ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.04.2014 р. Справа № 914/467/14
За позовом: Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради, м. Львів,до відповідача:Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Львів; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:Львівська міська рада, м. Львів,про: демонтаж літнього майданчика, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.Суддя М.М. Синчук При секретарі Гринчишин О.За участю представників:позивача: Мартин Л.В. - довіреність № 33-вих-427 від 18.03.2013р.;
відповідача: не з'явився,
третьої особи: не з'явився.
Представнику позивача роз'яснено права та обов'язки передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України. Заяв про відвід судді не подавалось. Клопотань про технічну фіксацію судового процесу не поступало.
На розгляд господарського суду Львівської області подано позов Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про демонтаж літнього майданчика, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.
Ухвалою суду від 12.02.2014 р. провадження у справі порушено, позовну заяву прийнято до розгляду, розгляд справи призначено на 03.03.2014 р.
Позовні вимоги мотивує тим, що в результаті проведення обстеження на предмет наявності літніх майданчиків, працівниками Личаківської РА було виявлено, що ФОП ОСОБА_1 всупереч приписам "Порядку отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності" не демонтовано літній майданчик по АДРЕСА_2 по закінченні дії паспорту (31.10.2013р.). У зв'язку з цим, позивачем 26.12.2013р. було прийнято розпорядження, відповідно до якого відповідача зобов'язано протягом 24 годин з часу отримання розпорядження, демонтувати літній майданчик. Як пояснив представник позивача, станом на день розгляду справи, розпорядження відповідачем не виконане, літній майданчик не демонтований.
03.03.2014 р. представник позивача, через канцелярію суду, подав клопотання про долучення до матеріалів справи копії Витягу з ЄДРПОУ на відповідача, докази надсилання матеріалів позовної заяви за місцем проживання відповідача та довідку підтвердження того, що у провадженні господарських судів України, або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує спір, нема справи зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав та нема рішення цих органів з такого спору. (а.с. 38) Крім того, в судовому засіданні подав заяву про залучення до матеріалів справи третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору - Львівську міську раду, та письмові обґрунтування щодо залучення третьої особи. Позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
В судове засідання 03.03.2014 р. представник відповідача не з'явився, через канцелярію суду 03.03.2014 р. подав клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з перебуванням на лікуванні. До клопотання долучив копію Виписки від 01.03.2014 р. та копію Довідки МСЕК. Вимог ухвали суду від 12.02.2014 р. не виконав.
Ухвалою суду від 03.03.2014р. до участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Львівську міську раду, розгляд справи відкладено на 17.03.2014р.
В судове засідання 17.03.2014 р. представник відповідача повторно не з'явився, через канцелярію суду 17.03.2014 р. подав клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з перебуванням на лікуванні. До клопотання долучив копію Виписки від 01.03.2014 р. Вимог ухвали суду від 12.02.2014 р. не виконав.
В судовому засіданні 17.03.2014 р. Розгляд справи відкладено на 09.04.2014 р.
В судове засідання 09.04.2014 р. представник відповідача не з'явився, через канцелярію суду 09.04.2014 р. подав клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з перебуванням на лікуванні. Вимог ухвали суду від 12.02.2014 р. не виконав.
Ухвалою суду від 09.04.2014 р. розгляд справи відкладено на 23.04.2014 р., строк розгляду справи продовжено на 15 днів за клопотанням позивача.
В судове засідання 23.04.2014 р. представник позивача з'явився. Позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Подав копію листа Департаменту містобудування Львівської міської ради від 22.04.2014 р. №2401-421, згідно якого встановлено, що відповідачеві не видано паспорт на розміщення відкритого літнього майданчика на АДРЕСА_2, оскільки відповідачем - Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 не подано документи на право продовження терміну дії оренди земельної ділянки для встановлення тимчасової споруди, біля якої розміщено відкритий літній майданчик на АДРЕСА_2.
В судове засідання 23.04.2014 р. представник відповідача не з'явився, через канцелярію суду 23.04.2014 р. подав клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з перебуванням на лікуванні. До клопотання долучив копію Виписки від 22.04.2014 р. Вимог ухвали суду від 12.02.2014 р. не виконав.
В судове засідання 23.04.2014 р. представник третьої особи не з'явився, незважаючи на те, що був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи судом, вимоги ухвали суду від 17.03.2014р. не виконав.
Суд відхиляє клопотання відповідача про відкладення розгляду справи за безпідставністю. Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору. Статтею 77 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Позовну заяву до господарського суду Львівської області подано 11.02.2014 р., згідно ч. 1 ст. 69 ГПК України, спір має бути вирішено в строк до 11.04.2014 р. Крім того, у відповідності до ч. 3 ст. 69 ГПК України, за клопотанням позивача, ухвалою суду від 09.04.2014 р. строк розгляду справи продовжено на 15 днів.
