Ухвала суду № 38478152, 29.04.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.04.2014
Номер справи
818/10/14
Номер документу
38478152
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2014 р.Справа № 818/10/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Тацій Л.В.

Суддів: Водолажської Н.С. , Філатова Ю.М.

за участю секретаря судового засідання Зарицької Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 18.03.2014р. по справі № 818/10/14

за позовом Ради адвокатів Сумської області

до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області

про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Рада адвокатів Сумської області, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення №258 від 24.12.2013 року про відмову у внесенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій та зобов'язати відповідача внести Раду адвокатів Сумської області до вказаного Реєстру.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 18.03.2014р. по справі № 818/10/14 позов задоволено.

Відповідач, не погодившись з даним судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання, призначене на 29.04.2014 року не прибули.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити розгляд апеляційної скарги за відсутності представників сторін.

Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання 29.04.2014 року за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось у зв'язку з неявкою осіб, які беруть участь у справі.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши суддю доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що у грудні 2013 року позивач звернувся до відповідача з заявою, у якій просив присвоїти Раді адвокатів Сумської області статус неприбуткової організації та внести її до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Листом від 24.12.2013 №24149/15-106 відповідач у присвоєнні статусу неприбуткової організації та внесенні до Реєстру неприбуткових організацій та установ позивачу відмовив внаслідок невідповідності п.п.7.3.2, 7.3.5 та 7.3.6 п.7.3 статті 7 Статуту п.157.5 "г" ст.157 Податкового кодексу України (а.с.16).

24.12.2013 року ДПІ у м. Сумах прийнято рішення №258 про відмову у внесенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій (а.с.15), яке позивач вважає протиправним.

Не погодившись з винесеним рішенням, позивач звернувся до суду з зазначеним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що під час прийняття оскаржуваного рішення відповідачем не врахованого того, що статус позивача повністю відповідає ознакам неприбуткової організації, що може бути віднесена до зазначеного Реєстру за відповідною ознакою неприбутковості, а тому було прийнято необґрунтоване рішення про відмову у внесенні позивача до Реєстру неприбуткових організацій.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду з огляду на таке.

Адвокатське самоврядування ґрунтується на принципах виборності, гласності, обов'язковості для виконання адвокатами рішень органів адвокатського самоврядування, підзвітності, заборони втручання органів адвокатського самоврядування у професійну діяльність адвоката (ч.1 ст. 43 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").

Національна асоціація адвокатів України є недержавною некомерційною професійною організацією, яка об'єднує всіх адвокатів України та утворюється з метою забезпечення реалізації завдань адвокатського самоврядування.

Організаційними формами адвокатського самоврядування є конференція адвокатів регіону (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), рада адвокатів регіону (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), Рада адвокатів України, з'їзд адвокатів України (ч.1 ст.45, ч.1 ст.46 цього ж Закону).

Тобто рада адвокатів регіону є однією із організаційних форм адвокатського самоврядування, яка у період між конференціями адвокатів регіону функції адвокатського самоврядування у регіоні та підконтрольна і підзвітна конференції адвокатів регіону.

Функції ради адвокатів регіону перелічені в ч.4 ст.48 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", до яких належать: представництво адвокатів регіону; складання порядку денного, скликання та забезпечення проведення конференції адвокатів регіону; забезпечення виконання рішень конференції адвокатів регіону, здійснення контролю за їх виконанням; здійснення інформаційно-методичного забезпечення адвокатів регіону, сприяння підвищенню їх кваліфікації; приймання присяги адвоката України; визначення представників адвокатури до складу конкурсної комісії з відбору адвокатів для надання безоплатної вторинної правової допомоги; сприяння забезпеченню гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних і соціальних прав адвокатів; розпорядження коштами та майном відповідно до затвердженого кошторису; забезпечення в установленому порядку внесення відомостей до Єдиного реєстру адвокатів України; утворення комісії з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правової допомоги; виконання інших функцій відповідно до цього Закону, рішень конференції адвокатів регіону, Ради адвокатів України, з'їзду адвокатів України.

Установчим документом ради адвокатів регіону є положення про раду адвокатів регіону, яке затверджується Радою адвокатів України (ч.8 ст.48 Закону № 5076-VI).

Підпунктом 14.1.121 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що неприбуткові підприємства, установи та організації - підприємства, установи та організації, основною метою діяльності яких є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності та меценатства і іншої діяльності, передбаченої законодавством.

Відповідно до статті 157 Податкового кодексу України ця норма застосовується до неприбуткових установ та організацій, зареєстрованих згідно з вимогами законодавства та внесених органами державної податкової служби в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ, які, зокрема, є громадськими організаціями, створеними з метою надання соціальних послуг, правової допомоги, культурної, наукової діяльності... (п. «б»п.157.1 ст.157).

