельних ділянок, попередньо отримавши витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки в управлінні Держкомзему у м. Рахів та Рахівському районі для подальшого розрахунку розміру орендної плати державної податковою інспекцією в Рахівському районі; 4. Рішення міської ради від 23.12.2011 №276 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту м. Рахів Закарпатської області" оприлюднити в засобах масової інформації.
Листами від 12.06.2012 № 639, від 20.02.2013 № 172 та рекомендованим листом від 24.12.2013 № 1574 орендаря проінформовано про вищевказане рішення. Також запропоновано за взаємною згодою та в найкоротший термін внести зміни (укласти додаткову угоду) до діючого договору оренди земельної ділянки.
Згідно з витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 390 від 22.02.2013 нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка є об'єктом спірного договору оренди, складає 540 491,54 грн. Виходячи зі ставки 8% від нормативної грошової оцінки об'єкту оренди в сумі 540 491,54 грн., розмір орендної плати на встановлені якого наполягав прокурор і позивач становить 43 239,32 грн.
Статтею 651 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно з статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Приписами пункту 288.5. статті 288 Податкового кодексу України унормовано, що розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ Податкового кодексу , а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок (стаття 271 цього Кодексу).
Відповідно до ч. 5 ст. 5 Законом України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, зацікавлені у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 6 Закону).
Відповідно до статті 15 Закону України "Про оцінку земель", підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Згідно з статтею 18 цього Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз у 5 - 7 років.
Частиною 1 статті 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель ( ч. 2 зазначеної статті).
Статтею 23 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою.
Абзацом 4 пункту 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 ( з внесеними змінами та доповненнями від 29.05.2013) зазначено, що статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору (тобто за відсутності згоди відповідача на зміну умов договору)".
Таким чином, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду встановленого умовами договору розміру орендної плати.
Колегія суддів зазначає, що посилання скаржника, викладені ним в апеляційній скарзі, є безпідставними, документально не обґрунтованими, такими, що не ґрунтуються на законодавстві, а відтак, скаржник, в порушення вимоги ст.ст. 33, 34 ГПК України, не довів тих обставин, на які він посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
На підставі викладеного місцевим господарським судом вірно проаналізовано та надано оцінку обставинам справи. Відтак, беручи до уваги наведене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення господарського суду Закарпатської області від 12.03.2014 у справі № 907/71/14 прийняте на підставі матеріалів справи, у відповідності до норм матеріального та процесуального права. Посилання скаржника, викладені ним в апеляційні скарзі, висновків господарського суду Львівської області не спростовують, а відтак, не визнаються такими, що можуть бути підставою, у відповідності до ст. 104 ГПК України, для скасування оскаржуваного рішення.
Керуючись ст. ст. 1, 21, 33, 43, 44, 49, 99, 101, 103, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Рішення господарського суду Закарпатської області від 12.03.2014 у справі № 907/71/14 залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
2. Постанову може бути оскаржено у касаційному порядку.
3. Матеріали справи скерувати до господарського суду Закарпатської області.
Повний текст постанови виготовлено: 30.04.2014
Головуючий-суддя Д. Новосад
Суддя Г. Орищин
Суддя О. Михалюк