справа № 2а-251/105/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 251/1677/14-а
07.03.2014 суддя Калінінського районного суду м.Горлівки Донецької області Лазарева Г. М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Калінінського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернулась з адміністративним позовом до відповідача про визнання неправомірними дій по нарахуванні та сплаті сум недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку, вказавши що вона перебуває на обліку в Калінінському управлінні праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради, в зв`язку з цим їй призначена та сплачується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, разом з тим ОСОБА_2 вважає, що розмір допомоги, який їй надавався не відповідає розміру встановленому Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми. Тому вона вимушена звернутись з адміністративним позовом до суду про визнати дій відповідача неправомірними та стягнення недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 24 липня 2013 по 24 січня 2014 року, з врахування виплачених сум та підвищення виплат відповідно до прожиткового мінімуму у розмірі 5185 гривень 60 коп.
Суд дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Як вбачається з копії свідоцтва про народження дитини (а.с.8), позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину ОСОБА_3, наказом від 13.02.2013 року, ОСОБА_2 за місцем роботи надано частково оплачувану відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років з 19.02.2013 року до дати фактичного виходу на роботу, що вбачається з документів, доданих до письмових заперечень відповідача. Рішенням Калінінського УПСЗН ОСОБА_2 було нараховано допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ЗУ "Про державну допомогу сім`ям з дітьми ", розмір якої визначено відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ № 1751 від 27 грудня 2001 року - 130 гривень, що підтверджується довідкою (а.с.11).
Згідно листа Калінінського УПСЗН Горлівської міської ради № 31.07/312 від 24.01.2014 р. ОСОБА_2 було відмовлено в перерахуванні нарахованих та сплачених сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Суть спірних правовідносин полягає у правомірності здійснення відповідачем нарахування та виплат суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VI) - правовідносини щодо виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21 листопада 1992 року № 2811-ХII "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (далі - Закон № 2811-ХІІ), дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі - Закон № 2240-ІІІ), який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону № 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40-44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI не приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.
Оскільки у справі, що розглядається, спір виник щодо виплати допомоги з серпня 2013 року ( так як позовні вимоги за період з 24 липня 2013 р. по 17 серпня 2013 р. були залишені без розгляду) особі, яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд дійшов висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-III), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Так як відповідно ст. 11 КАС України суд має право вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для повного захисту осіб, що приймають участь у справі, то суд вважає необхідним вирішити позовні вимоги про визнання неправомірними дій відповідача за період з 18.08.2013 р. по 24.01.2014 р., так як спірний період щодо зазначеної частини позову в позовних вимогах не вказаний, проте вбачається з обставин справи.
Статтею 7 Закону України від 06.12.2012 року «Про Державний бюджет України на 2013 рік» №5515-VI встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років з 1 січня до 1 грудня 2013 року у сумі 972 гривні, а з 1 грудня у сумі 1032 гривні.
Статтею 7 Закону України від 16.01.2014 року «Про Державний бюджет України на 2014 рік» №719-VII встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років: з 1 січня до 1 липня 2014 року у сумі 1032 гривні.
Таким чином недоплата з 18.08.2013 року по 24.01.2014 року
становить: 4506 грн. 58 коп. з розрахунку:
1) недоотримана допомога з врахуванням фактично виплачених сум за період з 18 серпня 2013 р. по листопад 2013 р. складає :
за 14 днів серпня 2013 р. ( з 18 серпня 2013 р. по 31 серпня 2013р.)
972 грн. / 31 день х 14 днів) - (130 грн./31 день х 14 днів) = 438,97 - 58,71 = 380,26 грн.
за період з вересня 2013 р. по листопад 2013 р. -
972 грн.х 3 місяці - 130 грн.х 3 місяці = 2916-390 = 2526 (грн.)
Таким чином сума недоплаченої допомоги за серпень-листопад складає 2906,26 грн.(2526 грн. + 380 грн. 26 коп.)
2) недоотримана допомога за грудень 2013 року з врахуванням фактично виплачених сум складає : 902 грн. 00 коп. з розрахунку :
1032 грн. - 130 грн. = 902 грн. 00 коп.
3) недоотримана допомога з врахуванням фактично виплачених сум за 24 днів січня 2014 р. складає : 581 грн. 94 коп. з розрахунку :
(1032 грн. / 31 день х 24 днів) - (130 грн./ 31 х 24 днів) = 798,97 -100,65 = 698,32 (грн.)
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, а саме: дії відповідача щодо призначення, нарахування та виплати сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нижче прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до шести років в частині періоду з 18.08.2013 року по 24 січня 2014 року є неправомірними та такими, що суперечать діючому законодавству.
Визначаючи спосіб захисту порушених прав у вигляді стягнення коштів з УПСЗН суд враховує положення частини першої статті 2 Закону України від 05.06.2012 № 4901-VI «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» згідно з якими держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким, зокрема, є державний орган.
Відповідно до ст. 94 КАС України понесені позивачем при зверненні до суду судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 182,70 гривень підлягають стягненню на її користь з місцевого бюджету.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 22 Конституції України, ст. 43 Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", ст. 7 Закону України від 06.12.2012 року «Про Державний бюджет України на 2013 рік» №5515-VI, ст. 7 Закону України від 16.01.2014 року «Про Державний бюджет України на 2014 рік» №719-VII, ст. 8-10, 12, 71, 94, 159-163, 1832, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Визнати неправомірними дії Калінінського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради по виплаті ОСОБА_2 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 18.08.2013 року по 24.01.2014 року у розмірі менше прожиткового мінімуму, встановленого Законом України від 06.12.2012 року «Про Державний бюджет України на 2013 рік» №5515-VI та Законом України від 16.01.2014 року «Про Державний бюджет України на 2014 рік» №719-VII для дитини віком до 6 років.
Стягнути з Калінінського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 18.08.2013 року по 24.01.2014 року у сумі 4506 (чотири тисячі п'ятсот шість)гривень 58 копійки.
Стягнути з місцевого бюджету міста Горлівки (Калінінський район) Донецької області на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) понесені нею судові витрати у вигляді судового збору у сумі 182 (сто вісімдесят дві) гривні 70 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення
Суддя