Відповідно до абз. 1 п. 3.9.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Враховуючи вимоги ст. 69 ГПК України та те, що відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні, суд вважає, що у відповідача було достатньо часу для підготовки та надання відзиву на позовну заяву та документів, на яких такий відзив ґрунтується, тим більше, що ухвала від 12.02.2014р. отримана відповідачем ще 15.02.2014р., про що свідчить відповідне поштове повідомлення.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що неявка представника відповідача та третьої особи не перешкоджає вирішенню спору, оскільки про місце, час та дату розгляду справи останні повідомлені належно, проте не скористалися правами передбаченими діючим господарським процесуальним законодавством, а також в матеріалах справи достатньо необхідних господарському суду документів для прийняття обґрунтованого та правомірного рішення.
Згідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Вислухавши представника позивача, проаналізувавши матеріали справи, суд встановив наступне.
09 квітня 2012р. Управлінням архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради (на підставі рішення комісії зі встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності від 02.04.2012р.) фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 видано паспорт НОМЕР_3 відкритого літнього майданчика. (надалі - Паспорт).
Згідно Паспорта, місцезнаходження літнього майданчика АДРЕСА_2.
Термін дії Паспорту на розміщення відкритого літнього майданчика площею 59,8 кв. м. на АДРЕСА_2 встановлено до 31.10.2013р.
На виконання вимог ухвали Львівської міської ради від 05.03.2009р. №2452 «Про затвердження Порядку отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності» (зі змінами і доповненнями), «Правила благоустрою м. Львова», затверджених ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 №376 Личаківською районною адміністрацією було прийнято розпорядження від 26.12.2013 р. № 608 «Про демонтаж самовільно встановлених літніх майданчиків». (а.с. 15)
В п. 1 зазначеного розпорядження СПД ФО ОСОБА_1 було зобов'язано протягом 24 годин з часу отримання розпорядження районної адміністрації добровільно демонтувати самочинно встановлений літній майданчик на АДРЕСА_2.
Вимоги розпоряджень районної адміністрації відповідач не виконав, хоча із вищезазначеними розпорядженнями був належним чином ознайомлений, про що свідчить підпис відповідача на вказаному розпорядженні.
На виконання розпорядження Личаківської районної адміністрації від 26.12.2013 р. № 608 «Про демонтаж самовільно встановлених літніх майданчиків» комісією у складі представників Личаківської РА та КП "Адміністративно-технічне управління" складено акт від 30.12.2013 р., згідно якого СПД ФО ОСОБА_1 й надалі здійснює торгівельну діяльність з самовільно встановленого літнього майданчика без належно оформлених дозвільних документів. До примусового демонтажу працівників позивача допущено не було. Самостійно літній майданчик демонтований не був, що і стало підставою для звернення позивача до суду.
Станом на день розгляду справи судом, розпорядження відповідачем не виконане, літній майданчик відповідачем не демонтований, зворотнього суду не надано.
При винесенні рішення суд виходив з наступного.
Згідно з ч.1 ст.20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, встановлених законом.
Згідно з п.10 ст.10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить надання дозволу на розміщення на території об'єктів благоустрою будівель і споруд соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення.
Відповідно до ст.144 Конституції України та ч.1 ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів місцевого самоврядування, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають (ч.4 ст.20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»).
Відповідно до п.6.1-6.2 Порядку, якщо суб'єкт підприємницької діяльності у зазначений у приписі адміністрації термін усунув виявлені порушення цього Порядку, останній повідомляє про це письмово районну адміністрацію. У разі невиконання у зазначений термін вимог припису про усунення виявлених порушень цього порядку районні адміністрації звертаються до суду з позовом про примусовий демонтаж літнього майданчика
У відповідності до п.19.3.5 Правил благоустрою м.Львова, затверджених ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011р. №376, районні адміністрації забезпечують демонтаж самовільно встановлених малих архітектурних форм, торговельного, холодильного та іншого обладнання, парканів, тимчасових споруд, обмежувальних паркувальних пристроїв, які перешкоджають під'їзду автомобілів швидкої медичної допомоги, міліції, пожежної, рятувальної, аварійно- відновлювальної техніки до житлових будинків, обмежувачів швидкості руху автотранспорту тощо та інших визначених споруд у м. Львові.
Правові підстави набуття дозволів (паспортів) на розміщення літніх майданчиків біля стаціонарних закладів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності визначені Порядком отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, затвердженим ухвалою міської ради № 2452 від 05.03.2009 року з наступними змінами та доповненнями (надалі - Порядок).
