ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 березня 2014 року м. Київ К/800/56445/13
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючої: суддів: Блажівської Н.Є., Сіроша М.В., Усенко Є.А., розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Руст Агроюг» на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 3 червня 2013 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2013 року
у справі № 821/1451/13-а
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Руст Агроюг»
до Цюрупинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного
управління Міндоходів у Херсонській області
про визнання протиправними та скасування податкових
повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И В
Товариство з обмеженою відповідальністю «Руст Агроюг» (надалі також - позивач, ТОВ «Руст Агроюг») звернулось до суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області Державної податкової служби № 0002921500 від 13 листопада 2012 року, яким застосований штраф у сумі 824 грн.90 коп.; № 0003081500 від 20 листопада 2012 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «орендна плата з юридичних осіб» на 14959,60 грн. та застосовані штрафні санкції в сумі 3739,88 грн.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 3 червня 2013 року позов ТОВ «Руст Агроюг» залишено без задоволення.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2013 року апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Руст Агроюг» залишено без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 3 червня 2013 року - без змін.
ТОВ «Руст Агроюг» в касаційній скарзі, вказуючи на допущені судами першої та апеляційної інстанцій порушення вимог матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спору просить скасувати постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 3 червня 2013 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 7 жовтня 2013 року і прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, суд звертає увагу на наступне.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, які не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Фактичною підставою донарахування податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб на загальну суму 18699,48 грн. та 824, 9 грн., на підставі податкових повідомлень-рішень, з приводу правомірності яких виник спір, стали висновки відповідача, викладені в актах перевірки від 6 листопада 2012 року № 507/1500/34285756 та від 13 листопада 2012 року № 462/1500 про порушення позивачем вимог пункту 288.4 статті 288 Податкового кодексу України та порушення граничного терміну сплати грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб.
Висновок відповідача про порушення позивачем вимог пункту 288.4 статті 288 Податкового кодексу України ґрунтується на наступному.
ТОВ «Руст Агроюг» з 14 грудня 2007 року по 11 жовтня 2012 року є орендарем земельної ділянки державної і комунальної власності сільськогосподарського призначення загальною площею 103.74 га, яка знаходиться в адміністративних межах Брилівської селищної ради згідно договору оренди землі, зареєстрованого у Цюрупинському реєстраційному округу Херсонської регіональної філії Центру ДЗК від 14 грудня 2007 року № 040572900035, укладеного з Цюрупинською районною державною адміністрацією строком на 5 років.
Відповідно до підпункту 9, 10 договору оренди землі орендна плата вноситься орендарем у вигляді орендної плати у грошовій формі в розмірі 1% від нормативної грошової оцінки, що становить 9422,19 грн. на рік виходячи з нормативної грошової оцінки ділянки 942219,32 грн. Плата за землю вноситься щомісячно в розмірі 785,18 грн. не пізніше 30 числа поточного місяця. Договором встановлено, що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, форми відносно яких, затверджені КМУ, заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
23 вересня 2009 року сторонами було підписано додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки, зареєстровану у Цюрупинському районному відділі Херсонської регіональної філії Центру ДЗК за №040972900006 від 1 жовтня 2009 року, якою внесено зміни до пунктів 5, 9, 11 договору, відповідно до яких встановлено нормативну грошову оцінку земельної ділянки у розмірі 1116184,55 грн. з урахуванням добутку коефіцієнтів індексації 3,022, а орендну плату у розмірі 2 відсотків від нормативної грошової оцінки, що становить 22323,69 грн. на рік із щомісячним платежем в сумі 1860,31 грн. Зазначеною додатковою угодою встановлено перегляд розміру орендної плати через три роки.
21 вересня 2012 року додатковою угодою до договору оренди земельної ділянки від 14 грудня 2007 року, зареєстрованою у відділі Держкомзему у Цюрупинському районі 11 жовтня 2012 року за №652500004000914, дію договору оренди землі припинено, ця угода зареєстрована в Державному реєстрі земель 11 жовтня 2012 року.
2 лютого 2012 року ТОВ «Руст Агроюг» надано до податкового органу податкову декларацію з плати за землю на 2012 рік, в якій задекларовано річну суму орендної плати за землю у сумі 41515,25 грн., виходячи із нормативної грошової оцінки ділянки 2075467,99 грн.; щомісячна сума платежу складала 3459,60 грн. На виконання умов укладеного договору товариством сплачено за дев'ять місяців 2012 року орендної плати 26017,20 грн.
