Постанова № 38476470, 30.04.2014, Апеляційний суд Черкаської області

Дата ухвалення
30.04.2014
Номер справи
712/2348/14-п
Номер документу
38476470
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 33/793/116/14 Справа № 712/2348/14-п Головуючий по 1 інстанціїКатегорія:ч.2 ст.188 -1 КУпАП Орленко В.В. ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" квітня 2014 р. м. Черкаси

Суддя апеляційного суду Черкаської області Шкреба Р.Д., з участю представників Територіальної державної інспекції праці у Черкаській області Дубиновської Ю.О. та Бодні І.В., представника ОСОБА_4 - ОСОБА_5, розглянувши апеляцію ОСОБА_4 на постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 28.03.2014 року, якою

ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1,

працюючий начальником Головного управління юстиції у

Черкаській області, проживаючий за адресою: АДРЕСА_1

визнаний винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.188-1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 340 грн..

Стягнуто з ОСОБА_4 судовий збір в сумі 36 грн. 54 коп., який зарахований на рахунок 31216206700004, отримувач : Управління ДКС України у м.Черкасах, код отримувача (за ЄДРПОУ) 38031150, банк отримувача: ГУ ДКС України у Черкаській області, код банку отримувача МФО 854018, код суду за ЄДРПОУ 02887846, код класифікацій доходів бюджету 22030001

в с т а н о в и л а :

Згідно постанови судді Соснівського районного суду м. Черкаси від 28.03.2014 року, 17.02.2014 року, під час проведення перевірки Головного управління юстиції, державним інспектором праці Дубиновською Ю.О., було складено протокол про порушення законодавства України «Про працю», ОСОБА_4, який працює на посаді начальника Головного управління юстиції, а саме: проведеною у період з 04 по 17 лютого 2014 р. позаплановою перевіркою додержання вимог ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлено, що згідно звіту Головного управління юстиції у Черкаській області про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2013 р., середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність, у 2013 р. становила 20 осіб, при середньообліковій кількості штатних працівників облікового складу - 737, чим порушено вимоги ст.19 ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік.

Постановою Соснівського районного суду міста Черкаси від 28.03.2014 року, ОСОБА_4 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.2 ст.188-1 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 340 грн.

Стягнуто з ОСОБА_4 судовий збір в сумі 36 грн. 54 коп., який зарахований на рахунок 31216206700004, отримувач: Управління ДКС України у м.Черкасах, код отримувача (за ЄДРПОУ) 38031150, банк отримувача: ГУ ДКС України у Черкаській області, код банку отримувача МФО 854018, код суду за ЄДРПОУ 02887846, код класифікацій доходів бюджету 22030001.

Не погоджуючись з постановою місцевого суду ОСОБА_4 подав апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати постанову Соснівського районного суду від 28.03.2014 по справі щодо притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.188-1 КУпАП, постановивши рішення, яким справу закрити.

В обґрунтування апеляції ОСОБА_4 посилається на те, що:

- судом під час прийняття рішення про притягнення його до адміністративної відповідальності неправильно застосовано ст.19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та ст.255 КУпАП щодо визначення повноважень Державної інспекції України з питань праці, як уповноваженого органу з державного нагляду за додержанням законодавства про працю та складання протоколу про адміністративне правопорушення за ч.2, ст. 188-1 КУпАП. Вказує на те, що жоден нормативно-правовий акт не надає повноваження Державній інспекції України з питань праці щодо здійснення перевірки дотримання законодавства про соціальний захист інвалідів. Також вказує, що згідно Науково-практичного коментаря до ст.188-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення містяться роз'яснення з посиланням на наказ Міністерства праці та соціальної політики України від 14.03.2007 №99, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 29.03.2007 №291/13558, яким затверджено Порядок заповнення форми протоколу про адміністративні правопорушення посадовими особами Фонду соціального захисту інвалідів та його територіальними відділеннями, щодо уповноважених осіб щодо складання протоколу, а саме: "уповноваженими посадовими особами щодо оформлення матеріалів та складання протоколів про адміністративні правопорушення у сфері працевлаштування інвалідів (далі - протокол) є працівники Фонду соціального захисту інвалідів та його територіальних відділень".

Посилання державного інспектора з питань праці на доручення Державної інспекції праці України щодо здійснення перевірок виконання роботодавцем вимог ст.19 Закону України „ Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", на його думку, не може бути взяте за основу, так як це внутрішній документ і він не є нормативно-правовим документом.

Вважає, що державним інспектором з питань праці грубо порушено права Головного управління юстиції під час здійснення перевірки і, як наслідок, його права.