Пунктом 157.15 статті 157 Податкового кодексу України визначено, що статутні документи неприбуткових організацій повинні містити вичерпний перелік видів їх діяльності, які не передбачають одержання прибутку згідно з нормами законів, що регулюють їх діяльність.

З аналізу зазначених норм права вбачається, що неприбутковими організаціями є організації, основною метою діяльності яких є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності та меценатства і іншої діяльності, передбаченої законодавством, та статутні документи такої організації повинні містити вичерпний перелік видів їх діяльності, які не передбачають одержання прибутку.

Таким чином, в статутних документах неприбуткової організації при визначенні мети її створення має бути чітко зазначено про те, що основною метою її діяльності є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності, меценатства та іншої діяльності, передбаченої законодавством.

Як вбачається з п. 1.1 Положення про Раду адвокатів Сумської області (а.с.8-12), рада адвокатів регіону є неприбутковою професійною організацією, яка створена та діє у системі органів Національної асоціації адвокатів України, як регіональна форма адвокатського самоврядування, на яку державою покладено виконання публічно-представницьких функцій недержавного самоврядного інституту у період між конференціями адвокатів регіону, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання правової допомоги на професійній основі - адвокатури України.

В пункті 3.1 зазначеного Положення перелічені основні повноваження Ради адвокатів регіону, серед яких є також і організація стажування осіб, які отримали свідоцтво про складення кваліфікаційного іспиту, та прийняття рішення за результатами його оцінювання, в порядку, встановленому Радою адвокатів України та у відповідності до вимог Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"; представництво адвокатів регіону; несення витрат, пов'язаних зі здійсненням покладених законом та актами НААУ повноважень члени Ради адвокатів України від свого регіону; визначення напрямків використання коштів та майна відповідно до затвердженого конференцією адвокатів регіону кошторису.

Стаття 42 Господарського кодексу України передбачає, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Відповідно до вимог статті 52 Господарського кодексу України некомерційне господарювання - це самостійна систематична діяльність, що здійснюється суб'єктом господарювання, спрямована на досягнення економічних, соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку. Некомерційна господарська діяльність здійснюється суб'єктами господарювання державного або комунального секторів економіки в галузях (видах діяльності), в яких відповідно до статті 12 цього кодексу забороняється підприємництво, на основі рішення відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування. Некомерційна господарська діяльність може здійснюватися також іншими суб'єктами господарювання, яким здійснення господарської діяльності у формі підприємництва забороняється законом.

Також колегія суддів вважає за потрібне відзначити, що відповідно до підпункту "г" пункту 157.1 статті 157 Податкового кодексу України зазначена стаття застосовується до неприбуткових установ та організацій, зареєстрованих згідно з вимогами законодавства та внесених органами державної податкової служби в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ, які є іншими, ніж визначені в підпункті "б" цього пункту, юридичними особами, діяльність яких не передбачає отримання прибутку згідно з нормами відповідних законів.

Тлумачення відповідачем зазначення у статуті позивача терміну - «вартість адвокатських послуг», щодо повноважень її визначення директором Адвокатського Бюро, та джерела формування майна позивача, як доказу комерційної діяльності позивача, на думку колегії суддів є безпідставним та таким, що суперечить використанню терміну - «вартість» навіть у Податковому кодексі України, як визначення сукупності витрат, що складають вартість послуг чи майна (як приклад застосування терміну у ст. 14.1.128, ст. 14.1.170, ст. 146.5 Податкового кодексу України).

В апеляційній скарзі відповідачем зазначено перелік установ і організацій, зазначених у пункті 157.1 статті 157 "Оподаткування неприбуткових організацій" Податкового кодексу України, доходи яких звільняються від оподаткування в зв'язку з неприбутковістю таких юридичних установ та організацій.

Колегія суддів зауважує на той факт, що саме на підпункт "г" пункту 157.1 ст.157 Податкового кодексу (інші, ніж визначені в підпункті "б" цього пункту, юридичними особами, діяльність яких не передбачає отримання прибутку згідно з нормами відповідних законів) і посилався позивач у своїй заяві до податкового органу про взяття на облік юридичної особи в якості неприбуткової організації.

В разі постановки позивача на податковий облік в якості суб'єкта підприємництва (діяльність якого має на меті одержання прибутку - частина 2 ст. 3 Господарського кодексу України) - відповідно до підпункту 135.5.7 пункту 135.5 ст.135 Податкового кодексу України, вартість безоплатної правової допомоги (визначена за звичайною ціною - підпункт 14.1.71 пункту 14.1 ст.14 Податкового кодексу України) повинна бути відображеною позивачем в якості інших доходів (сума заборгованості), а також включена до об'єкту оподаткування.

Фактично, така позиція відповідача унеможливлює позивачу виконувати свої статутні повноваження щодо надання безоплатної правової допомоги малозабезпеченим громадянам, іноземцям тощо, та призводить до порушення конституційних гарантій щодо правової допомоги (стаття 59 Конституції України).