Згідно із п. 1.3. зазначеного Порядку дозволи (паспорти) на встановлення відкритих літніх майданчиків видає управління архітектури департаменту містобудування на підставі позитивних висновків комісії з видачі дозволів (паспортів) на встановлення відкритих літніх майданчиків.
На виконання вимог ухвали Львівської міської ради від 05.03.2009р. №2452 «Про затвердження Порядку отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності» (зі змінами і доповненнями), «Правила благоустрою м. Львова», затверджених ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 №376 Личаківською районною адміністрацією було прийнято розпорядження від 26.12.2013 р. № 608 «Про демонтаж самовільно встановлених літніх майданчиків». (а.с. 15)
В п. 1 зазначеного розпорядження СПД ФО ОСОБА_1 було зобов'язано протягом 24 годин з часу отримання розпорядження районної адміністрації добровільно демонтувати самочинно встановлений літній майданчик на АДРЕСА_2.
Згідно п. 10. "Правил благоустрою м. Львова" затверджених ухвалою Львівської міської ради № 376 від 21.04.2011р. відкритий літній майданчик - стаціонарний або тимчасовий (щоденного демонтажу) пункт ресторанного господарства, який розташовується виключно біля стаціонарного закладу (ресторану, кафе, бару, їдальні) у теплий період року з 1 квітня по 1 листопада і не має закритого приміщення для тимчасового перебування людей.
Аналогічне поняття відкритого літнього майданчика закріплене в п. 1.2. "Порядку отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності" затверджених ухвалою Львівської міської ради № 2452 від 05.03.2009р. (надалі - Порядок).
Пунктами 3.1., 3.2. Порядку визначено, що дозвіл надається терміном на 5 років з правом розміщення літніх майданчиків виключно у межах сезонного періоду, з 1 квітня до 1 листопада поточного року. Дія дозволу починається з 1 квітня поточного року (або з дати, вказаної у заяві) і закінчується 1 листопада.
Як вбачається з паспорта відкритого літнього майданчика НОМЕР_3 від 09.04.2012р., який був виданий відповідачу, термін дії такого встановлений з до 31.10.2013р.
Відповідно до п. 3.4. Порядку після закінчення сезонного періоду суб'єкт підприємницької діяльності зобов'язаний забезпечити демонтаж літнього майданчика власними силами та за власний рахунок.
Такий же обов'язок закріплений за відповідачем в паспорті відкритого літнього майданчика НОМЕР_3 від 09.04.2012р.
Відповідно до п. 4.1 зазначеного Порядку з наступними змінами та доповненнями, контроль за його дотриманням здійснюють районні адміністрації за місцем знаходження літнього майданчика.
Згідно з п. 6.4.2 цього Порядку підлягають демонтажу літні майданчики, на розміщення яких закінчився термін дії дозволів (паспортів) або термін дії договорів на оренду конструктивних елементів благоустрою.
Вимоги розпоряджень районної адміністрації відповідач не виконав, хоча із вищезазначеними розпорядженнями був належним чином ознайомлений, про що свідчить підпис відповідача на вказаному розпорядженні.
Відповідно до Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 19.10.2006р. № 219, районна адміністрація має право звертатись у встановленому порядку до судових органів з позовними заявами для реалізації завдань та виконання покладених на неї повноважень.
Відповідно до статті 4-3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Згідно ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи вищенаведене та беручи до уваги, що матеріалами справи підтверджено факт закінчення дії паспорта на розміщення літнього майданчика виданого відповідачу до 31.10.2013р., докази видачі відповідачу паспорта для продовження терміну розміщення відкритого літнього майданчика суду не надано, докази його демонтажу станом на день розгляду справи у матеріалах справи відсутні, сторонами не подані, встановлений ст. 69 ГПК України строк вирішення спору закінчується 26.04.2014 р., суд приходить висновку про необхідність задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ст.49 ГПК України судовий збір, сплачений позивачем підлягає до стягнення з відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 4-3, 27, 33, 34, 43, 49, 69, 75, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Зобов'язати фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1, 79038; ідентифікаційний код НОМЕР_2) демонтувати літній майданчик за адресою: АДРЕСА_2.
Стягувач: Личаківська районна адміністрація Львівської міської ради (адреса: вул.К.Левицького, буд.67, м. Львів, 79017; ідентифікаційний код 04056109).
3. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1, 79038; ідентифікаційний код НОМЕР_2) на користь Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради (адреса: вул.К.Левицького, буд.67, м. Львів, 79017; ідентифікаційний код 04056109) 1 218, 00 грн. - судового збору.
4. Накази видати відповідно до вимог ст. 116 ГПК України.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст. ст. 91- 93 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Синчук М.М.