Сума орендної плати розрахована з урахуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2011 року №1185 «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» та щорічного коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель згідно листа Державного комітету України по земельним ресурсам від 11 січня 2010 року №641/22/6-10.
31 жовтня 2012 року, позивачем подано уточнюючу податкову декларацію з плати за землю за січень-грудень 2012 року (вх. № 8863 від 31 жовтня 2012 року) та задекларовано зменшення податкових зобов'язань по орендній платі за землю в сумі 14959,60 грн., що призвело до заниження суми орендної плати за землю за період з 1 лютого 2012 року по 11 жовтня 2012 року у вказаному розмірі. Згідно вказаної декларації за період січень - жовтень 2012 року позивачем задекларовано 17402,90 грн. орендної плати замість 32362,50 грн.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, між сторонами виник спір не в ставці орендної плати, яка дорівнює 2 % від нормативної грошової оцінки, а саме в розмірі цієї нормативно-грошової оцінки земельної ділянки.
Відмовляючи в задоволенні позову ТОВ «Руст Агроюг», суд першої інстанції, з яким погодився й суд апеляційної інстанції, прийшов до висновку, що позивачу було відомо про дійсну нормативну грошову оцінку земельної ділянки 2075467,99 грн., а відтак, у позивача були відсутні правові підстави для коригування орендної плати в сторону зменшення.
Згідно з підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
За приписами підпункту 14.1.136 пункту14.1 статті14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду.
Базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ Податкового кодексу України, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок (стаття 271 цього Кодексу).
Згідно з підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII Податкового кодексу України - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
За вимогами статті 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок (пункт 289.1 статті 289 ПК України).
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року (пункт 289.2 статті 289 ПК України).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2011 року №1185, якою внесено зміни до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року №213, зазначену Методику доповнено пунктом 19-1, згідно з яким показники нормативної грошової оцінки гектара ріллі окремої земельної ділянки, проведеної станом на 1 липня 1995 року, застосовуються із коефіцієнтом 1,756. Ця постанова набрала чинності з 1 січня 2012 року.
Згідно витягу з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, виданий управлінням Держкомзему в Цюрупинському районі Херсонської області № 113 від 3 березня 2012 року вартість 1 га ділянки за цінами 1995 року становила 3560 грн. 37 коп., а в 2012 році з урахуванням коефіцієнтів 3.2 та 1.756 вартість 1 га становила 20006 грн. 44 коп. Нормативна грошова оцінка всієї ділянки становить 2075467 грн. 99 коп. за 103,74 га. (20006 грн. 44 коп. х 103,74 га).
У відповідності до статті 9 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності належить до загальнодержавних податків, порядок нарахування та сплати якого регламентований положеннями Податкового кодексу України.
Відтак, починаючи з 1 січня 2011 року відносини щодо сплати орендної плати за земельні ділянки комунальної та державної власності регулюються приписами Податкового кодексу України.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених вище норм Податкового кодексу України, суди попередніх інстанцій дійшли юридично правильного висновку про те, що позовні вимоги ТОВ «Руст Агроюг» про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 20 листопада 2012 року №0003081500, є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Крім того, Вищий адміністративний суд України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для скасування податкового повідомлення-рішення від 13 листопада 2012 року про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату самостійно задекларованих зобов'язань, оскільки позивачем не спростовано висновків Цюрупинської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Херсонській області щодо затримки позивачем на 16 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання за липень, серпень, жовтень 2012 року.
Доводи касаційної скарги висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права. Таким чином, ухвалені по справі рішення є законними і обґрунтованими, а зазначена в касаційній скарзі позиція не знаходить свого підтвердження матеріалами справи та не ґрунтується на положеннях чинного законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
За таких обставин, суд, перевіривши у межах касаційної скарги правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, приходить до висновку, що касаційну скаргу необхідно залишити відхилити, а оскаржувані рішення слід залишити без змін.
Керуючись статтями 2201, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Руст Агроюг» відхилити, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 3 червня 2013 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, що беруть участь справі та може бути переглянута з підстав встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуюча: Н. Є. Блажівська
Судді: М.В. Сірош
Є.А. Усенко