Справа № 732/682/14
провадження № 3/732/289/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" квітня 2014 р. м. Городня
Городнянський районний суд Чернігівської області у складі :
головуючого - судді Березовського О.Д.,
при секретарі - Береза Є.О.,
за участю прокурора - Стеценка Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Городня справу, що надійшла з прокуратури Городнянського району Чернігівської області, про притягнення до адміністративної відповідальності :
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с. Хоробичі, Городнянського району, Чернігівської області, українця, громадянина України, з повною вищою освітою, одруженого, працюючого на посаді сільського голови Хоробицької сільської ради Городнянського району Чернігівської області, зареєстрованого і проживаючого за адресою : АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1,
за ст. 172-7 КпАП України, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1, перебуваючи на посаді сільського голови Хоробицької сільської ради Городнянського району Чернігівської області, будучи посадовою особою місцевого самоврядування 4 категорії 7 рангу, та відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України від 07.04.2011 року № 3206-17 «Про засади запобігання і протидії корупції» ( далі Закон ) - суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, порушив вимоги ч. 1 ст. 14 Закону та ст. 12-1 Закону України від 07.06.2001 року № 2493-ІІІ «Про службу в органах місцевого самоврядування», а саме, не повідомив раду про наявність конфлікту інтересів у службовій діяльності, чим скоїв адміністративне корупційне правопорушення, передбачене ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Так, згідно рішення першої сесії шостого скликання Хоробицької сільської ради від 09.11.2010 року, за результатами голосування на виборах ОСОБА_1 обрано сільським головою Хоробицької сільської ради.
За ОСОБА_1 збережено 7 ранг 4 категорії посадової особи місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», особи, зазначені у пункті 1 та підпунктах «а», «б» пункту 2 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані :
1) уживати заходів щодо недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів;
2) невідкладно у письмовій формі повідомляти безпосереднього керівника про наявність конфлікту інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 1 вказаного Закону, конфлікт інтересів це суперечність між особистими майновими, немайновими інтересами особи чи близьких їй осіб та її службовими повноваженнями, наявність якої може вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення чи не вчинення дій під час виконання наданих їй службових повноважень.
Частиною 1 статті 12-1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачено, що у разі виникнення конфлікту інтересів протягом строку здійснення повноважень сільський голова зобов'язаний негайно доповісти про це відповідній раді та вжити всіх необхідних заходів, спрямованих на запобігання конфлікту інтересів.
У порушення вказаних вимог ОСОБА_1 не вжив заходів щодо недопущення у своїй службовій діяльності виникнення конфлікту інтересів та не повідомив Хоробицьку сільську раду про виникнення 31.01.2014 року у його службовій діяльності конфлікту інтересів, у зв'язку із укладенням ним від імені Хоробицької сільської ради договору про придбання за кошти місцевого бюджету у сумі 7200 грн. продуктів харчування ( для дитячого садка ), господарських та канцелярських товарів із ФОП ОСОБА_2, яка є його дружиною.
На підставі вказаного договору ФОП ОСОБА_2 сільською радою упродовж січня - березня 2014 року за поставлені продукти перераховано 1589,1 грн..