Зокрема, постановою окружного адміністративного суду від 03.04.2014 року дії державного інспектора праці Дубиновської Ю.О. визнані неправомірними в частині здійснення перевірки дотримання вимог ст.19 ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», як такі що вчинені з перевищенням повноважень та скасовано припис державного інспектора № 23-01-31/022-027 від 17.02.2014, у відповідній частині (п.5).

Заслухавши думку представника ОСОБА_4 - ОСОБА_5 на підтримку апеляції ОСОБА_4, пояснення представників Територіальної державної інспекції праці у Черкаській області Дубиновської Ю.О. та Бодні І.В., які вважають постанову місцевого суду законною та обґрунтованою та заперечували проти задоволення апеляції ОСОБА_4, вивчивши матеріали адміністративної справи та перевіривши доводи даної скарги, вважаю, що апеляційна скарга ОСОБА_4 підлягає до задоволення з наступних підстав.

В порушення вимог ст.ст.9, 245, 280, 285 КУпАП суддею не з'ясовані обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідальність за ч.2 ст.188-1 КУпАП настає у разі невиконання посадовою особою, яка користується правом приймати на роботу і звільняти з роботи, фізичною особою, яка використовує найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Як вбачається з протоколу про вчинення адміністративного правопорушення від 17.02.2014 року ОСОБА_4 поставлено у провину невиконання посадовою особою, яка користується правом приймати на роботу і звільняти з роботи, фізичною особою, яка використовує найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів, що, як зазначено в протоколі, кваліфікується за ч.2 ст. 188-1 КУпАП.

Згідно ст.245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Як вбачається з матеріалів справи суд належним чином не виконав вимоги зазначеної вище статті, оскільки під час розгляду даної справи всебічно не дослідив всі докази по справі, відповідно до вимог ст. 251 КУпАП, а тому передчасно дійшов висновку про те, що в діях ОСОБА_4 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.188-1 КУпАП.

Згідно зі ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 року № 785 для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог ст.18 вказаного Закону. Також вищевказані підприємства, установи та організації, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Долученими до справи доказами підтверджується, що Головне управління юстиції у Черкаській області зареєстровано у Фонді та вчасно подає звітність.

Крім того, під час розгляду справи в апеляційному суді представником скаржника надано, а судом долучено до справи, копію постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 03.04.2014 року, відповідно до якої дії державного інспектора праці Дубиновської Ю.О. в частині здійснення перевірки дотримання вимог ст.19 ЗУ „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", визнані неправомірними як такі що вчинені з перевищенням повноважень та скасовано припис державного інспектора № 23-01-31/022-027 від 17.02.2014 у відповідній частині (п.5).

За таких обставин, апеляційний суд вважає, що при складенні матеріалів про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.188-1 ч.2 КУпАП, щодо ОСОБА_4, як інспектором праці так і районним судом при розгляді даної справи, належним чином не дано оцінки зібраним по справі доказам і зроблено помилковий висновок про доведеність вини скаржника, та наявність в його діях складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного апеляційний суд приходить до висновку, що судом першої інстанції не виконано вимог ст.245 КУпАП про всебічне, повне та об'єктивне дослідження всіх обставин справи, а тому апеляція скаржника підлягає задоволенню, а постанова суду - скасуванню, із закриттям провадження по справі, на підставі ст.247 ч.1 п.1 КУпАП, у зв'язку із відсутністю в діях скаржника складу правопорушення.

Як вбачається з даної постанови суду, всі зазначені в акті перевірки порушення позивачем вимог ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» не знайшли свого підтвердження, оскільки дії державного інспектора праці в частині здійснення перевірки дотримання вимог ст.19 ЗУ „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", визнані неправомірними, а також судом першої інстанції не було взято до уваги те, що перевірка здійснювалася у період, який передував звітному періоду, а саме в лютому місяці і який був взятий за основу для перевірки, а згідно уточненого звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2013 рік (а.с. 35), який був поданий до територіального відділення Фонду соціального захисту інвалідів на облік було взято 29 працівників-інвалідів, що відповідає чинному законодавству.

Керуючись ст. 294 КУпАП, -

п о с т а н о в и л а :

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 - задовольнити.

Постанову судді Соснівського районного суду м. Черкаси від 28.03.2014 року

відносно ОСОБА_4 про накладення на нього за ч.2 ст.188-1 КУпАП адміністративного стягнення у виді штрафу в сумі 340 грн. та стягнення з ОСОБА_4 судового збору в сумі 36 грн. 54 коп. - скасувати, а провадження у справі закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу цього адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили негайно, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя Р. Д. Шкреба