Постанова № 38477120, 29.04.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.04.2014
Номер справи
813/2581/14
Номер документу
38477120
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 квітня 2014 року № 813/2581/14

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до Приватного акціонерного товариства «Львівська вугільна компанія» про застосування заходів реагування, -

в с т а н о в и в:

До суду надійшла позовна заява Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до Приватного акціонерного товариства «Львівська вугільна компанія» про застосування заходів реагування, а саме: зобов’язати відповідача невідкладно зупинити виконання робіт по експлуатації пресфільтру «Парнабі» на відмітці +10,8 головного корпусу на ПАТ «Львівська вугільна компанія» до усунення порушень та отримання в установленому порядку рішення суду на відновлення роботи.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що внаслідок проведеної перевірки відповідача, були виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих. Зазначив, що зупинення виконання робіт, відповідно до ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», допускається тільки на підставі постанови адміністративного суду, ухваленої за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем обставини, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю, з наступних підстав.

11.03.2014р. на підставі наказу від 18.02.2014р. № 168 та направлення від 19.02.2014р. № 1500/07-02 проведено планову перевірку дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки ПАТ «Львівська вугільна компанія», за наслідками якої складено акт від 11.03.2014р. № 07-02-06/5 (далі - Акт).

Актом встановлено порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, а саме: порушено ст. 13 Закону України № 2694-XII, ст. 26 Гірничого Закону України від 06.10.1999 № 1127-XIV а також порушення Правил безпеки на підприємствах по збагачуванню і брикетуванню вугілля (сланців) НПАОП 10.0-1.03-90, Положення про безпечну та надійну експлуатацію виробничих будівель і споруд НПАОП 45.2-1.01-98, Правил безпечної роботи з інструментом та пристроями ДНАОП 1.1.10-1.04-01 (а.с.7-8).

При вирішенні спору по суті суд керувався наступними нормами законодавства:

ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області керується Положенням про територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області, затвердженого наказом «Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 р. № 186-к (далі - Положення ).

До повноважень територіального управління, відповідно до ч. 7 п. 4 Положення, віднесено здійснення державного нагляду за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю.

Закон України «Про охорону праці» від 14.10.1996 року № 2694-ХІІ (далі - Закон №2694-ХІІ) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.

Відповідно до ст. 4 Закону № 2694-ХІІ визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до п. 1.4 Положення, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.

Відповідно до ст. 13 Закону № 2694-ХІІ, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Згідно з ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.

Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Внаслідок проведеної у березні 2014 року планової перевірки відповідача виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які можуть призвести до травмування та загибелі людей, що є порушенням ст. 13 Закону України «Про охорону праці», ст. 26 Гірничого Закону України від 06.10.1999 № 1127-XIV а також Правил безпеки на підприємствах по збагачуванню і брикетуванню вугілля (сланців) НПАОП 10.0-1.03-90, Положення про безпечну та надійну експлуатацію виробничих будівель і споруд НПАОП 45.2-1.01-98, Правил безпечної роботи з інструментом та пристроями ДНАОП 1.1.10-1.04-01 (а.с.7-8).

Відповідач зазначених вище обставин не заперечив, заперечень з приводу даного позову не подав.

Враховуючи наведені обставини справи та норми законодавства суд вважає, що позовні вимоги ТУ Державгірпромнагляду у Львівській області є обґрунтованими, а тому даний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати здійснені позивачем (суб’єктом владних повноважень) з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 183-2 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Приватне акціонерне товариство «Львівська вугільна компанія» (80086, Львівська область, Сокальський район, с. Сілець, код ЄДРПОУ - 35879807) невідкладно зупинити виконання робіт по експлуатації пресфільтру «Парнабі» на відмітці +10,8 головного корпусу на ПАТ «Львівська вугільна компанія» до усунення порушень та отримання в установленому порядку рішення суду на відновлення роботи.

Постанова суду підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Відповідно до ч. 8 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови складений та підписаний 29.04.2014 року.

Суддя Братичак У.В.