Згідно з пунктом 157.12 статті 157 Податкового кодексу України з метою оподаткування центральний орган державної податкової служби веде реєстр всіх неприбуткових організацій та їх відокремлених підрозділів, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цього пункту. Право неприбуткової організації на користування пільгами в оподаткуванні податком на прибуток виникає після внесення такої організації до Реєстру неприбуткових організацій та установ органами державної податкової служби в порядку, встановленому законодавством. Державна реєстрація неприбуткових організацій здійснюється в порядку, передбаченому відповідним законодавством.

Зі змісту зазначених норм законодавства вбачається, що неприбуткова організація звільняється від оподаткування згідно з положеннями статті 157 Податкова кодексу України після внесення такої організації до Реєстру неприбуткових організацій та установ органами державної податкової служби.

З приводу сплати добровільних, цільових та інших внесків членами НААУ, адвокатськими бюро та адвокатськими об'єднаннями колегія суддів вважає необхідним відмітити, що згідно з п. 157.5 ст. 157 ПК України від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у підпункті "г" пункту 157.1 цієї статті, отримані у вигляді: разових або періодичних внесків, відрахувань засновників і членів; коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям від провадження їх основної діяльності та у вигляді пасивних доходів; дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевих бюджетів, державних цільових фондів або в межах технічної чи благодійної, у тому числі гуманітарної, допомоги, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх одержувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.

Відповідно до ч.3 ст.4 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об'єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).

Згідно ст.15 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатське об'єднання є юридичною особою, створеною шляхом об'єднання двох або більше адвокатів (учасників), і діє на підставі статуту. Стороною договору про надання правової допомоги є адвокатське об'єднання. Від імені адвокатського об'єднання договір про надання правової допомоги підписується учасником адвокатського об'єднання, уповноваженим на це довіреністю або статутом адвокатського об'єднання. При цьому, об'єктом оподаткування є гонорар, який отримує безпосередньо адвокат.

Адвокатське бюро є юридичною особою, створеною одним адвокатом, і діє на підставі статуту. Найменування адвокатського бюро повинно включати прізвище адвоката, який його створив. Стороною договору про надання правової допомоги є адвокатське бюро (ч.1, ч.5 ст.14 цього ж Закону).

Формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту є гонорар, порядок обчислення якого (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру, порядок сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги (ст.30 Закону № 5076-VI).

Таким чином, адвокатські бюро та адвокатські об'єднання також можуть бути платниками внесків, спрямованих на формування коштів ради адвокатів регіону, оскільки вони утворюються шляхом об'єднання двох чи більше адвокатів (адвокатські об'єднання) або безпосередньо створюються одним адвокатом (адвокатське бюро), які укладають договори про надання правової допомоги від імені відповідного бюро чи об'єднання, за що конкретний адвокат отримує гонорар, який і є в даному випадку об'єктом оподаткування.

З приводу внесків за організаційне забезпечення проходження стажування осіб, які отримали свідоцтво про складання кваліфікаційного іспиту, в тому числі матеріального та іншого характеру, як одного із джерел формування коштів позивача, суд зазначає, що відповідно до ст.10 та 48 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" організація та методичне забезпечення стажування є одним із основних напрямів діяльності ради адвокатів регіону, оскільки без проходження стажування неможливо повноцінно перевірити готовність особи, яка отримала свідоцтво про складення кваліфікаційного іспиту, самостійно здійснювати адвокатську діяльність. Тобто відносини, пов'язані з проходженням стажування, не є послугами у розумінні норм цивільного або господарського законодавства, а фактично випливають зі здійснення Національною асоціацією адвокатів України своїх завдань та повноважень через організаційні форми адвокатського самоврядування, спрямованих на забезпечення належного рівня підготовки та підвищення кваліфікації осіб, що прагнуть займатися адвокатською діяльністю, і, як наслідок, сприяють наданню якісної правової допомоги у відповідному регіоні.

Жодним нормативно-правовим актом не ставиться в залежність можливість включення ради адвокатів регіону чи іншого відповідного суб'єкта від джерела і виду доходу або формування майна установи чи організації.

З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що діяльність Ради адвокатів Сумської області за своїми ознаками підпадає під визначення некомерційної діяльності, передбаченої ст.52 Господарського кодексу України, оскільки у статуті позивача не передбачена така ціль або мета як одержання прибутку, що є обов'язковою ознакою підприємництва.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують з підстав, наведених вище.

З огляду на викладене, колегія суддів апеляційної інстанції підтверджує, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому посилання відповідача в апеляційній скарзі на порушення судом ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України є безпідставними.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 18.03.2014р. по справі № 818/10/14 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Тацій Л.В.Судді Водолажська Н.С. Філатов Ю.М.