Таким чином, ОСОБА_1, усвідомлюючи, що у його службовій діяльності виник конфлікт інтересів, який полягав у суперечності між майновими інтересами близької йому особи ( дружини ) у вигляді отримання нею прибутку та його службовими повноваженнями як розпорядника бюджетних коштів, наявність якої могла вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення чи не вчинення дій під час виконання наданих йому службових повноважень, не повідомив Хоробицьку сільську раду про наявність такого конфлікту та не вжив заходів до його недопущення, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 14 Закону та ст. 12-1 Закону України від 07.06.2001 року № 2493-ІІІ «Про службу в органах місцевого самоврядування», а саме, не повідомив раду про наявність конфлікту інтересів у службовій діяльності.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 172-7 КпАП України визнав повністю, зі складеним відносно нього протоколом про адміністративне правопорушення згоден, та пояснив, що на даний час він обіймає посаду сільського голови Хоробицької сільської ради Городнянського району Чернігівської області. Його дружина ОСОБА_2 являється приватним підприємцем, має магазин в с. Хоробичі, та займається реалізацією продуктів харчування. Ще раніше дружина здійснювала постачання продуктів харчування в школу с. Хоробичі, а тому, коли при школі було відкрито дитячий садок, який фінансувався з бюджету сільської ради, то автоматично було прийнято рішення, що саме ОСОБА_2 буде постачати продукти харчування і в дитячий садок. Особисто він не придав цьому факт такого суттєвого значення, хоча погоджується з тим, що в даному випадку мав місце конфлікт інтересів у його службовій діяльності. Підтверджує той факт, що він приймав участь у семінарських навчаннях по темі щодо додержання вимог Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», йому також знайомі положення Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Він точно не пам'ятає при яких обставинах ним від імені Хоробицької сільської ради укладався 31.01.2014 року з його дружиною ОСОБА_2 договір купівлі-продажу продуктів харчування для дитячого садка. Не може сказати точно чи обговорювалась кандидатура ОСОБА_2 як продавця на сесії Хоробицької сільської ради. Оскільки дитячий садок функціонує в селі вже близько 5 років, то питання постачання продуктів в дитячий садок в 2014 році було вирішено по старому принципу і постачальником стала його дружина ОСОБА_2, яка й раніше постачала продукти харчування в дитячий садок. Підтверджує той факт, що особисто він перед укладенням договору купівлі-продажу № 1 від 31.01.2014 року не повідомляв Хоробицьку сільську раду про наявність конфлікт інтересів у його службовій діяльності. Зауважив, що на даний час постачальника продуктів харчування в дитячий садок змінено і цим займається інший постачальник, а не його дружина.
Прокурор у судовому засіданні зробив висновок про винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ст. 172-7 КпАП України, оскільки останнім порушено вимоги щодо повідомлення про конфлікт інтересів та порушено вимоги п. 2 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» та вимоги ст. 12-1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, висновок прокурора, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Так, відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» суб'єктами відповідальності за корупційні правопорушення є посадові особи місцевого самоврядування.
У даному випадку ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за вказаним Законом, оскільки останній починаючи з 09.11.2010 року обіймає посаду сільського голови Хоробицької сільської ради Городнянського району Чернігівської області та являється посадовою особою місцевого самоврядування ( а.с. 29 ).
Крім того, 09.11.2010 року ОСОБА_1 підписав офіційне попередження про встановлені Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про боротьбу з корупцією» обмеження, пов'язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходження служби. ОСОБА_1 своїм підписом підтвердив, що він попереджений про обмеження, встановлені Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про боротьбу з корупцією» та пов'язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходженням служби (а.с. 31).
07.06.2013 року ОСОБА_1 приймав участь у семінарському навчанні на тему щодо додержання Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», яке проводилось в Городнянській районній державній адміністрації Чернігівської області ( а.с. 23-25 ).
31.01.2014 року між Хоробицькою сільською радою Городнянського району Чернігівської області в особі сільського голови ОСОБА_1 з однієї сторони, та між ПП ОСОБА_2 з другої сторони, було укладеного договір № 1 купівлі - продажу товарів ( продукти харчування, господарські та канцелярські товари ) на загальну суму 7200 грн., з терміном дії до 31.12.2014 року ( а.с. 14 ).
На виконання умов вищевказаного договору Хоробицька сільська рада Городнянського району Чернігівської області протягом січня - березня 2014 року перерахувала ФОП ОСОБА_2 кошти за продукти харчування в сумі 1589,10 грн., що підтверджується відповідними платіжними дорученнями ( а.с. 15-16 ).
Слід зазначити, що аналогічний договір купівлі-продажу товарів укладався між Хоробицькою сільською радою Городнянського району Чернігівської області в особі сільського голови ОСОБА_1 та ПП ОСОБА_2 10.01.2013 року. На виконання умов цього договору Хоробицька сільська рада Городнянського району Чернігівської області протягом 2013 року також перерахувала ФОП ОСОБА_2 кошти за продукти харчування ( а.с. 17-21 ).
З досліджених в судовому засіданні документів, а саме копії запису акта про укладення шлюбу № 8 від 109.11.1979 року, повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб від 09.04.2014 року № 00013721068, встановлено, що ОСОБА_2 являється дружиною ОСОБА_1. Подружжя перебуває у зареєстрованому шлюбі та відомості про їх розлучення відсутні ( а.с. 9-12, 26-27 ).
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» особи, зазначені у пункті 1 та підпунктах «а», «б» пункту 2 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані невідкладно у письмовій формі повідомляти безпосереднього керівника про наявність конфлікту інтересів.
Стаття 12-1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачає, що у разі виникнення конфлікту інтересів протягом строку здійснення повноважень сільський, селищний, міський голова, секретар сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови обласної, районної ради зобов'язаний негайно доповісти про це відповідній раді та вжити всіх необхідних заходів, спрямованих на запобігання конфлікту інтересів.
З довідки Хоробицької сільської ради Городнянського району Чернігівської області від 08.04.2014 року за вих. № 92 вбачається, що упродовж 2013-2014 років до сільської ради ( сільського голови, сесії сільської ради ) письмові повідомлення про наявність конфлікт інтересів у службовій діяльності посадових осіб сільської ради ( сільського голови, секретаря сільської ради, бухгалтера, тощо ) відповідно до ст. 14 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» не надходили ( а.с. 6 ).
Згідно приписів статті 172-7 КпАП України неповідомлення особою безпосереднього керівника у випадках, передбачених законом, про наявність конфлікту інтересів, тягне за собою накладення штрафу від десяти до ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У відповідності до ч. 2 примітки до ст. 172-7 КпАП України у статті 172-7 КпАП України під конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між особистими інтересами особи та службовими повноваженнями, наявність яких може вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішення, а також на вчинення чи невчинення дій під час виконання наданих їй службових повноважень.
У Законі України «Про засади запобігання і протидії корупції» конфлікт інтересів визначено як суперечність між особистими майновими, немайновими інтересами особи чи близьких їй осіб та її службовими повноваженнями, наявність якої може вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення чи невчинення дій під час виконання наданих їй службових повноважень.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно дотримуватись Конституції України та Законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Враховуючи пояснення правопорушника, який свою вину у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-7 КпАП України, визнав повністю та підтвердив обставини скоєння правопорушення, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, а також враховуючи досліджені в судовому засіданні матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку про винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ст. 172-7 КпАП України, а саме в порушенні вимог щодо повідомлення про конфлікт інтересів та неповідомлення сільської ради про наявність конфлікту інтересів.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1, судом не встановлено.
При вирішенні питання про призначення адміністративного стягнення, достатнього та необхідного для попередження вчинення ОСОБА_1 аналогічних правопорушень у подальшому, суд враховує конкретні обставини справи та особу правопорушника, відсутність тяжких наслідків вчиненого правопорушення, відсутність відомостей щодо притягнення раніше правопорушника до адміністративної відповідальності, та вважає за доцільне застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підставі викладеного, керуючись ст. 172-7, ст.ст. 221, 251-252, 279-280, 283-285, 294 КпАП України, -
П О С Т А Н О В И В :
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ст. 172-7 КпАП України та призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 грн. на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 36 грн. 54 коп. на користь держави, розрахунковий рахунок № 31210206700101, МФО 853592, код 37715958.
Постанова судді може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором протягом десяти днів з дня винесення постанови, шляхом подачі апеляційної скарги до апеляційного суду Чернігівської області через Городнянський районний суд Чернігівської області.
Штраф має бути сплачений, а завдані збитки відшкодовані порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.
Постанову суду у триденний строк з дня набрання нею законної сили направити до Хоробицької сільської ради Городнянського району Чернігівської області для виконання вимог Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» та для усунення причин та умов, що сприяли вчиненню цього правопорушення.
Суддя : О.Д.Березовський